Skocz do zawartości

Akrylowe vs celulozowe


Bartas89

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka jest właściwie między nimi różnica? Celulozowe szybciej schną, lepiej pokrywają, bardziej śmierdzą? Mam tutaj na myśli w szczególności Mr. Hobby serię C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Bartas89 napisał:

Celulozowe szybciej schną,

Jak najbardziej. 10 minut i jedziesz dalej, np z maskowaniem czy czymkolwiek innym

53 minuty temu, Bartas89 napisał:

lepiej pokrywają,

Można to bardziej określić jako "ładniejszą fakturę"

54 minuty temu, Bartas89 napisał:

bardziej śmierdzą

Zdecydowanie bardziej. Chociaż mocniej daje po nochalu płyn do czyszczenia MrCleaner, którym trzeba umyć fukawkę. Można też stosować tańszą alternatywę z Wamodu (też śmierdzi :mrgreen:)

Ogólnie to tak: otwarte okno i tolerancyjna żona i jedziesz.  Albo komora lakiernicza.

Ale zdecydowanie polecam, bo używam (Gunze C)i jestem zadowolony.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że  z moich doświadczeń wynika, że celulozowe gunziaki lubią rozcieńczalnik: tak na oko to minimum 2/1 na korzyść rozcieńczalnika albo i więcej.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazewnictwo jest mylące, choc powszechnie używane.

Farby celulozowe - to takie w których osnowa jest oparta na żywicach nitrocelulozowych. W modelarstwie rzadkie, lub w ogóle nie występujące. Być może farby zero paint czy bilmodel mają coś wspólnego z żywicami nitrocelulozowymi.

To co zwykle w modelarstwie nazywamy farbami "celulozowymi" to są farby akrylowe, całkowicie oparte o żywice akrylowe. Gunze C, pomarańczowa Hataka, MR Paint, Tamiya LP itd to wszystko farby akrylowe. Tyle, że rozcieńczalniki w nich użyte są szybciej parujące i bardziej agresywne. Skąd błędna nazwa "nitro", bądź "celulozowe"? Ponieważ często te rozpuszczalniki zawierają takie same substancje jak rozpuszczalniki do farb nitro (toluen, aceton, octan butylu itp).  Podobieństwo zapachu spowodowało więc błedne nazewnictwo, bo farby nitrocelulozowe to jednak zupełnie coś innego niż akrylowe.

Z kolei to co czesto nazywamy farbami "akrylowymi" czyli farby takie jak Vallejo czy Ammo Mig to farby oparte głównie na żywicach winylowych (octanowych). Więc to wcale nie są "akryle", choć nawet producenci posługują się tą nazwą.

Dlaczego o tym piszę? Bo w gruncie rzeczy mamy bałagan w nazewnictwie i lepiej byłoby mieć to uporządkowane. Mówimy "akryle" i pod ta nazwą rozumiemy tak kompletnie różne farby jak Vallejo i Tamiya lub Gunze H. Mówimy, że Gunze C są "celulozowe" a Tamiya nie, ale nie wiedzieć czemu Tamiya rozcieńczona LT staje się niemal identyczna. A MR Paint to takie "akryle" ale  "celulozowe".

  • Like 1
  • Thanks 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Smokepsv napisał:

 

Niestety, ale Paul Budzik w tym materiale sie myli. Oddziela  np "lakiery" od "akryli" co samo w sobie jest już dużą nieścisłością. Ponieważ słowo "lakier" zarówno w języku polskim jak i angielskim nie określa rodzaju farby, a w zasadzie oznacza każdą twardą i błyszcząca powłokę malarską.

Na dodatek znowu stawia obok siebie farbę Vallejo i Gunze H nazywając je "akrylami" chociaż to dwie kompletnie różne typy farby, z któych tylko druga jest akrylowa. A mianem "lakieru" określa farbę Tamiya czy Gunze C które sa stuprocentowymi akrylami.

To co mówi nt. polimeryzacji różnych rodzająw farb jest też mocno nieścisłe. Otóż to własnie żywice akrylowe polimeryzują po odparowaniu rozpuszczalnika i jest to proces odwracalny. Farby winylowe (jak Vallejo) zachowują się inaczej i po zaschnięciu (polimeryzacji po odparowaniu wody) nie dadzą się doprowadzić do pierwotnej postaci dodaniem rozpuszczalnika.

PS. Odkryłem ciekawą ksiązkę na temat farb. Co prawda traktuje głównie o farbach drukarskich, ale w pierwszej części zawiera mnóstow informacji nt. róznych spoiw i pigmentów w ogóle.
http://www.mhp.com.pl/gfx/mhp/userfiles/files/pdf/ksiazka-fd.pdf

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, HKK napisał:

Niestety, ale Paul Budzik w tym materiale sie myli. Oddziela  np "lakiery" od "akryli" co samo w sobie jest już dużą nieścisłością. Ponieważ słowo "lakier" zarówno w języku polskim jak i angielskim nie określa rodzaju farby, a w zasadzie oznacza każdą twardą i błyszcząca powłokę malarską.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lacquer może używa nazwy Lacquer w znaczeniu jak w artykule z Wiki, ale drzeć o to koszuli nie będę.

 

Cytat

In terms of modern finishing products, lac-based finishes are likely to be referred to as shellac, while lacquer refers to synthetic polymers such as nitrocellulose, cellulose acetate butyrate ("CAB"), or acrylic resin dissolved in lacquer thinner, a mixture of solvents such as ketones (acetone, MEK), esters (butyl acetate, methoxypropyl acetate), aromatic hydrocarbons (toluene, xylene), ethers (cellosolve), and alcohols.[2][3] Synthetic lacquer is more durable than shellac.

