Jump to content

T-34/85 1:35 Zvezda "Rudy 102"


Recommended Posts

Witam wszystkich. Po 12 latach od sklejenia mojego ostatniego modelu, napisania pierwszego posta i poukładaniu większości najważniejszych życiowych spraw mam w końcu czas aby kontynuować swoje hobby. Przez cały okres 12 lat forum odwiedzałem wyłącznie je czytając, teraz postanawiam w końcu działać i to z Waszą pomocą.

Na pierwszy rzut chciałem zrobić zapewne oklepany już, chyba najpopularniejszy czołg II WŚ T-34/85 w wersji Rudy 102. Wiem, nuda... ale to sentyment do naszego Rudego z Czterech Pancernych. Postaram się jak najbardziej odwzorować go z tego zdjęcia:

obraz.png.02af9ddb17ca0168d9157ecd59f08875.png

Dokupiłem tylko do zestawu Zvezdy kalki Rudego i liny (z Eureka). Chyba najgorszym elementem do odwzorowania będą błotniki bo te ze Zvezdy są okrągłe, ja będę próbował dorobić je własnoręcznie z blaszki. Kleję powoli bo można w sumie stwierdzić, że uczę się od zera tym bardziej, że teraz w grę wejdzie również aerograf, którego nigdy nawet w rękach nie trzymałem.

W związku z próbą odwzorowania pojazdu z powyższej grafiki mam pierwsze pytanie. Gdzie lub o co zaczepiona jest lina, która idzie pod zbiornikami w stronę tyłu czołgu, chodzi o zaczepienie (klamrę) z tyłu. Zestaw ze Zvezdy z tyłu ma dwa mocowania a patrząc na niektóre prawdziwe fotografie T-34 występuje 3 mocowanie w centralnej części, czy to do niego właśnie lina może być podczepiona? Dorabiać ten element czy "podpiąć" ją do jednego z bocznych (zaznaczone na zielono). Dlaczego niektóre pojazdy posiadają 2 mocowania a niektóre 3? Pytam już z czystej ciekawości.

obraz.png.e05107f7df492919f73439ab42fcefbd.png

Żeby nie było, że kleję tylko w teorii to poniżej parę sklejonych elementów zawieszenia, dosłownie parę... ? W robieniu zdjęć takich żeby "coś" było widać też dopiero nabieram doświadczenia.

obraz.png.510576f9546393fa13cd6540a7178909.png

obraz.png.8eaec77f83b5d5b8e0d6e0fc9733150e.png

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, munik napisał:

 

obraz.png.e05107f7df492919f73439ab42fcefbd.png

Generalnie zaczepiona jest o ten hak po lewej a tego dodatkowego mocowania po prawej nie ma w Rudym

 

Link to post
Share on other sites

Gratuluje powrotu do modelarstwa :super:

,,najgorszym elementem do odwzorowania będą błotniki ,, - pamietam iz Rudy wystepowal rownierz bez przednich blotnikow,

3 miejsca mocowan - czy nie jest to przerobka powojenna?   ,,Rudy,, to dosc szerokie pojecie , patrzac na zaloge we wiezy (Olgierd , Gustlik) to powinien byc raczej model czolgu T-34/76 mm, gdyz taka wersja dysponowala wtedy 1 Brygada. Pozniej zaczeto dotarczac juz czolgi w wersji T-34/85mm , jego filmowy odpowiednik byl czolgiem zbudowanym juz po wojnie , i o ile dobrze pamietam mial dodatkowe oznaczenie T-34/85 M1,  i budowano go w Labedach kolo Gliwic. Porownaj zdjecie Rudego ze zdjecia z modelem Zwiezdy, Popularnego kaczora  ( tak nazywano wersje z 85mm ) produkuje pare firmy ale czy ktoras z nich ta filmowa wersje ? Niewiem 

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chcesz robić filmowego "Rudego" ("książkowy" to inna bajka, aż do Rietzen musiał by być T-34/76) to zauważ że rolę "Rudego" grało kilka czołgów, w tym co najmniej jeden wojennej produkcji (z dwuczęściowym włazem w kopułce dowódcy). Na zdjęciu masz albo wóz z radzieckiej fabryki 183 albo nasz "łabędzki" z wczesnej serii produkcyjnej (nasze był właśnie na bazie wersji z fabryki 183, w toku produkcji wprowadzaliśmy pewnie poprawki).

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Michal_G napisał:

 to zauważ że rolę "Rudego" grało kilka czołgów, w tym co najmniej jeden wojennej produkcji (z dwuczęściowym włazem w kopułce dowódcy). 

