Skocz do zawartości

Imitacja szkieł reflektorów z kleju


robertmodelarz

Rekomendowane odpowiedzi

Ammo of MIG ULTRA GLUE - klej do elementów fototrawionych / przeźroczystych - 40mlButeleczka zawiera 40ml kleju do elementów metalowych oraz przeźroczystych wyprodukowanego przez firmę AMMO OF MIG. Oferowany klej może być nakładany przy użyciu pędzelka, który potem można wymyć zwykłą wodą. Produkt wodorozcieńczalny. Wysycha w ciągu 24 godzin zapewniając całkowicie przeźroczystą spoinę. Znalazłem nowe zastosowanie tego produktu. Można z niego wykonać imitację szkieł reflektorów w modelach wszelakiej maści. Pomysł narodził się w czasie renowacji starego modelu czołgu T-34/85 w skali 1/35. Reflektor oczywiście był urwany i gdzieś zaginał . Zaadaptowałem nowy od innego modelu, ale nie miałem do niego szkiełka. Dwukrotna aplikacja kleju ULTRA GLUE  załatwiła sprawę. Klej długo schnie i reflektor trzeba umieścić w pozycji poziomej  w celu równomiernego ułożenia się kleju.  Taki jest efekt, klej po wyschnięciu taje się całkowicie przezroczysty. Na zdjęciu klej jeszcze całkowicie nie wysechł, ale efekt na pewno będzie dobry.

 

IMG_20210527_093540.jpg

IMG_20210529_081714.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wypełniania reflektorów nadaje się też Distal Rapid i Humbrol Crystal Clear. W 1:72 najpierw nawiercam reflektor, maluję od środka na srebrno, jak wyschnie to wypełniam. Obydwa specyfiki dają fajny wypukły menisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo każdy lakier bezbarwny błyszczący. Aczkolwiek ten w T-34 miał takie pionowe żebra więc ja zrobiłem tak że podgrzałem kawałek ranki z przeźroczystego plastiku (samą końcówkę) i odcisnąłem na zszywkach biurowych. Potem tylko wystarczy pilnikiem nadać odpowiedni kształt i wklejasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kzugaj napisał:

Albo każdy lakier bezbarwny błyszczący.

Próbowałem z lakierami akrylowymi, maja bardzo duży skurcz i nie są po wyschnięciu krystalicznie czyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
1 godzinę temu, Klapouch napisał:

A tworzy menisk czy rozpływa się na płasko ?

Klej jest gęsty.

Zrobisz menisk wypukły i utwardzisz to będziesz miał klosz wypukły. Uformujesz go sobie na płasko to będzie płaski.

Można go szlifować, następnie wypolerować i będzie krystalicznie przeźroczysty.

 

Przykład:

Klosze w Airbus A380, robiłem za pomocą kleju BONDIC.

X3mR5Xu.jpg

 

PNwr1ZW.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
W dniu 29.05.2021 o 13:03, jawkers napisał:

Powiadasz krystalicznie czysty?

Ja używam do tego celu, kleju światło utwardzalnego BONDIC.

Po stwardnieniu jest krystalicznie czysty.

A czy nie żółknie z czasem? Ja robiłem reflektory z dwuskładnikowego UHU i po kilkunastu miesiącach zrobiły się paskudnie żółte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Szupryt napisał:

A czy nie żółknie z czasem?

No chyba na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Ja robiłem z Distalu i UHU. W obu przypadkach z różnymi efektami po dłuższym czasie.

Pojęcia nie mam od czego to zależy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzes napisał:

No chyba na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Z przyczyn raczej mogę wykluczyć bezpośrednie działanie światła słonecznego - u mnie modele stoją w regale, gdzie zawsze jest cień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.