Skocz do zawartości

Fw 190 A-3 Eduard Profipack 1/48


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, to będzie mój pierwszy temat warsztatowy, a poza tym drugi na forum (pierwszy to przywitanie ;D). W gwoli wyjaśnienia to będzie mój pierwszy model, który wykazuje się dokladniejszym i lepszym poziomem wykonania niż plastyk i tym podobne.

Postaram się jak mogę, by zrobić ten model na satysfakcjonującym poziomie, ale nic nie mogę obiecać ;D Zanim zacząłem to zaczytywałem się w tematy na forum. Miejmy nadzieję, że na coś się to zda. Liczę również na społeczność forum, gdybym gdzieś utknął. 

Już zauważyłem, że niektóre  elementy fototrawione mógłbym dociąć lepiej, np. Czerwoną rączkę na środku dolnej części deski rozdzielczej. No i nie spodziewałem się, że wyjdzie mi tak ciemny kokpit, ale jak dla mnie może być. Ogólne wrażenie bardzo pozytywne po spotkaniu się z jakością, której nie było mi dane wcześniej zaznać.

Na tę chwile stan jak na zdjęciach (mam nadzieję, że się dobrze dodały). Pozdrawiam. 

Screenshot_2020-09-23-21-16-35-407_com.miui.gallery.png

Screenshot_2020-09-23-21-16-43-685_com.miui.gallery.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postąpiłem zgodnie z radą i w związku, że wczoraj odkryłem mieszanie farb, zmieszałem revell matt 9 i biały matt 5,którą to mieszanką potraktowałem kokpit. Jest lepiej faktycznie :D

EDIT: miałem też błąd merytoryczny, dźwignia podwozia była podniesiona do góry a jako, że będzie stał na kołach to poprawiłem ją przekładając ją w dolną pozycję.

IMG_20200924_200822.jpg

Edytowane przez Vieh_san
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I cyk, kadłub złożony, jak dla mnie dobrze to do siebie pasuje i przyjemnie mi się go składa. Jedynie trochę ciężko przymierzało mi się na sucho, czy wszystko pasuje, bo na raz trzeba było dobrze ulokować kilka części. 

IMG_20200924_232352.jpg

IMG_20200924_232422.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sugestia, żeby nie używać kleju CA do sklejania dużych części np. kadłub, bo po sklejeniu nie ma możliwości korygowania przesunięć, lepiej użyć specjalnych klejów do plastików np. Tamiya cement. 

Tak jak napisałem to moja sugestia i mogę się nie znać.

Dobrze idzie, lubię te samoloty i oczywiście podglądam relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że dziś cały dzień wolny, budowa poszła znów do przodu. Wszystko do siebie w miarę pasowało, oprócz tej pokrywy, która znajduje się przed kaemami (ta z wgłębieniami pod km), troszkę tam trzeba bylo poszlifować i łączenia między skrzydłami a kadłubem w ich tylnej części, co widać na zdjeciu, cała reszta pasowała, więc nie wiem czy ja coś skopałem, czy "ten typ tak ma"? Uzupełniłem szczelinę akrylem i powinno być ok. 

IMG_20200925_132904.jpg

IMG_20200925_152201.jpg

IMG_20200925_160030.jpg

IMG_20200925_161220.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa posuwa się dalej, po podkładzie pomalowałem spód i podstawowy kolor kamuflażu po którym będą dodawane ciemniejsze łaty. Po tym mam plan wykonania podwozia i kończenie powoli modelu. Pytanie, maluję pędzelkiem staram się by pociągnięcia były długie, delikatne i w jednym kierunku, jednak czy jest możliwość jeszcze dodatkowo wyrównania powierzchni poprzez lekkie wypolerowanie jej? Jeśli tak to czym, żeby to mi nie zeszło od razu? Na tę chwilę warstwy właściwego koloru są 3.

IMG_20200930_102225.thumb.jpg.d85172eaa6c988b8e69ed8b3913a7a22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od razu w tym temacie - widać, że starasz się starannie sklejać, a nawet szpachlować. I bardzo dobrze. Natomiast farbę położyłeś za grubo, widać wyraźnie smugi. Nakładając kolejne warstwy, rozcieńczaj mocniej i nakładaj "na krzyż", tzn. jeśli wcześniej malowałeś wzdłuż skrzydła, to kolejną warstwę kładziesz "w poprzek". Nie jestem też pewny, czy dobrałeś właściwy kolor.  Ja bym nawet zmył kolor zmywaczem do akryli Wamodu i położył raz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, kurcze niestety już łaty maskowania zrobiłem ;/ przy następnym modelu, który już do mnie leci ^^ będę robił tak jak doradzasz. No właśnie te smugi ;/ może da radę to czymś spolerować, żeby chociaż troszkę lepiej to wyglądało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Baas ArK napisał:

Zmyj jak radzi GreGG24. Przedłużysz 3-4 dni a zyskasz na efekcie. I bardziej rozcieńcz. Tylko daj im potem dobrze wyschnąć między warstwami, tak przynajmniej do dnia następnego.

