Skocz do zawartości

[G] Messerschmitt Bf109 G-14 (Academy, 1:48)


Thalgonis

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek trochę historii :)

 

1080055299_Bf109_G-14-oryginal.jpg.065e40b93d5a398991d482d009bbc0aa.jpg

 

Rankiem 1 stycznia 1945 roku 23-letni Michel, pilot myśliwca z 16./JG53 wzbił się w niebo, w swojej pierwszej i jedynej, jak się później okazało, misji bojowej w ramach „operacji Bodenplatte”, czyli ostatniej ofensywnej operacji Luftwaffe w czasie wojny.
Głównym celem było uderzenie na 16 alianckich lotnisk i zniszczenie jak największej liczby samolotów na ziemi. Jednak aby osiągnąć swoje cele, niemieccy piloci musieli najpierw przetrwać aliancką osłonę powietrzną i naziemne baterie przeciwlotnicze.
Kiedy jego jednostka (IV./JG53) osiągnęła cel swojej wyprawy – pozycje amerykańskiej artylerii i AA w pobliżu Waldweistroff, na granicy francusko-niemieckiej – Bf 109 G-14 „Blue 2” Gefreitera Alfreda Michela został trafiony pociskami kalibru .50, które uszkodziły silnik, zmuszając go do lądowania na brzuchu na pobliskim polu.
Michel wyszedł z tego bez szwanku, poza paskudnym uderzeniem w głowę, i natychmiast próbował uciec przez pole do pobliskiego lasu. W jego kierunku posłano kilka serii ostrzegawczych – na widok których gefr. Michel natychmiast się zatrzymał i usiadł, aby czekać na ludzi z 90 Dywizji Piechoty, którzy przybiegli na miejsce zdarzenia.
Po oględzinach jego samolotu okazało się, że nawet nie zdążył użyć swoich działek zamontowanych w samolocie.

 

Sam model prosty (ale mówiąc prawdę, każdy mesiek jest prosty 🙂 ), ładnie spasowany (potrzeba niewielkiej ilości szpachli)

 

Bf109_G-14 - final_02.jpg

Bf109_G-14 - final_03.jpg

Bf109_G-14 - final_04.jpg

Bf109_G-14 - final_05.jpg

Bf109_G-14 - final_06.jpg

Bf109_G-14 - final_01.jpg

 

Stare Kino :-)

Edytowane przez Thalgonis
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bajdełej - popatrzcie jak to różnie bywa - gerfreiter Michel ma 23 lata, jest grefreiterem i jego pierwszy lot bojowy kończy się po kilkudziesięciu minutach. Jego rówieśnik, niejaki "Bubi" Hartmann też ma 23 lata w 1945 roku - no bo rówieśnik, jest oberstem, czyli pułkownikiem, lotów bojowych od cholery i tak circa about 350 maszyn na koncie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Thalgonis napisał:

RLM76 - wszystkie po 43 (albo 44, nie jestem pewny) miały tego erelema na spodzie 🙂

Nawet chyba wcześniej. Wiem, ze się jak zwykle czepiam - a ten RLM 76 to nie powinien być nieco bardziej niebieski? A nawet nieco seledynowy? tu wygląda, jak amerykański  jasno szary, albo brytolski light gull gray. Chyba, że to tak na zdjęciu wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo spoko, sam niedługo zabieram się za BF 109. Skala 1:48, w sumie wydawałoby się, że powinno się dać wyeksponować jakieś detale no ale jak piszesz - każdy mesiek jest prosty. Ja swojego kupiłem do nauki w aero i tylko dlatego. Co z tego będzie - zobaczymy :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, WujekAlice napisał:

Nawet chyba wcześniej. Wiem, ze się jak zwykle czepiam - a ten RLM 76 to nie powinien być nieco bardziej niebieski? A nawet nieco seledynowy? tu wygląda, jak amerykański  jasno szary, albo brytolski light gull gray. Chyba, że to tak na zdjęciu wyszło.

Było kilka odcieni.Zwłaszcza pod koniec wojny gdy wszystkiego brakowało i produkcję bardzo "rozdrobniono" bo większość dużych fabryk była w gruzach.AK produkuje chyba trzy odcienie RLM 76.Zdarzało się nawet że dół był nie malowany.

Bardzo sympatyczny model.Żeby moja 109 tak ładnie wyszła.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Xmen napisał:

Było kilka odcieni.Zwłaszcza pod koniec wojny gdy wszystkiego brakowało i produkcję bardzo "rozdrobniono" bo większość dużych fabryk była w gruzach.AK produkuje chyba trzy odcienie RLM 76.Zdarzało się nawet że dół był nie malowany.

Bardzo sympatyczny model.Żeby moja 109 tak ładnie wyszła.

Mnie też się wydaje, że powinno być bardziej niebiesko - ja ten kolor kojarzę jako hellblau. Blau.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kozborn napisał:

Mnie też się wydaje, że powinno być bardziej niebiesko - ja ten kolor kojarzę jako hellblau. Blau.

Nie będę się spierał.:flaga:Moje wiedza jest zbyt mała.Tu już muszą się wypowiedzieć eksperci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z kolegów zwrócił mi uwagę, że lepiej będą się prezentować te „szwabskie” kamo na ciemnym tle - i miał rację! Na czarnym podkładzie, w świetle dziennym (u mnie w Kaloszu teraz słońce :) ) lepiej - IMHO - prezentuje się kolorystyka modelu... I to BEZ żadnych fotoszopowych kombinacji :) 

 

1939868753_Bf109_G-14-final_09.thumb.jpg.07c22e134959321b89b8318501926333.jpg

 

817080931_Bf109_G-14-final_10.thumb.jpg.54ccbdc01e739da10ddf68685375b9ad.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, już mi zwrócono uwagę... Mam nadzieję, że ten revelowski klej w sztyfcie da się jakoś rozkleić na tych kołach... Bo akurat koła jak i skrzydła kleję na ten klej, reszta idzie na tambowski extra thin, który jak wiadomo łatwo się rozkleja 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Thalgonis napisał:

wytykacie mi tylko te koła

Nikt nic nie wytyka.To tylko ta ludzka ciekawość :hmmm:A że mam 109 do dokończenia w 48 to pytam.

 

29 minut temu, marek d napisał:

Z tymi kołami to już zakrawa na hejt

Ależ skąd :oops:Forum modelarskie i hejt?Toż to rzecz niemożliwa i niespotykana.:haha:

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, marek d napisał:

Zobacz na grupy modelarskie na FB, to zobaczysz hejt i kabaret.

Raz zajrzałem i wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.