Skocz do zawartości

[haska] Harrier GR Mk.3


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączam do projektu z rozpoczętym pół roku temu Harrierem. 

 

Będzie w malowaniu 3 Sqdr. Został zezłomowany w 1994 roku.

 

Sklejony mam w zasadzie tylko kokpit.

20211217_132513.thumb.jpg.664c296330ac0393172879291e27c1c9.jpg

Taksówka londyńska jako nawiązanie do pochodzenia maszyny wink3🇬🇧

 

1378761-large.thumb.jpg.ddef66593df842555e8233a97dceb6e4.jpg

Realna maszyna, a raczej to co z niej zostało.

 

XV786, Hawker Harrier GR.3 C/N 712036, RAF-Germany Harrier GR.3 seen here at Leeuwarden AB.

(https://www.airport-data.com/aircraft/photo/000720562.html)

 

służba:

https://www.aerialvisuals.ca/AirframeDossier.php?Serial=50621

Edytowane przez Kolekcjoner WP
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Na wiosnę skleiłem kabinę i dociążyłem ją kilkoma kulkami ołowianymi.

 

 

20211220_085553.thumb.jpg.46fe6cb0b05a7f59a8f2c315aeeae6e1.jpgKabina i przestrzeń przed wlotem powietrza pomalowana RLM 02.

A to już jest docelowy kolor kamuflażu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Moses napisał:

A to już jest docelowy kolor kamuflażu? 

Nieeee. Po prostu po wnikliwej analizie taki kolor okazał się odpowiednim względem podanego w instrukcji. 

 

Kamulfaż to Góra i dół dark sea Grey i dark green 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz się na instrukcje bo one kłamią. Kadłubowa cześć wlotu owietrza powinna być w kolorze kamuflarzu, czyli Dark Greyem 

0e00c3d512d64b20910161d057b30bdc.jpg

003_duxford_293.jpg

 

Edytowane przez Moses
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kolekcjoner WP napisał:

a nie ameliniowy, to się pomaluje :mrgreen:

No, bo z farbą amelininową to różnie może być w sklepach 😅

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyjemnością pooglądam Twoje zmagania. Kiedyś robiłem ten model, dobrze go wspominam, to sobie przypomnę 😉 Można się w nim pobawić w różne smaczki, detale i pierdułki. Pozwolę sobie podlinkować moją galerię, może coś Ci się przyda. Niestety, kolory trochę skopałem, dorabiałem na oko.

 

https://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=17414

1.JPG

PS. Nie wiem, czy znasz tę książkę. Kawał ciekawej lektury, pokazującej chaos i ogrom nieprzygotowania po stronie Anglików. 

falklandy-harriery-raf-atakuja-w-iext102

 

Pozdrawiam,

Michał

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, socjo1 napisał:

Z przyjemnością pooglądam Twoje zmagania. Kiedyś robiłem ten model, dobrze go wspominam, to sobie przypomnę 😉 Można się w nim pobawić w różne smaczki, detale i pierdułki. Pozwolę sobie podlinkować moją galerię, może coś Ci się przyda. Niestety, kolory trochę skopałem, dorabiałem na oko.

 

https://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=17414

 

PS. Nie wiem, czy znasz tę książkę. Kawał ciekawej lektury, pokazującej chaos i ogrom nieprzygotowania po stronie Anglików. 

 

 

Pozdrawiam,

Michał

 

 

Dzięki za galerię :super: Na pewno się będę wzorować na Twoim modelu.

A książkę chyba sobie zakupię, bo zaciekawił mnie temat Wojny o Falklandy.

 

 

 

 

I takie pytanko, jakie są odpowiednie kolory kamuflażu? Nie siedzę w zimnowojennych brytolach, stąd pytam :)

 

Na szybkości poszperałem w instrukcjach innych harrierów i wyszło mi coś takiego. Ale żadna para kolorów jakoś mi nie pasuje...

 

8bvr8jv2.jpg.07837d463b80ec211c655d52c144789c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xtracolory 😉 albo AK Real

 

Socjo a to nie Ty robiłeś naraz 2 Harrierki? Italeri bodajże i właśnie Hase?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Moses napisał:

Xtracolory 😉 albo AK Real

 

A jakieś konkretne numery farb masz może?

 

 

 

 

Kabina oszlifowana i poszpachlowana, oraz kadłub sklejony w całość. Wkleiłem też od razu dysze.

