Skocz do zawartości

[IN-BOX + RECENZJA] Kabina Malarska Lakiernicza HS-E550BLK


toled

Rekomendowane odpowiedzi

Słowem wstępu:

Pewna część modelarzy malujących aerografem lub sprayem w pewnym momencie swojego hobby staje przed dylematem - mieć kabinę lakierniczą czy nie mieć. Kupić gotowca, czy zrobić samoróbkę. I ja też stanąłem przed takim dylematem - najpierw po poradach kolegi Caymana, stanęło na zrobieniu porządnej samoróbki z zamykanej szafki kuchennej i porządnego wentylatora kanałowego - w 6 stówkach spokojnie bym się zamknął, zacząłem więc szukać, mierzyć planować i stwierdziłem, że pomimo bardzo dobrego pomysłu - jednak poszukam czegoś mobilnego, ale też porządnego. Padło więc na kabinkę firmy HSENG model HS-E550BLK. 

Co w pudle:

Dotarła więc do mnie zamówiona przesyłka - dość duży karton ok. 60x50x30cm, ale wagowo niezbyt ciężki. Około 4kg. W środku tylko styropianowe boki trzymające produkt w ryzach. Po pełnym rozpakowaniu zestaw prezentuje się następująco:
- Kabina lakiernicza

- Pałąki z oświetleniem LED
- Zasilacz 12V - długość kabli około 2-3m.
- Rura oprowadzająca - maksymalnie ma 140cm
- Wąska końcówka do rury 
- Gumowa obejma do rury do połączenia z wylotem kabinki
- Metalowa obejma

- Filtr już zamontowany (można dokupić dodatkowe)
- Obrotowa podstawka ok. 20cm średnicy

- Instrukcja po angielsku (z obrazkami)
 

IMG_5335v1.thumb.JPG.b17e947aa89973be26460b61d8e8617e.JPG

 

IMG_5336v1.thumb.JPG.805bfda33a6e8324470c4ecb7205d6e5.JPG

 

IMG_5338v1.thumb.JPG.aca16398d3997ca6d52d7527ea984179.JPG

 

Montaż i ogólne wrażenia:

Po rozpakowaniu przyszedł czas na montaż, z tym poradzi sobie nawet dziecko i to bez instrukcji - góra 5 minut zabawy. Jeżeli jednak nie macie talentu nawet do złożenia kilku elementów w logiczną całość lub jesteście po dużej dawce kleju lub farb - instrukcja obrazkowa pomoże w osiągnięciu celu 😉 Komora jest dość duża - pole robocze wewnątrz to ok. 55cm dopiero przy końcu zwężające się ku środkowi i 30cm głębokości, wysokość około 40cm. Dla pojazdów cywilnych 1:24 jak i typowych modeli innych typów 1:35, 1:48, 1:72 spokojnie da radę. No chyba że mówimy tutaj o czymś pokroju B-24D Liberatora w 1:48 albo Rusłana w 1:144 - wtedy praca nie będzie zbyt przyjemna. Jakość plastików - dają niezłe wrażenie, nie sprawiają wrażenia jakby miały się rozlecieć od razu. Uchwyt na górze pozwala przenosić komorę w dowolne miejsce, waga - 4kg nie sprawa większych problemów.

 

IMG_5342v1.thumb.JPG.2e7bb113d0e85ce63e09000948a31460.JPG

 

IMG_5340v1.thumb.JPG.9eb61c531428bc4f886018a6e8a84a78.JPG

 

IMG_5344v1.thumb.JPG.94640da3fc58e3ff28244f8ac7f5c1f1.JPG

 

IMG_5345v1.thumb.JPG.890209f3d545aa5a0df25be48a425557.JPG

 

IMG_5343v1.thumb.JPG.47691ae3f5d7919d3f127db5b34a7fa4.JPG

 

IMG_5341v1.thumb.JPG.587aa22517735ea593cc6919037cd912.JPG

 

A jak to działa:

Okej, etap montażu mamy za sobą, podłączamy zasilacz 12V do prądu, przekręcamy przełączniki w prawo i tutaj pojawia się pierwsza wątpliwa myśl techniczna małych chińskich rączek - zaczynamy od maksymalnej mocy oświetlenia i wentylatora, a kręcąc dalej obniżamy te parametry - powinno być na odwrót od najmniejszej mocy do największej. Ale nic, kwestia przyzwyczajenia. 
Oświetlenie LED jest przyjemne, białe blisko neutralnej bieli, nie cierpi na bolączki tańszych modeli, gdzie światło jest bardzo zimne. Przestrzeń robocza jest oświetlona bardzo przyzwoicie, aczkolwiek w moc strumienia świetlnego na poziomie 2340 Lumenów, które widnieją na naklejce raczej bym nie wierzył. Obciął bym tę liczbę o połowę.

