Skocz do zawartości

Wykopki ze strychów i piwnic


barszczo

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, kopernik napisał:

Nie wiem po co mi to ( jak sporo podobnych skarbów).

Daj Pan spokój, ja mam tak samo. Swego czasu kupiłem plik zdjęć z Kroniki WAF. O ile jeszcze dla zdjęć uzbrojenia można znaleźć sens, to jest tam od metra jakichś bezsensownych zdjęć typu: nowa cementownia, albo spotkanie z generałem Baryłą.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji Wigilii była okazja odwiedzić rodzinne kąty, a tam...

Nie na strychach, ani piwnicach, ale elegancko na półeczkach.

Nie do wiary, że wszystko co kupowałem udawało się skleić. Same puste pudła:

DSC_0355.JPG.a7cb8f8afa0c5ea8eef9a4fbdeda966f.JPG

W jednym z nich trochę materiałów i instrukcji.

Jak widać czasem robiłem sobie wizualizacje planowanego malowania

DSC_0356.JPG.029f230750cfb0332fdf36de9bcb642d.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugiej półeczce też ciekawe skarby się kryją

DSC_0357.JPG.ec55928bf9939743dda448eed6bc3c44.JPG

Kalendarze z wielkimi zdjęciami polskiego lotnictwa

DSC_0358.JPG.1f7aa7d297aa26858c35cbb393af327e.JPG

Moja cała 35-letnia historia wyjazdów na pokazy i pikniki lotnicze

DSC_0361.JPG.986ed8d4342b9ac1f1cf90e2488b1cb7.JPG

I jeszcze taka wisienka na torcie:

DSC_0360.JPG.a461ed5692d0799e4f1f4958ea5287cc.JPG 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ...ja też bym chciał mieć taki fajny magazynek. Kawałek historii. Modele przynajmniej niektóre pewnie już niedostępne.  Szacun za dokładność /segregatory/  Ja niestety przy przeprowadzkach dawnych oczywiście makulaturę przebierałem i zostawiałem tylko to co uważałem na tamten czas, że mi się przyda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2021 o 08:25, jmx62 napisał:

Mógłbyś pochwalić się troszkę dokładniej tymi skarbami z Erszołów i innych pokazów?

No jasne, pstryknę coś przy okazji.

W skrócie - w tym segregatorze mam gazetkę (o ile była) z każdych odwiedzonych pokazów. 

Do tego drobiazgi, czyli: naklejki, jakieś pocztówki.

Np. na środku zdjęcia widoczny jest plakato-folder Zespołu Akrobacyjnego Team 60 z roku 1995

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zbieraniem i zostawianiem " na potem " to mam coraz częściej odczucia , że to droga donikąd.  Zbierasz , przechowujesz , niekiedy z braku miejsca , wyrywasz , wycinasz , wkładasz do segregatora, bo fajny artykuł , fajne zdjęcie , myślisz kiedyś do modelu się przyda  Lata mijają , wychodzi kolejny raz kolejny artykuł na ten sam temat , potem ktoś w necie walkarounda zamieści , albo firma nowy model wyda i nie trzeba będzie poprawiać , a wyrzucić żal  A i tak człowiek się tego nie może tego zbierania wyzbyć .

Niestety wszelkie wydzieranie , wycinanie artykułów z gazet ma to do siebie , ze ciężko do tego wrócić , to się pogniecie zniszczy.

 

U mnie kolejne przeprowadzki  zbiory mocno przetrzebiły , al i tak sporo jeszcze zostało .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, myszaty napisał:

Siłownik,  hydrauliczny....

Blisko ale nie hydrauliczny. Podpowiem że prawie każdy niemiecki pilot obsługiwał to ustrojstwo i znajdowało się ono, a właściwie one bo były dwa, w kokpicie. Teraz to już prościzna wink4.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeś się uparł :mrgreen:

 

IMG_3229.thumb.JPG.16a2962e8da247a1c125e068798bfaee.JPG

 

45 minut temu, barszczo napisał:

nie hydrauliczny

Chyba jednak hydrauliczny. Świadczy o tym gwintowane gniazdo i splantowany odlew dookoła niego oraz przewody ciśnieniowe widoczne na zdjęciu. Albo może inaczej - zasada działania jest hydrauliczna - noga pilota pełni rolę pompy. Coś jak w sprzęgle hydraulicznym stosowanym np w Ładach.

 

Ale oczywiście ręki nie podkładam (tym bardziej głowy) :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, barszczo napisał:

Blisko ale nie hydrauliczny.

