Skocz do zawartości

Porsche 911 GT3 Tamiya 1:24


Bartas89

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Bartas89 napisał:

Eksperyment z ZP dobiegła końca. Operacja się udała, ale pacjent zmarł. Lakier ZP zmył wszystko, łącznie z podkładem 🤣😂 W związku z tym wylądował w koszu i niech tam zgnije. Gorszego szitu w życiu nie używałem. 

 

Na twoim miejscu to bym się zastanowił nad techniką, nie nad materiałem... Jeżeli tysiącom nie "zmywa" a Tobie i owszem, to problemem nie jest z pewnością ZP  :diabel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Dorotka napisał:

 

Na twoim miejscu to bym się zastanowił nad techniką, nie nad materiałem... Jeżeli tysiącom nie "zmywa" a Tobie i owszem, to problemem nie jest z pewnością ZP  :diabel:

Chciałbym, aby ktoś z forum napisał, że używa lakieru ZP z powodzeniem, oprócz Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Bartas89 napisał:

Chciałbym, aby ktoś z forum napisał, że używa lakieru ZP z powodzeniem, oprócz Ciebie :)

 

Napiszę Ci całkiem na poważnie i bez złośliwości. Lakierami ZP malują pewnie dziesiątki tysięcy ludzi na świecie. Pokazują swoje prace w wielu miejscach sieci i są to wspaniałe prace. Jeżeli chodzi o ludzi z tego Forum, to choćby wczoraj Tomek (przepraszam, że wrzucam fotkę bez twojej zgody) zmalował coś takiego (robił to po raz pierwszy):

 

Brak opisu.

 

Nie wiem jak Ty posługujesz się tymi lakierami. Przez kilka lat słyszałem o różnych problemach z ZP, ale nigdy nie spotkałem się z informacją, że lakier ZP zmył bazę lub podkład ZP.  I naprawdę ciekawi mnie jak ci się to udaje (czy raczej nie udaje).  Reasumując nie twórz wrażenia, że to tylko Dorotce się udaje tym lakierować, ponieważ jest to zwyczajnie nie prawda. Gdzieś musisz popełniać błąd (zapewne prosty), że dzieje się u Ciebie to co się dzieje.  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bartas89 napisał:

Ten element jest już pomalowany na wyjściowo? Widzę tam "chropowatą" fakturę...

 

Nie wiem, co oznacza pomalowanie "na wyjściowo"... Jest to maska lakierowana ZP czekająca na dalszą obróbkę i pewnie ze dwie kolejne warstwy bezbarwnego. Jak widać nic "nie spłynęło", bo o tym rozmawiamy.  W praktyce jedyną możliwość tego, że Tobie spływa baza i podkład jest to, że lejesz zbyt grube warstwy, szczególnie bezbarwnego. Coś musi tę bazę i podkład rozpuszczać...  Jeżeli lejesz bezbarwny od ZP tak jak wylałeś na ten model Duxona to może to być wytłumaczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bartas89 napisał:

Lakier ZP zmył wszystko, łącznie z podkładem


Ja się pytam - jak ku$#a, jak?! Używasz pistoletu do piaskowania? Puszczasz 200 PSI zamiast 20?, lejesz z wiadra warstwy? :D Ja bardzo chętnie przyjmę za darmo ten "szit" :D Jak sklejałem Citroena DS-a, to użyłem pełnego mixu różnych chemii - podkład Surfacer, baza Zero Paints, bezbarwny LP-9 Tamiyi. I nie uwierzysz - nic mi się nie pogryzło, nie popękało, nie rozpuściło :D

Produkt jest pierwsza klasa, tylko modelarz trochę dupa 😉 Może pora wrócić do motocykli albo pancerki :D

Z malowaniem jest jak z jazdą na rowerze - jak już się nauczysz, to będziesz miał swoją technikę, będziesz wiedział kiedy dać więcej ciśnienia, kiedy mniej, czy skręcać dopływ na aero czy nie etc.

Ja używam techniki, której używa pewnie z milion modelarzy - 1-2 warstwy mgiełki, a potem do zadowalającego efektu kilka grubszych warstw (ale nie wiadrami), potem matowienie powierzchni (czasem mi się nie chce robić tego dokładnie i potem widać efekty :D ) i polerka, ewentualnie wosk i wsio. Ja to robię wolniej z dłuższymi przerwami, bo mnie to relaksuje, sprawia przyjemność. Trochę pedantyczne podejście, ale z instrukcją też tak mam - potrafię siedzieć nad nią tydzień, w głowie układać sobie jak daną rzecz zrobię, porównywać ze zdjęciami prawdziwych pojazdów - nie mam wtedy momentów zaskoczenia, że nie wiem jak coś zrobić.

No i często gęsto jak czegoś nie jestem pewien, to sobie na łyżeczkach testuje. 
 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dorotka napisał:

 

Nie wiem, co oznacza pomalowanie "na wyjściowo"... Jest to maska lakierowana ZP czekająca na dalszą obróbkę i pewnie ze dwie kolejne warstwy bezbarwnego. Jak widać nic "nie spłynęło", bo o tym rozmawiamy.  W praktyce jedyną możliwość tego, że Tobie spływa baza i podkład jest to, że lejesz zbyt grube warstwy, szczególnie bezbarwnego. Coś musi tę bazę i podkład rozpuszczać...  Jeżeli lejesz bezbarwny od ZP tak jak wylałeś na ten model Duxona to może to być wytłumaczenie. 