18 minut temu, HKK napisał:

Na dodatek znowu stawia obok siebie farbę Vallejo i Gunze H nazywając je "akrylami" chociaż to dwie kompletnie różne typy farby, z których tylko druga jest akrylowa. A mianem "lakieru" określa farbę Tamiya czy Gunze C które sa stuprocentowymi akrylami.

Wydaje się, że zamiast zdjęcia Tamyia akrylowej powinna być buteleczka LP ( w zestawieniu z gunze C i MRP), a zamiast Gunze H powinno być Acrysion.

18 minut temu, HKK napisał:

To co mówi nt. polimeryzacji różnych rodzająw farb jest też mocno nieścisłe. Otóż to własnie żywice akrylowe polimeryzują po odparowaniu rozpuszczalnika i jest to proces odwracalny. Farby winylowe (jak Vallejo) zachowują się inaczej i po zaschnięciu (polimeryzacji na skutek reakcji z powietrzem) nie dadzą się doprowadzić do pierwotnej postaci

No tak właśnie mówił, dla Vallejo jest to proces zaczynający się szybko po zetknięciu z powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie cytaty które podałeś pokazują, że Paul Budzik zamiast uporządkować temat, tylko umocnił panujący bałagan nazewniczy. Bo jak widać z Wiki "lakiery" moga być nitrocelulozowe, celulozowe, akrylowe, epoksydowe itd. A on stawia akrylowa farbę Tamiyi czy Gunze C i mówi: "oto lakier". A potem pokazuje akrylową Gunze H i mówi - to akryl, nie lakier. Podobnie epoksydowy lakier/farbę Zero Paint już "lakierem" nie nazywa.

Co do zasychania na igle aerografu. Wiązanie tego zjawiska z szybkością schnięcia farby też jest o kant rozbić. Każdy wie, że farba typu Vallejo (winylowa) schnie wolniej niż nawet zwykła Tamiya, o MRP nie wspominając (obie akrylowe).
Ale Vallejo zarasta na igle, a MRP nie.  Rzecz polega na tym, że kolejne "porcje" świeżej farby akrylowej rozpuszczają i czyszczą to co zaschło na igle. A im bardziej agresywny rozpuszczalnik, tym skuteczniej. Dlatego Tamiya rozcieńczona MLT zachowuje się pod tym względem lepiej niż przy dedykowanym alkoholowym rozpuszczalniku. A winylowa Vallejo nie jest rozpuszczana strumieniem świeżej farby więc się stopniowo zbiera na igle.

To właśnie sprawia, że "prawdziwe" farby akrylowe niespecjalnie nadają się pod pędzel. Bo bez względu na to jak dobrze zaschną, to rozpuszczalnik zawarty w kolejnej warstwie rozpuści poprzednią.

35 minut temu, Smokepsv napisał:

Wydaje się, że zamiast zdjęcia Tamyia akrylowej powinna być buteleczka LP ( w zestawieniu z gunze C i MRP), a zamiast Gunze H powinno być Acrysion.

Tylko że Tamiya LP też jest akrylowa. Od "zwykłej" różni się rodzajem rozpuszczalnika.

Co do Acrysion to być może. Nie miałem w rękach. MSDS nie pokazuje składu chemicznego, więc teoretycznie zawiera tylko substancje obojętne. Więc jest całkiem możliwe, że to farba oparta na żywicy octowinylowej i wodzie podobnie (?) jak Vallejo.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, HKK napisał:

Tylko że Tamiya LP też jest akrylowa. Od "zwykłej" różni się rodzajem rozpuszczalnika.



Tak jak Gunze C od H różni się rodzajem rozpuszczalnika a obie farby są "akrylowe" i MRP Lacquer od MRP water based też się różnią rodzajem rozpuszczalnika a obie farby są "akrylowe". Nie z tym w ogóle nie dyskutowałem, tylko napisałem że w zestawieniu Gunze C i MRP pasuje bardziej LP a nie zwykła Tamka, tak jak do Vallejo pasuje bardziej Acrysion a nie Gunze H.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hellvis napisał:

C mieszane zarówno z H jak i Tamiyą potrafi zrobić brzydką glutowatą niespodziankę.

Nigdy nie używałem H, ale C i Tamiye mieszałem kilkukrotnie bez problemów. Więc zainspirowany postanowiłem zrobić eksperyment. Pomieszałem Gunze C 391 i Tamiya XF-3. prosto ze słoików. Rzeczywiście, początkowo stworzyły niezbyt przyjemnie wyglądające "błotko" z widocznymi grudkami. Po dodaniu MLT wszystko się wymieszało jednolicie i można było pryskać z aero bez problemów. Następnie juz w aerografie, dodałem do tej mieszanki AK-RC, a potem Tamiya LP. Za każdym razem dało się to wymieszać do jednolitej konsystencji i malować.

To nie znaczy, że dwie farby akrylowe zawsze się ze sobą zmieszają. Ich rozpuszczalniki mogą się źle mieszać albo zareagować ze sobą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2020 o 10:20, abtb napisał:

...

Ale zdecydowanie polecam, bo używam (Gunze C)i jestem zadowolony.

Ja też zdecydowanie polecam C - powoli wymieniam sobie cały zestaw H na właśnie C. No i także coraz częściej maluję Hataką Orange - to odpowiednik Gunze C 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.