Skocz do zawartości

FW-190A-5 Eduard 1:72


kozborn

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Koledzy Modelarze

Właśnie ukończyłem Foczkę od Eduarda. Forumowa klasyka, wiem, ale nie dla mnie :) To mój pierwszy model od tej firmy i pierwszy waloryzowany „w ten sposób”. Silnik i jego montaż, piłowanie kadłuba itd. były dla mnie dużym wyzwaniem, ale mam nadzieję, że w Waszej ocenie wracam z tego starcia z tarczą. Pierwszy raz też bawiłem się z elementami toczonymi (KMy w skrzydłach i pitot). 

Wrażenia ze składania całości – bardzo dobre. Aczkolwiek nie brakowało dramatycznych zwrotów akcji, jak choćby samo spasowanie silnika i rusztowania do kadłuba (po wszystkim okazało się, że wystaje tak z milimetr-dwa na samym przedzie!... domknięcie wszystkiego okazało się niemożliwe). Całość udało mi się mimo wszystko delikatnie przykrócić, rozmontować, przypiłować, spasować na nowo – weszło, ale mogłoby być lepiej, choć już nie wiem, co tam można by przyszlifować. Mam nadzieję, że ślady tego nie są szczególnie widoczne. Oczywiście jest wiele potknięć, części jestem świadom, części nie :) To, co mnie lekko rozczarowało w zestawie Eduarda to kalkomanie – ich rozmieszczenie utrudniało wycinanie, implementacja stawała się trochę niewygodna. Ultradelikatne, sprzyjające rozdarciom. Podłużne kalki czerwonych linii u nasady skrzydeł zawinęły się i tylko cudem udało mi się je uratować... Jestem też trochę zawiedziony samą pracą kalek z softenerem – sądziłem, że mogę liczyć na przykładne obkurczenie i lepsze dopasowanie do powierzchni, przylgnięcie przy samych brzegach (jak powinno mieć to miejsce na osłonach podwozia) – musiałem je samemu doginać, pomagać im skalpelem. Niestety, tu mogło być lepiej). 

Po raz pierwszy pracowałem też z riggingiem od AK, którym zastąpiłem dotychczas stosowany drut. Wrażenia jak na początek bardzo pozytywne.

Ten model uświadomił mi niestety, że się starzeję :). Zmęczone oczy, ręce zaczynają się trząść, szybciej odczuwane zmęczenie WSZYSTKIEGO... Zrozumiałem, że 1:48 to kwestia czasu. #smugacienia

Miłego oglądania, można naparzać!

IMG_20210819_000158-min.jpg

IMG_20210819_000256_1-min.jpg

IMG_20210819_000307-min.jpg

IMG_20210819_000323-min.jpg

IMG_20210819_000449_1-min.jpg

IMG_20210819_000503-min.jpg

IMG_20210819_000531-min.jpg

IMG_20210819_000605_1-min.jpg

IMG_20210819_000647_1-min.jpg

IMG_20210819_000715_1-min.jpg

IMG_20210819_000853_1-min.jpg

IMG_20210819_000957-min.jpg

IMG_20210819_001019_1-min.jpg

IMG_20210819_001039_1-min.jpg

IMG_20210819_001059-min.jpg

IMG_20210819_001110-min.jpg

IMG_20210819_001219_1-min.jpg

IMG_20210819_001249_1-min.jpg

IMG_20210819_001509_1-min.jpg

IMG_20210819_001734-min.jpg

IMG_20210819_001834_1-min.jpg

  • Like 12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Adamo722 napisał - model chyba fajny, ale zasługuje na znacznie lepsze zdjęcia. Więcej światła albo dłuższa ekspozycja. Białe tło pod takim ciemnym modelem też może trochę ogłupiać aparat.

