Skocz do zawartości

Temat ukraiński - ZiŁ-131 z Charkowa


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Bardzo dziękuję za komentarze!

@bulik58- tu mnie masz, ten zestaw to zabawa jakich mało!

@BCI Batou - ale i tak dziękuję!

@Bartosz Ciesielski- diody się do takich rzeczy dobrze nadają, ksenony czy świetlówki. Najtrudniej jest żarówki odwzorować.

@Rafał B - dzięki za foty, dlaczego dopiero tak późno? Masz pomysł, co to jest ta mała skrzyneczka z okrągłym okienkiem nad drzwiami? Gdybym te foty miał wcześniej, to różne rzeczy bym zrobił trochę inaczej, ale i tak jestem dosyć zadowolony. Zrobię jeszcze próbę lekkiego przyciemnienia tych świateł i jeśli nie będzie dobrze to wrócę do tego co jest - a może ktoś ma inne zdanie?

Z jasnością jeszcze można eksperymentować, z kolorem światła już raczej nie...

 

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pmroczko napisał:

...dzięki za foty, dlaczego dopiero tak późno? Masz pomysł, co to jest ta mała skrzyneczka z okrągłym okienkiem nad drzwiami? Gdybym te foty miał wcześniej...

 

Wiesz, szczerze powiedziawszy myślałem, że swoje wnętrze wykonujesz według jakiejś tam "własnej" dokumentacji. 🙂

Wrzucając te 3 zdjęcia jako przykład ameryki żadnej nie odkrywam, bo są to ogólnodostępne zdjęcia w sieci. Wystarczy tylko wpisać odpowiednie frazy, najlepiej pa ruski i wyskakują nawet jakieś rysunki techniczne.

Co do tej skrzyneczki to nie wiem, wygląda jak światło, więc najlepiej poszukać w opisach technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jest, oczywiście że zrobiłem risercz i oczywiście "pa ruski" też szukałem - a akurat tych fotek nie znalazłem... No ale cóż - jak już pisałem źle nie jest.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O - super, dobrze wiedzieć, bardzo dziękuję za sprawdzenie. Muszę zapytać, jakie jest źródło tej fotografii?

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dzień dobry!

Trochę czasu minęło, ale mogę już napisać kolejny update!

Zamknąłem budę i przygotowałem ją do malowania. Jak może widać na poniższych zdjęciach, dodałem kilka detali...

shelter08.jpg

 

shelter09.jpg

 

shelter10.jpg

 

shelter11.jpg

 

W międzyczasie przeprowadziłem dodatkowy "risercz" i wyszło mi na to, że samochd z mojego zdjęcia to konkretnie warsztat typu MTO-AT, tyle, że trochę niekompletny... Konkretnie brakuje w nim "dźwigu" który jest wożony na dachu a można go "postawić" na przednim zderzaku - więc dodałem odpowiednie uchwyty - a takze skrzyni, która także oryginalnie była umocowana na dachu. Ale dodałem też deskowanie umożliwiające chodzenie po dachu bez jego wgniatania. W MTO-AT charakterystycznie powycinane są też listewki przy dolnej krawędzi "kunga", a na jego narożnikach są okucia do mocowania linek "wantów" dźwigu.

 

Przy okazji, gdyby ktoś chciał zbudować ZiŁa z warsztatem chciałbym krótko podsumować dostępne zestawy ICMu - widać tu bardzo ciekawą politykę "wydawniczą" tej firmy.

 

Najpierw ukazał się ten zestaw:

 

936563-48782-91-720.jpg

 

Wóz dowodzenia (tak w instrukcji napisano), zero wnętrza. Potem wyszedł ten:

 

976261-48782-91-720.jpg

 

Zewnętrznie taki sam jak poprzednio, a w środku elementy (niekompletne) warsztatu MTO-AT. I na końcu, dwa lata po pierwszej "budzie" wyszło to:

 

1028938-14702-74-720.jpg

 

I tu już mamy warsztat MTO-AT, dość kompletny na zewnątrz i w środku. Oprócz elementów które już są w "żółtym", dodatkowo w tym zestawie są: prądnica, różne skrzynki rozdzielcze we wnętrzu, wiertarka kolumnowa, dźwig z mocowaniami i deskowanie na dachu "budy". Gdybym zaczął budować mój model z tego zestawu, oszczędził bym sobie trochę roboty.

 

A zobaczcie: firma ICM zaczęła opracowywać model i dwa lata go z powodzeniem sprzedawała, zanim był gotowy... Można?