Pneumatyczny na pewno nie, zbyt duża średnica,  jeżeli działał na płyn to hydrauliczny,  to że napęd ,,mięśniowy" to inna sprawa.

Niemcy do skrzyń biegów stosowali tzw. wysprzęgliki, płyn z obiegu pompy hamulcowej poprzez siłownik pod pedałem przekazywało na siłownik przy skrzyni, podejrzewam że w samolocie identyczny układ był np: do sterów kierunku czy wysokości, bo jest prosty i łatwy w obsłudze, przekazuje skok 1:1, także łatwiej wykonać wspomaganie z pompą i zaworem przelewowym...jednocześnie można bardzo ,,indywidualnie" ustawić reakcję pod konkretnego ,,pilota", jak samochód dla kierowcy rajdowego.

😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to siłownik montowany pod pedałami orczyka i napędzający hamulce. I faktycznie system był hydrauliczny, nie wiem co mi się ubzdurało że pneumatyczny. Brakuje na nim niestety tabliczek znamionowych i osłony siłownika. Jak wrócę z pracy to wrzucę fotki jak to powinno wyglądać. Sam element trafił do mnie dawno temu z Pomorza, był ponoć wyszabrowany z jakiegoś poniemieckiego magazynu, tak że raczej nigdy nie latał.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2021 o 21:55, Grzes napisał:

 

I jeszcze taka wisienka na torcie:

DSC_0360.JPG.a461ed5692d0799e4f1f4958ea5287cc.JPG 

 

Mógłbyś go zeskanować i wrzucić na forum pdfa? Toż to historia! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kolekcjoner WP napisał:

Mógłbyś go zeskanować i wrzucić na forum pdfa?

Zrobi się! Tylko nie na jutro :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to wygląda jakby ktoś w zakładach w Augsburgu zapomniał zamontować w kolejnym seryjnym Beefku😉i wyniósł w reklamówce z drugim śniadaniem ot tak przypadkowo do domu😀.

Ten ktoś na pewno był asem polskiego wywiadu i był czlonkiem AK a po wojnie jak się ujawnił to był represjonowany itd...

Taka to była tajemnica z tej pompy hamulcowej.

A tu tymczasem kolega barszczo wyciąga z magicznej skrytki na strychu, wrzuca na forum ... i jest kimś👍, jest super fajnym gościem,

Zazdraszczam niektórym kolegom swoich zbiorów.

Też tak kiedyś miałem ale żywot żz w PRL-u wymagał poświęceń dla dobra służby a niestety wiązało się to z częstymi przeprowadzkami do innych garnizonów. I wówczas trzeba było wybierać co zabieram w dalszą drogę życia a co muszę zostawić na pastwę losu(śmietnik).

Ło rety ile modeli porozdawałem dzieciakom sąsiadów...hohoho!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2021 o 08:25, jmx62 napisał:

Mógłbyś pochwalić się troszkę dokładniej tymi skarbami z Erszołów i innych pokazów?

Takie dwa zbiorki zrobiłem, żeby nie zanudzać, bo są to głównie wydawnictwa z okazji pokazów opisujące gości.

Dodatkowo programy pokazów, jakieś drobne folderki i naklejki. 

CIAF Czech International Air Fest - Hradec Kralove (1999-2000)

DSC_0467.JPG.b7cb7f4db24c14930a013922c68beed0.JPG

V-XI Międzynarodowy Piknik Lotniczy - Góraszka (2000-2006)

DSC_0468.JPG.77072946e507b0ae64a937daf10574e0.JPG

Ostatnim, największym zbiorkiem są folderki z Radomia, ale jest ich tak dużo, że może daruję Wam... 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, nic już więcej z lotniczych akcesoriów nie będzie.

Pochodzę spod Białej Podlaskiej , gdzie stacjonował 61.LPSzB.

Można było z jednostki takie rzeczy zakupić, czy zdobyć.

Te zbiorniki często były wykorzystywane przez działkowców do podlewania grządek (wodą oczywiście).

 

Ten konkretnie trafił do nas koło roku 1990. 

Wtedy go odmalowałem, odtworzyłem też napisy eksploatacyjne.

Ale jak widać, czas robi swoje...

 

Pamiętam, że dziadek miał wóz konny z kółkami od Lima :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzes napisał:

Pamiętam, że dziadek miał wóz konny z kółkami od Lima :)

 

👍👍

 

Jak blisko jednostka to i poligon niedaleko . Może jakiś MiG-LiM leży po krzakach zapomniany ?

Hello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.