Skocz do zawartości

2K6 Luna


krzychu83

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Dłubię od kilku 2K6 od Trumpka

Jak na razie poskładany do kupy, kilka elementów mam osobno,  kilka przyklejonych tylko tymczasowo (jak błotniki), gąski też już złożyłem w segmenty. Czeka na podkład. Docelowo w malowaniu Wojska Polskiego 

Pozdrawiam 

2k6_1.jpg

2k6_2.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martola w swoim zestawie kalek Artyleria rakietowa w Wojsku Polskim cz.1 ToRo Model 35D62 proponuje takie malowanie:

 

35d62fotF.jpg

35d62inst3.jpg

Kolor dowolny zielony:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/03/2P16_z_3R10.jpg

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcy przy robocie:

Może być zdjęciem przedstawiającym stoi

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Może być zdjęciem przedstawiającym stoi

Kawałek pojazdu jest też w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

2P16_TEL_at_the_Muzeum_Polskiej_Techniki_Wojskowej_in_Warsaw_(2).jpg

Luna jest tez w Muzeum Artylerii w Toruniu

Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewności nie mam ,ale wydaje mi się iż numer taktyczny /855/ powinien mieć cztery cyfry ,jednostki samodzielne szczebla okręgu miały trzycyfrowe numery taktyczne .To zdjęcie jest chyba jednym z ujęć  przedstawiającym ćwiczenia w  WOW, ósemka z przodu sugeruje iż jest to 5da z 1DZmech.Gdzieś chyba widziałe  zdjęcie wyrzutni tuż przed startem rakiety z numerem czterocyfrowy z tego dywizjonu. 

2k6_636.jpg

K3LCQyUuIz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer taktyczny powinien być  8551, rok 1973 ,znalazłem ta w moich zapiskach  ,nie mogę znaleźć zdjęcia w otchłaniach internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksponat w Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kam. dodatkowo  przyozdobiony jest gwiazdkami, które (tak myślę) oznaczają ilość wykonanych strzelań bojowych.

image.thumb.jpeg.7affcee07c6d1607d3cecefb039d6469.jpeg

 

image.thumb.jpeg.589a66fe614df097cd00118322d89ebe.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dei napisał:

Numer taktyczny powinien być  8551, rok 1973 ,znalazłem ta w moich zapiskach  ,nie mogę znaleźć zdjęcia w otchłaniach internetu.

hmm, jak znajdziesz, podeślij fote. W zasadzie nie jestem purystą i nie jest to dla mnie problem jeśli zastosuję kalki TORO takie jak są - czyli 855, aczkolwiek mam ich kalki w. 73 (czy jakoś tak) i dodać jedynkę to nie będzie problem. Tylko żeby to podeprzeć materiałem fotograficznym 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkłady i wstępnie pocieniowany.

Mysle nad kolorem. Pojazd będzie malowany mieszanką Yellow ochre oraz czarnej (aczkolwiek na farbę dopiero czekam i sprawdzę jaki odcień wyjdzie finalnie). 

Zastanawiam się nad pociskiem 🤔, jakiś odcień szarego czy aluminiowym?

2k6_3.jpg

2k6_4.jpg

W międzyczasie, mała lektura (skoro mamy tu pocisk z głowicą atomową 😉

 

FB_IMG_1623248432413.jpg

Edytowane przez krzychu83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krzychu83 napisał:

Podkłady i wstępnie pocieniowany.

Mysle nad kolorem. Pojazd będzie malowany mieszanką Yellow ochre oraz czarnej (aczkolwiek na farbę dopiero czekam i sprawdzę jaki odcień wyjdzie finalnie). 

Zastanawiam się nad pociskiem 🤔, jakiś odcień szarego czy aluminiowym?

