Skocz do zawartości

Panzer IV F2 Border Model 1/35


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, bulik58 napisał:

Czy tylko wczesna wersja G miala lufę L 43 ?

Nie stosowana przez cały rok, ale na  tym warsztacie jest pojazd właśnie F 2 (G) i to do niego tyczy się ta długość lufy.

 

Tak wiem powinienem napisać - Tylko  wersja ausf.F 2  i wczesne ausf.G miały lufę L 43 i hamulec wylotowy kulowy/jednokomorowy .

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. :super:

Lufy L 48 wprowadzono na stałe w kwietniu 1943 roku. Tak dla ciekawości powiem że testowano je (L48) od sierpnia 1942 roku.

Hamulec wylotowy dwukomorowy z przedłużoną przegrodą TESTOWANY od września/października 1942 roku (VOMAG) - na stałe dostępny od kwietnia 1943 roku.
 

Firmy montujące te pojazdy przechodziły na wersję ausf.H w maju lub w czerwcu 1943 roku. 

 

Nibelungenwerk - seria ausf.G - 66 szt. w czerwcu 1943 roku - ausf.H - 120 szt. w czerwcu 1943 roku 
VOMAG - seria ausf.G w maju 1943 roku tylko 5 szt - ausf.H - 70 sztuk w maju 1943 roku
Krupp - seria ausf.G czerwiec 40 sztuk  i 27 ausf.H w czerwcu 1943 roku.

 

Jak widzisz późny ausf.G wczesny ausf.H powinien mieć lufę L 48 z nowym hamulcem wylotowym.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

PS. Przepraszam Autora wątku za wpis nie na temat. :sorry:
 

Edytowane przez meser262
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brnę dalej do przodu, po doświadczeniach z wieżą  zabrałem się za sklejenie budy kadłuba. Tutaj też spasowanie pozostawia wiele do  życzenia, jednakże niektóre szpary okazały się pomocne w usuwaniu zestawowych spawów. Szczerze mówiąc dosyć spodobała mi się faktura którą uzyskałem na wieży także odtworzyłem ją również na niektórych panelach. oZ5agPA.jpgymiNsRb.jpgxScBdYG.jpg3mMpVK2.jpgCHwGyQZ.jpg

 

Wreszcie zdecydowałem się który pojazd odtworzę, finalnie wybrałem "5".YDt75cD.jpg Dodałem także łańcuszki do wyrzutnika granatów dymnych.AwvCGnb.jpg

No i powoli zaczyna to przypominać czołg :)ZNORYPd.jpg

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bulik58 napisał:

Ladnie obspawany kadlub :super: jakiej szpachlowki uzyles ?

Tej używam :https://agtom.eu/masy-do-rzezbienia/346011-green-stuff-tape-18-inches-14365548.html?search_query=green+stuff&results=411

2 godziny temu, Gregory napisał:

W tym wyrzutniku granatów dymnych już nie było widać łańcuszków.

No to w takim razie usunę je :)

 

56 minut temu, bulik58 napisał:

Przepraszam Autora wątku za wpis nie na temat.

Luzik dopóki nie ma politykowania i wykłócania się o to kto ma racje to nie widzę problemu w małych offtopach :piwo:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bulik58 napisał:

Czym robisz linie spawu?

 

 

W zasadzie to nie jestem jakoś bardzo doświadczony w odtwarzaniu spawów, ale moje doświadczenie opiera się głównie na tym filmiku. Do kształtowania spawu używam nożyka modelarskiego, po pewnym czasie zaczyna to wychodzić. Z resztą największym plusem tworzenia spawów z szpachlówki dwuskładnikowej jest czas który ona nam daje na działanie - jak spaw nie wyjdzie po naszej myśli można go wygładzić wykałaczką i zacząć od nowa :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając inspiracji udało mi się znaleźć jeszcze jedno zdjęcie pojazdów z jednostki3P2gcZg.jpg

Jeśli się nie mylę to pojazd przed "0" ma numer "4" 

(zdjęcie użyte tylko w celach dyskusji) 

 

Z postępów udało mi się dokleić błotniki, ulepszyć zestawowe sprężynki i powoli zaczynam uzupełniać biżuterię.NXUasQh.jpgfldQLz1.jpgCaF5hlk.jpgbAibEmO.jpg4C2onFC.jpgYDFHwPf.jpgCX9fJdw.jpgQx2X3R0.jpg

 

A  teraz taki mały offtop, jakby ktoś nie miał pomysłu co robić z pudełkami po modelach  :banan: Znaczy się w tym przypadku pudełko zostało zaanektowane ... BjE62ae.jpg

  • Like 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MaciejW napisał:

jakby ktoś nie miał pomysłu co robić z pudełkami po modelach  :banan: Znaczy się w tym przypadku pudełko zostało zaanektowane ... BjE62ae.jpg

 

Pewnie teraz śni o pudełku po Panterze...

Plus za sprężynki, fajne zapinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo tygrysie 2

 

234296241_293720122522757_4474470289548897270_n.thumb.jpg.abc960357aab9143e2e16453f9124cbf.jpg

 

Fajnie Ci te spawy wychodzą, też może kiedyś spróbuję, chociaż po millipucie mam mieszane uczucia co do szpachlówek dwuskładnikowych. Strasznie brudna robota.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.08.2021 o 23:37, Tap-chan napisał:

Fajnie Ci te spawy wychodzą, też może kiedyś spróbuję, chociaż po millipucie mam mieszane uczucia co do szpachlówek dwuskładnikowych. Strasznie brudna robota.

