Jump to content

SH-3D Sea king "54" + Apollo 9 CM 1/72


Recommended Posts

Posted (edited)

Z okazji konkursu na sąsiednim, niebieskim forum ruszam z kolejnym warsztatem.

Tło
Misja Apollo 9 wystartowała 3 Marca 1969 roku ze słynnej platformy startowej LC39A. Była to druga misja załogowa programu Apollo, a jej celem było sprawdzenie poprawności działania systemów lądownika księżycowego. Podczas pobytu na orbicie sprawdzano m.in. poprawność działania silników lądownika, systemu podtrzymywania życia, nawigacji i dokowania.
Po 10 dniach, 1 godzinie i 54 sekundach trwania misji, kapsuła wylądowała w Oceanie Atlantyckim, 300km na wschód od Bahamów. 
Do momentu testu SpaceX Dragon w 2019 roku, kapsuła misji Apollo 9 była ostatnim załogowym statkiem kosmicznym który lądował w tym oceanie.
Ciekawostką jest iż start rakiety SpaceX odbył się z tej samej platformy startowej, a lądowanie odbyło się dokładnie w 50-tą rocznicę misji Apollo 9. 

Członkowie misji, od lewej : 
- James A. McDvitt - Dowódca
- David R. Scott - Pilot modułu dowodzenia CSM
- Russell L. Schweickart - Pilot modułu księżycowego LM

5wJJMhX.jpg

PcJ9M2T.jpg


Model

Śmigłowiec chcę wykonać w zawisie podczas akcji wydobywania kapsuły misji Apollo 9. 

Po wylądowaniu kapsuły śmigłowiec podlatywał w pobliże kapsuły i zrzucał ekipę nurków wraz z pontonami i sprzętem. Nurkowie zabezpieczali kapsułę przypinając na jej obwodzie dmuchany pływak oraz ponton na który mogli wyjść astronauci. Kapsuła miała co prawda swoje pływaki, okrągłe, dmuchane, wyglądające jak piłka i umieszczone na górze, ale służyły one tylko i wyłącznie do tego by obrócić kapsułę jeśli wylądowałaby na plecach. 
Astronauci po ubraniu się w szczelne kombinezony z maskami, wychodzili na ponton i byli następie wciągani w koszu na pokład śmigłowca, jeden po drugim. Śmigło zawoziło ich następnie na lotniskowiec gdzie byli poddawani kwarantannie - stąd te kombinezony. (choć w przypadku tej misji kwarantanny nie było, bo nie było lądowania na księżycu)

Ja chcę zrobić dioramę gdy śmigłowiec jest w trakcie zrzucania pakunków. Kapsuła miałaby się unosić na wodzie a do niej przypięty byłby ponton z obsługą która jest w trakcie jej zabezpieczania. 
Będzie małe odstępstwo od realizmu, mianowicie ze śmigłowca spuszczona zostanie lina wyciągarki ponieważ jeszcze nie wymyśliłem jak robić lewitujące modele :lol:

Model będzie waloryzowany następującymi dodatkami : 
- Kalkomanie Starfighter decals, numer boczny 54
- Figurki PJ productions 721126 - SAR HELICOPTER CREW
- Figurki PJ productions 721134 - GROUND CREW
- Maski oszklenia od Edka

Figurki z zestawu Ground Crew chcę przerobić na nurków, co biorąc pod uwagę że śmigają w obcisłych, gładkich piankach nie powinno stanowić większego problemu. 
Wnętrza nie będę waloryzował bo kokpit jest wystarczająco ładny, a kabiny cargo nie będzie praktycznie widać bo w wejściu będą stać dwie figurki i wnętrze będzie zawalone gratami. 

09FMiYg.jpg

JrzG6A1.jpg

K308jVR.jpg

WHxGbjV.jpg

NoHjgGx.jpg

NGNpT8I.jpg

Edited by Czesio
Literówka.
  • Like 6
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, M.A.V. napisał:

Rewelacyjny temat !  :super:    obowiązkowo będę zaglądał

W tym zestawie CH jest kapsuła?  myślałem że bierzesz ten zestaw Dragona co ostatnio zrobili wznowienie :

https://www.scalemates.com/kits/dragon-11026-sh-3d-helo-66-and-apollo-command-module--1280340

(w Martoli mi śmignął ostatnio w newsletterze)    chyba że głupoty gadam i to ten sam z przepaka :hmmm::glupek:

Masz rację, w nowym jest kapsuła  :szampan1: Ciekawie się zapowiada. Powodzenia.

