Skocz do zawartości

ZTZ 99A 1/35 Hobby Boss


TAW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w kolejnym warsztacie :)

16e94f6cb5f5f7d40d11dfc8d13ff2cf.jpg

 

Chiny wielką potęgą są i nikt dziś raczej tego nie podważy, wiec i u mnie na półce musi się znaleźć reprezentant Chińskiej Armii Ludowo - Wyzwoleńczej. Projekt luźny, wakacyjny, bez waloryzacji (mam nadzieje, bo połówki lufy mam zwichrowane ale będę z tym walczył). Nie jest to najnowszy model czołgu jakim dysponują Chińczycy ale ten z wyglądu najbardziej przypadł mi do gustu bo fajnie łączy w sobie cechy zachodnich konstrukcji z sowiecką spuścizną.

Jak narazie nie wiele ale za to najnudniejsze mam za sobą. Zawieszenie, koła, i uformowany bieg gąsienic.

be87daf7d3d4afef93e2205e8f32af80.jpg

d1a5f57fbf187ba7c333b16d8cf8a739.jpg

 

Co do malowania to planuję takie:

c3c4cbdec1e80165e3641f7742ff02b7.jpg

*Zdjęcie zamieszczone jedynie w celu dyskusji.

 

Jak widać 2 odcienie zieleni i jeszcze jeden jaśniejszy na lufie i coś jakby desert pink, ale tutaj to nie jestem pewien jak ten kolor nazwać. Zanim wybiorę się na zakupy to poproszę Was o pomoc w zidentyfikowaniu tych kolorów bo w tym nie czuję się mocny. Jak narazie wydaje mi się że byłaby Tamiya Flat Green  i IJN Green. Na lufę Flat green z dodatkiem żółtego. I natrudniejszy ten różowawy. Czy znajdę jakiegoś gotowca w takim kolorze czy trzeba będzie wymieszać róż z jakimś brązem?

 

Edytowane przez TAW
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, TAW napisał:

Jak widać 2 odcienie zieleni i jeszcze jeden jaśniejszy na lufie i coś jakby desert pink, ale tutaj to nie jestem pewien jak ten kolor nazwać. Zanim wybiorę się na zakupy to poproszę Was o pomoc w zidentyfikowaniu tych kolorów bo w tym nie czuję się mocny. Jak narazie wydaje mi się że byłaby Tamiya Flat Green  i IJN Green. Na lufę Flat green z dodatkiem żółtego. I natrudniejszy ten różowawy. Czy znajdę jakiegoś gotowca w takim kolorze czy trzeba będzie wymieszać róż z jakimś brązem?

 

Kolor, który cię interesuje jest tu:

AFV Series: PLA Army Colors Add-on Acrylic Paint Set (3 Colors) 17ml Bottles

Ja do chińczyków kupiłem taki zestaw:

15214_rd.jpg

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory z zestawu Roberta i te na zdjęciu to chyba dwie różne epoki kamuflowania chińskiego sprzętu...

 

Ja ten dziwny kolorek budowałbym rozpoczynając od tego -> https://www.mojehobby.pl/products/A.MIG-127-PURPLE.html

 

Albo jakiś piaskowy i na to cieniowanie z tego -> https://www.mojehobby.pl/products/A.MIG-0859-VIOLET-SHADER.html

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, martinello napisał:

Kolory z zestawu Roberta i te na zdjęciu to chyba dwie różne epoki kamuflowania chińskiego sprzętu...

 

Ja ten dziwny kolorek budowałbym rozpoczynając od tego -> https://www.mojehobby.pl/products/A.MIG-127-PURPLE.html

 

Albo jakiś piaskowy i na to cieniowanie z tego -> https://www.mojehobby.pl/products/A.MIG-0859-VIOLET-SHADER.html

Zgadzam się absolutnie, są jeszcze takie zestawy:

ak-interactive-pla-army-and-artillery-se

ak-interactive-pla-army-and-artillery-se

I marynarskie ładne, ale z innej bajki:

