Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, HKK napisał:

Nie miałem pojęcia, że model Avii-534 z KP powstał tak dawno. Zawsze kojarzyłem, że KP wypuściło Avię pod koniec lat 70-tych, kiedy modele KP zaczęły się u nas pojawiać w CSH. Nawet myślałem, że to pomyłka, ale rzeczywiście Scalemates podaje 1971r. Tyle, że potem była długa przerwa zanim pojawił się przepak w nowej szacie graficznej.
Boxart Avia B.534 2 KP

Słowacka Avia zestrzeliwuje węgierskiego Junkersa. Kto z Was w dawnych czasach wiedział, co ten boxart przedstawia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

No ja się właśnie dziwiłem - co tam się dzieje, jakie dziwne znaki rozpoznawcze! A potem to był jeden z pierwszych i bardzo nielicznych modeli plastikowych, których nie udało mi się dokończyć - poległem na mocowaniu górnego płata, nie miałem w domu żadnego kleju który dałby rade to utrzymać, ale przede wszystkim pomysłu i umiejętności na spasowanie tego i trzymanie zanim klej da rade związać... Też dlatego od razu kupiłem Avię Eduarda jak tylko się pojawiła - z myślą "teraz dam radę!"

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając pamięciom do tomiku TBiU AVIA 534 warto wspomnieć o informacjach w nim zawartych. Zdjęcie 534 z szachownicami było dla mnie wstrząsem ! A film o którym mowa, obejrzałem dopiero po ok 40 latach, w czasach internetowych. A co z AERO i LETOV ? jakoś na zdjęcia nie trafiłem ...

av 2.jpg

av 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam to cos na ten temat było coś w którejś Gapie, teraz nie pamiętam czy z jakimiś zdjęciami czy nie, bym musiał przy jakiejś "wolnej chwili" sprawdzić:hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten tomik TBiU z Avią B.534 był moim pierwszym. Dostalem go w I-szej klasie liceum od kladowych dziewczyn na Dzień Chłopaka(plus jakaś czekolada😁). Nie wiem co bardziej zmieniło.moje życie ale od tego momentu zaczęło się polowanie na kolejne tomiki w pobliskiej księgarni. Dzięki znajomej Pani Stasi mialem zawsze odłożone pod ladą.

A filmu z naszymi szachownicami do tej pory nie obejrzałem😩

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kopernik napisał:

A co z AERO i LETOV ? jakoś na zdjęcia nie trafiłem ...

Tak jak Slawek napisał zdjęcia są m.in. w Gapie, a także w książce o Františku.

Wbrew plotkom nie dostały polskich znaków i nie były przez naszych używane. Stały w tylko w hangarze w Dęblinie i tak je zdobyli Niemcy.

Acha, znaki rozpoznawcze miały czechosłowackie, a godeł i numerów nie widać.

Edytowane przez Wymysl
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wymysl napisał:

Tak jak Slawek napisał zdjęcia są m.in. w Gapie, a także w książce o Františku.

Wbrew plotkom nie dostały polskich znaków i nie były przez naszych używane. Stały w tylko w hangarze w Dęblinie i tak je zdobyli Niemcy.

Acha, znaki rozpoznawcze miały czechosłowackie, a godeł i numerów nie widać.

Wygląda na to, że nie mam tego nr Gapy ( niestety nie mam kompletu dotychczas wydanych ), książki o Frantisku też nie mam. Podpowiesz który to nr Gapy ? Jutro rozpoczynają się Targi Książki Historycznej, p. Robert Gretzinger będzie wystawiał swoje wydawnictwa, może akurat będzie miał ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kopernik napisał:

A film o którym mowa,

jest w nim tez H-11 ktory laduje na polu i uwalnia niemieckich chlopow poganianych przez polskich zolnierzy....

Mam slaba kopie na DVD. A oryginalny film mozna gdzies obejrzec w jakims muzeum na poludniu Niemiec

Nie pamietam juz gdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekasz na model "Biesa" ? Po co ? Oto porada z Klubu 72 z SP 20/73 jak zrobić model TS-8. Proste😶 Kalkomanie tak robiłem, wykorzystywałem jako podkład głównie takie kuchenno / łazienkowe, dostępne były jeszcze ptaszki, motylki itp (ale te miały mniej powierzchni do zagospodarowania ).

s 1.jpg

s 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2022 o 15:18, jmx62 napisał:

A kto będzie wiedział jakie firmy jest ten model?

Jak widać jest stareńki jak świat.

Dla ułatwienia to nie jest Cooperativa ani Unda.

Model jest duuużo starszy bo na pewno już był sklejony w 1985r.

IMG_1062.JPG

IMG_1063.JPG

IMG_1064.JPG

IMG_1065.JPG

Może to model firmy Aviastend

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając jeszcze raz Scalemates znalazłem (wcześniej gdzieś mi to umknęło) taki model z rosyjskiej/radzieckiej firmy Unda z tym że S-M podaje 1994, może wcześniej jakaś firma opracowała ten model i wypraski a później zniknęła z rynku a ktoś te formy gdzieś przechwycił, nie wiem czy  w tamtych czasach takie chwyty istniały. Z układu części na ramkach wygląda znajomo, podobnie jak w modelu. Z tym że nie widać za bardzo jak sprawa z nitami się przedstawia bo na fotce ze S-M za dużo nie widać szczegółów a jak wynika ze zdjęć modelu to te nity są i toooo wyraźne🥴

IMG_1065r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jmx62 napisał:

Przeglądając jeszcze raz Scalemates znalazłem (wcześniej gdzieś mi to umknęło) taki model z rosyjskiej/radzieckiej firmy Unda z tym że S-M podaje 1994, może wcześniej jakaś firma opracowała ten model i wypraski a później zniknęła z rynku a ktoś te formy gdzieś przechwycił, nie wiem czy  w tamtych czasach takie chwyty istniały. Z układu części na ramkach wygląda znajomo, podobnie jak w modelu. Z tym że nie widać za bardzo jak sprawa z nitami się przedstawia bo na fotce ze S-M za dużo nie widać szczegółów a jak wynika ze zdjęć modelu to te nity są i toooo wyraźne🥴

IMG_1065r.jpg

Tak , na 99% to UNDA w jakiejś wcześniejszej wersji produkcyjnej , tutaj masz recenzję

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.