Link to post
Share on other sites

M.A.V - w moim zestawie nie ma kapsuły, dorobiłem sobie sam :D 
Model kapsuły stworzyłem w komputerze na podstawie skanu 3D z instytutu Smithsonian. Skany 3D nie nadają się do druku i wykorzystania w programach CAD i należy je poddać tzw. inżynierii odwrotnej. Zacząłem od pobrania modelu i przeskalowania do 1:72. Następnie model ten posłużył mi jako "dokumentacja 3D" w której mogłem sobie zmierzyć dowolny wymiar i kąt, a następnie narysować swoją kapsułę. 
Ponieważ kapsuła jest spora dorysowałem jej moje własne podpory zamiast generowanych automatycznie i całość poleciała na drukarkę. Wydrukowałem też ponton (ten już na automatycznych, pręcikowych podporach) i kilka detali które będę wklejał na górę kapsuły tj. system odcinania spadochronów i ich wyrzutnie oraz silniczki RCS. 
Kapsuła ma 53mm średnicy, dla skali postawiłem słoiczek Tamiya 10ml. 
Kapsuła jest pusta w środku, ma ścianki grubości +- 2.5mm a na jej dnie znajduje się otwór fi10mm. 

JZ9pFZo.jpg

  • Like 10
  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 1 month later...

@Mitrandir @jacolucz
Cześć, 
Przepraszam za późną odpowiedź ale nie mam za bardzo czasu na dłubanie ostatnio. 
Cenę wydruku muszę dokładnie przeliczyć ale obstawiam coś w przedziale 100-150zł, i raczej bliżej tej górnej granicy. Drukuję na Form2 a ten ma niestety dość drogie materiały eksploatacyjne, a i roboty trochę przy tym jest. 
W kapsule są jeszcze do poprawki detale mocowane na "suficie" m.in pojemniki na spadochron bo narysowałem za cienkie i się deformują podczas druku. Jak skończę temat to na pewno się podzielę ? Póki co staram się powoli doprowadzić do końca rozpoczęte wcześniej projekty. (Dauntless i Mig-21)
 

Edited by Czesio
Link to post
Share on other sites
W dniu 19.05.2020 o 01:31, M.A.V. napisał:

Rewelacyjny temat !  :super:    obowiązkowo będę zaglądał

W tym zestawie CH jest kapsuła?  myślałem że bierzesz ten zestaw Dragona co ostatnio zrobili wznowienie :

https://www.scalemates.com/kits/dragon-11026-sh-3d-helo-66-and-apollo-command-module--1280340

(w Martoli mi śmignął ostatnio w newsletterze)    chyba że głupoty gadam i to ten sam z przepaka :hmmm::glupek:

 

W dniu 19.05.2020 o 07:20, Mitrandir napisał:

Masz rację, w nowym jest kapsuła  :szampan1: Ciekawie się zapowiada. Powodzenia.

Cena w Marioli też przyzwoita , aktualnie zestaw wyceniają na 136 pln.

 

 

Link to post
Share on other sites

Trochę popchnąłem do przodu. 
Na pierwszy ogień poszło to czego bałem się najbardziej - wyciągarka. Na tym malutkim elemencie ma wisieć cały model i fajnie by było jakby się nie urwał. 
Temat okazał się się bardzo prosty. Wyciągarkę zamontowałem na dwóch prętach mosiężnych 1.2mm, które w kadłubie zainstalowałem za pomocą Milliputa, a w wyciągarce Distalem Classic. Połączenie jest bardzo solidne, mogę złapać za wyciągarkę i machać całym modelem - ani drgnie. Dolne wsporniki dorobiłem z plastikowych pręcików. 
Mając to z głowy przystąpiłem do prac nad wnętrzem. Detali próżno szukać, sufitu ładowni zresztą też... nie pozostaje nic innego jak rzeźbić całe wnętrze od podstaw. Miało być bez przeróbek ale jednak się nie obędzie. 
Za pomocą skalpela zeskrobałem już ohydną imitację konstrukcji kadłuba. Ramki okien zostawiłem bo wkleja się w nie oszklenie i nie chcę z tym problemów. 