 

Zaskoczyła mnie - i to pozytywnie głośność wbudowanych wentylatorów na maksymalnej mocy - liczyłem na odkurzacz, a jest co najwyżej okap na mniej więcej drugim poziomie mocy. Oczywiście dla jednych to będzie bardzo głośne, dla drugich mniej.  W nocy można na tym pracować, ale tylko na skręconych obrotach. W innym przypadku nawet z zamkniętego pokoju będzie dochodził do nas szum. Mnie osobiście hałas nie przeszkadza, malowanie jednorazowo nie trwa tak długo, a po skończeniu można wyłączyć wentylatory zostawiając same oświetlenie.

Siła zasysania powietrza jest bardzo dobra. Producent deklaruje przepływ powietrza na poziomie około 540m3/h, co stawia testowaną kabinkę w czołówce wśród innych popularnych tego typu sprzętów jak i może konkurować z niektórymi wentylatorami kanałowymi. Pod ręką do testów miałem tylko aerozole zapachowe, jednak test wyszedł wyśmienicie,  wystawiłem wylot rury za okno i nie zdążyłem nawet dobrze poczuć zapachu obficie rozpylonego aerozolu. Bez problemu też do filtra "przykleja się" troszeczkę ważąca instrukcja obsługi ze śliskiego papieru. 

 

IMG_5351v1.thumb.JPG.fb9c541e38839050c91c54751fa946cb.JPG

 

IMG_5353v1.thumb.JPG.932ddb4ab1c02e3d663f7d91a6268747.JPG

 

Subiektywny werdykt końcowy:

Uważam, że powyższa komora lakiernicza jest bardzo dobrym wyborem dla modelarzy, którzy malują w domu lub dla takich, co mają pomieszczenia gospodarcze i chcą zredukować zapylenie. Jakość wykonania jest dobra, oświetlenie przyzwoite jak i w miarę akceptowalna głośność wentylatorów. Cena? Nie jest zbyt niska - około 550-560zł. Aczkolwiek za około 200 zł mniej możemy dostać produkty Adler lub Fine-Art oraz niższe modele Hsenga (jak zwał, tak zwał i tak najczęściej są one zbliżone wykonaniem i parametrami) jednak najczęściej (z małymi wyjątkami) nie posiadają one płynnej regulacji wentylatorów i oświetlenia, a przepływ powietrza kształtuje się mniej więcej na poziomach 180-240m3/h. Wybór co wybrać pozostawiam zainteresowanym. Moimi wytycznymi była mobilność, waga oraz przepływ powietrza jak i możliwość odrębnego włączania wentylatora jak i oświetlenia - sama regulacja jest miłym dodatkiem, jednak nie jest potrzebą numer jeden.


Plusy:
+ Rozmiary i możliwość przenoszenia
+ Dobra jakość plastików

+ Silna moc zasysania na poziomie 540m3/h
+ Przyjemne białe oświetlenie

+ Niskie zużycie prądu - 60W 

+ Możliwość osobnego sterowania oświetleniem i wentylatorem.

+ Dostępność filtrów na wymiar/ a w razie potrzeby można kupić inny i dociąć. 

Minusy:
- Rura mogłaby być dłuższa
- Nieintuicyjne pokrętła - od najwyższej do najniższej mocy
- Brak nakładki, którą można by zamknąć pole robocze po malowaniu (tutaj na plus dla samoróbek z szafek zamykanych) - można samemu próbować coś takiego dorobić. 
Neutralne:

Cena - dla jednych wysoka, dla drugich w miarę. Za 550-560zł można zrobić ciekawą samoróbkę o parametrach podobnych lub nawet mocniejszych. 

Głośność - kwestia kto jak odczuwa. Dla mnie nie ma tragedii. W zamkniętym pokoju o normalnej porze dnia włączając wentylatory tylko do malowania nie powinniśmy nikogo z domowników denerwować. W nocy po ustawieniu odpowiedniego zakresu będziemy mieć coś na poziomie kompresora typu AS-186.

