Jump to content

ORP Piorun 1/700


LaRochelle
 Share

Recommended Posts

Cześć. Chciałbym się przywitać, bo jest to mój pierwszy post tutaj.

Oglądając Wasze prace naszła mnie chęć na zrobienie swojego okrętu w skali 1/700. Padło na Pioruna. Od zawsze podobała mi się jego sylwetka. Lata temu kupiłem model Pioruna od Niko, po czym wylądował w szafie na...Lata. Dzisiaj wyjmuję go z pudła, by móc wykorzystać niektóre elementy - blaszki oraz kalki. Bazą będzie piękny (i wydający mi się niesamowicie trudny) zestaw z Flyhawka. Bardziej ze mnie lepiacz niż modelarz,  mam jednak nadzieję, że z Waszą pomocą uda mi się zrobić model który będzie godny tego legendarnego okrętu.

 

Na dzień dobry łapcie fotkę z porównaniem kadłuba - w sumie to porównania nie ma, lata rozwoju techniki robią swoje.

20200228_200319.thumb.jpg.aa3574faeaf8ac5dd945d7e0882cb288.jpg

 

Okręt planuję zrobić w malowaniu z 1941 roku, powiedzmy, że maj. Czyli będzie szaro, buro i ponuro, ale kamuflażu to i za sto lat bym nie potrafił pomalować. A jak dla mnie ta szarość do tego okrętu pasuje. 

 

Na dzień dobry mam zagwozdkę, bo nie wiem który mostek wybrać.

20200228_201414.thumb.jpg.8b3d79bb11484d8999000db09ba40602.jpg

 

Różnicę jakości widać również na pokładzie:

20200228_200208.thumb.jpg.e9480e8f0925d183bf755577c982396e.jpg

mam nadzieję, że uda mi się ten warsztat pociągnąć od początku do końca. No to cóż... Trzy salwy na cześć Polski! 

 

Pozdrawiam

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cześć - witamy w stoczni  :piwo:

co do kwestii merytorycznych mostka to się nie wypowiem tak w ciemno, ale myślę że różnice mogą wynikać w okresu służby i wyposażenia (bo w zasadzie co roku coś na nim zmieniali - a na pewno uzbrojenie plot). Jak budujesz konfiguracje z 1941 to najlepiej będzie się odnieść do planów  - tak będzie chyba najszybciej.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Andrzej_LK napisał:

Jaki to zestaw Flajhołka? Bo oni chyba do "N" nie dojechali jeszcze?

Battle of the Atlantic: Anti-Submarine Warfare Set I - jest tutaj niszczyciel typu J (HMS Javelin) - który ma krótką tylną nadbudówkę, uznałem to za odpowiedni punkt wyjścia. Minus zestawu jest taki, że nie ma blaszek do niszczyciela, ale tutaj poratuję się blaszką od zestawu Niko, ewentualnie kupię jakiś inny niszczyciel który blaszki już ma.

Edited by LaRochelle
Poprawka literówek
Link to comment
Share on other sites

Wyjasnilo się.Nowe plany Pioruna wydane są w MO wracam do domu w niedziele jak nie uzyskasz do tego czasu odpowiedzi spróbuje porównać te nadbudówki.

Osobiscie doradzam poczekać na blaszki bo na pewno je wydadzą jak wyjdzie ten niszczyciel solo.

Edited by Piotras
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem obie są do modyfikacji, prawa jest bardziej „pusta”, tym samym łatwiejsza do zaadaptowania. Nie wiem jak bardzo chcesz być blisko oryginału. Powinieneś mieć plany i  nimi się kierować, daj znać to mogę coś na priva wysłać.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję ślicznie za odpowiedzi! Teraz już wiem skąd wziąć duże plany Pioruna, bo do tej pory używałem tylko z książki Borowiaka oraz tej nowej książeczki z serii Okręty Polskiej Marynarki Wojennej (btw jal się na tę serię zapatrujecie?). Już sobie MO zamówiłem, przyda się na teraz i na przyszłość, bo to będzie więcej niż jeden Piorun jak tak widzę ile to frajdy sprawia.

Jak bardzo blisko oryginału... Serce by chciało bardzo wiernie, ale jako, że to mój pierwszy tak na serio robiony model w tej skali to pewnie trochę uproszczeń się u mnie znajdzie.

 

Dzisiaj mi lufy przyjechały. Jakie to jest małe! Jaki macie sposób na nawiercanie otworów by te lufy wymienić? Bo mi trudność sprawiło trafienie w sam środek miejsca gdzie powinna być lufa.20200304_202504.thumb.jpg.b64d38bac41c7c55399c8ce2f2f2b285.jpg

Przeraża mnie ta skala. Ale i nakręca do działania.

Edited by LaRochelle
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minut temu, LaRochelle napisał:

Jaki macie sposób na nawiercanie otworów by te lufy wymienić? Bo mi trudność sprawiło trafienie w sam środek miejsca gdzie powinna być lufa

Wez sobie igłę do maszyny do szycia. Igłę precyzyjnie wbij w miejsce gdzie chcesz mieć otwór. I dopiero wtedy jedź wiertłem. Nigdy nie robię inaczej. 

Edited by Super_Hans
Link to comment
Share on other sites

Na zdjęciu widać, że poradziłeś sobie bez problemu  ?. Lupa, bez tego nawet nie siadam.

Fajnie, że budujesz polski okręt, ja czekam jak wydadzą z blaszkami i wtedy zamawiam natychmiast. 
Wbrew pozorom ta skala ma swoje plusy, można trochę oszukać. 1/200 albo 100, to jest jazda. 

Edited by Piotras
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Halo halo, jak tam warsztat Pioruna się posuwa? :D Sam zaczynam zbierać materiały do swojego, też w oparciu o Flyhawka...

Czy są jakieś rozstrzygające informacje co do uzbrojenia przeciwlotniczego i oznakowania Pioruna w '41? Widzę że plany MO są z roku '42, a żadnych mocnych papierów na maj '41 nie znajduję 😕 

Chyba niespecjalnie można ufać w tej kwestii Borowiakowi, bo mam jego monografię Pioruna z wydawnictwa Napoleon V i jest tu plan datowany na wczesny 1941, wykluczający się ze zdjęciem G65 w tym samym malowaniu (szary z czarnym numerem G65) kilka stron wcześniej... Z kolei na shipmodels.info dostałem informację z brytyjskiej literatury, że zmiany w uzbrojeniu Pioruna to dopiero jesień '41, co wskazywałoby na to, że Piorun goniąc za Bismarckiem był w identycznej konfiguracji jak w chwili wejścia do polskiej służby (tzn. szary z białym G65)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.