Skocz do zawartości

inwazja na Ukrainę 2022


M.A.V.

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, socjo1 napisał:

PS. Obiecane piwko nie dojechało pomimo odbytego spotkania

A uderzyłeś w stół? wink3

Jak w końcu Flacha odpali Babarybę to ci wręczę osobiście. Choć słyszałem, że może być przesunięta na okres kampanii ziemniaczanej czyli wrzesień :benc:

Ale może to i dobrze - może uda się Mi-10K skończyć i wtedy trochę Koguta podrażnię :haha:

 

8 godzin temu, socjo1 napisał:

Tomku, no i doczekałeś się

Czyli co? Zatonął po raz drugi?

Jeszcze chwilkę poczekam z otwarciem szampana, bo się okaże że będzie tonął po raz trzeci (jak ten Su-34 - co go Ukraińcy zestrzelą to go ruscy w nocy wyklepią i znowu lata. Może to ten słynny Duch Kijowa 🤔)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, M.A.V. napisał:

cóż... wiekowo w zasadzie równolatka naszych obu Perrych --->   Pułaskiego i Kościuszki   :szczerbol:

chociaż ja nadal nie wiem jak oni dali się tak zaskoczyć.... chyba wszyscy spali bo myśleli że to nie wojna tylko wycieczka turystyczna albo serio elektronika na tych ruskich łajbach pamięta jeszcze czasy Breźniewa i wszystko robią manualnie

Podobno cały system Moskwy jest w stanie śledzić jednocześnie do 5 obiektów. Wysłano trzy Bayraktary i dwa Neptuny. Wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Dmitruk napisał:

Podobno cały system Moskwy jest w stanie śledzić jednocześnie do 5 obiektów. Wysłano trzy Bayraktary i dwa Neptuny. Wystarczyło.

Jak nie zrobili modernizacji elektroniki to jest to całkiem realne.... chociaż z drugiej strony okręt przechodził generalny remont w latach 1992-98 ---> ciężko sobie to wyobrazić że jak  wtedy modernizowali uzbrojenie rakietowe na nowsze to elektronikę zostawili z poczatku lat 80tych...   (chociaż obecnie patrząc na ruską armie jestem w stanie w to uwierzyć).

Co do ataku to ja słyszałem taką wersję (z dobrego źródła) że rzeczywiście był Bayraktar który robił za "wabia" nadlatując dla zmyłki od południowego wschodu (jednocześnie naprowadzał na cel) ale rakiet wystrzelonych zostało 4, z czego 2 trafiły bezpośrednio. Co ciekawe dron wrócił bezpiecznie na lotnisko a to oznacza że żadnej osłony powietrznej nad okrętami nie było.

 

EDIT -------------------

7 godzin temu, robertmodelarz napisał:

I poszedł na dno.....podobno fale go pokonały

bóg oceanów NEPTUN się wkur....     :haha::haha::haha:

 

 

EDIT 2 -----------------

14 godzin temu, socjo1 napisał:

potwierdziło oficjalnie pięciu marynarzy, którym udało się przeżyć...

aktualizacja  :szczerbol:

zal.jpg.b552aae2c7ad89bca5bcce7a28eb149c.jpg

na razie niepotwierdzone oficjalnie --->  dziś ok 10ej do portu w Sewastopolu dotarli marynarze z Moskwy, czekały na nich na nadbrzeżu karetki. Trochę to słabo wygląda bo tylko 14 osób  :hmmm:

Los pozostałych 496 nie jest znany....    Chyba że to ci najciężej poszkodowani,  a reszta płynie dalej do Noworosyjska żeby zagmatwać sprawę i żeby nie wyszło szybko ile osób zginęło.

 

EDIT 3 -----------------

wg białoruskiego portalu NEXTA :

 

dowódca Moskwy Anton Kurpin zginął na mostku już na samym początku w wyniku eksplozji.

Nie nacieszył się długo odznaczeniem które dostał miesiąc temu za zdobycie Wyspy Wężowej.

 

a tu informacja że przeżyło tylko 58 osób załogi :

 

oczywiście na razie żadne z tych informacji nie zostały oficjalnie potwierdzone

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I cały nasz misterny plan w piz.....

