Skocz do zawartości

1/48 Nichimo Kawasaki Ki-45 Toryu


kapsel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :rozkaz:

 

ivkv2WW.jpeg

 

 

Na ruszt szybciutko biorę kolejne pudełko. Wybór padł na ten stareńki ale uroczy zestaw. Nie ukrywam, że jest to w mojej opinii jeden z najpiękniejszych samolotów spod znaku Wschodzącego Słońca. 

Zestaw kupiłem jakiś czas temu, zachęcony miłymi wspomnieniami jakie towarzyszyły mi przy budowie wcześniej Hayabusy tego samego producenta. 

Tradycyjnie pokażę przy czym będę spędzać najbliższe dni. W pierwszej kolejności rameczki z przyjemnie wyglądającymi częściami. Mimo wieku naprawdę zacnie wyglądają 

 

i7PIWbq.jpeg

 

7NVYlm3.jpeg

 

HeojQZr.jpeg

 

Szkiełkom przyda się zasłużona polerka, chociaż tragedii nie ma 

 

ROUquJV.jpeg

 

Z zestawowych kalkomanii użyję tylko napisów eksploatacyjnych.

 

7rDRIW4.jpeg

 

Do zestawu Pan sprzedający dorzucił dedykowane Hasegawie żywice i blaszki. Chciałbym wykorzystać tyle ile się da, chociaż widzę że wcale nie będzie to takie proste. Kadłub zdaje się być zbyt wąski by pomieścić aftermarkety. 

 

yxH2eKQ.jpeg

 

Najbliższy tydzień mam wolny także znajdzie się sporo czasu na modele :D

:odlot:

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie zapraszam na kolejny raczej niszowy temat :lol:  barszczo jak tylko rozpoczną się zaawansowane prace przy tym Japończyku, zacznę drugi wątek- spod znaku białej gwiazdy wink3

Edytowane przez kapsel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yes! Yes! Yes! Czy też raczej Hai! Hai! Hai! Świetny temat, czekam z niecierpliwością na postępy prac. Skręca mnie, że teraz żywcem nie mam czasu na hobby, a Ki-45 i inne japońskie klimaty kuszą. Jaki model robisz? Obrońca Tokio czy inny front? Jak coś to mam Bunrindo Ki-45, mogę puścić fotki, w razie potrzeby. 

Edytowane przez tenzan
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się tenzan na Twoją obecność :piwo: mam nadzieję że nie zawiodę oczekiwań. Malowanie jakie upatrzyłem sobie to śliczne plamkowanie pudełkowe. No a fotki oczywiście mile widziane.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :rozkaz:

Cieszę się, że kolejny mój niszowy warsztat  zainteresował Panów :piwo:

Pierwsze nieśmiałe ciachy już zrobiłem. Także powycinałem drobnicę składającą się na wnętrze kabiny załogi, rynnę działka i tego typu drobiazgi.

 

g3YrshA.jpg

 

Doszedłem do wniosku, że żywiczne wnętrze mimo iż śliczne, to w ogóle nie przyda się w tym modelu. Kadłub jest zdecydowanie zbyt wąski i szczupły by upchnąć w nim te odlewy. No nic... pójdą do Hasegawy ( jako zapasowe ). Użyję tylko foteli, zbiornika paliwa, pasów i jak uda się wcisnąć to tablicę przyrządów - najwyżej podokładam jakiś kabelków czy dźwigni od siebie. Tak więc Toryu będzie zamknięty, a całe wysiłki włożę w jego malowanie. 

Powklejałem boczne panele.

 

E8FqEt7.jpg

 

al9flkU.jpg

 

Wkleiłem także łuzę działka w specjalne wycięcie w kadłubie pod ten element i spodziewałem się większych szczelin. Nieco szpachlówki załatwi sprawę. 

 

X9IzZ4J.jpg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że użyję Gunze C 130 Dark Kawasaki Green, ale jeszcze nie zastanawiałem się szczerze mówiąc. Do środka z pewnością dam coś typu Olive Drab - jak w przypadku Ki-100. Poprzeglądam dostępną literaturę i fotografie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też właśnie myślałem ażeby tę przestrzeń wypełnić w jakiś sposób. Nie będzie to jakoś specjalnie trudne wink3.  Spróbuję wkleić w te zagłębienia cienkie płytki hipsu i być może pokuszę się o jakieś ożebrowanie aby nie świeciło to pustką. Owiewka tylnego strzelca jest nie pełna więc coś tam wewnątrz będzie widoczne. 

