Skocz do zawartości

M113 apc i jego wersje w wojnie wietnamskiej.


zippo132

Rekomendowane odpowiedzi

M113 apc transporter , który przetrwał do dnia dzisiejszego aczkolwiek znacznie odmieniony. Na początku wojny wietnamskiej zarówno US Army jak i armia Południowego Wietnamu używały wersji standardowej - uzbrojony w jeden km Browning 0.5 cala. Z tym , że armia Południowego Wietnamu posiadała pewną ilość M113 wyposażonych w wieżyczki M74A (1xBrowning 0,303 cala) i M74C (2x Browning 0,303 cal). Warunki wojny spowodowały wprowadzenie do walki wersji M113 acav (1x Browning 0,5 cala i 2xM60 7,62 mm). Przez cały okres konfliktu załogi pojazdów i mechanicy dozbrajali  swoje wozy stosując m.in. M134 minigun , działo bezodrzutowe 90 mm , działko bezodrzutowe 57mm a także działo bezodrzutowe 106 mm. Wojna w Wietnamie była jedynym konfliktem , w którym stosowana była wersja M132 wyposażona w miotacz płomieni. Powszechnie używane były wersje M125 (możdzierz 81 mm) i M106 (mozdzierz 107 mm). Do kierowania ogniem artylerii i korygowania działań oddziałów kawalerii pancernej i zmechanizowanych używana była wersja M577. Nadto użyty został 1st Vulcan Combat Test Team , który w zależności od żródeł wyposażony był w 5 lub 6 M163 Vulcan (dokumentacja dotycząca działań 1st VCT jest praktycznie niedostępna. Archiwum US Army , do którego zwróciłem się o pomoc w bardzo grzecznej formie odmówiło). Dzisiaj przedstawię kilka zdjęć mojego M577 z 11 Armored Cavalry Regiment "Blackhorse". Muszę od razu Wam przyznać , że główny nacisk kładę na prawidłowość oznakowania i uzbrojenia przez co sprawy czysto modelarskie nieco zaniedbuję. Model oczywiście f-my "Tamiya", dodatkowe elementy żywiczne , kalkomania "Star Decals", anteny zrobione z pręcików używanych do punkcji kręgosłupa (tytanowa stal , były NOWE). Zdjęcia oryginału zamieszczam za zgodą Joe McSpaddena (nie może być wykorzystane do celów komercyjnych). Widoczny na zdjęciu kamuflaż stanowi artystyczną wizję mechaników. Nałożony został po pomalowaniu godeł na burtach pojazdu.

IMAG1087.jpg

IMAG1088.jpg

IMAG1090.jpg

m-577 11 ACR 22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W póżniejszym terminie pokażę Wam moje dwa modele M113 apc , gdzie bazę stanowi model f-my "Italeri" nr katalogowy 6533. Łatwa konstrukcja modelu nie nastręcza większych trudności.  Prawdziwe schody zaczynają się na etapie  montażu uzbrojenia. Kolejno. Wersja z 2/22th Infantry "Triple Deuce" miała osłonę dowódcy pojazdu typu "Okinawa gun shield" a nie proponowaną przez producenta modelu. Nadto pojazd ten nigdy nie posiadał dwóch dodatkowych karabinów maszynowych M60.  Powyższe przekazał mi dowódca Peter Gary O'Rourke , z którym pozostaję w kontakcie. Ponadto dzięki jego uprzejmości mogę potwierdzić powyższe zdjęciami Petera. Również M113 apc z1/5th Infantry "Bobcats", które zaproponował producent modelu nigdy nie występowały w wersji  kawaleryjskiej. Ich uzbrojenie stanowił jedynie Browning 0.5 cala.

M-113 apc A comp. 2-22nd Inf. 1.jpg

M-113 apc A comp. 2-22nd Inf. 2.jpg

M-113 apc A comp. 2-22nd Inf. 3.jpg

14.jpg

M-113 apc 1-5th Inf. 103.jpg

M-113 apc 1-5th Inf. 106.jpg

M-113 apc 1-5th Inf. 40.jpg

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Bardzo ciekawy post, jak raz z mojego obszaru zainteresowań...

Ja osobiście jeszcze "nie doszedłem" do budowy M113 a jest tyle ciekawych wersji.