 

To ja teraz się biorę za malowanie "kunga" na żółto i wyzwanie będzie polegało na tym, żeby go realistycznie pocieniować... Bo czasem na sieci widzi się taki efekt - i to nie jest to...

 

image.png.bd8191db1f362a9e36700562a205b22b.png

 

To biorę się do roboty - pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Z rdzą tu trzeba ostrożnie, bo z tego co słyszałem to buda jest kryta aluminium, co nie zmienia faktu, że jakieś okucia mogą korodować, z drugiej strony w takiej firmie jak Elektrociepłownia Charków Pan Kierownik nie pozwoli, żeby sprzęt wyglądał jak ostatni...

 

Ale brązowy preshading to też była moja pierwsza myśl, zobaczymy jak to wejdzie. Widziałem też, że ktoś z powodzeniem "biedronkę" na takim kolorze zastosował, może ja też spróbuję.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Dzięki za wyjaśnienie! Trochę tu się niezrozumienie wkradło właśnie takie, dla mnie rdza to nie kolor, przynajmniej w pierwszym odruchu - tak jak w tym dowcipie o rozmowie z kobietami: "Śliwka to owoc a nie kolor!" 🙂

 

Tak jak napisałeś, takie cieniowanie spróbuję zrobić, mam nadzieję  że niedługo nawet zdjęcia będę mógł zamieścić, może nawet "Step-by-step".

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

I udało się dziś trochę pomalować!

Zacząłem od bardzo lekkiej warstwy białego podkładu Tamiya w sprayu (uwielbiam ten towar) - żeby trochę wyrównać tło:

 

shelter12.jpg

 

shelter13.jpg

 

Na to poszedł brązowy preshading:

 

shelter14.jpg

 

A na to żółty Humbrol 69 - co ciekawe pod nim ten preshading zdaje się miec zupełnie inny kolor:

 

shelter15.jpg

 

shelter16.jpg

 

Teraz musi to dobrze wyschnąć - błyszczący Humbrol jeszcze po kilku godzinach "się lepi", a potem na to pójdą czerwone pasy.

 

Pozdrawiam i życze miłego dnia

 

Paweł

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dzień dobry!

No i po dłuższej przerwie, która częściowo spowodowana jest przedłużającym się oczekiwaniem na kalkomanie, namalowałem czerwone paski:

shelter18.jpg

 

Dorobiłem też kilka detali po wewnętrznej części drzwi, które będzie widać, bo drzwi będą otwarte:

 

shelter17.jpg

 

Zobaczmy, kiedy te kalkomanie będą...

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dzień dobry!

Jakiś czas temu kalkomanie w końcu przyszły, więc po położeniu większości z nich, lekkim brudzeniu i matowym lakierze buda przymierzona na sucho wygląda tak:

 

progress04.jpg

 

progress05.jpg

 

Teraz plan jest taki, żeby jeszcze kilka drobiazgów w kabinie wstawić, no i na koniec wszystko do kupy zmontować...

 

A taką miałem nadzieję, że wojna się skończy zanim ten model będzie gotowy...

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umknęło mi to jakoś wcześniej (sorry), bo można było jeszcze cienką warstwą żółtego cleara natrysnąć szoferkę i budę, wówczas ładnie by się kolory żółtego i czerwonego, a i przy okazji tego zielonego szoferki nasyciły.

...no ale już są kalki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dzień dobry!

Bardzo Wam dziękuję za komentarze! No smutno bardzo - wojna trwa w najlepsze, a model trzeba kończyć.

W końcu udało mi się napchać do kabiny trochę towaru i ostatecznie ją zamknąć. Dorobione są też osłony przeciwsłoneczne i lampka podsufitowa (malowana moim patentem: biały plus srebrny):

 

cab06.jpg

 

Do tego zamontowałem w końcu skrzynię na ramie i dokończyłem podwozie - wydech i chlapacze według zdjęcia. Gumowe fartuchy zrobiłem z blachy z tubki po farbie olejnej:

 

chassis05.jpg

 

chassis06.jpg

 

Teraz myślę, że to już ostatnia prosta:

 

progress06.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Części podwozia są malowane kolorem Humbrol 32 (ciemny szary), na to poszedł czarny wash i kładziony gąbką jaśniejszy szary, akurat akrylowy. Troche "oleju" z czarnego panel linera Tamiyi. W sumie dość proste sprawy.

Pozdrawiam!

Paweł

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.