Zgadzam się z kolegą. filmowy RUDY to kilka czołgów. Film był kręcony w rożnych miejscach (poligonach), dlatego Rudy 102 pochodził z najbliższej jednostki wojskowej. Jeżeli uważnie obejrzy się serial to w większości odcinków gra czołg polskiej produkcji ze spłaszczoną wieżą. Ta modyfikacja była bardzo charakterystyczna dla tego wozu z Bumaru-Łabędy.  Z modelu Zvezdy  bardzo ciężko będzie wystrugać taką wieżę.  Można usunąć spaw i spróbować z dwuskładnikowej masy wykonać nowy. Tu kilka fotek RUDEGO-zwróć uwagę na numery odlewów na wieży.

0003FJGX2H7KAON8-C122-F4.jpg

0003N72TEU2SUUQ6-C122-F4.jpg

0003N75FNU9ORSMT-C122-F4.jpg

4be2aef7efaaa_p.jpg

1388601319_by_damianzr1.jpg

Bs266N6.jpg

rudy.jpg

Rudy_Tank.jpg

Edited by robertmodelarz
Link to post
Share on other sites

Do wymiany tylko błotniki. Są na to trzy sposoby:

- pozyskać od kogoś z nadstanowych części z modeli T-34 - występowały dwa rodzaje  (Dragon, Academy, ICM. Maqette)

- kupić zestaw np. ABER 1:35 Błotniki do T-34 Model 1942 - 1945 nr AB35A045 lub innej firmy

- wykonać samodzielnie z blaszki z puszki po piwie lub napoju

aber-35-a045-blotniki-do-t-34.jpg

Link to post
Share on other sites

Zapomniałem o falochronie na przednim pancerzu. Łatwo dorobić z kawałka starej karty kredytowej lub lojalnościowej. 

Lina też jest do nabycia na bardziej wierną oryginałowi. Ostatnia rzecz to plandeka zrolowana za wieżą (chusteczka higieniczna namoczona w rozwodnionym wikolu).

ER-3532.jpg

Edited by robertmodelarz
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. To, że Rudego grały dwa różne modele czołgów (T-34/76 i T34/85) co zostało uwzględnione w fabule serialu oczywiście wiedziałem i to, że to nie były tylko dwa czołgi także ale nie spodziewałem się, że każdy z czołgów był na swój rodzaj inny w zależności od jednostki z której pochodził.

Przerobienia wieży na pewno się nie podejmę, zbyt mało doświadczenia mam. Rudy ma być filmowy nie książkowy ale i tak chyba będzie trzeba pójść w stronę tego co zasugerował _OldMan_ tym bardziej, że praktycznie uczę się od zera.

Godzinę temu, _OldMan_ napisał:

Zrób po prostu model sylwetkowy, który będzie przypominał "RUDEGO". Mniej stresu, więcej frajdy.

robertmodelarz - dzięki wielkie za materiały, liny z Eureka mam - zamówiłem, błotniki postanowiłem zrobić sam z blaszki, lubię majsterkować, docinać, kombinować etc. więc powinienem sobie poradzić. W razie jakby coś nie wyszło to wtedy zamówię od Abera bo te błotniki to akurat zauważalna różnica w T-34 Zvezdy a tymi u Rudego.

Kleję dalej, gdyby komuś wpadła do głowy jakaś modyfikacja choć trochę zbliżająca model Zvezdy do Rudego (pomijając już opisywaną wieżę) proszę o odzew ?

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, kzugaj napisał:

Np takie w kaplecie z gąsienica mi. Trochę zabawy i czyszczenia ogniw ale ładny detal i ruchome gąsienice. 

 

https://miniart-models.com/products/35227-t-3485-running-gear-late-type/

Zakup takiego podwozia z zestawu Miniarta równy jest zakupowi modelu T-34/85 Zvezda. Detal i wykonanie OK. Tylko, że gąsienice w modelu Zvezdy są zupełnie przyzwoite, chyba, że mają być ruchome to rozumiem. Najtańsze i dostępne- jakie znalazłem:

http://ibg.com.pl/pl,miniart-35227-1-35-t-34-85-running-gear-late-type,3,33,35,46,14585.html

Alternatywą jest zakup samych kół np. Maquette lub to samo pod szyldem Ark Models oraz MSD. Jakość gorsza niż Miniart, ale cena 100% niższa.

Ewentualnie daj post na Giełdzie, jak ktoś ma zdublowane z zestawów Academy, ICM, Dragon, Maquette (w niektórych były dwa rodzaje kół), może ktoś chce sprzedać lub wymienić na Zvezdowe. 

