Skocz do zawartości

Sdkfz 222 Tamiya 1/35


Klapouch

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Po ukończonym w bólach pzkpfw IV w 1/72 przyszedł czas na coś większego czyli sdkfz 222. 
 

Chciałbym go wykonać w malowaniu DAK z marca 1941. W tym warsztacie oprócz dalszego ćwiczenia modulacji chciałbym nauczyć się :

1. Jak robić realistyczne otarcia. Chodzi mi o dość znaczne płaty schodzącej farby. Kupiłem w tym celu specyfik heavy chipping fluid Ammo mig i od razu mam pytanie. Czytałem, że żółta baza bardzo dobrze wychodzi na czerwonym podkładzie. Mam taki podkład w sprayu, ale z drugiej strony spod otarć powinien być widoczny kolor stalowy/panzer grey? Czy w związku z tym powinienem zrezygnować z czerwonego podkładu i całość położyć panzer grey, a żółty traktować jako kamuflaż? Jeśli tak to czym modulować? Ciemną bazą i na to cienka warstwa żółtego?

1EEEF3DC-D30B-424B-A7AA-B732785469FE.jpeg

2. Jak malować pamperki. Co prawda gentleman z zestawu nijak do malowania DAK się nie nadaje, ale pomalować go można i wsadzić gdzieś indziej. Aby sprostać temu zadaniu wyposażyłem się w wash i farbę citadel oraz do mieszania mam kilka kolorów Valejo. 
2EC9F5FD-DD58-4A43-96E2-8F6E99F69836.jpeg

3. jak zrobić prostą dioramę. Zakładam piasek, piasek i piasek a dodatkowo jakiś drogowskaz i ze dwoje żołdaków. 
 

A póki co mały inbox 

7FF1E38B-425D-441B-AD0C-048F9CAAA0AC.jpeg

864814A6-B633-4A68-A99B-7EE6778256B7.jpeg

1571E169-4C40-4649-884A-07A80BE0177F.jpeg

38113439-2345-4BCE-82E4-D3EE908529E4.jpeg

 

Mam nadzieję, że pomożecie jak poprzednio :)

Edytowane przez Klapouch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Panzer Grey/bezbarwny/heavy chiping/piaskowy

Panzer Grey nie rozjaśniaj to będzie lepszy kontrast.

2. Co to są pamperki?

3. Nie obraz się ale pomysłów i poradników krok po kroku jest od zatrzesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, enten napisał:

1. Panzer Grey/bezbarwny/heavy chiping/piaskowy

Panzer Grey nie rozjaśniaj to będzie lepszy kontrast.

2. Co to są pamperki?

3. Nie obraz się ale pomysłów i poradników krok po kroku jest od zatrzesienia.


Pamperki - tak się u nas mówiło na ludziki :)

Co do poradników - pewnie, że są i zamierzam korzystać, ale poradnik nie oceni jaki wyszedł efekt. Od tego najlepsi są koledzy na forum. I nie mówię tu złośliwie - wręcz przeciwnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odn. pierwszego wpisu pkt 1.

Ja proponuję tak i to przetestowałem, ale szanuję każde inne zdanie. Panzer grey i zabezpieczenie lakierem mat lub satin np. Vallejo 2 cienkie warstwy. 1 doba przerwy. Na to warstwa lakieru do włosów lub droższego specyfiku. Na to farba bazowa np. Vallejo 71.272 lub inna proponowana dla Dak (można z odrobiną retardera) i po minucie mokrym pędzlem do plakatówek lub szczoteczką do zębów robić ruchy ścierania na brzegach i zagięciach by odzyskać w tych miejscach panzer grey. W przypadku DAK zrezygnowałbym z modulacji. Może się niektórym narażę, ale uważam, że nie ma żadnego błędu i ujmy w jej niezastosowaniu. Sam wash często wystarczy. Wrażenie jak z komiksu też nie jest dobre. (obrazek poglądowy i filmik z YT). Dzięki, że mogłem wypowiedzieć swoje zdanie.   

 

20190310_120946.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje, czy w DAK malowano elementy podwozia na żółto czy zostawiano czarne? W ciężarówce brytyjskiej, którą malowałem i na którą miałem jakieś zdjęcia całe podwozie było w kolorze zielonym, tu nie znalazłem żadnego dobrego zdjęcia od dołu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Coś tam się tworzy powoli. Nałożony podkład i baza. 
 Zamierzam go wycieniować w panzer grey, na to heavy chipping fluid, później dark yellow i ścieranie. Wyczytałem, że pierwsze kamuflaże DAK robione były polowo, maziane żółtym błotem i często schodziły. 

EDIT: względnie nałożę i zetrę Ammo mig north Africa dust  

 

0ADE6B61-91B4-4B85-BF27-A20047D09C77.jpeg

DAE22503-7E17-4DF9-B9ED-07C37CE98FED.jpeg

Edytowane przez Klapouch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spotter napisał:

No coś ci chyba nie wyszło za dobrze z tym odcinaniem paneli. Taśma jakoś tak krzywo przyczepiona. Na wieżyczce za ostre przejście. Wygląda jakby ktoś wylał farbę. 


