Skocz do zawartości

Klej cyjanoakrylowy, aplikacja, przechowanie


CookiePsycho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Nie jestem modelarzem, ale mam 2 córki i ostatnio zwiększa się ilość klejonych zabawek. Posiadam bardzo fajny zestaw klejów cyjanoakrylowych  o 3 gęstościach, rozklejacz, aktywator. Generalnie bardzo zadowolony z tego jestem. Ale mam mały problem, dozownik z kleju notorycznie się zapycha zaschniętym klejem, nakrętka skleja się na amen itp itd. Mimo moich starań oraz czyszczenia po użyciu.

 

Więc pytanie, prośba o poradnik jak opiekować się klejem, żeby uniknąć takich problemów.

 

PS. Zastanawiam się też nad kupnem strzykawek z tępą igłom. Widziałem na jednym filmiku jak ktoś sklejał w ten sposób model. Wygląda na super wygodne w aplikacji, ale czy klej może zostać w tej strzykawce na długo? czy się zaklei na amen jak wszystko inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyściłeś rozklejaczem końcówkę?

Ja nie aplikuję kleju z butelki bezpośrednio tylko wyciskam kropelkę, dwie na jakąś podkładkę i dopiero  wtedy nakładam igłą.

Postaraj się by klej nie zostawał w nakrętce. Idealnie nie jest ale też nie łapie jakoś mocno.

 

Próbowałem CA + igła ale zatkało...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak myszaty wyżej napisał - wycisk kleju na jakąś podkładkę i później aplikowanie na model. Dodam tylko, że mam taki zestaw jak autor wwątku, czyli trzy różne gęstości, od firmy Amazing Art - wszystkie ich buteleczki mają igłę w nakrętce. Zakręcając buteleczkę „udrażniam” automatycznie kanał podawania 🙂  Nie zdażyło mi się jeszcze zaschnięcie „na amen”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klej AmazingArtu w tej owalnej buteleczce, z rzadkiego i średniego zrobiły mi się średnio-gęsty i gęsty, ale to już po 3,5 roku. Wcześniej miałem takie w okrągłych buteleczkach z kolorowymi zakrętkami i powysychały na kamień (jeden nie otwierany) po 1,5 roku.

Jak kolega wyżej napisał, mam sobie taki kawałek plastiku, dokładniej rzecz biorąc poduszkę zza skrzydła F-14 od HB i na to sobie wylewam kropelkę lub 2, a butelkę zakręcam.

 

CA reaguje w zetknięciu z wilgocią, więc jak rzadko nim pracujesz to można sobie jakiś pojemniczek załatwić, żeby tam klej trzymać.

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak kolega Tap-chan używam klejów Amazing Art, rzadkiego i średnio gęstego. I mam następujące wnioski :)

- klej należy przechowywać w szczelnej torebce strunowej albo pudełeczku, do tego wrzucić do środka kila torebek z granulatem silikonowym żeby zbierał wilgoć. Ja jeszcze dodatkowo trzymam to w lodówce, ale nie wiem czy jest to konieczne. Kleje wytrzymują po 2-3 lata, lekko tylko gęstniejąc.

- nakładam bezpośrednio z otwartej buteleczki przy pomocy aplikatora z igły krawieckiej - należy obciąć ucho igielne (:)) w połowie tak aby powstała litera "U". Oprawiasz sobie to w jakiś trzonek i masz doskonały aplikator. Jak się ubrudzi to albo debonder, albo potrzymać nad płomieniem przez moment i wypalić.

- ja mam jeszcze podstawkę z otworem do tych buteleczek, bo są dość wysokie i łatwo się przewracają. Zrobiłem z kawałka starej płyty pilśniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanko. Alternatywny pojemnik do CA? Mam dużą buteleczkę gdzie mi się nakrętka zaklajstrowala, a teraz powoli dzieje się to z nakrętka aplikatora i bym go przelał do jakiegoś alternatywnego pojemnika. Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.