A taki był amerykański!!!!

Zatopili i ze sklepów modelarskich Trumpetera  model wykupili.

TRUMPETER 04518 - 1:350 Russian Navy Moskva

Rano jeszcze był we wszystkich sklepach internetowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma się co podniecać....  

okręt na filmiku powyżej nawet nie jest nawet podobny do jednostki pr.1164     :nauka1:

 

to z testów pocisków przeciwokrętowych JSM z Norwegii bodajże w 2013

tu jest całość :

 

 

przypominam że atak na Moskwę był wykonywany nocą i przy wzburzonym morzu

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejaki Wolski twierdzi że Moskwa była pozbawiona części elektroniki bo Ukraińcy którzy robili remont w latach 90 w ramach rozliczenia wymontowali część i .... No więc tak. A że było sztormów to ruscy do blokady posłali wszystko co duże więc i Moskwa się załapała ... 

Edytowane przez laskonogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2022 o 15:43, laskonogi napisał:

Niejaki Wolski twierdzi że Moskwa była pozbawiona części elektroniki bo Ukraińcy którzy robili remont w latach 90 w ramach rozliczenia wymontowali część ...

może tak być - okręty Floty Czarnomorskiej głównie w Mikołajewie były zawsze remontowane (Sewastopol mimo że duży port nie miał nigdy infrastruktury pod takie działania)

 

 

tak przy okazji - fotki Moskwy zrobione nad ranem kiedy mieli zacząć ją holować...  ciężko powiedzieć czy autentyczne :kwasny:

 

jak widać cała nadbudówka dziobowa wypalona aż po komin...

tak więc jeśli to autentyczne zdjęcia to bez wątpienia dostała w część dziobową, jak widać sekcja z wyrzutniami S-300 Fort cała

moskva-1.jpg.4ad971d959b011a54ab76a90f3ab062a.jpg

 

moskva-2.jpg.74f61fe8237525ec1ddac3ec40bb2b20.jpg

 

EDIT ---------------------------

 

tu jeszcze ciekawa symulacja :

 

Edytowane przez M.A.V.
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem jeszcze taki 3 sekundowy filmik :

 

coraz więcej rzeczy się układa w całość...

 

dodatkowo - ostatnie zdjęcie Moskwy zrobione w godzinach popołudniowych 12 kwietnia - obrobione graficznie bo oryginał cykany z Global Hawka który przelatywał na pułapie 16km :szczerbol:

moskv-sat1.jpg.dd51f4739e381cfd4bcbb9a2ca8d30da.jpg

 

a tu zdjęcie z nocnej akcji ratunkowej (też cykane z drona) - widać jakie tam było ogniste piekło i wysoka temperatura , wygląda mi na to że paliło się paliwo rakietowe :

moskv-sat2.thumb.jpg.d2408ff3c98427abeb8eaa08b41670d5.jpg

 

 

 

1 godzinę temu, bulik58 napisał:

 jak sie maja te zdjecia do przekazu rosyjskiego MON-u , ktory mowi o braku ,, otwartego ognia , uzbrojenie nie uszkodzone...

klasyka propagandowa - myślę że kombinacja była prosta: jakby go odholowali do Sewastopola to by go gdzieś ukryli i tylko ogłosili że okręt odniósł lekkie uszkodzenia na skutek pożaru i wkrótce wróci do służby, a potem po cichu by się go za rok zezłomowało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, bulik58 napisał:

Prawdopodobnie to przeslanie bylo skierowane bardziej w kierunku odbiorcy rodzimego, a z tego co widac i slychac wiara w ten typ przekazu jest niezlomna .

no właśnie już się odzywają głosy że ta "pokazówka" w Sewastopolu to teatrzyk dla reżimowych mediów:

https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art36095621-dowodca-rosyjskiej-marynarki-spotkal-sie-z-ocalala-zaloga-z-krazownika-moskwa

tzn że skrzyknęli jakiś załogantów z kilku patrolowców, ubrali ich w nowe mundury i kazali stać w dwuszeregu żeby ładnie wyglądali w telewizji.... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robertmodelarz napisał:

Dziurkę ma ładną od tryzuba Neptuna:

 

FQlLyO_WQBENNOz.jpeg

Raczej są to osmolenia bulajów od wewnętrznego pożaru. Uderzenia Neptunów gdzieś bliżej dziobowej części, zresztą przecież tam widać najwięcej śladów pozaru (, wypalenia).

