Skocz do zawartości

Rozcieńczanie farb


Ponczik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jakiś czas temu kupiłem swój pierwszy model plastikowy do sklejania, jakieś podstawowe narzędzia oraz farby akrylowe firmy tamiya. Z farbami nie miałem za dużo do czynienia, za dzieciaka coś się malowało plakatówkami, a potem trochę ścian w mieszkaniu, ale nic poza tym, dlatego postanowiłem założyć ten temat, by uniknąć chociaż podstawowych błędów :) Chciałbym się dowiedzieć czy rozcieńczalnik będzie mi w ogóle potrzebny na początku oraz jak go stosować. Farby wydają się już teraz dosyć rzadkie, poza tym nie mam pojęcia jak tego użyć (wylać część farby do jakiegoś pojemniczka i zmieszać to z rozcieńczalnikiem, czy może trochę rozcieńczalnika dodać od razu do pojemniczka z farbą? Tak jak pisałem wcześniej - w życiu nie złożyłem nawet jednego modelu, a farbami posługiwałem się 15 lat temu (nie licząc farb do ścian). Dodam, że nie posiadam aerografu, całość będzie malowana pędzlami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.10.2019 o 06:57, kjp_a_man napisał:
  • Wśród filmików Plasmo jest trochę o malowaniu.
  • Dla nowicjuszy proponuję filmiki Quick Kits.

Nie znasz odpowiedzi na zadane pytanie, czy nie chce Ci się odpowiadać?. Trzeba było jeszcze polecić film o hodowli bananów, bo autor też o to nie pytał.

 

W dniu 22.10.2019 o 23:19, Ponczik napisał:

Chciałbym się dowiedzieć czy rozcieńczalnik będzie mi w ogóle potrzebny na początku oraz jak go stosować. Farby wydają się już teraz dosyć rzadkie, poza tym nie mam pojęcia jak tego użyć (wylać część farby do jakiegoś pojemniczka i zmieszać to z rozcieńczalnikiem, czy może trochę rozcieńczalnika dodać od razu do pojemniczka z farbą?

Ja spróbuje cokolwiek odpowiedzieć, chociaż w zasadzie się nie znam. Akryle Tamyia można rozcieńczać wodą w stosunku 5:1. Lepszy efekt da dedykowany rozcieńczalnik x-20a, tyle, że jest toksyczny i śmierdzi jak cholera więc nie wiem czy warto. Lepszym i zdrowszym pomysłem do malowania pędzlem są farbki Vallejo Model Color. Oczywiście, że wlewasz odrobinę farbki do pojemniczka i mieszasz ? - dobrze jest mieć pipetę do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tap-chan napisał:

X-20A to alkohol i woda

X-20a zawiera między innymi N - propanol:

 Na organizm człowieka działa narkotycznie. W ostrych zatruciach powoduje nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, zaburzenia równowagi, pocenie się i omdlenia. Przebywanie w oparach propanolu może wywołać uczucie senności i zawroty głowy. W przypadku dostania się do oczu może powodować uszkodzenie rogówki i siatkówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Forneus napisał:

... Lepszy efekt da dedykowany rozcieńczalnik x-20a, tyle, że jest toksyczny i śmierdzi jak cholera więc nie wiem czy warto. ...

Ten X20a to Suare de Paris przy Levelling Thinnerze Mr.Hobby :D - „śmierdzi” jak zwykła wódka więc... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aceton to faktycznie śmierdzi. X-20A i IPA tez mnie drażnią. A zapach Gunze C lubię :) Tak samo np. Tool Cleaner też ma, jak na chemię modelarską, przyjemny dla mojego nosa zapach (oczywiście nie wąchany z bliska :roll:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Forneus napisał:

Nie znasz odpowiedzi na zadane pytanie, czy nie chce Ci się odpowiadać?. …

Podpowiedziałem filmy osób, którym ufam w zakresie wiedzy modelarskiej. Wolę aby pytający sam sobie wyrobił zdanie.

 

2 godziny temu, Forneus napisał:

… Trzeba było jeszcze polecić film o hodowli bananów, bo autor też o to nie pytał. …

Dziękuję. Bardzo to miłe z twojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2019 o 23:19, Ponczik napisał:

Cześć, jakiś czas temu kupiłem swój pierwszy model plastikowy do sklejania, jakieś podstawowe narzędzia oraz farby akrylowe firmy tamiya. Z farbami nie miałem za dużo do czynienia, za dzieciaka coś się malowało plakatówkami, a potem trochę ścian w mieszkaniu, ale nic poza tym, dlatego postanowiłem założyć ten temat, by uniknąć chociaż podstawowych błędów :) Chciałbym się dowiedzieć czy rozcieńczalnik będzie mi w ogóle potrzebny na początku oraz jak go stosować. Farby wydają się już teraz dosyć rzadkie, poza tym nie mam pojęcia jak tego użyć (wylać część farby do jakiegoś pojemniczka i zmieszać to z rozcieńczalnikiem, czy może trochę rozcieńczalnika dodać od razu do pojemniczka z farbą? Tak jak pisałem wcześniej - w życiu nie złożyłem nawet jednego modelu, a farbami posługiwałem się 15 lat temu (nie licząc farb do ścian). Dodam, że nie posiadam aerografu, całość będzie malowana pędzlami. 

Możesz mieszać i tak i tak w pojemniczku lub w osobnym pojemniczku.Jak do pędzelka to i tak musisz trafić z gęstością więc osobny jest jak najbardziej wskazany.Tamiye do pędzla to jednak wątpliwa droga.Jak już to rzeczywiście jakiś aero był by wskazany.Chyba,że nabierzesz takiej wprawy,że dasz sobie radę.Właściwy byłby retarder parę kropli do akryli tamiyowski.Sam go używam nawet do emalii model mastera daje radę.Rozcieńczalnik x20 A jak najbardziej .Chodz wielu tu używa leveling thinneraTamiyowki lub mr hobby  ja także .Z tym,że pod pędzel rozpuści tobie poprzednią warstewkę jak przeschnie  i może to być zbyt ryzykowne.I znowu wracamy do aerografu...Pod pędzel dobre są akryle model mastera jak i Pactry.Pactry to drugi sort właśnie model mastera.Dobre są emalie humbola .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twoje doświadczenie z farbami ogranicza się do malowania ścian, to spieszę donieść, że modele maluje się zupełnie inaczej ?

Położenie jednej, ładnie kryjacej warstwy raczej się nie uda. Nie pędzlem. Pozostaną smugi i nierówności. Trzeba położyć kilka cienkich warstw rzadką farbą. Kładąc kolejną kiedy poprzednia dobrze zaschnie. No i tu jest problem z akrylami typu rozpuszczalnikowego. Kolejna warstwa bogata w rozpuszczalnik zapewne naruszy poprzednią. Dlatego Tamiya i podobne słabo się nadają pod pędzel. Lepsze są olejne i akryle wodne lub akryle dedykowane pod pędzel. Dobrą opinią cieszy się Hataka serii niebieskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.