P6131398.JPG

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałbym uniknąć farb błotnych choć może to być jakiś ślad z tym PLA purple grey żeby spróbować też z fioletem/purple i np zmieszać z różem albo z szarym. Choć wydaje mi się, że fiolet z szarym to pójdzie w zupełnie innym kierunku. Z drugiej strony moja domowa ekspertka od kolorów bez żadnej sugestii z mojej strony powiedziała, że to "zimny szary z fioletową poświatą". Będę chyba musiał kupić i róż i szary i purple/fiolet żeby co chwile do sklepu nie latać i coś wymieszać samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TAW napisał:

....moja domowa ekspertka od kolorów bez żadnej sugestii z mojej strony powiedziała, że to "zimny szary z fioletową poświatą"

o to, to, to !    jakbym moją słyszał...   "no przecież to jasnogroszkowy zgaszony miętowym"   :haha: 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, M.A.V. napisał:

o to, to, to !    jakbym moją słyszał...   "no przecież to jasnogroszkowy zgaszony miętowym"   :haha: 

Taka już ich natura. Byłyby z pewnością dobrymi modelarkami 😜 Ale jak zmieszam fiolet z szarym i rzeczywiście wyjdzie ten kolor ze zdjęcia to będzie mi głupio...

 

Przy okazji przestroga dla tych, którzy chcieliby się brać za ten zestaw. Kiedy gąsienice okrzepły na dobre, zacząłem je przymierzać na poważnie i ciągle nie chciały mi dobrze siedzieć w kołach napędowych. Okazało się, że zęby się nie zgrywały między sobą pomimo, że jak widać na zdjęciu przyklejone są poprawnie bo pin naprowadzający wszedł w swoje miejsce. Problem dotyczy obu kół.

4311b0dc5b75b892b7bb0c92546c6ebd.jpg

 

Tak więc czeska żyletka w ruch i włączamy sterowanie ręczne i wszystko siedzi jak należy. Dla składających ten model w przyszłości polecam w ogóle olać tego pina naprowadzającego i od razu zwęzić koła bo są też za szerokie na zestawowe gąsienice.

af0d4f9bd5988ee07ed0d69e65349a33.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sklejając koła napędowe nie korygujesz z zasady położenia zębów np. kawałkiem gąsienicy ?

 

A wracając do dziwnego koloru - co się musi dziać w tych Chinach z krajobrazem, że kamuflują tak nietypowym kolorem...

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2021 o 12:03, martinello napisał:

A sklejając koła napędowe nie korygujesz z zasady położenia zębów np. kawałkiem gąsienicy ?

Nigdy do tej pory nie miałem takich problemów tym bardziej, że producent określił jak należy skleić to koło. Kiedy kupowałem aftermarketowe gąsienice to zawsze sprawdzałem czy pasują do koła napędowego i zawsze było ok wiec nie spodziewałem się, że kiedy wszystko będzie z jednego zestawu to wyjdzie taki feler.

W dniu 29.06.2021 o 12:03, martinello napisał:

A wracając do dziwnego koloru - co się musi dziać w tych Chinach z krajobrazem, że kamuflują tak nietypowym kolorem...

Chiny są ogromne i chyba mają u siebie wszystkie możliwe krajobrazy. A jak będą chcieli mieć różowo niebieskie czołgi to mają możliwości żeby sobie do takiego malowania ukształtować odpowiedni krajobraz 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Właśnie mija mi połowa urlopu, a na urlopie to czas jest na wszystko tylko nie na modele. Ale dłubię po parę części dziennie i wydłubałem już cały dół. Wszystko z pudła jak leci, wszak miało być wakacyjnie i niezobowiązująco. Zdecydowałem się tylko na przeróbkę gumowych fartuchów - porozcinałem je a potem powyginałem, żeby były bardziej 3D. Pierwszy raz kleiłem grille klejem Ultra od Miga i powiem, że bardzo fajnie się z tym pracuje. Jest czas, żeby sobie dobrze przyłożyć element a nadmiar można zmyć np pędzelkiem z wodą - zalanie siatek nie grozi.