 

moskv-sat2.jpg

@M.A.V.Czytałem, że to jest jakieś inne obrazowanie i nic nie ma wspólnego z temperaturą (pożarem itd).

Ciekawe spostrzeżenia zawarł na Twitterze Dawid Kamizela i warto się z nimi zapoznać. Myślę, że straty w załodze raczej nie będą bardzo wysokie, tzn raczej uratowali więcej osób niż te ok. 40-60 które podawano wcześniej. Na zdjęciach widać, że zdołano opuścić środki ratunkowe, nie doszło do eksplozji rakiet, no i ten sztorm też raczej mało spektalularny 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2022 o 15:37, socjo1 napisał:

Poniżej - ciąg dalszy akcji w jakości Hi-Fi, widać że i Ropuchom (zwłaszcza dalszej) zdrowo dymi kita.

 

nowe aktualizacje w sprawie w/w wydarzenia :

https://korrespondent.net/ukraine/4470552-v-rf-soobschyly-o-smerty-komandyra-bolshoho-desantnoho-korablia

 

Ruscy ogłosili że odbył się w Sewastopolu pogrzeb kpt.Aleksandra Czirwy dowódcy jednej z tych ropuszek a konkretnie okrętu Cezar Kunikow, który wraz z bliźniaczym Nowoczerkaskiem zostały uszkodzone podczas wybuchu na Orsku. Nie podano kiedy zmarł, ale "w wyniku odniesionych ran" więc możliwe że w szpitalu. Czyli jednak te ropuszki też zdrowo oberwały skoro dowódca zginął.

Ciekawostka --> oba okręty okręty desantowe proj.775 zostały wybudowane na zlecenie ZSRR  w Szczecinie

ropucha3.jpg.7ef55bb6ee0a70983c042cb337e8804b.jpg

 

kunikov.jpg.194a4cd05c9d1689809f97a44135bf3e.jpg

 

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, abtb napisał:

To w końcu Orsk czy Saratow. Bo już się pogubiłem :benc:

słuszna uwaga  :piwo:

tak naprawdę nikt tego nie wie bo nawet w oficjalnych źródłach ruskich przewijają się obie nazwy...

Jedyne co jest pewne że Orsk miał numer taktyczny 148 a Saratow 150 i oba tego dnia cumowały w Berdiańsku...

 

może będzie coś konkretnego wiadomo jak będą go podnosić z dna bo jedno jest pewne - jeden Tapir poszedł na dno :

11.thumb.jpg.0e8c8798a52eeb11ba5da793b1797097.jpg

 

 

EDIT -------------

 

@abtb  - tak jeszcze na szybko sprawdziłem, wg RIA Novosti to jest Saratow   :piwo:

26 marca wydali oficjalny komunikat sprostowujący ich wcześniejsze doniesienie co do nazwy okrętu bo przed południem 24 marca podali że to był Orsk. 

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwadzieścia kilka lat temu gdy zatonął Kursk , też się długo zastanawiałem , co się stało. Szukałem racjonalnych przyczyn . A potem wyjechałem na Wschód , zobaczyłem na  rosyjska flotę " na sznurku " w Sewastopolu.  I zrozumiałem przyczynę . Ona jest cały ta sama Jest to wielki wszechogarniający bałagan kultywowany od czasów Rosji carskiej, utrwalony ZSRR   stanowiący immanentną jego część . Plus wielka bieda , czyli wąska  bogata elita i biedne ogłupione  społeczeństwo, które cały PRL wierzyło , że oni ta biedę mają bo muszą ten cały Układ Warszawski utrzymywać .   To nic , ze ktoś coś jako tako tam  zaprojektuje , to ten w fabryce i to słabo wykona , albo coś ukradnie  . A jak czujnik  p - poż  na okręcie zawiera  szlachetne metale to go można ukraść i sprzedać. I to wszystko jest  tuszowane , maskowane przez raporty wyższych oficerów , że  " wsio w pariadke " . Poczytajcie w jakim stanie po paru latach eksploatacji zwrócono  Brytyjczykom  " Royal Sovereign"

