Skocz do zawartości

A4 Skyhawk, IAF, 1/144


michal78

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie, jest moc. Też go mam akurat na tapecie, ale w locie będzie, do dioramy lotniczej. Skąd wziąłeś kalkomanie izraelskie do tej skali? Ja musiałem aż z Chin ściągać :)

Jeden drobiazg - to godło eskadry na ogonie trochę za bardzo z tyłu jest, powinno być w połowie części nieruchomej statecznika i wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, GreGG24 napisał:

Fajnie, jest moc. Też go mam akurat na tapecie, ale w locie będzie, do dioramy lotniczej. Skąd wziąłeś kalkomanie izraelskie do tej skali? Ja musiałem aż z Chin ściągać :)

Model Eduarda ma kalki izraelskie w komplecie (oraz amerykańskie). Teraz planuję F-16C Barak w oparciu o model Revella i do niego już podobnie jak Ty ściągam kalkę z Chin (aliexpress). :) Wracając do tego modelu, niestety nr na przedzie jest fikcyjny, oryginalny mi się zniszczył i zaadoptowałem z innej kalki, nie wiem nawet czy Izraelczycy stosują zero na początku.

Edytowane przez michal78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michal78 napisał:

Model Eduarda ma kalki izraelskie w komplecie (oraz amerykańskie). Teraz planuję F-16C Barak w oparciu o model Revella i do niego już podobnie jak Ty ściągam kalkę z Chin (aliexpress). :) Wracając do tego modelu, niestety nr na przedzie jest fikcyjny, oryginalny mi się zniszczył i zaadoptowałem z innej kalki, nie wiem nawet czy Izraelczycy stosują zero na początku.

W przypadku Skyhawków wczesne wersje H miały dwucyfrowe numery zaczynające się od 0 (01, 02, 03...) Ten z numerem 03 to notabene jedyny Skyhawk, który zestrzelił w jednej misji dwa arabskie MiG-i 17, i to niekierowanymi rakietami Zuni. Ale potem była zmiana i weszły numery trzycyfrowe, ale z reguły były powielone na nosie i na stateczniku ogonowym.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model sklejony i pomalowany fajnie, ale trochę nie rozumiem Twojego podejścia do washa. Takie grube czarne krechy, jak na styku skrzydeł z kadłubem i przy stateczniku pionowym bynajmniej nie dodają realizmu, całość wygląda przez nie trochę komiksowo. Przy antenkach na grzbiecie też zostało ciut za dużo ciemnej farby, podobnie jak w paru innych miejscach. Bardzo fajnie wygląda za to wash np. na burtach, cieniutki, nie jest chamski i naprawdę robi robotę.

Izraelskie A-4 latały z hakami do lądowania na lotniskowcu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, michal78 napisał:

Mój 10-ty model w skali 1/144..... Opinie mile widziane.....

Bardzo fajny liliput :super:

Tak jak już wcześniej Koledzy pisali - trochę za obfity wash przy tej skali (gabaryty plam) i jeszcze gdzieniegdzie można by dokładniej conieco zmalować.

Ale najważniejsze że coraz lepiej ci te maluchy wychodzą, widać progres w warsztacie a to najważniejsze - następne będą jeszcze lepsze :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, filipsg napisał:

Model sklejony i pomalowany fajnie, ale trochę nie rozumiem Twojego podejścia do washa. Takie grube czarne krechy, jak na styku skrzydeł z kadłubem i przy stateczniku pionowym bynajmniej nie dodają realizmu, całość wygląda przez nie trochę komiksowo. Przy antenkach na grzbiecie też zostało ciut za dużo ciemnej farby, podobnie jak w paru innych miejscach. Bardzo fajnie wygląda za to wash np. na burtach, cieniutki, nie jest chamski i naprawdę robi robotę.

Izraelskie A-4 latały z hakami do lądowania na lotniskowcu?

Washa ciągle się uczę (to mój 10-ty model), teraz przeszedłem na washa gotowego Ammo, który i tak lepiej mi wychodzi niż ten z terpentyny i farby olejnej. W kilku miejscach jest go za dużo, to fakt, mam jednak problem z jego proporcjami w głebszych zakamarkach i zwykle mam w tym przypadku wybór między takim właśnie washem a jego całkowitym wytarciem. Co innego na płaskich powierzchniach jak skrzydła, stateczniki, burty, tutaj jest on dla mnie w pełni kontrolowalny i dlatego wyszedł lepiej. 

Na zdjęciach izraelskie A4 mają haka co tez mnie trochę dziwi biorąc pod uwagę że chyba IDF nigdy nie planowało lotniskowców, ale... jednak go mają.

440px-Goring_Ram_A-4_Hatzerim_230204.jpg

Edytowane przez michal78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się, to się wypowiem :glupek:

HAK, jak sama nazwa wskazuje, służy do skrócenia drogi lądowania/ hamowania a nie do lądowania tylko i wyłącznie na lotniskowcu. Przecież F-104 Starfigter też posiada hak do lądowania a samolotem morskim nie jest i nigdy do takiej roli nie był przygotowywany.

KNYvzJZ.jpg

217SIet.jpg

cMemMGw.jpg

Albo masz hak, albo spadochron hamujący :mrgreen:

A łosza z zakamarków spróbuj "wyciągnąć" za pomocą pędzelka zwilżonego łajtspirytem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, michal78 napisał:

Washa ciągle się uczę (to mój 10-ty model), teraz przeszedłem na washa gotowego Ammo, który i tak lepiej mi wychodzi niż ten z terpentyny i farby olejnej. W kilku miejscach jest go za dużo, to fakt, mam jednak problem z jego proporcjami w głebszych zakamarkach i zwykle mam w tym przypadku wybór między takim właśnie washem a jego całkowitym wytarciem. Co innego na płaskich powierzchniach jak skrzydła, stateczniki, burty, tutaj jest on dla mnie w pełni kontrolowalny i dlatego wyszedł lepiej. 

Na zdjęciach izraelskie A4 mają haka co tez mnie trochę dziwi biorąc pod uwagę że chyba IDF nigdy nie planowało lotniskowców, ale... jednak go mają.

440px-Goring_Ram_A-4_Hatzerim_230204.jpg

Jak widać na zdjęciu, izraelskie Skyhawki mają zarówno haki, jak i spadochrony (pod dyszą wylotową). Miały go zarówno przygotowywane pod zamówienia izraelskie wersje H (zmodyfikowana wersja E) jak również N (zmodyfikowana wersja M), jak również dostarczane prosto ze stanów amerykańskich eskadr liniowych (marynarki i marines) wersje E/F, których ok. 50 sztuk dostarczono w trakcie wojny Jom Kippur w ramach awaryjnych dostaw jako uzupełnienie strat zadawanych przez egipskie i syryjskie systemy przeciwlotnicze.

546283359_A4Nlandingwithparachute.thumb.jpg.96e029f9d7f618513aed9f0739e46293.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.