Skocz do zawartości

Podkład na całe ramki?


greg007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i jako nowy użytkownik forum pozdrawiam modelarską  brać, 🙂 .

 

Mam pytanie/pomysł, czy jest sensowne malowanie podkładem całych ramek przed rozpoczęciem sklejania? Wydaje mi się, że z punktu widzenia wygody jest to lepsze rozwiązanie - szczególnie dla posiadaczy areografu, niż gruntowanie poszczególnych części, ale jest minus - konieczność skrobania/odsłaniania fragmentów przed sklejeniem. Czy mógłbym poprosić o opinie na ten temat? 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma to większego sensu. Skrobać musisz nie tylko miejsca klejenia, ale także mnóstwo innych miejsc, gdzie trzeba szpachlowania, szlifowania, czy miejsca odcięcia ramek. Ostatecznie i tak musisz podkład nałożyć drugi raz, bo ubytków jest zbyt dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, ale w takich przypadkach, skrobię/szpachluję/wyrównuję i gruntuję ręcznie tylko te miejsca, a nie całe powierzchnie, np. przy sklejaniu dwóch powierzchni skrzydeł korzyści z zagruntowania całych elementów są niezaprzeczalne, prawda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Ja myślę, że jeżeli lubisz sporo dodatkowej, nikomu niepotrzebnej roboty i słabsze miejsca klejenia, to jak najbardziej możesz tak robić. Dzięki temu zużyjesz o wiele więcej podkładu.W bonusie dostajesz zabezpieczone podkładem takie przestrzenie jak wewnętrzne wnęki skrzydeł...

 

Życzę powodzenia w budowaniu i pozdrawiam

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z w/w opiniami. Klej niszczy farbę. Można to zrobić np. w samolotach- wnęki podwozia. Ja maluję tylko te części na ramkach, do których po sklejeniu będzie utrudniony dostęp, żeby je pomalować.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś tez nieświadomie pomalowałem całe ramki czarnym podkładem w sprayu, później się okazało że wszystko na klej Ca musiałem kleić, bo zwykły klej extra thin rozpuszczał podkład w miejscu klejenia i nic się nie trzymało, czyli to nie ma sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że masz nie do końca sprecyzowane założenia co do celowości stosowania podkładu. Poza stworzeniem odpowiednio przyczepnej bazy pod przyszłe kolory podkład ma jedną, wydaje mi się, że ważniejszą cechę - ujednolica powierzchnię zarówno kolorystycznie jak i wizualnie i pozwala na wyłapanie błędów, niedokładności czy skaz wynikłych przy montażu części. Malowanie części w ramkach to wyważanie otwartych drzwi, dochodzi dodatkowa praca z oczyszczaniem miejsc klejenia i ponowne podładowanie łączeń w celu wyłapania nierówności. Można, ale po co? Zresztą zgodnie z poprzednimi wpisami, spróbuj, sam się przekonasz, że nie warto.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.