Skocz do zawartości

Avia S-92, Revell/Smer, 1/72


abtb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :D

Dziś do porannej kawy coś dla koneserów  i poszukiwaczy czegoś "innego". Temat odrobinkę niszowy i raczej pomijany (omijany :hmmm:) - Avia S-92

Po zakończeniu wojny , na terenie Czechosłowacji zostało trochę części z budowy samolotów Me 262, z których to Czesi zmontowali pięć maszyn jednomiejscowych i trzy dwumiejscowe. Niektóre źródła podają, że samolotów zmontowano 10. W latach 1947/51 osiem maszyn było używanych przez czechosłowackie lotnictwo. W 1951 r samoloty wycofano ze służby i rozesłano po kraju jako pomoce naukowe. Jedna z tych maszyn trafiła do Szkoły Wojsk Przeciwlotniczych w Ołomuńcu, gdzie była wykorzystywana jako pomoc dydaktyczna do szkolenia.  Wg wielu źródeł był to tzw. egzemplarz nielotny.  Samolot ten, o numerze bocznym PL-01 dotrwał do roku 1962, kiedy to został wywieziony z terenu lotniska w Ołomuńcu. Jego dalszy los jest nieznany.

Avia S-92, Szkoła Wojsk Przeciwlotniczych, Ołomuniec, Czechosłowacja, lata pięćdziesiąte XX w.

9TUtHFe.jpg

I6ZBgVB.jpg

G4pFTug.jpg

FtUumP2.jpg

5xxofYo.jpg

VSGQPJk.jpg

ldjEeiq.jpg

15Gq4ja.jpg

InlQfXq.jpg

yB1hoXI.jpg

POJk5NS.jpg

u31yUIM.jpg

ksmXVcI.jpg

GWu7YRa.jpg

:kawa:

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy model.Temat praktycznie pomijany a tu proszę .Bardzo fajnie bez przesadnego brudzenia (jak nie latał to jak się miał ubrudzić?).Rodzinka też bardzo ładnie wygląda" jak tenorów trzech" :mrgreen: Planujesz do kolekcji następne tym razem w barwach Luftwaffe?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Xmen napisał:

Planujesz do kolekcji następne

Tak, będą jeszcze dwie Avie, aczkolwiek na bazie Me 109

9 minut temu, Xmen napisał:

tym razem w barwach Luftwaffe?

Zdecydowanie nie :nienie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna ta czechosłowacka Jaskółka. I stadko świetne ? Widać że wiosna zawitała do nas prędzej ?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo elegancko :brawo:Niby matowy, a się świeci, czym malowałeś? Widziałem kalki do tego samolotu, ale z czerwona szczałą, a u ciebie niebieska jest więc jak to było? Też mam w planie te Meśki w edycji Avia bo fajnie wyglądają w tych malowaniach.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Artek82 napisał:

Bardzo elegancko

:szampan1:

10 minut temu, Artek82 napisał:

Niby matowy, a się świeci, czym malowałeś?

Baza to Gunze C8, po wyschnięciu przepolerowana 2500, na to połysk Gunze C a po wszystkim półmat Gunze C. Tak więc jest taka bardziej półmatowa/połyskliwa

12 minut temu, Artek82 napisał:

Widziałem kalki do tego samolotu, ale z czerwona szczałą,

Ja miałem kalki CMK i tam był wybór - czerwona lub niebieska. Tak na prawdę nikt nie ma pewności w jakim ta strzała kolorze była w rzeczywistości. Ja podparłem się ta fotką:

gJdIgEz.jpg

na której widać, że część czerwona kokardy jest znacznie ciemniejsza od strzały a sama strzała ma kolor bardzo zbliżony (tożsamy)  do pola niebieskiego kokardy

Tak też podaje schemat z instrukcji do kalek:

RC777Zx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.