d31fe9db27920450d0ab288998cf713b.jpg

 

d50c1e06362bde47925f657f3dcbce38.jpg

 

e16fd780ee5db3250b56a2af05dbc8aa.jpg

 

fce959654adfb846542c56dbb9c796d0.jpg

 

d8fc697fcd5b655719d069ca82cfe28d.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Do tej pory składało się całkiem fajnie aż zabrałem się  za wieżę. Dokładane dopancerzenie musiałem mocno sfatygować  od wewnątrz żeby jakoś dolegało do wieży a potem lekko podciąłem bo wyszło mi z riserczu, że powinna być lekka szpara coś jak z Leo 2 A5. Potem niezbyt podobało mi się łączenie brezentowej osłony jarzma z resztą konstrukcji. Dla zobrazowania jak to wyglądało daję zdjęcie innego modelarza znalezione w sieci bo ja w panice zabrałem się za coś, czego mocno się do tej pory bałem czyli rzeźbienie w g... green stuffie 😉 Brak narzędzi do tego zmusił mnie do posługiwania się paluchem i wykałaczką więc wyszło co najwyżej jako tako. O ile z łączenia do wieży jestem zadowolony to za to mocno rozmyłem fabryczne fałdy i będę teraz musiał się trochę postarać żeby wyciągnąć to malowaniem i washowaniem. Po położeniu one shota wygląda to tak:

 

bfb54411732ff1822c8a16fe43e8def4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moje umiejętności w rzeźbieniu w masie i brak odpowiednich narzędzi to nie ma mowy o odwzorowywaniu czegokolwiek. Raziło mnie to jak odcięte jest to wyjście brezentu z wieży (HB zrobił to tak, jakby ta część miała być ruchoma a i tak nie jest)  i to udało mi się wyprowadzić. Jakby nie było to ogólnie i tak wg mnie wygląda to bardziej realnie niż to co dawał sam zestaw, więc za porażkę tego nie uznaję. Jak uda się to jakoś sensownie zmalować to może być nawet całkiem nieźle. Z resztą masz rację @bulik58 - to tylko HB i to za psie pieniądze, więc jak próbować i ryzykować to właśnie na takich zestawach. Jutro jak czas pozwoli to jadę dalej i zamierzam się brać za kolejną wspaniałą część tego modelu czyli lufę - oj, będzie szpachlowane:twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAW na to co zrobiłeś bardziej bym poszedł w nałożenie i ukształtowanie kawałka śniadaniowej folii aluminiowej. Potem przy malowaniu na farbę tknięcie z "uczuciem" agresywnym rozpuszczalnikiem (np. ja stosuję Wamod) co dodatkowo pomarszczy farbę i nada brezentowej osłonie naturalne pomarszczenia. 

A co do modeli z HB już dawno się z nich wyleczyłem. Konieczność niwelowania baboli, niedokładności i uproszczeń, co często związane jest z zakupem zestawów waloryzacyjnych całkowicie stawia te modele w kategorii nieopłacalnych.

Niemniej walcz z tą trudną materią.

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziemy działać dalej :) Umiejętność rzeźbienia może się jeszcze wiele razy przydać więc może się nauczę. Narazie spróbuję z samą masą. Z tym powinno pójść lepiej niż wykałaczką.

fffda201de1d804847ab63a27d32f897.jpg

 

Ale to narazie musi poczekać bo kurier przyniósł 60m uszczelki do okien - robota nudniejsza niż obróbka ogniwkowych gąsienic :benc:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TAW napisał:

Będziemy działać dalej :) Umiejętność rzeźbienia może się jeszcze wiele razy przydać więc może się nauczę. Narazie spróbuję z samą masą. Z tym powinno pójść lepiej niż wykałaczką.

fffda201de1d804847ab63a27d32f897.jpg

 

Ale to narazie musi poczekać bo kurier przyniósł 60m uszczelki do okien - robota nudniejsza niż obróbka ogniwkowych gąsienic :benc:

 

Znam ten ból, kiedyś w pierwszej robocie dostałem właśnie taką robotę na start 😅, kilka kilometrów pykło, proste to i  nudne fakt

Edytowane przez Evildead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.07.2021 o 15:30, Evildead napisał:

Znam ten ból, kiedyś w pierwszej robocie dostałem właśnie taką robotę na start 😅, kilka kilometrów pykło, proste to i  nudne fakt

Taka praca kształtuje charakter. Żeby to jeszcze można było powalić młotem o coś to by się człowiek wyżył... No ale uszczelki założone i sprawdzone, bo o pierwszej tej samej nocy przyszła potężna ulewa i siedzieliśmy z żoną przy oknach jak inżynierowie przy próbie obciążeniowej mostu 😜

 

A w temacie modelu to wydawało mi się, że z tym zestawem to będzie budowlany blitzkrieg bez wdawania się w szczegóły a jak narazie to bardziej przypomina chiński Długi Marsz...