Tak to wygląda:

35030.jpg

maq35030.jpg

Edited by robertmodelarz
Link to post
Share on other sites

Zvezda 3687 to jest wojenny czołg z fabryki 183, wczesna kopułka dowódcy (podwójny właz). Przegrzebałem książkę o serialu autorstwa Marka Łazarza i znalazłem informację iż taką kopułkę miał czołg użyty w odcinku VII "Rozstajne drogi". Ale czy to był wóz z fabryki 183 - nie wiem. Może zamiast "Rudego" zdecydował byś się na "prawdziwego" frontowego polskiego T-34? Czołgów w wersji odtworzonej przez Zvezdę trochę w WP było.

Link to post
Share on other sites

Nie mylcie starego zestawu Zwezdy 3533, który faktycznie ma w zestawie pełne koła z nową, bardzo ładną Zwezdą 3687 o której tu mowa.

Nie ma zatem żadnej potrzeby wymieniać zestawowych kół, ponieważ Zwezda 3687 posiada w wypraskach wymagane spajdery.

Czołgów na planie podczas kręcenia zdjęć było kilka, można naliczyć około 6 różnych nr seryjnych na wieży.

Jednym z nich był T-34 z 27 Pułku Zmechanizowanego stacjonującego w Kłodzku.

Edited by Rafał B
Link to post
Share on other sites

Cześć nie wiem czy pomogę ale pamiętam jak wujek opowiadał o T-34 to mówił że ciężko znaleść dwa takie same "modele" .

Po wojsku pracował w Poznańskim muzeum gdzie stał jeden z serialowych t-34 . Generalnie budowali je z tego co mieli - nawet na lini produkcyjnej improwizowali .  Ciężko będzie odwzorować dokłądnie Rudego bo każdy był troche inny  .

Najważniejsze to numer i napis no i Szarik obowiązkowo  :)

P.S. Będę obserwował bo sam mam ten model zaczęty w wersji T-34-76 oraz t34-85 leży w pudełku 

Edited by ivandrago
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rafał B napisał:

Nie mylcie starego zestawu Zwezdy 3533, który faktycznie ma w zestawie pełne koła z nową, bardzo ładną Zwezdą 3687 o której tu mowa.

Nie ma zatem żadnej potrzeby wymieniać zestawowych kół, ponieważ Zwezda 3687 posiada w wypraskach wymagane spajdery.

Święta racja!!! Sklejałem kiedyś stary model T-34/85 3533, tam były tłoczone koła. Przepraszam za zamieszanie, dla wyjaśnienia sprawy fotki nowych i starych wyprasek T-34/85. Nic nie trzeba zmieniać.

T 34 85 Zvezda inbox-11.jpg

t3485zvezdareviewbg_2.jpg

Edited by robertmodelarz
Link to post
Share on other sites
46 minut temu, robertmodelarz napisał:

 Przepraszam za zamieszanie...

Nie ma za co przepraszać, każdemu się zdarza mimo, że munik wyraźnie napisał ?

12 godzin temu, munik napisał:

To jest Zvezda 3687.

... ale i mnie też zdarza się w pośpiechu namieszać  ?

Ludzie Zwezdę kojarzą najczęściej ze starymi wypustami, tymczasem stary teciak 3533 nie ma nic wspólnego z nowym, bardzo ładnym opracowaniem teciaka właśnie pod nr 3687.

Bardzo ładny jest także ich nowy T-34/76 No 3689, oraz cała rodzinka nowych Su-85;100;122.

Edited by Rafał B
Link to post
Share on other sites

Tak, koła są dokładnie takie jak robertmodelarz wskazał na pierwszej fotce w ostatnim poście - czyli zostawiam je. Podtrzymuje też wcześniejsze stwierdzenie, model nie będzie jednak wierną kopią, którą de facto jak widać po większej ilości postów nie da się osiągnąć w dokładnie 100% ze względu na zróżnicowanie pojazdów które w serialu grały. Dół sklejony. Zdjęcia wrzucę jak zabiorę się za błotniki co do których też nasuwają mi się pytania.

Swoją drogą dobrze, że wątek rozwija się też drogą merytoryczną, będą mogli z niego skorzystać inni ?

Link to post
Share on other sites

Ciężko zrobić kopię 11 czołgów, bo tyle (udowodnione, mogło być więcej) grało w serialu. Jedyna pewna maszyna( wg mojej wiedzy) , mocno pocięta stoi w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Link to post
Share on other sites

Dlatego też to są za wysokie progi jak dla mnie więc odpuszczę trochę i zrobię model "najbardziej zbliżony" (sylwetkowy) do serialowego Rudego (łącząc elementy wersji).

Pytanie: z Waszego doświadczenia, która blaszka może nadawać się do zrobienia błotników? Spróbuję zrobić sam więc chodzi mi o jakąś konkretną puszkę np. od piwa lub napojów. Któraś z nich nadaje się bardziej lub mniej? Są bardziej plastyczne, cieńsze etc.?

Edited by munik
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.