Skocz do zawartości

Merkava Mk 1, Tamiya 1:35


LuckyStrike

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, robertmodelarz napisał:

@robertmodelarzdzięki za polecenie. Aczkolwiek chyba w tym przypadku obejdzie się bez. Przeanalizowałem poprzednie zdjęcia w tym warsztacie i okazuje się, że te elementy w rzeczywistości też idealnie nie przylegają. Nie wiem czy przypadkowo Tamiyi to wyszło czy mają tam aż takich magików do detali i wzięli tak drobne szczegóły pod uwagę przy odlewach plastikowych części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LuckyStrike napisał:

Po nałożeniu elementu na szyny z pierwszego zdjęcia od razu widzę, że po przyklejeniu będą widoczne szczeliny. Będę to musiał zaszpachlować czymś. Czy ktoś mógłby polecić jakiś odpowiedni produkt do takiej roboty?

IMG20220528201814.jpg

IMG20220528201901.jpg

IMG20220528202027.jpg

Nie szpachluj tych szczelin. Tak ma być. 

IMG_20220528_222850.jpg

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzegorz Grabowski napisał:

Nie szpachluj tych szczelin. Tak ma być. 

Nie będę szpachlować powoli się uczę, że modelarstwo jak mało które hobby wymusza duże skupienie nawet na najmniejszych detalach. Bardzo łatwo coś pomylić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, LuckyStrike napisał:

Nie będę szpachlować powoli się uczę, że modelarstwo jak mało które hobby wymusza duże skupienie nawet na najmniejszych detalach. Bardzo łatwo coś pomylić. 

No niestety, ale tak jest. Dzisiaj podstawowym narzędziem modelarza, oprócz cążek i kleju, jest też komputer z dostępem do internetu 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, bulik58 napisał:

Z tymi wiadomosciami z internetu to roznie bywa gdyz nie raz mozna zobaczyc podpisy pod zdjeciami ktore moga przyprawic o bol glowy, w przypadku IDF jest to bardziej utrudnione lub nawet nie mozliwe. Czolgi w jednej wersji podlegaly roznym modernizacjom ,  np. Mk I otrzymala ulepszenia wprowadzone w Mk.II , III. Dlatego trzeba rownierz wiedziec co i gdzie szukac gdyz znalezienie czesto jednej specjalnej fotki wymaga wiele czasu .Opis ich wykracza jednak poza ramy tego modelu , wiec po krotce ..

 szpachlowanie jest czescia modelarstwa i dlatego szpachlowka, papier scierny jest nieodzowna czescia warsztatu kazdego modelarza. To jest pierwsze miejsce ktore trzeba zaszpachlowac  (zaznaczone na czerwono) gdyz w modelu brak czesci ktore w oryginale powinne w tych miejscach byc zamontowane. image.jpeg.65eb0c4c5e4081664f64d834455405e5.jpegimage.thumb.jpeg.f3df339bba1442423c79578ebd7494d4.jpegimage.thumb.jpeg.812ff46f95ff40e91496eeb89350ccc9.jpegimage.thumb.jpeg.303620e836e215af773552327bc09b7b.jpeg

 

image.thumb.jpeg.63e612052311df13323db976aa2affcd.jpegimage.thumb.jpeg.28a30e2afd0e18a8b313e225a634d89b.jpegimage.jpeg.d2e2909f301a3be0cbf2dbd5b2a5dd32.jpeg

Tak powinien wygladac tyl Merkavy w twoim modelu (bez napisow oczywiscie)

image.thumb.jpeg.3cbd762a2a28fa1b798e243ba47cf5f3.jpeg

image.jpeg

Dzięki wielkie za kolejne zdjęcia i porady. Mam natomiast pytanie. Czy jest jakieś rzetelne źródło książkowe na temat Merkav? Chętnie bym szerzej zgłębił temat a tak jak mówisz w internecie różnie to bywa😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład w internecie czytałem, że anti slip na kadłubie i kulki za wieżą pojawiły się dopiero jako usprawnienie po 1982 i wojnie w Libanie. Ale na ile wiarygodna jest to informacja i z czym to weryfikować. Gdzieś indziej czytałem, że anti slip był od pierwszych produkcji stosowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bulik58 robiąc czerwone kółeczka, na zdjęciach mojego modelu, pozaznaczał otwory montażowe w które powinny zostać wklejone standardowe dla Merkav, kosze na sprzęt, który załoga targa ze sobą, czy co tam jeszcze do nich pakują. U mnie te kosze zostaną zastąpione czymś zupełnie innym, i być może tych otworów nie powinno tam być. To taki szczegół, który jeszcze nie został do końca, dopracowany, no ale wspomnieć o nim, oczywiście trzeba było, bo inaczej, mogło by nie być dyskusji. Zresztą ja pisałem o nie szpachlowaniu innych szczelin, ale jak to zwykle bywa odpowiedź była nie na temat 😉.

Odpowiadając na Twoje pytanie o źródła książkowe. Tak!!! Są takie książki. Na temat MK1, nawet dwie części, choć nie jestem pewny, czy nie więcej. Wydawnictwo Desert Eagle Publishing opracowało takie tomy dotyczące wszystkich generacji Merkav, niestety nie wiem, czy można to gdzieś w Polsce dorwać, bo nie szukałem...

be138d22468288a42892ad83cbdf.jpeg

af0ea1c941f599b66c3c0ca9679c.jpeg

Edytowane przez Grzegorz Grabowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, LuckyStrike napisał:

Na przykład w internecie czytałem, że anti slip na kadłubie i kulki za wieżą pojawiły się dopiero jako usprawnienie po 1982 i wojnie w Libanie. Ale na ile wiarygodna jest to informacja i z czym to weryfikować. Gdzieś indziej czytałem, że anti slip był od pierwszych produkcji stosowany.

 

Z modelarskiego punktu widzenia niczego lepszego niż książki Michaela Massa raczej nie znajdziesz... Publikacji angielskojęzycznych o Merkavach i IDF jest natomiast całkiem sporo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Dorotka napisał:

 

Z modelarskiego punktu widzenia niczego lepszego niż książki Michaela Massa raczej nie znajdziesz... Publikacji angielskojęzycznych o Merkavach i IDF jest natomiast całkiem sporo....

Masz na myśli tą pozycję?

https://www.scalemates.com/books/merkava-mk-1-part-1-idf-armor-series-20-michael-mass-adam-obrien--115279 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzegorz Grabowski napisał:

GRZESIEK!!! Jacku, mam na imię Grzesiek 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 

Ło Jezu... Sorry !

 

:glupek:

 

P.S. Gąsienice wycinam więc jestem usprawiedliwiony :haha:

Edytowane przez Dorotka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Dorotka napisał:

 

Z modelarskiego punktu widzenia niczego lepszego niż książki Michaela Massa raczej nie znajdziesz... Publikacji angielskojęzycznych o Merkavach i IDF jest natomiast całkiem sporo....

Tyczy się to wszystkich pozycji wydawnictwa DE

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.