 

Disklajmer(:D) - Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa, zabieranie ich w inne miejsca bez mojej wiedzy może skończyć się posiadaniem bardzo drogich zdjęć😉

Edytowane przez toled
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem każdy robi co chcę ale nie lepiej kupić maskę lakierniczą i  wietrzyć pokój przez 15-20 min z wiatrakiem ustawionym w stronę okna (albo nawet bez wiatraka) ? Rozumiem że nie każdy ma takie możliwości ale jest to moim zdaniem równie skuteczna i tańsza alternatywa.

Edytowane przez fanpancerki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fanpancerki napisał:

Rozumiem każdy robi co chcę ale nie lepiej kupić maskę lakierniczą i  wietrzyć pokój przez 15-20 min z wiatrakiem ustawionym w stronę okna (albo nawet bez wiatraka) ? Rozumiem że nie każdy ma takie możliwości ale jest to moim zdaniem równie skuteczna i tańsza alternatywa.

Przeznaczenie kabiny lakierniczej nie pokrywa się dokładnie z przeznaczeniem maski.

Maska zapobiega wdychaniu pyłu z farby - kabina niezbyt.

Kabina ogranicza osiadanie pyłu z farby w warsztacie - maska wcale.

Kabina może usunąć lub ograniczyć nieprzyjemny zapach rozpuszczalników w trakcie malowania. Plus ich rozprzestrzenianie sie na inne pomieszczenia - maska nie. Wentylacja po malowaniu, to ciut za późno.

Edytowane przez HKK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze HKK, komora nie jest odpowiedzią na ewentualną ochronę dróg oddechowych i oczu, ale ogranicza rozprzestrzenianie się nieprzyjemnego zapachu i pyłu. Oczywistym jest, że nawet z komorą zalecane jest posiadanie ochrony oczu i dróg oddechowych. Najważniejsze tutaj jest zapanowanie nad brudzeniem pyłem całego pomieszczenia.

 

Odświeżam teraz swój warsztat - ot proste otynkowane pomieszczenie gospodarcze z betonową podłogą. Przez lata malowałem w nim tylko z maską i otwierałem okno w czasie malowania. Sprzątałem tylko w okolicy stolika. Teraz po jego dogłębnym posprzątaniu na zasadzie wywalenia wszystkiego na zewnątrz, dokładnym umyciu i odkurzeniu pomieszczenia napełniłem 120l worek śmieciami + zapełniłem pyłem i kurzem dwa worki do odkurzacza. Uwzględniając, że to cud, że nic mi nie osiadało na modelu, to i tak nie chce wiedzieć ile tego weszło mi do płuc podczas chodzenia i wzbijania drobinek w powietrze. I dlatego też nastąpiła decyzja o kupnie komory, częstszym dokładnym sprzątaniu i ogólnym ograniczeniu rozpowszechniania się kurzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Przemek R napisał:

Kabina Malarska Lakiernicza Komora Przenośna z Oświetleniem HS-E420DCLK  

 

Ja kupiłem taka na znanym portalu , ciekawe czy będzie się bardzo różniła :hmmm: 


Różnice:
Odrobine inne, minimalnie mniejsze wymiary, trochę inna wizualnie
Dodatkowe włączniki obok regulacji
Miejsce na kabel
1200 lumenów oświetlenie (strzelam, że to prawdziwa wartość, i E550 realnie też tyle ma, zamiast tych cudownych 2340lm). Nie wiem jak barwa tego światła, może być coś koło 6500 Kelvinów
Mniejszy przepływ powietrza na poziomie 240m3/h 
Jakiś dodatkowy element do węża. 

 

Wszystko rozbija się o gusta, mnie zależało na wysokim przepływie powietrza, jak będzie za dużo, to mogę go przykręcić.

A prawda jest taka, że wybór uzależniony jest od sposobu malowania, jak maluje się drobnice i nie wali aerografem mnóstwo farby, to wystarczy prosta komora albo nawet jej brak, a jak ktoś maluje cywile i po lakierowaniu może ciąć powietrze siekierą, to zdecydowanie mu się przyda takie urządzenie. Oczywiście jak ktoś ma smykałkę i czas, to może zrobić samoróbkę - za 400zł ma się wentylator kanałowy o przepływie już ok. 1200m3/h i więcej. Za tysiaka można już zbudować taki full wypas, który będzie już zasysał modele i naszą twarz 🤣

 

12 minut temu, fanpancerki napisał:

Okej ja maluje w masce z otwartym oknem albo na balkonie , też może zastanowię się nad tym rozwiązaniem .