Edytowane przez kapsel
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że ruszyłeś. Te zagłębienia, o których pisze barszczo to pełna zgoda, czymś bym wypełnił. Jeżeli chodzi o kolor interioru to pomocne może być to:

 

https://airandspace.si.edu/collection-objects/kawasaki-ki-45-kai-hei-mod-c-type-2-toryu-dragon-killer-nick/nasm_A19600334000 

 

Zokei Mura daje malowanie takowe (jest ukazane wśród wielu fajnych fotek): https://www.themodellingnews.com/2019/03/in-boxed-132nd-scale-kawasaki-ki-45-kai.html 

 

Tu też kokpit, według jednego z modelarzy: https://chriswauchop.com/2013/08/25/hasegawa-148-kawasaki-ki-45-toryu-dragon-slayer-2/

 

Generalnie - coś pomiędzy jasny brąz a olive drab. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamuflaż postaram się wykonać z ręki ale jak wyjdzie zobaczymy. Doszedłem także do wniosku, że jednak spróbuję użyć żywic. Palce mrowią od tarcia papierem i pilnikami, ale po przeróbkach udaje się poupychać odlewy w kadłub. 

Cała podłoga żywiczna ma taką samą długość co oryginalna zestawowa, dlatego postanowiłem spróbować :lol:

 

QPCYPt5.jpeg

 

Powklejałem burty. Nie są dopasowane idealnie, jednak wyglądają według mnie lepiej niż puste ścianki. 

 

A4x1wOE.jpeg

 

Mimo spiłowania zbędnego materiału, trzeba użyć ordynarnej siły by połówki kadłuba zeszły się. 

 

2zUbfM4.jpeg

 

CZrh0hN.jpeg

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No brawo. I tym to sposobem problem się rozwiązał. Odnośnie koloru wnętrza, instrukcja Hasegawy poleca do kokpitu w jedynym posiadanym przeze mnie Japończyku czyli Kawasaki Ki-61, Gunze H66 czyli RLM79. Do tego jeszcze jakiś brązowy filtr i powinno być dobrze.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwus Panowie :rozkaz:

 

Kolejny dzień zmagań z żywiczno- plastikową materią. Ogólnie rzecz biorąc, dziś zakończyłem wycinanie i dopasowywanie odlewów do wnętrz kabin załogi. Zakres przeróbek niemalże wszystkich części był naprawdę sporym wyzwaniem. Tu podpiłować, tam przyciąć a to wszystko w towarzystwie dziesiątek przymiarek. Mam nadzieję, że efekt będzie jakąś nagrodą za godziny które poświęciłem tym detalom. 

 

A więc melduję co wykonałem. Cała podłoga jest już w komplecie. Pozostanie wkleić zbiornik paliwa za fotelem pilota, zamontować siedziska załogi oraz pomniejsze drobiazgi. To samo tyczy się burt kadłuba. 

 

MTXBjYY.jpg

 

Przygotowałem także pozostałe elementy które wkleję nieco później.

 

pAh8aMj.jpg

 

Złożyłem także działka Sharge Musik, ale nie wiem jak to będzię współgrać z małą  zestawową częścią kadłuba w której są otwory pod lufy tychże działek. Generalnie jest tam tak niewiele miejsca i dostęp bardzo ograniczony, że w razie czego użyję zestawowej imitacji tego uzbrojenia. 

 

6Qcz9IZ.jpg

 

Także kadłub jakoś da się zamknąć, chociaż trzaski cienkich żywiczek słychać bardzo wyraźnie :lol:    Ważne, że wszystko stabilnie siedzi wewnątrz, nic się nie przesuwa i nie uciska współgrających ze sobą części. 

 

QgoswdU.jpg

 

FHl8MKR.jpg

 

Szew łączący połówki kadłuba na górnych powierzchniach da się zniwelować praktycznie do minimum - co nie jest bez znaczenia, gdyż oszklenie kabiny pilota jest zbyt wąskie. Spróbuję z tym powalczyć na ile potrafię. Chociaż i tak prawdopodobnie kabinkę tę potnę i zrobię otwartą. W końcu namęczyłem się z tymi odlewami i chyba warto będzie je pokazać. :wink:

 

To tyle w tej małej aktualce, także do następnego i pozdrawiam :pilot:

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się bardzo efektowna maszyna. Skłamałbym, gdybym nie napisał, że najbardziej czekam na relację z malowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również bardzo czekam na ten etap :D tym bardziej że wybrałem sobie efektowne plamki. To dopiero będzie test na pewność ręki i cierpliwość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niczego sobie stegozaur :super: bardzo dobra malarska robota. Co do Toryu to nie stresuję się. Przykitrany mam zestaw Hasegawy,  także tego wintydżowego Nichimo traktuję bardziej jako poligon, no i test dla samego siebie. Od paru lat uważam że wymalowanie ładnie wyglądającego kamuflażu na Kawasaki Ki- 61 czy właśnie Ki-45 świadczy o umiejętnościach i pewnym doświadczeniu w posługiwaniu się aerografem i chemią. Parę lat zeszło bym spróbował swoich sił. No a co z tego wyjdzie zobaczymy wink3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak malowałem Ki- 61 miałem dwa zdjęcia mojego, z lewego boku i prawego gdzie wyglądał ja by go malowało dwóch malarzy

którzy o sobie nie wiedzieli. 

Zdałem sobie sprawę że nie jestem w stanie idealnie odtworzyć każdej plamki, mogę tylko próbować.

To ułatwiło mi życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.