Skocz do zawartości

Panzer IV F2 Border Model 1/35


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, MaciejW napisał:

 ... plus dokupiłem zestaw narzędzi od abera by trochę wzbogacić model ... .

Maciej pamiętaj że ten zestaw jest przeznaczony dla pojazdów PO 1943 roku, a wersja F2 to marzec ~ maj 1942 roku ( za wyjątkiem Nibelungen ).

Uchwyty w pojazdach  DO 1943 roku - Aber 35A098

https://www.mojehobby.pl/products/Niemieckie-uchwyty-do-narzedzi-stosowane-na-pojazdach-pancernych-do-1943-r.html

Uchwyty w pojazdach  PO 1943 roku - Aber 35A099

https://www.mojehobby.pl/products/Niemieckie-uchwyty-do-narzedzi-stosowane-na-pojazdach-pancernych-po-1943-r.html

Można porównać oba zestawy.

35 minut temu, MaciejW napisał:

No i zabieram się za poprawki :lajkonik:

Powodzenia - :super: i podpatruję dalej.:nauka:

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

"5" na pewno ma dodatkowy krzyż  na osłonie wyrzutnika granatów i w moim mniemaniu na bagażniku leży flaga z wiadomo jakim "znaczkiem". Jedynka ma jakiś brezent na pace jednak to co mnie najbardziej martwi to bambetle przywieszone do jej boku myślę, że to będzie całkiem spore wyzwanie. 

 

Tutaj widać bodajże skrawek flagi oraz krzyż 1022142878_pz4edit1.jpg.d2d09527f8b21480253bdb670702fb85.jpg

 

Jednak mnie jeszcze zastanawia co znajduje się w kółku.44519422_pz4edit2.jpg.c7ae060c495d5fc88bf6ae23f3234c20.jpg

Edytowane przez MaciejW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o ten krzyż mi chodziło, a to co bierzesz za skrawek flagi, to jest raczej zapięcie pokrywy (być może z kłódką). Nie wiem, czy ta górna płyta na bagażniku jest elementem odchylanym, jeśli tak to, być może ktoś naciągnął flagę i schował jej "nadmiar" pod spód, ale to mi bardziej wygląda na pomalowaną górną pokrywę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Soris napisał:

Nie wiem, czy ta górna płyta na bagażniku jest elementem odchylanym

Pokrywa zasobnika była odchylana w stronę kopuły dowódcy. Flaga jest raczej położona na tej pokrywie niż na niej namalowana. 

6 godzin temu, MaciejW napisał:

Jednak mnie jeszcze zastanawia co znajduje się w kółku.

Faktycznie,  zauważ,  że zarówno w "5", jak i w "1" za ten element jest wsunięta łopata. Przynajmniej tak to przypomina kształtem .

Pozdrawiam

Grzesiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, meser262 napisał:

Maciek - jaki pojazd chcesz wykonać - jaki No. ?

Różnią się trochę - mówię o No.=1 i No.= 5.

 

W zasadzie jeszcze to jeszcze nie wiem ale "1" trochę za mną przemawia ze względu na to iż dysponuję jeszcze jednym zdjęciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MaciejW napisał:

... ale "1" trochę za mną przemawia ... .

Jeśli No.=1 to popatrz na jego tylny hak.

Pojazdy w tej jednostce miały też charakterystyczne mocowanie gąsek z przodu i na płycie między kierowcą, a MG.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę słabo z jakością zdjęcia  ale udało mi się znaleźć jeden już skończony i chyba dosyć poprawny model http://www.quwuquan.com/wuqu/wu_382.html

 

2 godziny temu, meser262 napisał:

Jeśli No.=1 to popatrz na jego tylny hak.

 

Pewnie trzeba zamontować ten element w "1" bo w piątce go nie widzę.482239052_Beztytuu3.png.96dfc39705bc27ff068903c422083078.png

 

Trochę mnie martwi mała ilość zdjęć danego pojazdu w sieci ale może jakieś zdjęcia znajdują się w literaturze i są objęte prawami autorskimi. Może ktoś z was wie, w której książce takowe zdjęcia się znajdują. 

 

 

Wymyśliłem sposób na poprawienie wyciora użyję części  N33151261737_Beztytuu.png.ab6db626365373408b3f72c87e0f291a.png

 

Lecz to jak na razie rozwiązuje problem tylko jednej strony, ale jako iż jest to część  od F2 to może ostała się @zaruk.  Do adaptacji elementu użyje dedykowanego elementu blaszek:zdj.thumb.png.03dc1770103cdf6b3799d5f9dd17623c.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na "5" jest flaga, to ktoś zadał sobie dużo trudu żeby ją tak idealnie naciągnąć i schować pod ranty pokrywy. Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem pisząc o tej właśnie pokrywie, oprócz  "1" i "5" znalazłem tylko jedno zdjęcie IV z takim bagażnikiem  i wydawało mi się, że klapa kończy się na tej linii zaznaczonej na zdjęciu różową strzałką, ale pewnie jest to krawędź wzmocnienia.