Wszystko zależy od tego gdzie malujesz, co malujesz, jak długo masz uruchomiony aerograf, jak często sprzątasz w miejscu gdzie malujesz, czy masz zamknięte drzwi etc. Jeżeli po malowaniu przy otwartym oknie czujesz zapach i widać mgiełkę, uważam, że powinieneś zaopatrzyć się w jakąś komorę albo samemu zrobić. Jeżeli masz odrębne pomieszczenie poza mieszkaniem i nie będzie Ci przeszkadzał ewentualny kurz lub będziesz je co tydzień porządnie sprzątać, to możesz mieć na to wywalone i nosić tylko maskę i jakieś okulary ochronne ( przez oczy substancje szkodliwe też się dostają, aczkolwiek niewielu modelarzy chroni oczy, ja też bardzo rzadko to robię, częściej przy pracy z elementami, które mogą odskoczyć)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maluję góra 30 min zazwyczaj coś koło 15 min  ( robię 1/72 więc tyle starcza) dwa- trzy razy na   miesiąc-dwa . Niestety nie mam oddzielnego pomieszczenia 😕, w lato maluję na balkonie ,natomiast w zimę na biurku które wykorzystuję oczywiście nie tylko do modelarstwa . Po malowaniu i odczekaniu około 20 min wchodzę do pokoju i nie czuję nic i nie widzę żadnej mgiełki. Raczej narazie odpuszczę ten zakup , bo przy takiej częstotliwości i czasie używania aero to nie ma sensu.

Edytowane przez fanpancerki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Przemek R napisał:

Czyli kupiłem gorsza 😞 

Znaczy zona mi kupiła ja jeszcze nic nie wiem 😛 

Szkoda ze nie dałeś tego posta wczoraj 😕 

Nie licząc tego przepływu powietrza i tych drobnych różnic to jest prawie to samo. Nie skreślałbym 420-ki, bo nie zdziwiłbym się, gdyby te 4m3/min okazały się wystarczające. Najlepszym dla niej testem będzie lakierowanie cywilniaka 😉

 

 

10 minut temu, fanpancerki napisał:

Maluję góra 30 min zazwyczaj coś koło 15 min  ( robię 1/72 więc tyle starcza) dwa- trzy razy na   miesiąc-dwa . Niestety nie mam oddzielnego pomieszczenia 😕, w lato maluję na balkonie ,natomiast w zimę na biurku które wykorzystuję oczywiście nie tylko do modelarstwa . Po malowaniu i odczekaniu około 20 min wchodzę do pokoju i nie czuję nic i nie widzę żadnej mgiełki. 

To szczerze mówiąc jakbym miał Ci coś polecić na siłę już, to jakąś z tych tanich (300-350zł) kabin lakierniczych. Ale jeżeli malujesz tak rzadko i w pokoju, który dodatkowo sprzątasz i nosisz maskę, to szkoda pieniędzy. Lepiej zainwestować w model albo inne akcesoria :D Gdzieś tam ten kurz będzie, ale sprzątany na bieżąco nie stanowi problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy inbox.

Też mam problem z zapachami farb unoszącymi się w pokoju godzinami , po skończonym malowaniu. Niestety biurko mam oddalone od okna około 5 m i rura biegnąca przez pomieszczenie ,plus dodatkowo otwarte okno zimą , wstrzymuje mnie od zakupu komory.

Ale wpadłem na pomysł zastosowania filtra węglowego na wyjściu , czy zniweluje to przykre zapachy dla domowników , ktoś próbował coś takiego?

Edytowane przez zbigi10000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zbigi10000 napisał:

Ciekawy inbox.

Też mam problem z zapachami farb unoszącymi się w pokoju godzinami , po skończonym malowaniu. Niestety biurko mam oddalone od okna około 5 m i rura biegnąca przez pomieszczenie ,plus dodatkowo otwarte okno zimą , wstrzymuje mnie od zakupu komory.

Ale wpadłem na pomysł zastosowania filtra węglowego na wyjściu , czy zniweluje to przykre zapachy dla domowników , ktoś próbował coś takiego?

