Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 24.12.2022 o 13:01, kopernik napisał:

O rany ! Faktycznie, jak byśmy zatoczyli krą zarobkowy. Średnie wynagrodzenie w 1974 oscylowało w okolicach 4000zł, podobnie jak obecnie . Jedyna zauważalna różnica to ilość dostępnych modeli. Wtedy kilkanaście, teraz setki, jeśli nie tysiące.

wg mnie porównanie średnich nie jest proste.

jesli teraz jest to ok 6000 pln to po podatku PIT i ZUS bedzie blizej 4800 netto. Oplaty za mieszkanie (z pradem) to moze byc ok 1000 pln czyli zostaje 3 800. Wtedy oplaty byly maloznaczące. Jesli mieszkanie wynajmujesz to kicha (jesli odziedziczłes po babciu to masz dobrze).

Wtedy jakos było równiej ale biedniej, zresztą ludzie piszą o tym książki i artykuly

https://wielkahistoria.pl/czy-za-gierka-naprawde-zylo-sie-tak-dobrze-koszty-zycia-i-zarobki-polakow-w-latach-70/

ale fakt  jakbyśmy zatoczyli koło (tyle że graniaste).

Z cen które pamiętam to lody w prywatnej cukierni 1,2 zł a żyto z kłosem 65 centów w Pewexie. Budka telefoniczna łączyła rozmowę za 1 zł a bilet autobusowy to chyba 1,5. dobre buty odrzuty z eksportu to nawet 300-400 zł za parę.

Edytowane przez mmr
literowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2022 o 12:29, giberes napisał:

😮🤣, dobre, i bez tego mam w domu dużo śmieci, i dużo tańszych 

Dla Ciebie śmieci, a inni nie żałują grosza by to mieć:

https://allegro.pl/oferta/foto-pam-karakow-samoloty-lotnictwa-polskiego-13021796511

:mrgreen:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2022 o 21:38, myszaty napisał:

No dobra - to co robimy czelendża z PZW?  Dopóki jeszcze ceny nie skretyniały całkiem... 😉

Jestem, po stokroć jestem za, ale jeszcze jeden warunek. Jeśli ma być jak za dawnych lat, to szaląż ma trwać max.48 godzin. Czyli od piątkowego wieczora, do niedzieli wieczór. 

Edytowane przez letalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista prawdziwych vintage z Kobyłki i potem Siedlec jest dość krótka. 

 

Śmigłowiec, MiG-15, P.11c (tylko ta pierwsza), P.23, Iskra, Caravelle,  Niszczyciel. 

 

Były jeszcze zestawy produkowane z oryginalnych form Airfixa: Rotodyne, Bloodhound, Okręt podwodny, samochód Sunbeam i coś tam pewnie jeszcze. 

 

Lista rozszerzona, to jeszcze nowsze P.11c, RWD-8, czy szybowce. 

Ja bym się chętnie ograniczył do tych pochodnych Airfixa, które pojawiły się w Polsce w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych. Do nich należy jeszcze SR-53 z Ursusa.

 

 

Edytowane przez letalin
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, a przykładowo MiG15 czy Karaś ale w przepaku MCrafta to już nie wchodzi w rachubę?

A jak wygrzebię stare oryginalne kalki z PZW a wypraski z MC to co?

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy Ktoś poruszył temat tej serii wydawniczej, ale mam nadzieje że go nie powtarzam.

Chodzi o kuzyna naszych TBiU czyli  ,,Profile"

Po raz pierwszy miałem w ręce zeszyt poświęcony Whitley-owi, po tym jak zdobyłem model NOVO drogą wymiany. Było to w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Użyczył mi go znany wrocławski modelarz i sędzia modelarski(KW).Była radocha, bo skąd zdobyć jakiekolwiek malowanie jak nawet nie było takiego w  Skrzydlatej.

Podobnie jak TBIU były pozycje lepsze i gorsze. Poza tym sporo  takich które do tej pory nie doczekały się większych monografii. Dlatego są nadal cenne.

Na początku lat 90-siątych poznałem osobiście jednego z polskich autorów tej serii. Był nim zmarły kilka lat temu Witold Liss.

 

IMG_2796.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, jmx62 napisał:

Dobra, a przykładowo MiG15 czy Karaś ale w przepaku MCrafta to już nie wchodzi w rachubę?

A jak wygrzebię stare oryginalne kalki z PZW a wypraski z MC to co?

Zasadą jest, że przepaki są traktowane w takich sytuacjach tak samo jak wszystkie wcześniejsze wypusty.  Wskazałem tylko, że chciałbym ograniczenia do zestawów, będących pochodnymi Airfixa, które debiutowały prawie 60 lat temu. Jest też dowolność przy wyborze kalkomanii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, letalin napisał:

że chciałbym ograniczenia do zestawów, będących pochodnymi Airfixa

i tu sie nie zgadzam - jak PZW to PZW

bierzmy i jedne i drugie

a starych Iskier mam chyba z piec i jednego oryginanego Karasia w pomaranczowym pudelku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BRAVO112 napisał:

i tu sie nie zgadzam - jak PZW to PZW

bierzmy i jedne i drugie

a starych Iskier mam chyba z piec i jednego oryginanego Karasia w pomaranczowym pudelku

no to nie PZW, a RUCH-Kobyłka😎, pierwsza poważna firma modelarska w PRL.  Modele z lat osiemdziesiątych, to jednak już całkiem normalne są. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł po czesku, ale da się rozczytać.

 

Artykuł opisujący modelarstwo w CSSR, w którym obszerny akapit o polskich modelach:

 

https://www.idnes.cz/technet/technika/zahranicni-plastikove-modely-ceskoslovensko-70-80-leta.A221222_145600_tec_technika_erp?zdroj=vybava_recombee

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka z kompletu narzędzi stolarskich "Mały stolarz". 

 

Mnie natomiast interesuje buteleczka pokazana strzałką. India weź proszę przepisz tu etykietkę,  nazwę producenta. To moje ulubione polskie farby jakie były dostępne ok. 1986 i potem zniknęły z rynku, a były po prostu świetne. 

IMG20221229132317.jpg.2df4a3739ea5623731edb1b44d70f1d1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.