Jump to content

Prośba o pare wskazówek co do farb Mr.Paint


Recommended Posts

Witam

 

Postanowiłem spróbować farb słowackich od Mr.Paint. Mam pare pytań.

 

1. Czy farby Mr.Paint są wodorozcieńczalne czy są to emalie akrylowe jak te od gunza, tamiya czy np. Hataka serii Orange ??

2.Kupiłem do nich od razu dedykowany thinner oraz cleaner, czy będzie mi do nich potrzebny jakiś retarder?

3. W jakich proporcjach rozcieńczać? 1 : 2 ?? Czyli 1 thinnera i 2 farby?

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

1. To nie są farby wodorozcieńczalne. To farby na bazie mocnych rozcieńczalników, podobne do Gunze.

2. Do normalnego malowania nie potrzebujesz żadnego retardera. Jak  chcesz malować marmurek to możesz użyć Dowanlou.

3. Normalnie te farby są gotowe do użycia, nie trzeba ich rozcieńczać. Malują dość transparentnie, najpierw spróbuj prosto z butli. Jak już bardzo chcesz spróbować to zacznij np od 1 thiner 4 farba

Wyczyścisz je zwykłym acetonem, chociaz mieszanka aceton + octan butylu działa lepiej :) 

Edited by Juffre
Link to comment
Share on other sites

Takie coś:

https://www.plastmodel.pl/26478-mr-paint-mrp-078-nato-green-modern-afv-30ml

 

oraz 

 

https://www.mojehobby.pl/products/MRP-C-MR.-Airbrush-Cleaner.html

 

i

 

https://www.mojehobby.pl/products/MRP-LT-MR.-Thinner.html

 

Czy dobrze kupiłem? Bo ich jeszcze nie mam dopiero zamówiłem. A jak odróżnić te aqua od tych celulozowych??? Jakim oznaczeniem się różnią?

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
W dniu 11.05.2022 o 21:02, Tomasz_Dusza napisał:

Dobra już wiem. Z literką C są celulozowe a z A akrylowe. Pozatym na akrylowych pisze water based.

Obie są akrylowe. "Akrylowość" nie oznacza wodorozcieńczalności i odwrotnie. Farby celulozowe - nie ma czegoś takiego. To błędna i nieznana nikomu poza modelarzami kategoria. Nb przywleczona bezmyślnie z języka angielskiego.  Istnieją farby NITROcelulozowe, coraz rzadziej stosowane, a w modelarstwie plastikowym wcale.

Edited by HKK
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minuty temu, Tomasz_Dusza napisał:

To wytłumacz mi dlaczego nie da się wymieszać farby vallejo z farbą gunze H albo tamiyą? Skoro twierdzisz że wszystkie są akrylowe.

Bo po pierwsze, farba Vallejo nie jest akrylowa tylko winylowa (przynajmniej w części). Po drugie, nawet farby w pełni akrylowe mogą być na bazie niekompatybilnych rozcienczalników,

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Ja się tam mądrować nie będe tylko czytałem w Super Model że jest w farbach akrylowych podział na akrylowe wodorozcieńczalne oraz emalie akrylowe. Do wodorozcieńczalnych zaliczali tam m.in. vallejo, pactra, MM Acrylic, mig i inne. A do emali akrylowych gunze, tamiye,.

Edited by Tomasz_Dusza
błąd
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Tomasz_Dusza napisał:

czytałem w Super Model

W świecie modelarskim panuje bałagan nazewniczy dot. farb i ich podziału. Doprowadził do sytuacji, w której upowszechniły się błędne nazwy i co gorsza poglądy. W rozmowach o farbach już nikt nie wie o co chodzi i co naprawdę kryje się pod nazwami. I to brnie jak widać coraz dalej. "Emalie akrylowe". Do tej pory, pod słowem "emalia" modelarze rozumieli farby ftalowe (olejne). Niezbyt ściśle i prawidłowo, ale przynajmniej każdy wiedział o co chodzi. Ale za dobrze by było. No to mamy już "emalie akrylowe". Co dalej? "Akryle olejne" czy "winyle celulozowe"?

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Paradoksalnie, nazwa "emalia akrylowa" w budownictwie ma znacznie więcej sensu. Bo emalia to generalnie pewien rodzaj powłoki lakierniczej. Zwykle twardej, odpornej i błyszczącej. Więc możemy mieć emalie o różnej recepturze. Ale właśnie w modelarstwie przyjęło się stawiać znak równości między farbą ftalową/olejna a emalią. Zapewne dlatego, że na Humbrol-ach od wieków stało "enamel".