Przenieś się do okna bliżej albo kup rurę 5m + fartuch na uchylone okno do klimatyzatorów + wąska końcówka - wygląda śmiesznie, ale rurę potem możesz złożyć. Filtr węglowy to koszt 50zł/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniesienie odpada , wiecie półeczki i narzędzia przymocowane pod ręką .Koszt dobrego uszczelnienia na okno , jest porównywalny do dobrego filtra węglowego.

Wtedy rurę wrzucam za biurko i idąc po powiedzmy herbatę nie potykam się o rurę biegnącą do okna. Oczywiście jeżeli jest to skuteczne , w innym wypadku musiałbym podłączyć się do kanału wentylacyjnego , ale to już kucie przez ścianę  na około 3 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, zbigi10000 napisał:

Wtedy rurę wrzucam za biurko i idąc po powiedzmy herbatę nie potykam się o rurę biegnącą do okna.

Ja bym poszedł ciut dalej, rurę z komory za biurko😉 ale dorobić do niej jakiś plastykowy pojemnik ( coś w rodzaju cyklonu do czysczenia  kominka) wrzucić tam jakiejś waty czy maty filtracyjnej i trochę otworków i niech się tam rozpręża razem z resztą syfu, nawet by można jakimś małym wentylatorkiem do np. łazienki, to rozprężanie wspomagać...

 

A jak tam wrzucisz kilka pociętych Wuderbaumów z serii green apple to nawet może zostaniesz bohaterem domu...🤣🤪😂i żona modelarstwo: 🥰.

Edytowane przez myszaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak jest z tą siłą zasysania w tych komorach. Jakiś standardowy wentylator wyciągowy osiowy 120mm ma wg specyfikacji około 150m3/h co i tak jest wartością moim zdaniem zawyżoną, a tutaj mamy 540m3/h. Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić, że ta komora ciągnie powietrze niczym trzy takie wentylatory 😃 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat dzisiaj przetestowałem komorę na farbach i acetonie technicznym. Nawet jeśli parametry są zawyżone, to kabinka radzi sobie bardzo dobrze. Jest to oczywiście moje subiektywne zdanie i nikt mi za to nie płaci 😉 Starałem się optymalnie psikać w obrębie takim, jakbym malował model na żywo, czyli bardziej na skraju, niżeli przy samym filtrze. Na pełnej mocy wentylatorów nie poczułem nawet czym psikam. Aczkolwiek nie wiem jak to się zachowa jak filtr już nie będzie taki nowy. Dopiero jak psikałem niechlujnie nie skupiając się na komorze, to wtedy coś czułem, jednak nadal nie było to tak samo jakbym psikał w powietrze. Również nie zaobserwowałem żadnej mgiełki podczas malowania. 

Szczerze jestem pozytywnie zaskoczony, uważam, że spokojnie kabinka sprawdzi się nawet w mieszkaniu - nie licząc wady potrzeby uchylenia okna, ale zawsze bardziej ambitni mogą sobie zrobić w ścianie otwór 😉

Ja polecam, niekoniecznie musi być to model z płynną regulacją. Sądzę, że modele z przepływem 4m3/min również zdadzą egzamin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałem o tym ponieważ sam swego czasu stanąłem przed wyborem kupić, czy zrobić sobie jakiś wyciąg i jak zacząłem porównywać te suche dane to coś mi się nie zgadzało 😀 

Ta komora, którą opisałeś jest już niezłym rozwiązaniem, bo jest na dwóch wentylatorach 100mm. Gdy ja rozpatrywałem ten problem to jeszcze jej nie było, był tylko ten starszy model na jednym wentylatorze.

Chodzi o to, że jakby ktoś chciał sobie coś podobnego skonstruować i sugerowałby się danymi na pudełku, to by mógł odnieść mylne wrażenie, że taką siłę ssania jak daje ta komora ciężko uzyskać w jakiejś samoróbce, a moim zdaniem przy dwóch wspomnianych przeze mnie wcześniej wentylatorach wyciągowych 120mm (czyli te 300m3/h) mielibyśmy taki huragan, że ciężko by było to wyprowadzić takim przewodem jaki jest dołączony do tej komory (chyba 100mm)

Mimo wszystko w porównaniu do poprzedniego, słabszego modelu ta komora jest już całkiem sensowna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
16 godzin temu, Angus73 napisał:

Mam pytanie gdzie mozna kupic ta kabine?

Póki co chyba tylko u chińczyków. Ewentualnie na portalu aukcyjnym model niżej - HS-E420 - wyciąg 4m3 i bez regulacji. 

