Skocz do zawartości

Winieta Over the Suez, 1:72 / 1:144, Fujimi / Platz/Eduard


GreGG24

Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł tej winiety rozwijał się w trakcie jej tworzenia. 

Na początku był model Fujimi. Częściowo sklejony A-4 w wersji M. Dokonałem zgrubsza modyfikacji, aby upodobnić go do wersji N, używanej przez Chel ha'Awir. Jako że elementy podwozia były wybrakowane, zdecydowałem się na prezentację w locie. Gdy wśród galerii na Modelwork zobaczyłem pięknie wykonany model A-4 w skali 1:144, w głowie zaświtała mi myśl, że takiego też chciałbym zrobić. Potem wystarczyło dodać 2+2... 

A-4N jest w malowaniu samolotu, którym w dniu 5 października 1973 roku w swoją pierwszą misję na tym typie samolotu poleciał nowy dowódca 115 tajeset, Giora Rom. I od razu była to misja bojowa w pierwszym dniu Wojny Sądnego Dnia. Giora podczas pierwszego najścia na cel nie wiedział, w jaki sposób ma zrzucić podwieszone bomby, stąd konieczne było drugie podejście. Ten moment starałem się uchwycić, dlatego samolot na pierwszym planie ma pełen ładunek, a ten na drugim już się bomb pozbył.

 

Na razie prezentuję kilka zdjęć wykonanych na szybko komórką. Będę musiał się sprężyć, żeby odpowiednio sfotografować tę scenkę w odpowiednim oświetleniu.

 

IMG_0957.JPG.35fdfa58889c505889503ec5dd989e6f.JPG

 

IMG_0961.JPG.5faa8ad0716b79d27aab39926eb83280.JPG IMG_0963.JPG.ff6554e396f8acc8b1f78606d0ab7503.JPG IMG_0962.JPG.30ca3aace63ba411d259e0a9e7369411.JPG 

 

 

Projekt podstawki również przygotowałem sam.

 

IMG_0943.thumb.JPG.9a784e22e70b435274f5e3f4ba064fa5.JPG

 

  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne połączenie skali. Jeśli zamierzasz te prace prezentować gdzieś na wystawach, to przydałoby się wydrukować takie tło i opis historii, bo ciekawa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, myszaty napisał:

Nie moja bajka, (jeśli  chodzi o tematykę), ale pomysł nietuzinkowy i wykonanie rewelacyjne.

Z jedną fotkę trzeba było trzasnąć na białym tle, bo z widokiem na warsztat gubią się trochę.

 

 

609543421_IMG_0948(2).thumb.JPG.ad8a291c072c42d3b606b6a16d2f1261.JPG

 

Mam taką. Ale ten z tyłu był jeszcze niekompletny. Obiecuję poprawę i zdjęcia lustrzanką na białym tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marcin M. napisał:

Fajne połączenie skali. Jeśli zamierzasz te prace prezentować gdzieś na wystawach, to przydałoby się wydrukować takie tło i opis historii, bo ciekawa.

Dzięki. Taki mam zamiar, jeśli kiedyś znowu będą wystawy. A model docelowo będę chciał wręczyć jako prezent Giorze Rom, jeśli znów się nam uda spotkać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny efekt. Właśnie jestem po lekturze "Głośno i wyraźne" Jiftacha Spektora - wspomnienia izraelskiego pilota, w tym z wojny Jom KIppur - czuje się ten klimat. A samą książkę polecam, mimo że widać w których miejscach Autor nie pisze o szczegółach (mniej lub bardziej słusznie nadal uważanych za tajne).

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2021 o 09:28, Michal_G napisał:

Fajny efekt. Właśnie jestem po lekturze "Głośno i wyraźne" Jiftacha Spektora - wspomnienia izraelskiego pilota, w tym z wojny Jom KIppur - czuje się ten klimat. A samą książkę polecam, mimo że widać w których miejscach Autor nie pisze o szczegółach (mniej lub bardziej słusznie nadal uważanych za tajne).

 

Wszystkie publikacje ukazujące się w Izraelu muszą przejść przez cenzora, który pilnuje, aby takie sprawy, które są nadal tajne nie ujrzały światła dziennego. A Giora Rom również napisał książkę wspomnieniową, która w wersji angielskiej wydana została pod tytułem "Solitary". Ta publikacja na razie nie doczekała się polskiego wydania. Natomiast opis misji, na której oparłem moją winietę, znajduje się również w książce wydawnictwa Osprey "Israeli A-4 Skyhawk Units in Combat" Shlomo Aloniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.