Wg mnie to szary, zarówno atomowy jak i zwykły:

Tactical missile system 2K6 "Luna"

File:2P16 TEL 2K6 Luna missile system, Пусковая установка 2П16 ракетного комплекса 2К6 Луна, Artillery museum, Saint-Petersburg pic1.JPG

057.jpg

058.jpg

061.jpg

060.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam artykuł  z PRZEGLĄDU HISTORYCZNO- WOJSKOWEGO , Michał Trubas  Wojska,,jednorazowego użytku'' relacja ,przedstawiający specyfikę służby w brygadach ,dywizjonach rakietowych.Gen. bryg. Ryszard Kubiczek,,kto zna sygnał na przejęcie przez wojska głowic ,wie jak dźwięczą trąby wzywające na sąd ostateczny''. Z mojej autopsji, na taktycznych większość zadań jakie dywizjon wykonywał to były uderzenia głowicami atomowymi ,rzadko uderzano kasetowymi ,dymnymi.Wynikało to z precyzji uderzeń, atomowa głowica to gwarantowała.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dei napisał:

.Gen. bryg. Ryszard Kubiczek,,kto zna sygnał na przejęcie przez wojska głowic ,wie jak dźwięczą trąby wzywające na sąd ostateczny''

Trochę ciarki przechodzą po skórze...😲😉

Kiedyś czytałem ten artykuł, nawet swego czasu użyłem tego określenia,  gdzieś na forum albo grupie FB to sie towarzystwo oburzyło na to określenie "jednorazowego użytku" 🤣.

Ale fakt faktem, NATO mialo możliwość obliczenia skąd wystrzelono pocisk i skierowania kontruderzenia w krótkim czasie. Nasi mieli by mało czasu na odwrót...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2021 o 09:27, krzychu83 napisał:

Nasi mieli by mało czasu na odwrót...

odwrót jak odwrót....  ale po przejściu takim pasem zrytym atomówkami "na świeżo" to pierwszy rzut strategiczny serio byłby "jednorazowy"

i to nie ma co się oburzać bo to jest fakt. Myślicie że dlaczego żołnierze nie mieli osobistych dozymetrów? Bo jakby zobaczył że po przejściu przez front dostał 3krotną dawkę śmiertelną to by rzucił karabin w pizdu i wrócił do domu. A że go zastrzelą za dezercje? Co to zmieni? I tak już jest martwy a może by zdążył rodzinę jeszcze zobaczyć chociażby z daleka.

Gdzieś czytałem że po manewrach u sowietów kiedy zrzucali prawdziwą atomówkę we wrześniu 1954 nad poligonem Tockoje (operacja Śnieżok , jeszcze za Żukowa) to 80% żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach w strefie zrzutu nie przeżyła kolejnych 4 lat, bo liczby tych którzy zmarli zaraz po w strasznych męczarniach nie da się oszacować.

 

sorry krzychu83 za mały OFFTOP  :piwo:

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, M.A.V. napisał:

odwrót jak odwrót....  ale po przejściu takim pasem zrytym atomówkami "na świeżo" to pierwszy rzut strategiczny serio byłby "jednorazowy"

i to nie ma co się oburzać bo to jest fakt. Myślicie że dlaczego żołnierze nie mieli osobistych dozymetrów? Bo jakby zobaczył że po przejściu przez front dostał 3krotną dawkę śmiertelną to by rzucił karabin w pizdu i wrócił do domu. A że go zastrzelą za dezercje? Co to zmieni? I tak już jest martwy a może by zdążył rodzinę jeszcze zobaczyć chociażby z daleka.

Gdzieś czytałem że po manewrach u sowietów kiedy zrzucali prawdziwą atomówkę we wrześniu 1954 nad poligonem Tockoje (operacja Śnieżok , jeszcze za Żukowa) to 80% żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach w strefie zrzutu nie przeżyła kolejnych 4 lat, bo liczby tych którzy zmarli zaraz po w strasznych męczarniach nie da się oszacować.

 

sorry krzychu83 za mały OFFTOP  :piwo:

Dozymetry osobiste wojsko posiadało ale trepy czyli kadra lub inaczej zawodowi mieli takiego typu że pod światło  można było  odczytać wartość dawki  zaś  szwejostwo posiadało dozymetry  typu chemicznego  który zmieniał kolor pod wpływem zaabsorbowanego promieniowania także  dawkę można było  odczytać tylko  wtykając fiolkę w odpowiednią dziurkę w takim okrągłym wzorniku i porównując kolorek który się uzyskało z tym na wzorniku  :mrgreen:, ale to już posiadały tylko pododdziały Wojsk Obrony Przeciwchemicznej . A co do broni atomowej w Polsce i tego "eksperymentu" w Tockoje to polecam taki film z YouTuba o tych tematach:

Bardzo pouczające. Jednocześnie gorąco przepraszam Właściciela wątku za takiego Offtopa. Pozdr. A.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.