A Twój argument potwierdza moje słowa o bałaganie. Bo jak piszesz, wg SM "emalie akrylowe" to te nierozcienczalne w wodzie. A w marketach budowlanych mamy "emalie akrylowe wodne".

1 godzinę temu, Tomasz_Dusza napisał:

Do wodorozcieńczalnych zaliczali tam m.in. vallejo, pactra, MM Acrylic, mig i inne. A do emali akrylowych gunze, tamiye,

To jak wyjaśnić fakt, że Tamiya X i Gunze H dają się rozcieńczać wodą?

To my, modelarze wprowadzamy zamęt nazewniczy i upowszechniamy błędne podziały.

Edited by HKK
Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Tomasz_Dusza napisał:

W takim razie może rzeczywiście w farbach modelarskich to tak jak w domu publicznym. Bałagan. Tylko dlaczego powielają to w Super Model ? I to jeszcze jak pamiętam był artykuł dla początkujących.

Super Model redagują modelarze którzy o farbach wiedza ni mniej ni więcej od innych modelarzy. To, że ludzie powielają informacje któych sami nie sprawdzają to inna sprawa. I rzecz jasna w żadnej profesjonalnej publikacji nie powinno mieć miejsca. Ale co znaczy "profesjonalna" w dzisiejszych czasach?

Na stronie znanego sprzedawcy aerografów cały czas widnieje informacja, że czyszczenie aerografu acetonem jest absolutnie zakazane. Jednocześnie sprzedają płyny do czyszczenia z 50% zawartością acetonu.

Link to comment
Share on other sites

Z tym acetonem to pewnie chodzi ci o sklep fine-art ? Bo tam faktycznie piszą aby nie używać acetonu. Ja z chemii jestem noga więc uwierzyłem troche w to a z drugiej strony bałem się o swoją Iwate, bo to sprzęt nie tani.

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Tomasz_Dusza napisał:

Z tym acetonem to pewnie chodzi ci o sklep fine-art ? Bo tam faktycznie piszą aby nie używać acetonu. Ja z chemii jestem noga więc uwierzyłem troche w to a z drugiej strony bałem się o swoją Iwate, bo to sprzęt nie tani.

Tak, chodzi o ten artykuł. W ramach "obalania mitów" oni mity upowszechniają. Aceton rzeczywiście może degenerować uszczelki z syntetycznego kauczuku ale po pierwsze trzeba je w tym celu dość długo moczyć. Po drugie, w miejscach które mają kontakt ze zmywaczem w trakcie płukania aero takich uszczelek zwykle nie ma. Po trzecie, jeżeli już są, to w markowych aero stosuje się uszczelki z gumy EDPM lib Viton które na chemię są odporne. A większość uszczelnień i tak jest teflonowa.

Natomiast twierdzenie, że aceton i tzw "nitro" reagują z powłoką chromową to już w ogóle bzdura. Nb "nitro" to potoczna nazwa na różne rozcieńczalniki do farb. Zwykle podstawowym składnikiem "nitro" jest... aceton.

Smiało stosuj aceton do czyszczenia, tylko warto go w tym celu pomieszać z czymś wolniej parującym np IPA lub octan butylu.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Chaos w nazwach jest w zasadzie nieunikniony, przy terminach które są po prostu wieloznaczne. Do tego dochodzą określenia środowiskowe, które podlegają zmianom. Lepiej przyzwyczaić się do tego, że gdy modelarz mówi 'akryl', albo 'emalia', to tylko on wie co ma na myśli. I, o ile nie chce się wnikać w zawiłości chemiczne,  skupić się na tym czym dana farbka się rozcieńcza i jak zachowuje.

Edited by greatgonzo
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

- Poproszę o farbki akrylowe do szkoły dla dziecka.

- znaczy jakie? Plakatowe, akwarele?

- A one sa akrylowe?

- Nie wiem... pewnie tak. W wodzie się rozpuszczają.

- Chce akrylowe, bo to podobno ekologiczne.

- To dam panu te plakatowe akrylowe.

@greatgonzoTerminologia jest po to, żeby było jak najmniej nieporozumień kiedy komunikujemy sie ze sobą. Jeśli mówimy o różnych rzeczach używając dla nich tych samych nazw, to cel komunikacji jest nie do osiągnięcia, lub wymaga dodatkowego wysiłku, na który nie zawsze jest czas i chęć.

Edited by HKK
Link to comment
Share on other sites

Wciąż istnieją wyrazy wieloznaczne, określenia środowiskowe,  regionalizmy. Języki są tego pełne.  Emalia jest dobrym przykładem ze swymi kilkoma, zupełnie  poprawnymi znaczeniami. Niestety, czasem trzeba się dogadać... .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.