QzcNJpL.jpg

AVatK0r.jpg

0DGLBRL.jpg||

H3JtcTI.jpg

9IezlwY.jpg

Edited by Czesio
  • Like 5
Link to post
Share on other sites

Wnętrze poskładane i wymagające jeszcze ostatnich poprawek. Podejście do tematu całkowicie luźne, mające niewiele wspólnego z oryginałem, a jedynie bardzo luźno wzorowane. Po prostu nie ma sensu tego odtwarzać perfekcyjnie bo cała ładownia jest tylko "tłem" dla figurantów w drzwiach. Po malowaniu dojdą jeszcze fotele na burcie, i możliwe że jakieś kabelki. 
Wnętrze zrobiłem z płytki HIPS 0.5mm pociętej na paski i żmudnie wyklejanej kawałeczek po kawałeczku. Po przyklejeniu całość przeleciałem papierkiem i położyłem kilka drucików.
W innym wątku kolega @_OldMan_ polecał klej  Mr. Cement SP, i miałem okazję go wypróbować. Co tu dużo mówić, jest po prostu świetny.  Klej podobny w działaniu i aplikacji do Extra Thina, z szybkością schnięcia CA. Moc klejenia potężna, dwa elementy stają się jednością i to w ciągu kilkunastu sekund. 


8fjQuvs.jpg

YGS7zcW.jpg

bmEN8vY.jpg

dKww4XL.jpg

  • Like 2
Link to post
Share on other sites

Koniecznie musisz odchudzić te krążki na podłodze, są przynajmniej o połowę za wysokie.

Jak widać to na zdjęciu oryginału, które pokazałeś powyżej, są to swego rodzaju zaślepki i one praktycznie (poza tymi dużymi) nie wystają ponad poziom podłogi. Lepiej byłoby wytrasować w ich miejscu okręgi.

Teraz wygląda to trochę jak progi zwalniające dla załogi.

Poza tym to kabina fajnie zrobiona.

Zaciekawiłeś mnie tym klejem. Chciałbym, jeśli oczywiście możesz abyś zrobił mały test. Chodzi mi o to abyś zgiął wąski pasek hipsu tak pod kontem pomiędzy 45 a 90 stopni i przytrzymując go tak dostawił do niego, w miejscu zagięcia, namoczony w tym kleju pędzelek. Chciałbym wiedzieć czy podobnie jak cienki klej tamki powoduje on to, że hips momentalnie pęka w miejsach w których występują naprężenia.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Krążki przeszlifowane. 
Odnośnie kleju test zrobiłem - pęka. Choć to moim zdaniem nie wina kleju a samego plastiku. Klej działa tutaj jak nóź osłabiając strukturę plastiku i wewnętrzne naprężenia robią swoje. W którymś warsztacie widziałem metodę gięcia hipsu w gorącej wodzie,  może warto tego spróbować?
Dzisiejszy dzień poświęciłem na dokończenie i pomalowanie wnętrza. Na zdjęciach wygląda to dość niechlujnie ale na żywo wyszło bardzo fajnie.
Pomalowałem całość ciemnoszarą Tamiyą, dodałem rozjaśnienia suchym pędzlem i wymalowałem detale farbami Vallejo. Cała konstrukcja wewnętrzna została pomalowana bardzo jasnym szarym ponieważ chciałem żeby wyglądała jak oświetlona mocnym światłem słonecznym. Dzięki bardzo kontrastowej kolorystyce jest też bardzo dobrze widoczna w ciemnościach kadłuba.
Wywaliłem też stoliczek z tylnej części kadłuba, bo gdzieś mi nie leżał. 
IwKreoh.jpg

viCIvx2.jpg


Wnętrze z lampką świecącą prosto do środka:
WVPvtxG.jpg


I przy normalnym oświetleniu.
fRw50dm.jpg

Edited by Czesio
  • Like 6
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.