Moje subiektywne spostrzeżenia po 3 miesiącach używania:
Warto starać się utrzymywać filtr w czystości - po pewnym czasie jak się zabrudzi to nie ma takiego "ssania".  Jeszcze nie wiem co użyje jako nowy, ale skłaniam się do zakupu filtra podłogowego do samochodowych kabin lakierniczych i docięcie na wymiar.
Regulacja oświetlenia nie jest potrzebna
Regulacja obrotów - skorzystałem z niej 2 razy

Siła ssania jest super - przy większych smrodach trzeba jednak pracować w masce - ot na wszelki wypadek.
Z końcówki rury ściągnąłem ostatecznie nasadkę okienną - zmniejszała szybkość odprowadzania oparów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
W dniu 16.05.2021 o 09:49, toled napisał:

Póki co chyba tylko u chińczyków. Ewentualnie na portalu aukcyjnym model niżej - HS-E420 - wyciąg 4m3 i bez regulacji. 

Moje subiektywne spostrzeżenia po 3 miesiącach używania:
Warto starać się utrzymywać filtr w czystości - po pewnym czasie jak się zabrudzi to nie ma takiego "ssania".  Jeszcze nie wiem co użyje jako nowy, ale skłaniam się do zakupu filtra podłogowego do samochodowych kabin lakierniczych i docięcie na wymiar.
Regulacja oświetlenia nie jest potrzebna
Regulacja obrotów - skorzystałem z niej 2 razy

Siła ssania jest super - przy większych smrodach trzeba jednak pracować w masce - ot na wszelki wypadek.
Z końcówki rury ściągnąłem ostatecznie nasadkę okienną - zmniejszała szybkość odprowadzania oparów.

 

 

Hej!

Jak udało Ci się to przez okno wypuścić z pokoju? Ja jestem w piwnicy i mam miejsce na wypuszczenie tylko tej wąskiej końcówki, zastanawiam się czy tym rękawem dałbym rade to zabezpieczyć czy lepiej jakieś alternatywy (może jakaś gąbka zakrywająca przestrzenie pomiędzy oknem a ściana itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2023 o 12:45, Amarok napisał:

 

Hej!

Jak udało Ci się to przez okno wypuścić z pokoju? Ja jestem w piwnicy i mam miejsce na wypuszczenie tylko tej wąskiej końcówki, zastanawiam się czy tym rękawem dałbym rade to zabezpieczyć czy lepiej jakieś alternatywy (może jakaś gąbka zakrywająca przestrzenie pomiędzy oknem a ściana itp).


Ja używam takiego fartucha na okno do klimatyzacji, wkładam do otworu rurę i jakoś to działa. W cieplejsze miesiące po prostu otwieram okno i wystawiam rurę. Nie zauważyłem, by wąska końcówka powodowała jakieś znaczne ograniczenia wydalania cząsteczek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2023 o 10:54, toled napisał:


Ja używam takiego fartucha na okno do klimatyzacji, wkładam do otworu rurę i jakoś to działa. W cieplejsze miesiące po prostu otwieram okno i wystawiam rurę. Nie zauważyłem, by wąska końcówka powodowała jakieś znaczne ograniczenia wydalania cząsteczek. 


Widzę, że ten pierwszy zewnętrzny (niebieski) filtr łatwo się brudzi, czy wiesz może gdzie kupić oryginalny, ew. jakiś zamiennik albo coś co można wyciąć i wymienić w jego miejsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Amarok napisał:

wiesz może gdzie kupić oryginalny, ew. jakiś zamiennik albo coś co można wyciąć i wymienić w jego miejsce?

Szukaj w necie pod hasłem ,, mata filtracyjna G2 ...G3..." jest tego od groma, najczęściej na metry.

https://www.google.com/search?q=włóknina+filtracyjna+G3&tbm=isch&ved=2ahUKEwigk9KoxOT8AhXCuqQKHedSAkMQ2-cCegQIABAC&oq=włóknina+filtracyjna+G3&gs_lcp=ChJtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1pbWcQAzIHCAAQgAQQGDoFCAAQgARQAFitB2DOGWgAcAB4AIABzgSIAdkPkgEHMy0xLjEuMpgBAKABAcABAQ&sclient=mobile-gws-wiz-img&ei=shPSY6DyNsL1kgXnpYmYBA&bih=532&biw=320&client=ms-android-samsung-ss&prmd=ivsn&hl=pl

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.