Robiłem tak jak w Twoim poradniku. Czyli trzy warstwy co 5 minut, a w tym pierwsza mgła, a reszta normalnie, ale z umiarem. Tobie wyszło lustro, u mnie zmyło. U kolegi powyżej wygląda jakby dał tylko jedną warstwę. To kiedy następne? Nie po 5 minutach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Bartas89 napisał:

Robiłem tak jak w Twoim poradniku. Czyli trzy warstwy co 5 minut, a w tym pierwsza mgła, a reszta normalnie, ale z umiarem. Tobie wyszło lustro, u mnie zmyło. U kolegi powyżej wygląda jakby dał tylko jedną warstwę. To kiedy następne? Nie po 5 minutach?

 

Naprawdę kończą mi się pomysły na to jak można Ci pomóc z tym lakierowaniem. Pierwszy raz spotykam osobę, która ma taki problem, że coś jej zmył bezbarwny lakier... :hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Browarek90 napisał:

Moje ostatnie modele są wszystkie klarem od ZP malowane i nic nie spływa, pomijam fakt że też nie umiem go dobrze położyć 😜

Możesz pokazać jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Browarek90 napisał:

(...)

 

Jest taka tendencja, że jak nie wychodzi, to nie nasza wina, tylko tego co zostało użyte. Przerobiłem to ze szpachlówkami akrylowymi :diabel:

Edytowane przez Dorotka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to ewidentnie moja wina ;p Raz mi się uda ładnie raz nie, ale to tylko dlatego że przeważnie w którymś etapie się śpieszę :) Oraz tego, że zamiast zainwestować w jakieś dobre oświetlenie wolę kupić model. Tak samo jest z miejscem doc malowania tj komorą^^

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czasem warto dać sobie na wstrzymanie i kupić np. lampę kosmetyczną za ok. 250zł - oświetlenie mimo wszystko jest bardzo ważne.
Co do komory  - moje pierwsze godziny po zakupie to były "po cholerę kupiłem tak drogie dziadostwo" - obecnie aktywnie z niej korzystam i uważam ją za bardzo dobry zakup. 
Ogólnie na BHP nie ma co oszczędzać - maska np. 3M serii 7500 to moim zdaniem konieczność, do tego dobre oświetlenie, bo przyjemniej się pracuje, oczy się tak nie męczą.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, toled napisał:

A czasem warto dać sobie na wstrzymanie i kupić np. lampę kosmetyczną za ok. 250zł - oświetlenie mimo wszystko jest bardzo ważne.
Co do komory  - moje pierwsze godziny po zakupie to były "po cholerę kupiłem tak drogie dziadostwo" - obecnie aktywnie z niej korzystam i uważam ją za bardzo dobry zakup. 
Ogólnie na BHP nie ma co oszczędzać - maska np. 3M serii 7500 to moim zdaniem konieczność, do tego dobre oświetlenie, bo przyjemniej się pracuje, oczy się tak nie męczą.

Dokładnie , najważniejsza jest komora lakiernicza , maska (ja też od lat używam 3M z filtrami węglowymi) i dobre oświetlenie.

"Proszę ostrożnie dobierać słowa!"

 

 

20210113_093019.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dorotka napisał:

Dawaj Bartas jakąś fotkę modelu, bo się wątek rozłazi  :cool:

młodzi powinni zadbać o własne zdrowie bo przy lakierowaniu np. lakierem 2K  idzie mocny odkurz ,który wchodzi w nos i oczy a to zdrowie. Mój wentylator wyciąga przy maksymalnych obrotach 600 m3 powietrza na godz.

Niech któryś z Kolegów  co nie mają wyciągu i maski pomaluje element kolorem  to jestem pewien ,że jak pójdzie się wysmarkać to zobaczy kolor którym malował.🤨

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, cayman napisał:

że jak pójdzie się wysmarkać to zobaczy kolor którym malował

Nie raz za gówniaka smarkałem Pure Red z Tamiyi 🤣🤣

  • Like 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jakby cuś popękało. Po drugie - od kiedy tak wygląda mgiełka? 😬 Chyba, że to pierwsza warstwa po mgiełce. No i czystość podczas robienia do poprawy - sporo paprochów. 

JJIWOEs.thumb.jpg.19273e6d7a638bed81c12ff73ae4def4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, toled napisał:

Wygląda jakby cuś popękało. Po drugie - od kiedy tak wygląda mgiełka? 😬 Chyba, że to pierwsza warstwa po mgiełce. No i czystość podczas robienia do poprawy - sporo paprochów. 

JJIWOEs.thumb.jpg.19273e6d7a638bed81c12ff73ae4def4.jpg

Najpierw poszła mgła, a potem na mokro. Pierwsza warstwa. Druga jutro jak wyschnie. Nie wiem czemu takie paprochy się pojawiły 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Bartas89 napisał:

Najpierw poszła mgła, a potem na mokro. Pierwsza warstwa. Druga jutro jak wyschnie. Nie wiem czemu takie paprochy się pojawiły 😞

Ok, zobaczymy jak po drugiej warstwie to będzie wyglądać.  Póki co pupy nie urywa, na masce widać przebarwienia, ale zobaczymy po drugiej warstwie i jak wyschnie i się utrwali wszystko. Cayman prowadzi Cię za rączkę, więc jak umiesz malować, to powinno wyjść dobrze, nie doprowadź go przypadkiem do zawału minimum do przyszłego tygodnia, bo mi graty jeszcze musi wysłać 🤣. Ja przed malowaniem zawsze sobie odrobinę spryskuje spryskiwaczem powietrze, uważam, że trochę pomaga 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.