Skocz do zawartości

Atomowy krążownik rakietowy Kirow | Trumpeter 1/700


Hubert Kendziorek

Rekomendowane odpowiedzi

Miesiąc temu wystartowałem z budową Kirowa w skali 1/700. 

Zestaw Trumpetera wygląda dość przyjemnie, niezłe spasowanie części, choć trzeba uważać na detale, które Chińczykom z tej wytwórni lubią się mieszać pomiędzy wersjami, a Kirow różni(ł) się w detalach od pozostałych okrętów projektu 1144. 

 

Kirov_class_cruiser.jpg

 

Do modelu zostaną wykorzystane waloryzacje: lufy 100 mm od Mastera, AK 630 od AJM Models, relingi (jakieś chińskie) oraz zestaw anten i detali śmigłowca od LX  (dedykowany do Kirowa LX-70082) - ten ostatni jeszcze w drodze z Chin. 

 

Do malowania wykorzystam zestaw firmy Akan, żeby nie wnikać zanadto w poprawność odcieni - sugestiom Trumpetera w ogóle nie wierzę.

 

12x0Oj.jpg

 

Stan na dziś:

 

5GVOmB.jpg


ymzORu.jpg

 

Połączona góra z dołem, wyszlifowana, pryśnięta podkładem za wyjątkiem pokładu, zamaskowany biały pasek oddzielający część podwodną od nadwodnej. Plan na malowanie mam taki, że najpierw pokład (oraz pokłady nadbudówek), maskowanie, potem burty.

Nadbudowa (parter i pierwsze piętro) jeszcze bez ścian, położona tylko do zdjęcia.

 

Wszelkie sugestie i rady mile widziane!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry że tak post za postem ale jeszcze mały spam-ciekawostka  :szczerbol:

Otóż na okręcie który oficjalnie został przeniesiony do rezerwy i od 2002 rdzewieje przy nadbrzeżu stoczni Zvezdoczka (Siewierodwińsk) odbyła się 25 kwietnia 2015 mała ceremonia z okazji 34-lecia służby krążownika pod banderą św.Andrzeja :

  DSC03839.jpg.8fa1aec1697d9db81b5f4230fec63122.jpg

 

DSC03840.jpg.4c0e5604d914e159abab8e1602920532.jpg

 

DSC03841.jpg.00941fabc9470010b43ec38ee4485b11.jpg

 

co ciekawe z tego co mi wiadomo, to już kilka miesięcy po tym zdarzeniu - w sierpniu 2015 - okręt został oficjalnie wycofany z rezerwy i przeznaczony na złom. Paliwo atomowe miało zostać zutylizowane do końca 2016 (prace sfinansowane przez Norwegów z funduszu "eko"), a w 2018 miała się zacząć rozbiórka okrętu. Ale diabli wiedzą czy harmonogram idzie zgodnie z planem  

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

I powoli do przodu.

Kolejne poziomy nadbudówki, na razie bez ścian, które będą malowane osobno i doklejane po pomalowaniu pokładów. Generalnie zamysł jest taki, aby jak najwięcej elementów pomalować na ramkach przed sklejeniem, oszczędzę sobie w ten sposób maskowania.

 

Złożony komin, rozwierciłem wyloty. 

Część fototrawionych drabinek też już na miejscu. 

 

Na zdjęciu tylna część nadbudowy i komin tylko na sucho, stąd szczeliny.

 

0hM5np.jpg


MUNvrR.jpg


TU6P8j.jpg

 

mYXIjG.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem kleić relingi na kominie, trochę się obawiałem jak to będzie wychodzić przy tak skomplikowanych kształtach, ale po pierwszym podejściu jestem optymistycznie nastawiony.

Relingi z chińskiego zestawu uniwersalnego, na kominie będzie też nieco blaszek dedykowanych do Kirowa, w tym oczywiście anteny.

 

wA639f.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem jeszcze, na pierwszy raz podszedłem ostrożnie, specjalnym specyfikiem do błota, ale do szarego spróbuję LC i podzielę się wrażeniami. Buteleczki Akana są tak nikczemnie małe, że trochę ich szkoda na eksperymenty.

Wódy nie używam zewnętrznie :mrgreen:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na mysli właśnie lajfkolorowy rozcieńczalnik do błotek, jest najlepszy ze wszystkich istniejących, ten zielony. A z wUTkOM to zawsze jest tak, że kupuje ćwiartkę, przelewam do do 30 ml butelki po atramencie, a pozostałość przeznaczam testowanie jakości :haha: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użyłem Acrylic Doctor Thinner od Modellers World.  Zadziałał.

LC używałem dotychczas tylko do LC, bo z niczym innym nie szły. 

Z wódą to trzeba jednak uważać, bo potem jest tak, że nie możesz już więcej, ale mniej też nie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dokleiłem prawie wszystkie relingi na pokładzie i zamaskowałem do malowania.

Na lądowiskiem śmigłowca jeszcze się zastanawiam, na zdjęciach jest albo rozpięta na lądowisku siatka, albo tylko zaznaczone jego krawędzie białymi pasami / krawężnikami. 

 

gIl4yE.jpg


iabuEl.jpg


J9P5J1.jpg

 

Docelowo skłaniam się ku siatce, zatem przed malowaniem zakleję ten fragment pokładu.

 

rbTvz1.jpg

 

Eoa4uo.png

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, blacman napisał:

Aż się prosi aby lądowisko było w postaci blaszki.

 

No tak, na szczęście mam w składziku siatki fototrawione, mam też cięte laserowo kartonowe i z tworzywa, coś się odpowiedniego do skali wybierze,  Relingi zrobię z drucika. Będzie fajny element przyciągający spojrzenie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Doklejona i pomalowana nadbudówka. Są w modelu problemy z jej spasowaniem i przesunięciem całości o jakiś ułamek mm względem kadłuba, ale nie razi to zanadto.

Ale poza tym sam pomysł na klejenie pomalowanych już elementów moim zdaniem zadziałał.

 

MSqKjF.jpg


mxuA8b.jpg

 

 

  

Edytowane przez Hubert Kendziorek
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.