355005397_zasobnik3.thumb.jpg.98085f0500762b98d4962771099ad802.jpg

 

366757691_zasobnik1.thumb.jpg.f4f7d472c476bb5055aa6a7b1e1223d9.jpg

 

1816971527_zasobnik2.thumb.jpg.0f33a2f30b7e7dc4320146e30794af95.jpg

 

Skoro "5" ma czerwoną flagę na pokrywie, to w jakim kolorze jest płótno na "1"

GROSS2_JB.jpg.1872b4398246ab460625abf9e44be568.jpg

 

Ja nadal mam wrażenie, że na "5" ta flaga jest jednak namalowana, tak jak tutaj ( bo raczej płótno to to nie jest):

Panzer_IV_Kharkov_1943.thumb.jpg.9fbabeafd5c6e252b74b84a2828c083b.jpg

 

Wszystkie zdjęcia zamieszczone wyłącznie do celów dyskusji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MaciejW napisał:

Pewnie trzeba zamontować ten element w "1" bo w piątce go nie widzę.

Dokładnie tak. Ten pojazd No.=1 jest to wczesna ausf.G - i nowy sprzęg.

Nie ma już zamontowanego wyrzutnika granatów dymnych z tyłu, - ale powinien mieć jeszcze dziury w pancerzu do jego zamocowania  (płaskowniki z dziurami).

20 godzin temu, MaciejW napisał:

Trochę mnie martwi mała ilość zdjęć danego pojazdu ... .

Ale za to są dość dobrej jakości. W tej jednostce jeździły w tym czasie - jesień 1942 roku pojazdy w wersji ausf.F ; ausf.F2  i  ausf. G i większość miała podobne modyfikacje. Więc można je sobie podglądnąć na innych pojazdach Großdeutschland.588135399_meser262@gskimocowanieGrodeutschland.thumb.jpg.6433cc0e3afc4687e4290b25cb5e95dc.jpg

Nie patrz na zdjęcia tego gotowego modelu w tych detalach zrobił błędy. U góry (zielone strzałki) jest CEOWNIK. Dolne odcinki to płaskownik. Cztery ogniwa gąsek.

Miejsce mocowania (czerwone kółko i zielone kółko) to już istniejące otwory w pancerzu. Przykręcona ewentualnie dłuższa śruba. Nikt by nie nawiercał i gwintował nowych otworów.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam po przerwie 

 

Aktualnie na chwilę porzuciłem pracę z kadłubem, w zamian udało mi się podziałać z wieżą. Tutaj bezproblemowe składanie się kończy... aby prawidłowo skleić wieżę musiałem użyć nie małej ilości szpachli co skutkuje odpowiednią ilością szlifowania. Podczas tego przedsięwzięcia udało mi się zniszczyć "trochę" spawów. Dodatkowo zacząłem się obawiać, co może wyjść po podkładzie na panelach bocznych, zatem użyłem szarej szpachli z tamki rozcieńczonej MLT. Tak wiem, że  wieża "IV" nie była odlewana. Uzyskany efekt przeszlifowałem i przejechałem jeszcze papierem ściernym, zatem efekt powinien wyjść bardzo łagodny. Wracając do spawów, zestawowe które ocalały poprawiłem ponieważ wydawały mi się zbyt subtelne. Zepsute odtworzyłem używając "green stuffa". W zasadzie poza problemami ze spasowaniem "budy" to całkiem przyjemnie składa się resztę wieży. Tutaj fotki: aqM0yny.jpgaQnkZ4g.jpgELFxyNQ.jpgQ5lYMiG.jpg0cLAR03.jpgxhMTzRU.jpgSoDRcSx.jpg4dtSDXN.jpgwg9szI8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze idzie.

Nie pamiętam dokładnie wymiarów, ale na Twoim miejscu sprawdziłbym, czy metalowa lufa jest tą właściwą. Do wersji F2 pasować będzie chyba plastikowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, enten napisał:

zerkniesz w te miejsca?

Tak :)

2 godziny temu, zaruk napisał:

według instrukcji właściwa lufa to część C-29.

Dokładnie do wersji f2 powinna być plastikowa lufa. Spróbuję coś zdziałać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może też być metalowa - tylko żeby była L 43.
RB-Model 35B08 Lufa 7.5 cm KwK 40 L/ 43 Pz.Kpfw. IV Ausf. F2 (G)
https://www.plastmodel.pl/p/60/1233/rb-model-1-35-7-5cm-kwk-40-l-43-pz-kpfw-iv-ausf-f2-g-35b08--skala-1-35-lufy-metalowe-dodatki-do-modeli.html
Wersje F(2) i wczesne ausf.G miały właśnie lufę L 43 później wprowadzono L 48.

 

Pozdrawiam
Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety cała konstrukcja działa wchodziła praktycznie na ścisk. Próbowałem lekko rozkleić cały mechamizm, niestety bezskutecznie. Lufa nie chce się ruszyć chociażby o milimetr. Muszę stwierdzić iż poddaje się, trudno lufa będzie trochę za długa, ja nie będę jej mierzył jej linijką. Wieża jest praktycznie gotowa tylko pozostaje mi spróbować dorobić bambetle widoczne na zdjęciu. I tak teraz model będzie już tylko lekką inspiracją orginałem, co mi nie przeszkadza ponieważ odtwarzanie praktycznie 1 do 1 jest bardzo czasochłonne i chyba jeszcze poza moimi umiejętnościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.