Co do kalek to najlepiej działa Tamiya Extra Thin albo glikol butylowy nakładane aerografem. Tylko powierzchnia pod kalki musi być zabezpieczona lakierem akrylowym, inaczej wszytko się rozpuści :) No i warto najpierw przetestować bo różne kalkomanie różnie reagują.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adamo722 napisał:

Tylko popraw zdjęcia bo na tych niewiele widać.:wojo:

 

38 minut temu, Fixer napisał:

Tak jak Adamo722 napisał - model chyba fajny, ale zasługuje na znacznie lepsze zdjęcia. Więcej światła albo dłuższa ekspozycja. Białe tło pod takim ciemnym modelem też może trochę ogłupiać aparat.

Oki postaram się zrobić na ciemniejszym! dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Thalgonis napisał:

Dziwne te kolory tej foczki… Ale może to kwestia bardzo słabych zdjęć (nie oświetlaj modelu  lampą z tak bliska bo masz bardzo duże bliki światła na powierzchni). Jakimi farbami go malowałeś? 

RLM70  RML71 - to dość ciemne barwy, samolot Waltera Novotnego. Focke Wulf Fw 190A5 Stab I.JG54 Walter Nowotny Orel Russia 1943 0A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Kozborn.

Kibicuję Ci w Twojej przygodzie z samolotami, cieszę się z postępu jaki widać w kolejnych pracach.

Od razu zapytam (jako zupełny laik samolotowy), czy powierzchnie kadłuba i skrzydeł powinny być matowe?

Mam wrażenie, że nie są równe i zastanawiam się, czy nieco grubsza warstwa lakieru, a następnie przeszlifowanie jej drobnym papierem i pastą polerską nie pozwoliłoby na uzyskanie równej, ale jednocześnie bardziej błyszczącej powierzchni. Jeśli kłóci się to z realiami WWII, to oczywiście pomysł jest do kosza.

Ponieważ co chwila dostajesz sprzeczne informacje dotyczące sposobu robienia zdjęć (ja - białe tło, ktoś inny - tło inne, niż białe) to pozwolę sobie tylko napisać Ci jak ja robię zdjęcia.

Używam białego tła - jest najbezpieczniejsze, choć przy niektórych modelach kolorowe (jak na przykład szary) sprawdzają się nieco lepiej. Obiekt oświetlam dwoma lampami biurkowymi, tak aby nie było wyraźnych cieni, stosuję żarówki z zimnym światłem (coś koło 4500 K). W aparacie włączam preselekcję przesłony (jeśli to za trudne, to pomiń) i daję przesłonę co najmniej 11. W takiej sytuacji niezbędny już jest statyw lub dobre unieruchomienie aparatu, ponieważ wydłuża się czas ekspozycji i rośnie ryzyko poruszenia zdjęcia. Zwykle zdjęcia wychodzą za ciemne (to wina jasnego tła), dlatego nastawiam w aparacie rozjaśnienie - jego stopień ustalam metodą na oko. I już. Czasem przydaje się niewielka obróbka w fotoedytorze, ale nie zawsze. Działa tu zasada filharmonii - ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Jak sam czytasz, fotki mają olbrzymi wpływ na odbiór pracy i dlatego - czy chcesz, czy nie - warto się trochę tym problemem zając.

A przed 1:48 się nie broń - szkoda zdrowia :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie super, wszystko pootwierane, widać że coś się "dzieje". Fakt nad zdjęciami trzeba popracować, ja także mam z tym problem, nawet zaprzągłem do tego lustrzankę i statyw, ale chyba bez namiotu bezcieniowego się nic nie zrobi. Jeszcze raz wspaniała robota.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak i @zaruk zaraz powie że NIE NA MACIE!!! :) Dzięki za porady! Faktycznie model zabrał trochę czasu i energii i warto byłoby go lepiej wyeksponować. Eksperymentuję z oświetleniem, przesłoną... ale jak widzicie efekt na razie nie powala. Przesyłam kilka zdjęć, coby można było rozeznać, że w istocie model mimo wszystko wpada w odcienie zieleni, jak sugerowałaby instrukcja.