Na ten moment udało się wyprostować zwichrowaną ideologicznie lufę i osadzić w zdrowym organizmie reszty konstrukcji :) Poza tym niech żyje Tamiya i jej gąbka ścierna!

71d36a12a9a689d99fd8e81ec558c95d.jpg

 

I jeszcze moje zapędy rzeźbiarskie. Nie wzorowałem się na niczym konkretnym, tylko chciałem uzyskać jakieś w miarę fajne i wiarygodne fałdowanie żeby to potem łatwiej było pomalować.

Jedno zdjęcie dla porównania jak było wcześniej i reszta jak jest po poprawkach. Moim zdaniem jest zdecydowanie lepiej i w końcu jestem zadowolony z wyglądu tego elementu :szczerbol:

7720ea28dfebf8ad524e578a7d488b4c.jpg

 

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, TAW napisał:

 

71d36a12a9a689d99fd8e81ec558c95d.jpg

 

I jeszcze moje zapędy rzeźbiarskie. Nie wzorowałem się na niczym konkretnym, tylko chciałem uzyskać jakieś w miarę fajne i wiarygodne fałdowanie żeby to potem łatwiej było pomalować.

Jedno zdjęcie dla porównania jak było wcześniej i reszta jak jest po poprawkach. Moim zdaniem jest zdecydowanie lepiej i w końcu jestem zadowolony z wyglądu tego elementu :szczerbol:

7720ea28dfebf8ad524e578a7d488b4c.jpg

 

 

Super wyszło!!!! Próbuj dalej, dasz radę- niektórzy z tego całkiem nieźle żyją- Abakany:

January–February Abakanowicz - Muzeum Narodowe we Wrocławiu

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie. Rad jestem przeogromnie, że ten element pozytywnie przeszedł Waszą weryfikację. Żyć z takich rzeczy zapewne nie będę ale najbardziej w tym wszystkim cieszy mnie to, że w końcu przełamałem lęk przed masą i rzeźbą :paker: :lajkonik:  Uffff... Można jechać dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na wieży doszły jeszcze kabelki, druciki i łańcuszki - to zawsze warto zrobić bo wysiłek niewielki a dodaje to trójwymiaru całej konstrukcji. Reszta z pudła.

b02a1456be0966d14ef99df3419c0239.jpg

 

I w końcu powstał cały, gotowy na podkład. Jak widać dodatków dedykowanych nie wsadzałem - miało być luźno... i tanio 😉 Model wydaje się dość prosty i jak na tę cenę z całkiem fajnym detalem jednak w paru miejscach trzeba się pilnować - szczególnie wyróżnia się skucha z kołami napędowymi, trzeba tez dobrze przymierzyć dopancerzenie wieży. Najbardziej rażące uproszczenie to łączenie brezentowej osłony działa z wieżą. Jedyny w tym pozytyw, że się w końcu przełamałem z rzeźbieniem - na droższym modelu bym się chyba nie odważył. Na plus - całkiem fajny karabin, na minus brak przezroczystych części i w blaszkach mogły by być jeszcze łańcuszki do granatów dymnych. No ale w końcu to tylko 80 zł więc dobrze, że w ogóle grille są. A tak to wygląda w całości (na koniec dołożę jeszcze anteny):

1ff0f37959601d82ce47d1727e586dc0.jpg

 

83af2b0d45f238d797f02ee377ff268d.jpg

 

087a7ada23b6b2cb3c70e04dc9bd4180.jpg

 

abcbe089e093b299e4d751390f44a127.jpg

 

6ef4094db7b369101e9f306ce3cc7e81.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam wytrwałość i walkę z brezentową osłoną. Ponieważ jest to warsztat i można się czepiać to zadam, laickie pewnie, pytanie o ustawienie błotników. Ze zdjęć źródłowych wynika, że są one ustawione albo poziomo, albo skosem pod niewielkim kątem "do środka". U Ciebie natomiast opadają skosem na boki. Czy tak ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.