 

Kwestia w co dostał , co się zapaliło  jest tu bez wielkiego znaczenia , bo nie to jest źródłem problemów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2022 o 09:34, M.A.V. napisał:

okazuje się że nie tylko u nas są wielomilionowe rządowe kontrakty dla znajomków

 

Korupcja nie jest wynalazkiem ani naszym ani orków. To stary wynalazek. Różnica jest tylko taka, że im bardziej cywilizowany kraj tym bardziej muszą się kamuflować. Żeby dostać rządowy kontrakt wystarczy tak ustawić wymagania kontraktu żeby wykluczyć konkurentów i pozamiatane. Metoda stara jak demokracja czyli znana już w czasach antycznych.

Pozdrawiam.

Andrzej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, merlin_70 napisał:

A jak czujnik  p - poż  na okręcie zawiera  szlachetne metale to go można ukraść i sprzedać. I to wszystko jest  tuszowane , maskowane przez raporty wyższych oficerów , że  " wsio w pariadke "

coś w tym jest...

słyszałem teorię że ten wielki pożar na Admirale Kuzniecowie pod koniec 2019 kiedy przechodził remont to został "specjalnie wywołany" żeby ukryć defraudacje 5mld rubli za prace które faktycznie nie zostały wykonane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agencja RIA, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony, przekazała, że życie stracił jeden z przebywających na krążowniku "Moskwa" marynarzy, a 27 uznano za zaginionych. Przekazano też, że 396 innych członków załogi zostało uratowanych. :hmmm:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzes napisał:

Agencja RIA, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony, przekazała, że życie stracił jeden z przebywających na krążowniku "Moskwa" marynarzy, a 27 uznano za zaginionych. Przekazano też, że 396 innych członków załogi zostało uratowanych. :hmmm:

 

I pech chciał, że akurat trafiło na kapitana o którego śmierci już kilka dni temu donoszono? Prawdziwa klątwa Wyspy Węży!...

 

Dzisiaj rano było doniesienie o przecieku ruskich danych na temat ich strat. W odniesieniu do Moskwy podali, że około 100 zginęło a około 100 zaginęło (czyli pewnie - jak wyżej). 

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze nieoficjalna wersja zatopienia Moskwy.

Radio Majdan podało informację że dziś rano w godzinach porannych krążownik Moskwa zderzył się z górą lodową.

Krążownik zatonął a załoga góry lodowej została odznaczona Orderem Św. Władymira 1 klasy z kotwicą. 🤪

Pozdrawiam.

Andrzej

P.S. Order Św. Władymira 1 klasy z kotwicą wymyśliłem sam na potrzebę chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie mały drobiazg...

w dunajskim porcie Izmaił duża barka transportowa Nadieżda została zarekwirowana (wraz z ładunkiem) przez Ukraińskie Służby Graniczne po tym jak okazało się, iż należy do białoruskiego armatora (statek płynął pod fałszywą gruzińską banderą). Nie wiadomo co białoruski statek robił w tym rejonie, wiadomo tylko że płynął z mołdawskiego rzecznego portu Giurgiulesti na Morze Czarne

88.thumb.jpg.d6c2d25ec3f1aa8fac483c7c515c07a0.jpg

 

89.thumb.jpeg.5694f5154df093b3a4794267193b0359.jpeg

 

----------------------------

 

do podobnego przejęcia doszło całkiem niedawno w odeskim porcie Chernomorsk, a dokładnie w stoczni ISRZ. Znajdował się tam w remoncie rosyjski zbiornikowiec Wolgoneft-268 , który zaraz przed wybuchem wojny zmienił armatora i wciągnął banderę... Zambii.... by ją po kilku tygodniach zmienić na kameruńską (już podczas działań wojennych), nazwa portu macierzystego Astrachań nad Wołgą została zamalowana farbą

90.jpg.535ef68be15135ebabf92ef2d74b2ae4.jpg

 

91.jpg.b19a55a4a337d1699026dbcd86c60d8c.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.