 

20211220_231750.thumb.jpg.6572b2addf893cb5591bc0b9ddd57d01.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X001, X004 i X015. Dla real colorow musisz sobie już poszukać sam 😛

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Moses napisał:

Xtracolory 😉 albo AK Real

 

Socjo a to nie Ty robiłeś naraz 2 Harrierki? Italeri bodajże i właśnie Hase?

 

Nie, ja swój model robiłem daaawno temu. Ty zaś mówisz o wyczynie Alexa Steli z konkursu Zimna Wojna również na PWM-ie. Robił (o ile dobrze pamiętam) 2 x "SHAR-a" (FRS Mk.1) z Italki (de facto Esci) i Airfixa. Piszę "wyczyn" nie bez kozery, bo udało mu się również skończyć i Miraża i Wessexa. Szczęściarz - jednym COVID odbiera węch, innym zdrowie, jeszcze innym rozum, a jemu przyniósł godną pozazdroszczenia... płodność godną królika. Przynajmniej jeśli chodzi o modele 😉 I jeszcze  stała         w parze z jakością!

 

PS.

A ja póki co borykam się z Revellowskim Tornado w 1/72 którego zdecydowanie nie doceniłem, ale już milknę, nie chcąc ponad miarę snuć off-topiku.

Pozdrawiam,

Michał

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolot wymaga obróbki papierem ściernym i szpachlą, jak modele przepakowywane przez lubianą na tym forum firmę, której nazwa zaczyna się na Mister 😉

 

 

 

20211223_134517.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dziwne, bo w zasadzie Hasegawa powinna mieć spasowanie idealne.  Raczej gdzieś cos nie dokonca spasowałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Moses napisał:

A to dziwne, bo w zasadzie Hasegawa powinna mieć spasowanie idealne.  Raczej gdzieś cos nie dokonca spasowałeś. 

 

Od spodu prawie idealny spas, ale na górze to nawet milimetrowy schodek. Ja tam się szlifowania i szpachli nie boję :), gorzej będzie odtworzyć te cieniutkie linie podziałowe.

 

W karierze już skleiłem kilka samolotów z hasegawy (2x Hurricane, MC.202 Folgore oraz Ki-44 II Shoki) i jakoś nie pamiętam, żebym je przesadnie szlifował.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz patrzę, że zapomniałem w pierwszym poście dodać wzmianki o polskim akcencie z harrierem. Nick Kolekcjoner WP zobowiązuje :super:

 

W Polsce.

W 1997 r. Piotr Kurzyk, prymus Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznychw Dęblinie, przebywał w Wielkiej Brytanii na zaproszenie firmy BAe. Wykonał wówczas lot zapoznawczy na dwumiejscowej wersji samolotu BAe "Harrier".

W dniach 26.05-6.06.1997 r. odbywały się ćwiczenia "Cooperative Banners '97" w Norwegii. W ich trakcie pilot Sławomir Dygnatowski wykonał lot zapoznawczy na samolocie BAe / Mc Donnell Douglas TAV-8B "Harier II".

W 2010 r. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pozyskało do swoich zbiorów samolot szturmowy pionowego startu i lądowania BAe "Harrier" GR.3 nr seryjny XW 919. Samolot został podarowany przez Akademię Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii w Shrivenham. Jest to bardzo ciekawy eksponat, weteran Wojny o Falklandy w 1982 r. W dniu 12.07.1982 r. podczas misji atakowania pozycji artylerii argentyńskiej na wzgórzu Sapper Hill przy użyciu bomb kasetowych, samolot pilotowany przez Flt. Lt. Murdo McLeoda dostał się pod silny ogień przeciwlotniczy. Samolot został ciężko uszkodzony. Pilotowi udało się jednak bezpiecznie wylądować na pokładzie lotniskowca HMS Hermes pomimo pożaru części ogonowej samolotu (http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/415/126/BAe-Harrier2).

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepsza byłaby warstwa Surfacera, nałożona bardziej precyzyjnie, tylko tam gdzie potrzeba, która sama by się wypoziomowała?

Moim zdaniem miałbyś mniej szlifowania i lepszy ogląd sytuacji po nałożeniu szpachlówki.

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega Socjo pisze, nie widać aby były tam kaniony, wiec wystarczyło by potraktowanie surfacerem. Jezeli nie uzywasz Surfacera, warto wymienic szpachlówkę na Basic Putyy od Tamki, mozesz ją rozcieńczac do rzadszej pstaci przy pomocy MLT aby nakładać pędzelkiem w małe szpary.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.