Skocz do zawartości

T-90A Zvezda 1:35


TAW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w nowym warsztacie, gdzie będę budował rosyjski czołg T-90 rosyjskiego producenta modeli. Czołg powstał w 1993 roku jako głęboka modernizacja T-72 oraz otrzymał najbardziej odpowiednie imię z rosyjskich kalendarzy a mianowicie Vladimir.

IMG_20191007_142647.jpg.4a2915945a1b04dc2ea9656b8d858a7e.jpg

Z waloryzacji planuję dodać blaszki Eduarda oraz liny holownicze i podstawę anteny z Eureki.

Obecnie czekam na zamówione dodatki więc budowę zacząłem od wanny gdzie żadnych blaszek nie będzie. Uformowałem też dolny bieg gąsienic - koła i gąsienice nie są jeszcze połączone z wanną.

IMG_20191007_141854.jpg.d5335c1cc2b8a26564d77ac01d1142da.jpg

IMG_20191007_142001.jpg.4d277bb13e4b5fd9de2096921c55c518.jpg

IMG_20191007_142017.jpg.77bd6dac4e0f76945f0592221dda17a7.jpg

Już w pierwszym poście mam pytanie trochę wyprzedzające budowę. Oglądając różne zdjęcia i walkaroundy nie znalazłem żadnego, gdzie bieg przewodów na wieży odpowiadałby temu co zrobiła Zvezda. W dwóch walkaroundach na których była widoczna ta część wieży przewody biegną tak, jak zaznaczyłem czerwonym kolorem. Czy ktoś dysponuje zdjęciem, linkiem lub wiedzą czy taki bieg kabli jest prawidłowy, czy trzeba go będzie zmienić? Choć dziwne by było gdyby rosyjski producent tak wyłożyłby się na swojej rodzimej konstrukcji.

5.jpg.f888215b8748a4f2525ff592785649f9.jpg

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Te zdjęcia są mi akurat znajome (oprócz tego z okablowaniem karabinu - przyda się) i kable na nich są poprowadzone tak jak narysowałem czerwoną kreską. Szukam natomiast jakiegoś zdjęcia które potwierdza wersję z wypraski wieży, którą zaznaczyłem na niebiesko:

6.jpg.ce9bcee3ce66ae6dfa51fc3727fc9a6f.jpg

Tak czy siak liczę się z tym, że zajdzie potrzeba żeby to zmieniać, jednak wolałbym tego uniknąć z dwóch powodów: po pierwsze nie lubię dokładać sobie pracy jeśli nie jest potrzebna a po drugie ten układ kabli jest według mnie bardziej atrakcyjny wizualnie (ten na niebiesko) i urozmaica tą płaską powierzchnię. Lecz jeśli nie znajdą się kwity na poprawność wersji z wypraski to będzie zmieniona na tą z pierwszego twojego zdjęcia czyli tą, którą zaznaczyłem na czerwono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 Choć dziwne by było gdyby rosyjski producent tak wyłożyłby się na swojej rodzimej konstrukcji.

No to się zdziwisz akurat, bo się wyłożył w kilku miejscach. 

Zajrzyj do tego tematu

Tam masz moje zdjęcia z walki ze Zvezdą- takie absolutne minimum, które trzeba poprawić. Jest też kilka fotek okablowania na modelu, które ci się przydadzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, FAHR napisał:

No to się zdziwisz akurat, bo się wyłożył w kilku miejscach. 

Zajrzyj do tego tematu

Tam masz moje zdjęcia z walki ze Zvezdą- takie absolutne minimum, które trzeba poprawić. Jest też kilka fotek okablowania na modelu, które ci się przydadzą.

Pewnie byłoby z czego czerpać ale od jakigoś czasu zdjęcia z photobucketa mam wyświetlane jakby za mgłą. Spytam więc czy sam zmieniałeś bieg tych kabli?

3 godziny temu, Grzegorz Grabowski napisał:

To co zaznaczyłeś na niebiesko jest tylko w nie wielkim stopniu podobne do tego co jest na T-90, ale tym z odlewaną wieżą. 

IMG_20191007_170221.jpg

Takie sztuki też widziałem ale jak sam zauważyłeś to zupełnie inna wieża i przewody też nie biegną tak jak Zvezda sobie wymyśliła (?).

I tak trzeba będzie usunąć przewód od granatów dymnych po prawej stronie wieży bo kończy się w widocznym miejscu i beznadziejnie wyglądałby dosztukowywanie drutu. Poza tym kabel powinien wchodzić z przodu wyrzutnika a nie z tyłu. Pewnie więc polecę z nożykiem po całości tych kabli. Na szczęście w zestawie blaszek są osłony na kable. Tylko szkoda bo ładnie to wyglądało...

EDIT. (FAHR) Przeglądnąłem ten temat, który poleciłeś i Twoje zdjęcia wyświetlają się normalnie. Strona 10 to jest to czego szukałem w sprawie kabli na wieży :)

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nie mam się narazie gdzie rozłożyć z warsztatem więc trochę działań partyzanckich.