Odpowiadając na pytanie kolegi zaruka nt powierzchni. Stosowałem satynę Vallejo w spreju. O ile podoba mi się sama satyna, bo ani to mat ani połysk, o tyle uwiera mnie już mocno sama technika kładzenia. Chcę przesiąść się na kładzenie lakieru aerografem bo faktycznie trudno ustrzec się nierówności 😕 Nadarza się okazja, zamówiłem nową dyszę do ultry bo tamta jest już trochę rozepchana, więc tej wysłużonej zamierzam użyć właśnie do kładzenia lakieru. Czy powinien być bardziej błyszczący? Narażę się tym wielu, ale trudno, powiem co powiem: nie wiem. Nie lubię blyszczących modeli, tak już mam, przynajmniej na razie. Wiem, że dla niektórych modele nie są od lubienia i indywidualnego podobania, tylko od przedstawiania realiów (przyjmuję tę argumentację), chwilowo jeszcze posiedzę w macie i satynie 😉

I wielkie dzięki za info o kalkach :)

Przed 1:48 się wciąż mentalnie bronię :) :) 

 

IMG_20210819_102332-min.thumb.jpg.2e2b7762154a12ab37f03201fc776ffc.jpgIMG_20210819_102257_1-min.thumb.jpg.19e226f194bb6b76791662deca45d978.jpgIMG_20210819_102105_1-min.thumb.jpg.af076018b37989e95e20e46f6b414d6a.jpgIMG_20210819_101830_1-min.thumb.jpg.a29ca5afea2bfe3c5916230748b890a5.jpgIMG_20210819_101648_1-min.thumb.jpg.f95093a2b5ebdadf2c7ab809b9969b0b.jpgIMG_20210819_101619-min.thumb.jpg.784c4eaa8fab1ba2d7fdd55ee7a3de59.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już lepiej. I teraz sam widzisz, że białe tło  powoduje świrowanie balansu bieli w aparacie foto 🙂  Zielone tło spowodowało od razu „podrasowanie” obrazu. Kup sobie w papierniczym kawałek szarego kartonu dla plastyków (jakieś 3-4 zł) i zrób zdjęcie na nim - to się zdziwisz :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Adamo722 napisał:

Potwierdzam i chyba świateł pozycyjnych nie pomalowaleswink3

Malowałem, ale faktycznie są maleńkie i może kompresja je zeżarła 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży plus za wytrwałość w zmaganiach z całym tym drobiazgiem, który decyduje potem o atrakcyjności modelu, przyciąga uwagę, zachęcając żeby zatrzymać się dłużej przy oglądaniu różnych szczegółów, a jest tu tego trochę. Duże brawa.

Co do zdjęć to tylko dodam, że odbiór odcieni żółtego i zielonego zależy w dużej mierze od ustawień naszych monitorów/wyświetlaczy, oczywiście przy poprawnym balansie bieli przy wykonaniu fotografii.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2021 o 21:14, Slaw_21 napisał:

Duży plus za wytrwałość w zmaganiach z całym tym drobiazgiem, który decyduje potem o atrakcyjności modelu, przyciąga uwagę, zachęcając żeby zatrzymać się dłużej przy oglądaniu różnych szczegółów, a jest tu tego trochę. 

Faktycznie mocno mnie to zmęczyło. Stąd decyzja o zakupie lupy nagłownej. Wielkie dzięki za słowa uznania. :) :)

 

Edytowane przez kozborn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kapsel napisał:

Znakomita praca 😁 a to wszystko w tak niewielkim paproszku. Misterne cacucho.

Dziękuję :) teraz dla odpoczynku razorback bez udziwnień. Raptem blachy plus gunbaye od Eduarda i jakieś drobiazgi. Trzymaj kciuki! :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Xmen napisał:

Nie.Tak tylko pytam.Z czystej ciekawości.

Zapowiada się megaciekawie jak tak patrzę to tu to tam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2021 o 10:02, tomekk napisał:

Dla mnie super, wszystko pootwierane, widać że coś się "dzieje".

Dzięki. W następnym też będzie trochę pootwierane to i owo :) i w następnym jeszcze więcej. Spodobało mi się :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kozborn napisał:

W następnym też będzie trochę pootwierane to i owo :) i w następnym jeszcze więcej. Spodobało mi się :)

 

No to czekamy na te kolejne :).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.