Skocz do zawartości

Zimnowojenna Cobra AH-1F - Hasegawa 1:72


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Biorę się za ten model z Hasegawy:

1365477-12741-97-720.jpg

 

Postanowiłem go wykonać w jednokolorowym malowaniu US Army, jako weterana z Wietnamu po przeróbkach:

 

Bell AH-1G Huey Cobra (69-16442)

 

(Nie, mój nie będzie miał "szczęki")

 

Sam model ma bardzo ładną powierzchnię, ale widać już trochę że nie jest to najnowszy wypust, zwyczajowo kabina załogi jest bardzo prosta... Mam zamiar ten model potraktować dosyć ulgowo, ale dźwignie skoku ogólnego po prostu muszę uzupełnić. Nie mogę też pozwolić na ziejącą dziurę pod nogami strzelca.

 

Na razie mam tyle:

 

cpit01.jpg

 

Dziekuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie doszło do malowania, chce kolędzie przypomnieć że od roku 1979 US ARMY dla śmigłowców wprowadziło nowe farbe FS34031 US ARMY HELO DRAB. 

Ten muzealny, co na foto, nie odpowiada rzeczywistości. W realu, to wyglądało tak. 
IMG_0223.thumb.JPG.7cfdf5dd5f855f3547d0cc2c23cd73b0.JPGIMG_0268.thumb.JPG.c9e427d3e31a2e3efc5bfadc94991589.JPGLineUp-Buedingen_jpg_17937.thumb.jpg.ac5c95648ace9cc16f53ab8443942cd1.jpgcobra1.jpg.6415eee21698376605434b12ab393587.jpg
 
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

Bardzo dziękuję za komentarze!

 

Robertas - jak najbardziej, mam to na uwadze. Znalazłem, że można by tu użyć farby Hataka 067, ale czy miałbyś jakieś inne propozycje jakiej farby można by użyć żeby oddać ten odcień?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

Bardzo dziękuję za komentarze.

 

Co ciekawe - w jednym z najstarszych sklepów modelarskich w Poznaniu, w "Panterze" gdzieś w ciemnym kącie udało się odnaleźć dla mnie omszałą butelkę 2024 Testorsa - więc wygląda, że będzie czym tę Cobrę pomalować.

 

A ja przygotowałem kadłub do zamknięcia - zrobiłem dźwignie skoku ogólnego, wkleiłem przekładnię główną i imitację turbiny. Pomalowałem obszary które mogą być widoczne z zewnątrz własną mieszanką "Zinc Chromate". Wywierciłem otwory pod dodatkowe "chrapy" na wlotach powietrza i za chwilę sklejam połówki kadłuba. Żebym tylko nie zapomniał włożyć do środka tulejki umożliwiającej obracanie śmigła ogonowego...

 

hull00.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Dzięki za foty. Ja próbowałem się wzorować na czymś takim:

csm_inspection-cobra-003_fa667ba93b.jpg

 

- stąd domieszka zielonego u mnie... Widać muszę to trochę rozjaśnić w stronę żółtego.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pmroczko napisał:

Cześć!

Dzięki za foty. Ja próbowałem się wzorować na czymś takim:

csm_inspection-cobra-003_fa667ba93b.jpg

 

- stąd domieszka zielonego u mnie... Widać muszę to trochę rozjaśnić w stronę żółtego.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

 

Paweł

Tak, to i jest Zinc Chromate Yellow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry!

Wkleiłem kokpit - skutecznie zasłonięty figurkami i biorę się za szpachlowanie i gładzenie kadłuba. Dwie foty na teraz:

cpit02.jpg

cpit03.jpg

 

Wygląda na to, że tu już dużo klejenia nie zostało - niedługo maszyna powinna być gotowa do malowania.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

I maszyna z wyjątkiem maskowania szkła jest przygotowana do malowania:

hull01.jpg

 

Na górze i na dole użyłem czarnego podkładu Vallejo w sprayu do sprawdzenia, czy szpachlowanie jest gładkie. Mam złe przeczucia co do tego podkładu - po kilku dniach nadal czasem w dotyku sprawia wrażenie lepkiego. No ale zobaczymy jak to dalej pójdzie - na szczęście tu nie będzie (zbyt dużo) maskowania, bo maszyna jest jednokolorowa.