Przeróbki na wieży i wycinka niewłaściwie poprowadzonych kabli.

a.thumb.jpg.25f394c262b4660849bfa2a5d5a13189.jpg

I po niewczasie dojrzałem, że producent zapomniał o spawach na przednim pancerzu. Zastanawiałem się czy w ogóle  to ruszać bo pancerz już wkleiłem na przednią płytę i ciężko było się tam dostać. Ostatecznie wyszło tak:

b.thumb.jpg.e8ee672216fec1b17a517e7bcaa1c5e8.jpg

Linie przetrasowałem czeską żyletką i wpuściłem w nie szpachlówkę a potem dziabałem w niej ząbkami tej żyletki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny etap sklejania i dorabianie elementów, o których zapomniał producent modelu jak i producent blach. Ta blaszka w pobliżu wydechu to aż się prosiło, żeby Eduard się popisał. Ale się nie popisał :wpier:. W każdym razie tył kadłuba zakończony.

1_Fotor.thumb.jpg.37f18dee4f6457cc7a392f06d0859a6a.jpg

2_Fotor.thumb.jpg.fa17bb29dd072980359b9c42330b54ab.jpg

3_Fotor.thumb.jpg.9063f69c0954099076c57dbb7ef98ca9.jpg

4_Fotor.thumb.jpg.33fbd3cc0c447b703a8fa4c660d9149e.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłeś się za przeróbki. Z tego co mi się kiedyś o oczy obiło to zawieszenie Jaś chyba za wysokie i ludzie je obniżają. Masz to w planach?

Mam ten model, ale cały czas się zastanawiam co zrobić albo go sklecić jak jest albo zamienić na Meng. W przeróbki raczej bawił się nie będę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zawieszeniu nie będę nic grzebał. Mam już złożone razem z gąskami a nawet gdybym chciał to po ingerencji w wysokość by nie pasowały. Meng jest bez dwóch zdań o wiele lepiej odtworzonym modelem. Jest też niestety przeszło dwa razy droższy ? Jeśli chcesz zbudować replikę to zainwestuj w Menga bo chcąc zrobić dokładny model ze Zvezdy to trzeba by pokroić górną płytę i poprawić wysokość położenia elementów. Jeśli jesteś w stanie zaakceptować parę niedociągnięć to ze Zvezdy też można złożyć efektowny model choć bardziej odbiegający od oryginału po dokładniejszym przyglądnięciu się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, FAHR napisał:

Guma na ostatnim zbiorniku do pocienienia na pewno.

Grubość tego hipsu to 0,75mm co w skali daje około 26mm. Myślę, że w granicy rozsądku. Na modelu faktycznie wygląda przygrubawo. Zrobiłem przymiarkę żeby to zdjąć ale siedzi na sztywno - za duże ryzyko że wyrwałbym z korzeniami, więc zostanie. Poza tym białe pogrubia ?

18 godzin temu, FAHR napisał:

środkowa pionowa przerwa powinna być tej samej szerokości co spawy po bokach.

Środkowej krechy nie wziąłem pod uwagę do przeróbki.

18 godzin temu, FAHR napisał:

Blacharka bardzo ładna.

Dzięki. Zwłaszcza, że z blaszek na pierwszy plan wysuwają się fartuchy :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by też odciąć te płaskie uchwyty u dołu fartuchów i wymienić na druciane. Będzie lepiej wyglądać. ?


Nie wiem też jak się sprawa ma z całymi fartuchami, ale jeśli np. detale w stylu zawiasów były doklejane, to czy nie lepiej byłoby zainwestować piątaka w gumę magnetyczną 0,4mm i zrobić sobie fartuchy z niej? Mnie osobiście blacha do takich detali nie przekonuje - w swoich "T" zostawiałem fartuchy plastikowe i tylko ew. pocieniałem/masakrowałem od wewnątrz, żeby je ciut podgiąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta blaszka daje trochę możliwości kształtowania ale ostatecznie jak wyszły wygięcia będzie widać dopiero po podkładzie. Model T-80 z RPG ma w zestawie fartuchy gumowe i przypuszczam, że będzie mi dane też popróbować tej technologii. Co do uchwytów to nie wykluczam jeśli znajdzie mi się pod ręką odpowiedni drucik.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Grubość tego hipsu to 0,75mm co w skali daje około 26mm. Myślę, że w granicy rozsądku. Na modelu faktycznie wygląda przygrubawo. Zrobiłem przymiarkę żeby to zdjąć ale siedzi na sztywno - za duże ryzyko że wyrwałbym z korzeniami, więc zostanie. Poza tym białe pogrubia ?

Ja bym dał 0,25, bije w oczy, serio. Czym to kleiłeś? Nie ma kleju, który nie puści ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem pod ręką akurat CA to zapuściłem kropelkę na środek tej "gumy" i rozsmarowałem. Nie chciał chwycić przez dłuższą chwilę więc podlałem po bokach Tamką i wygląda na to że w końcu oba związały.

0,25 to byłoby jednak niedoszacowanie bo to naprawdę spory kawał gumy jest, a na modelu na żywca nie wygląda to tak rażąco grubo. Jak przyjdzie jeszcze jednolity kolor (bo teraz ta biel się wyróżnia) to zniknie w tłumie. Już większe zastrzeżenia miałbym do sposobu mocowania.

a.thumb.jpg.9afd87d830725832ea5a84be0ebc129b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.