 

Racja. Ale krzywoscią się nie przejmowałem kładąc pierwsza warstwę. Teraz wyglada tak

 

 

758B66AD-FC2D-4CC7-B25F-B7E1725739D0.jpeg
 

Bardziej zależy mi tu na kontraście niż płynności, bo i tak idzie na wszystko dunkel gelb

 

A co do rozlania farby - a i owszem, zdarzyło się :)

Edytowane przez Klapouch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pan_na_Zulawach napisał:

Ciekawe tylko, jak Ty teraz użyjesz fluidu i zrobisz wytarcia dunkel gelb, jak spod spodu wyłazić będzie modulacja.

Na pytanie jak to zrobię odpowiedź jest prosta - normalnie :)

za to co z tego wyjdzie - o! To jest pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wiadomo co z tego wyjdzie. Nie lepiej pomalować jednolicie panzer grey, fluid i na to dunkel gelb. Otarcia i obicia, a jak tak mocno upierasz się z modulacją, to rób ją raczej na dunkel gelb, a nie bazie do obić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Pan_na_Zulawach napisał:

Raczej wiadomo co z tego wyjdzie. Nie lepiej pomalować jednolicie panzer grey, fluid i na to dunkel gelb. Otarcia i obicia, a jak tak mocno upierasz się z modulacją, to rób ją raczej na dunkel gelb, a nie bazie do obić.

Upieram się trochę dlatego, żeby poćwiczyć, ale trochę dlatego, że zamierzam bardzo mocno wytrzeć dunkel-gelb. Trochę jak kamuflaż zimowy na wiosnę. W tym układzie modulacja na żółtym nie ma sensu. 

Alternatywnie chciałem na modulowany panzer grey nanieść żółty pigment wymieszany z thinerem, a później zetrzeć. 

Efekt jaki mnie interesuje to coś pomiędzy tym:

 

Sd.Kfz. 222 - LIBIA 1/16 Komplet: model i wręgi •

a tym :

 

Sd.Kfz 222 DAK, 1/35 - [M]Galerie - Modelarstwo plastikowe - Modelwork

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i skopałeś to po całości. Bardzo słabo to wygląda i nie wiem naprawdę jak Ci się udało tak wytrzeć pojazd po fluidzie. Używam fluidu od Miga i sobie chwalę- pozwala uzyskać subtelne efekty wytarć, odprysków raczej ciężkie do wymalowania pędzlem, jak i wytrzeć całe powierzchnie. Poza tym...hm...modulacja. Osobiście jestem przeciwnikiem modulacji i jako początkujący nigdy nie próbowałem i nigdy nie będę próbował jej stosować. Działasz dalej przy tym modelu? Może bardziej doświadczeni koledzy pomogą jakoś to wyciągnąć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pan_na_Zulawach napisał:

No i skopałeś to po całości. Bardzo słabo to wygląda i nie wiem naprawdę jak Ci się udało tak wytrzeć pojazd po fluidzie. Używam fluidu od Miga i sobie chwalę- pozwala uzyskać subtelne efekty wytarć, odprysków raczej ciężkie do wymalowania pędzlem, jak i wytrzeć całe powierzchnie. Poza tym...hm...modulacja. Osobiście jestem przeciwnikiem modulacji i jako początkujący nigdy nie próbowałem i nigdy nie będę próbował jej stosować. Działasz dalej przy tym modelu? Może bardziej doświadczeni koledzy pomogą jakoś to wyciągnąć.

Może to wacikiem do uszu jechane i temu tak wytarte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Pan_na_Zulawach napisał:

No i skopałeś to po całości. Bardzo słabo to wygląda i nie wiem naprawdę jak Ci się udało tak wytrzeć pojazd po fluidzie. Używam fluidu od Miga i sobie chwalę- pozwala uzyskać subtelne efekty wytarć, odprysków raczej ciężkie do wymalowania pędzlem, jak i wytrzeć całe powierzchnie. Poza tym...hm...modulacja. Osobiście jestem przeciwnikiem modulacji i jako początkujący nigdy nie próbowałem i nigdy nie będę próbował jej stosować. Działasz dalej przy tym modelu? Może bardziej doświadczeni koledzy pomogą jakoś to wyciągnąć.

Są dwa rodzaje fluidu. Ja użyłem heavy chipping. 
Co do modulacji ... cóż - jeden lubi, drugi nie. Ja akurat lubię, ale rozumiem inny pogląd. 
Co do stopnia wytarcia :

1. Wydaje mi się realistyczny, bo kamuflaż na początku istnienia DAK nakładany był w warunkach polowych, na fabryczny panzer grey. Często było to miejscowe błoto, zakładam, że bywała też średniej jakości farba nakładana w polu w ciężkich warunkach temperaturowych. Zamieszczę zdjęcie poglądowe jak znajdę. 
2. Brakuje elementów wyposażenia : karnistów z wodą, koła zapasowego itd, które nieco zakryją burty

3. Dojdzie kurz, który sporo przykryje, a jak uczą bardziej doświadczeni : wcześniejsze zabiegi mogą być nieco bardziej wyraźne, nawet przerysowane, żeby nie zginęły pod ostatnimi zabiegami (filtry, washe, kurz)

Nie próbuję się wymądrzać, to moja pierwsza próba nałożenia koloru kamuflażu na kolor bazowy, pierwsza próba śladów eksploatacji i sam jestem ciekaw jak to wyjdzie. Chętnie posłucham tez wszelkich rad 

 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.