Skocz do zawartości

Linie podziału a malowanie kilkoma warstwami


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kiedyś modele plastykowe malowałem po prostu jedną warstwą farby, bez podkładu, lakieru a następnie układałem kalkę która oczywiście bardzo słabo się trzymała na matowej farbie i srebrzyła. Teraz staram się przejść "poziom wyżej". Jednak malowanie kilkoma warstwami emalii nawet mocno rozrzedzonej, zaś potem lakierem (po pomalowaniu a przed kalkami używam Vallejo Gloss Varnish) sprawia że linie podziału nie są już po tych zabiegach zbyt wyraźne gdy chcę zrobić wash (a przecież bez nich wash nie ma racji bytu). Czy zatem robię coś źle czy też po nałożeniu kilku warstw farby bazowej i lakieru należy wklęsłe linie podziału na nowo "wzmocnić" np. nożykiem modelarskim ? Dodam że chodzi o samoloty w skali 1:144 a zatem zagłębienia linii podziału są siłą rzeczy słabsze niż w większych skalach (i co za tym idzie chyba bardziej podatne na zanikanie pod farbą i lakierem).  Wiem że np. po użyciu szpachli i pilnika odtwarza się linie podziału i to nawet nie jest takie trudne ale robi się to wówczas przed malowaniem, w tym momencie jednak mam na myśli model już pomalowany a przed washem. 

Edytowane przez michal78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli użyjesz czegoś do skrobania linii podziału po pomalowaniu to zniszczysz malowanie. Mam podobny dylemat z tym lakierem przed kalką. Ostatnio na kanale Quick Kits na YouTube (odcinek o Hawker Hurricane 1/72) Owen mówił o płynie do kalek Humbrol Decalfix, który ma jakąś nową formułę, dzięki której nie potrzeba lakieru - ten płyn sam ponoć tworzy taką gładką powierzchnię, dzięki której nie powstaje srebrzenie. Ale chętnie bym się dowiedział, czy ktoś to ma dobrze sprawdzone i potwierdzi te informacje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michal78 miałem ten sam problem jak zaczynałem z "poziomem wyżej". Niestety w modelu, który już pomalowałeś, nie da się odtworzyć linii, tak aby "wszedł" w nie panelliner. Następnym razem należy wszystkie linie przed pomalowaniem poprawić nożykiem.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym malujecie, pedzlem, aerografem czy sprayami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te modele 144 to mają linie podziału jakoś szczególnie mniejsze niż czołowe jakościowo zestawy w większych skalach? Bo mnie się wydawało, że niezależnie od skali producenci dążą do linii najdelikatniejszych jak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz na nim lakier to czemu niby nie drapać? Ja w Su-27 przeskrobałem 2 linie po malowaniu całości. W F-14 tyłem cały górny hamulec aero, bo mi zanikł pod warstwami farb i lakieru. Od szablonu ostrożnie przeryłem, przetarłem gąbką 2000 > 3000. W linie i tak pójdzie wash, który zasłoni ew. inne kolory.

No chyba, że w 144 jest to bardziej widoczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, greatgonzo napisał:

A te modele 144 to mają linie podziału jakoś szczególnie mniejsze niż czołowe jakościowo zestawy w większych skalach? Bo mnie się wydawało, że niezależnie od skali producenci dążą do linii najdelikatniejszych jak się da.

Jest z tym bardzo różnie. Dużo zależy od wieku modelu - nowsze mają linie delikatniejsze = płytsze. Co może być przyczyną ewentualnych problemów z washem, na dalszym etapie budowy.

Ja teraz równolegle akurat robię 2 Airbusy Revella i mam tego doskonały przykład. W starym A319 linie są głębokie i "konkretne", podczas gdy w nowym A320neo są one tak delikatne, że jestem pewien, że wash w nie nijak nie 'wejdzie'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Czy któryś z Kolegów znalazł w życiu codziennym lub przerobił albo proponuje narzędzie odpowiednie do pogłębienia lini podziału.  Rylce Tamiyi w sklepie modelarskim są bardzo drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.