Dobra, a czym to zmyć? I czym rozcienczyć? Robiłem to wodą destylowaną, ale potem w niektórych miejscach miałem "oczka" na których farba się nie trzymała, raczej tłuszcz wykluczam, bo cały czas pracuje w rękawiczkach, a przed malowaniem przetarłem cały model benzyną ekstrakcyjną. Według poradników rozcieńczania zrobiłem 3 do 4 części wody na 10 farby, ale strasznie rzadka mi się wydawała ta farba. Bez rozcieńczania potrzebowałem 4 warstw. Więc między warstwami bym musiał dzień chociaż odczekać? Czyli moja 1/1,5h to zdecydowanie za mało, no faktycznie potrafiła mi się muzgać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, GreGG24 napisał:

Ja bym nawet zmył kolor zmywaczem do akryli Wamodu

Jest jak chińczyk: zeżre wszystko co ma cztery nogi oprócz stołu. wink4.
 

 

W dniu 24.09.2020 o 20:14, Vieh_san napisał:

Postąpiłem zgodnie z radą i w związku, że wczoraj odkryłem mieszanie farb, zmieszałem revell matt 9 i biały matt 5

Myślałem, że te revelle masz olejne (emalie, temu pisałem o takim odstępie czasowym), ale jak pisz, że wodą rozcieńczałeś to niestety nie wiem co tam producent przewidział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Baas ArK napisał:

Jest jak chińczyk: zeżre wszystko co ma cztery nogi oprócz stołu. wink4.
 

 

Myślałem, że te revelle masz olejne (emalie, temu pisałem o takim odstępie czasowym), ale jak pisz, że wodą rozcieńczałeś to niestety nie wiem co tam producent przewidział.

Olejne revele użyłem tylko do kokpitu, całe poszycie mr hobby H akryle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy akrylowych farbach godzina czekania między warstwami zdecydowanie wystarczy. Przy emaliach/olejnych jednak dzień trzeba czekać przy pędzlu. I jak już wspominałem w twojej galerii Lima - Gunze H nie są najlepsze do pędzla, dlatego potrzebujesz wielu warstw, a i tak to nie wygląda jakoś super. I jako, że to nie są akryle wodorozcieńczalne tylko takie na jakimś autorskim rozcieńczalniku to jednak czas czekania między warstwami może się wydłużyć. Farbę zmyjesz zmywaczem do akryli wamodu, niby jest do akryli, ale zmyjesz nim absolutnie wszystko, nawet lakierowaną rączkę pędzla jak go w nim zostawisz 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Vieh_san napisał:

Olejne revele użyłem tylko do kokpitu, całe poszycie mr hobby H akryle. 

Ale farbami od mr.hobby nic nie zdziałasz malując pędzlem - zawsze będzie smugować  :( To NIE są farby do pędzlowania... Drobnica tak, ale nie całe powierzchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mr hobby tak mi doradzono w sklepie, w puszce mam mr super clear półmat, zobaczę jeszcze jak to z tym będzie wyglądało. A do następnego modelu, na który się bardzo napaliłem ;D kupię dedykowane do pędzla farby vallejo. To dopiero mój pierwszy model tak na poważnie, zdaję sobie sprawę, że to nie będzie wybitnie wyglądać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Thalgonis napisał:

Z całym szacunkiem - podaj nazwę sklepu, który doradza mr.hobby do pędzla, niech inni modelarze unikają tego „sklepidła” :wpier:

Nie będę lepiej 🤐 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Vieh_san napisał:

Z mr hobby tak mi doradzono w sklepie, w puszce mam mr super clear półmat, zobaczę jeszcze jak to z tym będzie wyglądało. A do następnego modelu, na który się bardzo napaliłem ;D kupię dedykowane do pędzla farby vallejo. To dopiero mój pierwszy model tak na poważnie, zdaję sobie sprawę, że to nie będzie wybitnie wyglądać. 

Lepiej zwolnij, zrób dwa kroki w tył i będziesz dużo bardziej zadowolony. Ta foczka z Edka to nie jest tani model, zasługuje na dobre potraktowanie.

Teraz zauważyłem, że ktoś Ci doradził rozcieńczać MR Hobby H WODĄ??? Zapomnij. To są farby z rozpuszczalnikiem alkoholowym. Alkohol izopropylowy i woda destylowana, jeśli nie masz dedykowanego rozpuszczalnika. Zamiennie możesz też używać Tamiyi X-20A.  To praktycznie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zmywam, nowy model nie ucieknie, chociaż dramatycznie mi to wydłuży czas, ale prawda, postaram się jeszcze raz położyć farbę.
Nawet ciekawy wydał mi się efekt jakbym chciał kiedyś jakiś złom zrobić ;D
IMG_20201001_192724.thumb.jpg.2074b8da6adda2b4a63757e8c690dde0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vieh_san napisał:

chociaż dramatycznie mi to wydłuży czas,

A na jakiś death line robisz?  Mam ochotę - siadam, robię. Nie mam - odkładam na bok, wrócę jak będę miał wenę.
Mała rada do użycia zmywacza Wamodu: pędzlem namocz (nasącz) czyszczoną powierzchnię Wamodem i pozwól, żeby zaczął działać.  Jak się farba zacznie marszczyć, łuszczyć, zwijać albo odpadać,  wtedy łatwo twardszym pędzlem (oczywiście też zmoczonym Wamodem) oczyścisz powierzchnię.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niee xD ale człowiek jest taki głupi, że sobie wyobraża, "o tutaj powinienem już mieć gotowy ten, później zacznę tego" i potem sam się człowiek nakręca ;D chyba, go na chwilę odstawię odpocznę od niego i zacznę drugi. Zamówię zmywacz, bo zmywałem benzyną ekstrakcyjną, ale linie podziału i nity i tak są zalane farbą. Razem go zamówię z nowymi farbami do pędzla. Dziękuję wszystkim za dobre słowo i wsparcie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.