Polecam lekturę Tech Orderu do M577 - jest to praktycznie gotowy zbiór pomysłów na dioramę. Warto by było, żeby ktoś kiedyś pokazał coś podobnego jak na Twoim pierwszym zdjęciu - agregat prądotwórczy zdjęty przy pomocy żurawika i podłączony przewodem do pojazdu.

Bardzo Ci też dziękuję za kolekcję zdjęć które można (było?) oglądać w sieci - bardzo mi swojego czasu pomogły przy budowie mojego M42 Dustera.  Nawet weterani z Wietnamu, którzy naprawdę na tym jeździli używali tych zdjęć czasem w rozmowie, żeby pokazać o co im chodzi.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem technicznie rzecz biorąc model M113 apc f-my "Italeri" powinny wyglądać jak na poniższych zdjęciach. Same modele są f-my "Tamiya"  (po przeróbkach) jedynie kalkomania "Italeri". Dodatkowe wyposażenie stanowią elementy żywiczne. Kartony na racje żywnościowe produkcji "Tamiya".

1.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

6.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia wojny w Wietnamie wymusiły konieczność dozbrajania pojazdu. Jedną z wersji był M113 acav uzbrojony w jeden km Browning 0.5 cala i 2xM60 7,62 mm. Od powyzszej zasady były oczywiście wyjątki jak chociażby zastąpienie km M60 Browningami 0.5 cala - pojazd posiadał aż trzy Browningi 0.5 cala. Poniżej zdjęcia mojego acava z 1st Vulcan Combat Team oraz zdjęcia oryginału (autor nieznany). Model "Italeri" , elementy żywiczne i kartony na racje żywnościowe "Tamiya".

7.jpeg

8.jpeg

9.jpeg

10.jpeg

M-113 acav 1.jpg

M-113 acav 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zakończenie delikatne podsumowanie. Na dzień dzisiejszy posiadam 27 modeli M113 i jego wersji. W tym 14 z oznakowaniem US Army , 10 armii Południowego Wietnamu (ARVN) i 3 z australijskiego 3rd Cavalry Regiment.  Nie mam w swojej kolekcji wersji , które używane były w niewielkich ilościach - australijskie M113 mineclearer i M113 Fitter oraz amerykańskiego XM734

11.jpeg

12.jpeg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pokażę Wam moje pierwsze modele M113 apc. Najpierw pojazd z 1/4th Cavalry "Quarterhorse" , 1 Infantry Division "Big Red One". Model bazowo "Academy". Osłona dowódcy pojazdu typu "Okinawa gun shield" , którą wykonałem z cienkiej blaszki bowiem żadna z firm modelarskich nie robi tego typu osłony. Malunki na burtach wykonane są ręcznie. Następnie M113  armii ARVN (Południowego Wietnamu) . Wieżyczka żywiczna "Verlindena" M74C. Dodatkowe uzbrojenie stanowiły 2xBrowningi 0.303. W tym miejscu dodaję , że w swoim modelarskim życiu zrobiłem około 100 M113. Kolekcja , którą posiadam na chwilę obecną jest czwartą serią modeli.

IMAG1081.jpg

IMAG1085.jpg

4 (1).jpg

4 (2).jpg

Edytowane przez zippo132
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak sobie pomyślę to najtrudniej chyba zrobić pierwsze 100 szt. Później idzie już jak z płatka. Można robić po ciemku. Ale tak na poważnie to nic tylko podziwiać i zazdrościć. Piękna kolekcja.

Pozdrawiam

Andrzej

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

@zippo132

Pytanie - może miałbyś jakieś odnośniki.

Do jakiego stopnia ten schemat malowania jest realny?

Nie mogę znaleźć ani jednego zdjęcia tej maszyny w takim malowaniu z Wietnamu, tylko jednolite ciemnozielone (jak Twoje).

 

schemat.png.324b818ce7207d9462b98cba0fe46b97.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Też już to zdjęcie kiedyś widziałem,,, Moja teoria jest taka, że chopaki "pożyczyli" kolory od lotnictwa. W tym momencie piaskowy (FS30219) i zielony (FS34102) były by takie jak na samolotach, a ten ciemny to pewnie został OD (FS34087) - taki jak na seryjnych pojazdach, bo on był bardzo ciemny.

Mam nadzieję, że to pomoże i że niedługo zobaczymy zdjęcia z budowy!

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.