Wg mnie Green Stuff pozwala na większą kontrolę nad wykonaniem spawu. Woda nie rozmydla go tak jak milliputa. Z drugiej strony milliput plus woda pozwalają lepiej  "zaszpachlować" przykładowo ubytki, szczeliny, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Działam dalej i mam wrażenie, że wciąż końca budowy nie widać ...

 

Poszperałem trochę w sieci i znalazłem kilka fotek: 5e6gpAo.jpgt7Ps0Yi.jpg06xSkKg.jpg

 

Niestety na żadnej z powyższych fotografii nie widać numerów taktycznych, jednakże tak jak wcześniej wspominał @meser262 pojazdy z "GD" posiadały charakterystyczne mocowania zapasowych ogniw gąsienic, które dobrze widać na tych fotografiach. 

 

Co więcej, udało mi się znaleźć jedną fotkę z podpisem. CexsMx3.jpg

Widać na niej zniszczoną Pz IV F2 z "GD"  Na tej fotce znowu widać dobrze charakterystyczne mocowania. To zdjęcie posłużyło mi jako inspiracja do dodania sworzni w zapasowych gąsienicach. 

(wszystkie zdjęcia użyte w celach dyskusji)

 

A postępy w budowie prezentują się następująco: działam dalej z blachami (koniec chyba już widać :) ), dorobiłem zapasowe gąsienice, uzupełniłem brakujące sworznie oraz dodałem charakterystyczne mocowania. CMueCot.jpgiYzPO9u.jpgkQECvCO.jpgmIl6IwE.jpg

 

a i zapomniałbym w między czasie skleiłem gąski 

 

Fn2UaAi.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nadszedł wreszcie ten moment - ostatni post na temat budowy :D

 

Dodałem zapinki do kolejnych dodatkowych gąsienic które, tak jak wcześniejsze musiałem lekko zmodyfikować. Wyciory również są już na miejscu. Dorobiłem także mocowanie na dodatkowe koła jezdne i kanister tak jak na zdjęciu poniżej:R0CFf93.jpg

 

Zainspirowałem się tym zdjęciem ponieważ, lina "wychodzi" z tego samego jak na zdjęciu poniżej:  

 

YDt75cD.jpg

 

Musiałem zakryć kilka śladów po wypychaczach które znajdowały się na błotnikach - teraz w tych miejscach znajdują się szmatki. 

(zdjęcia użyte tylko w celach dyskusji) 

 

Zestawową linę zastąpiłem jedną z zestawu eureki ponieważ, jakość zestawowej jest dosyć słaba. 

 

Tak prezentuje się model gotowy do malowania:JyzskjB.jpgcyQTRDB.jpgxlLIbU6.jpgS62ta7z.jpgAJHMqmu.jpgLP3u36n.jpgJspRt6B.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo schludnie i zachęcająco to wygląda  :super: Jednak podzielam zdanie Zaruka, że te szmatki wyglądają dość intrygująco. Oczywiście mogą tam być, wszak czołg może być na postoju i ktoś coś gdzieś na chwilę położył, jednak dwa takie same elementy umieszczone symetrycznie w tym miejscu od razu naprowadzają, że coś jest tu ukryte. Ja bym proponował jedną szmatkę a po drugiej stronie coś innego np zostawiony na chwilę kanister, butelka po winie czy jakikolwiek inny szpej, ale żeby nie były dwa takie same po obu stronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie się prezentuje nawet bez malowania.:super: Szmatki teraz bardzo "rzucają się w oczy" może dlatego że są białe.
Mam mimo to takie dwie drobne uwagi. Przed malowaniem powinieneś jeszcze doprowadzić kabelek do Nitka.

1631119263_meser262@Notekpodczenia.thumb.jpg.e26f883151a2be2a44f7d948f159d98b.jpg

Druga uwaga to mocowanie (klamry) do elementów wyciora. Są za duże. One (te blaszki) powinny przyciskać te kije do pancerza.
Bardzo mocno jest to widoczne teraz, a po malowaniu może być jeszcze bardziej widoczne. Reszta spinek wygląda bardzo fajnie.
Wiem że to bardzo drobne elementy, ale może coś da się z tym zrobić jeszcze przed malowaniem.

 

Lina (ucho) z lewej strony na razie wisi w powietrzu nad nożycami - to rozumiem tylko chwilowe, podobnie jak brak klocka do lewara. 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

PS. Fotografia tylko w celach dyskusji.

Edytowane przez meser262
PS
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szmatki na razie  zostawię ponieważ zostaną jeszcze może coś na nie przyjdzie i nie będą się tak rzucać w oczy. 

 

Kabelek dorobię. Co do klamer na wyciory, wykonałem według instrukcji nawet nie zajęły tyle czasu jednakże, są za duże. Zrobiłem także jedną klamrę z zestawu późnego po 43 roku i tam było jeszcze gorzej także zostają te. 

 

Lina dynda ponieważ będzie malowana osobno tak jak klocek do lewara. 

 

Cieszę się, że się podoba :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po podkładzie. Obyło się w zasadzie bez problemu tylko jedno miejsce na wieży wymagało lekkiego szlifa. Faktura którą, dodałem na niektórych płytach wyszła bardzo fajnie i delikatnie ,tak jak planowałem. Szmatki już tak się nie rzucają w oko plus coś jeszcze na nie wrzucę.  rt43yA2.jpgnxOgSyE.jpgAUYkmLC.jpgTUKYpX9.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.