 

Na dole kadłuba uzupełniłem anteny, w tym te które odciąłem przy klejeniu kadłuba, żeby nie przeszkadzały przy szpachlowaniu. Większą zrobiłem z blachy, mniejszą z opakowania po lodach. Z przodu są dwa noże systemu WSPS (do przecinania kabli), jeden dorobiłem od podstaw:

hull02.jpg

 

Kabina trzyma się bez kleju, co więcej po zamontowaniu (na sucho) trudno ją zdjąć. Z przodu i z tyłu delikatnie zaszpachlowałem łączenia. Na górze z tyłu będzie jeszcze jeden nóż systemu WSPS, ale dodam do po malowaniu, ułatwi to maskowanie kabiny:

 

hull03.jpg

 

No to teraz zamaskować okna i znaleźć dobrą okazję do malowania, kiedy nie będzie chętnych do kwękania że śmierdzi...

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

Nikt nie pisze? Tak dobrze czy tak źle?

W międzyczasie zamaskowałem okna i spróbowałem coś wycisnąć z tego jednokolorowego malowania (drut działa jako trzymak do malowania). Preshading Humbrolem 67 (Panzergrau), na to Helo Drab z Model Mastera i rozjaśnienia Helo Drabem ze sporą domieszką jasnoszarego :

 

paint02.jpg

 

paint01.jpg

 

paint03.jpg

 

paint04.jpg

 

Starałem się farbę na tyle rozcieńczyć, żeby położyć ją jak najbardziej błyszcząco, ale i tak jest bardzo matowa, spróbuję ją teraz pociągnąć sidoluksem pod kalkomanie. Na takiej farbie kalki uwielbiają się srebrzyć!

 

Serdecznie dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomekk - wielkie dzięki! Może byś tak coś napisał, było by mi bardzo miło! Nie krępuj się!

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się na konstrukcji nie znam, a jeśli chodzi o technikę wykonania to jak dla mnie nie ma się o co doczepić. Wiem jak to jest kiedy nikt nic nie pisze ;D z resztą chyba każdy tego doświadczył, ale raczej jestem skłonny myśleć, że jak nic nie piszą znaczy nie ma się do czego doczepić. Tak poza tym jak wygląda składalność tego zestawu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Dzięki za komentarz i pozdrowienia z Poznania do Poznania.

 

Jeśli chodzi o składalność to oceniłbym jako bardzo dobrą. Części jest niewiele i bardzo dobrze do siebie pasują. Tak sobie myślę, że jakbym był napalonym nastolatkiem, to w jedno-dwa popołudnia bym mógł ten model zrobić... Jest trochę szpachlowania połówek kadłuba, ale najgorszy fragment - z przodu pod spodem jest wklejany jako osobna płyta od dołu i tam w ogóle nie trzeba szpachlować. Jak już pisałem kabina pasuje bez kleju tak, że ciężko ją zdjąć po pasowaniu na sucho. Sam kokpit ubogi, ale piloci dosyć ładni. Bardzo ładne linie podziałów blach. Oba wirniki montowane na tulejki "poly cap" - zobaczymy jak to będzie działać, ale składanie bardzo upraszcza. Ruchome czujniki na nosie i obracane w płaszczyźnie poziomej działko na nosie.

 

Mam nadzieję, że to Ci pomoże - jakby jeszcze jakieś pytania były to chętnie. Pozdrawiam i do usłyszenia

 

Paweł

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pmroczko napisał:

tomekk - wielkie dzięki! Może byś tak coś napisał, było by mi bardzo miło! Nie krępuj się!

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Pawle, ja doświadczenia to za bardzo nie mam, żeby oceniać, ale podoba mi się pokrycie kolorem i ta jego nieregularność. Będę obserwował dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za komentarze!

Mitrandir - właśnie, pomysł jest taki, żeby pociągnąć to sidolukssem z niewielkimi domieszkami, to powinno zrobić wash i od razu przygotować powierzchnię pod kalki. Przy Shermanie to zadziałało. Dziękuje też za miłe słowa 🙂

M.A.V. - dzięki, też zauważyłem. Zrobi się tam realistyczne podmalówki (touch up).

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też się taka pokusa pojawiła... 🙂 Zrobię trochę otarć i zobaczymy jak to się będzie komponowało jeszcze z ew. podmalówkami.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.