Skocz do zawartości

Merkava Mk 1, Tamiya 1:35


LuckyStrike

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na fotach:

http://www.primeportal.net/tanks/david_lueck/merkava_mk1/

Takie szlify najlepiej robić gąbka ścierną:

https://horus.net.pl/p798-3m-3809-3810-gabka-scierna-jednostronna

3M 3809-3810 Gąbka ścierna jednostronna (1/10)

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie najlepiej przykleić jak najwięcej i malować na modelu, ale tutaj dla każdego ta granica co przyklejamy do modelu i malujemy na modelu a co malujemy oddzielnie i przykleimy pomalowane przebiega gdzie indziej w zależności od umiejętności, upodobań ale też skomplikowania samego modelu.  Trzeba się nad każdą częścią zastanowić i zadać sobie pytanie czy dam radę daną część efektywnie pomalować jak ją przykleję do modelu.

Edytowane przez Endrju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyklejaniem po pomalowaniu jest taki problem, że powierzchnia klejenia nie może być pomalowana, poza tym łatwo uszkodzić farbę, więc tak jak pisze Endrju, najlepiej przykleić co się da i dopiero malować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, LuckyStrike napisał:

Jak podchodzicie do tematu klejenia różnych elementów typu haki, karabiny, ogniwa gąsienic do wieży czołgu? Najpierw malujecie wieże a potem doklejacie oddzielnie pomalowane elementy? Czy sklejacie wszystko i na końcu malujecie po całości?

 

Karabiny i narzędzia, można pomalować osobno, ogniwa gąsienic i haki można pomalować po przyklejeniu jako całość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa powoli zbliża się do końca. Postanowiłem, że jednak zaszaleję i zrobię anti slip pastą od Ammo. Zrobiłem zdjęcie wanny i wieży i zaznaczyłem gdzie planuję namaścić😁. Czy ktoś może podpowiedzieć czy miejsca są ok ewentualnie czy gdzieś dodać lub ująć?

IMG_20220712_145102.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, LuckyStrike napisał:

Budowa powoli zbliża się do końca. Postanowiłem, że jednak zaszaleję i zrobię anti slip pastą od Ammo. Zrobiłem zdjęcie wanny i wieży i zaznaczyłem gdzie planuję namaścić😁. Czy ktoś może podpowiedzieć czy miejsca są ok ewentualnie czy gdzieś dodać lub ująć?

 

Wzorowo, na tych powierzchniach trzeba namalować antypoślizg. Rob to pojedynczymi polami i daj dwie warstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, LuckyStrike napisał:

W sensie nałożyć jedną. Poczekać jak wyschnie i potem kolejną?

Dokładnie tak, po nałożeniu warstwy pędzlem delikatnie wyrównają powierzchnię wilgotną gąbką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliża się też malowanie i tutaj dylemat. Czy prawilnym kolorem MK1 jest ten taki żółtawy jak na pudełku czy może też być ten:

https://www.mojehobby.pl/products/RC094-IDF-Modern-Sinai-Grey-since-1990.html

 

Wiem, że w opisie farby jest since 1990 ale wyjątkowo pasuje mi taki odcień i zastanawiam się czy to przejdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 12.07.2022 o 17:30, LuckyStrike napisał:

Zbliża się też malowanie i tutaj dylemat. Czy prawilnym kolorem MK1 jest ten taki żółtawy jak na pudełku czy może też być ten:

https://www.mojehobby.pl/products/RC094-IDF-Modern-Sinai-Grey-since-1990.html

 

Wiem, że w opisie farby jest since 1990 ale wyjątkowo pasuje mi taki odcień i zastanawiam się czy to przejdzie?

Merkava I to początek lat 80-tych. Sinai-grey  to kolor bardziej dla Merkavy Mk II/III

 

Jeżeli robisz wczesną Merkavę  to piaskowy, jeżeli po modernizacji to szary.

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2022 o 18:36, LuckyStrike napisał:

Czyli bardziej to z linii AK?

 

Może być jak najbardziej, ale ja by go po nałożeniu koloru podstawowego znacznie rozjaśnił.  W tym kolorze czołg będzie wyglądał jak bury kartofel. Będzie bardzo płaski i zatrą się wszystkie szczegóły.

Maluj taką techniką, oczywiście kolor jak  wyżej.

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam poradnik:

SOLUTION BOOK HOW TO PAINT IDF VEHICLES

https://www.mojehobby.pl/products/SOLUTION-BOOK-HOW-TO-PAINT-IDF-VEHICLES

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, robertmodelarz napisał:

Polecam poradnik:

SOLUTION BOOK HOW TO PAINT IDF VEHICLES

https://www.mojehobby.pl/products/SOLUTION-BOOK-HOW-TO-PAINT-IDF-VEHICLES

image.thumb.png.9100d3ff108ed314ad4970ba83d64ae1.png

image.thumb.png.ea91e5fbaa4e17ce53aa26a8005f80d6.png

Dzięki za polecenie. Wygląda ciekawie. Aczkolwiek czy minusem tej pozycji nie jest to że zawiera tylko produkty z ammo? Nie znam się, bo dopiero zaczynam uczyć się malować aerografem ale słyszałem opinię, że farby miga są kiepskie pod aero i lepiej korzystać z mr hobby albo tamiya.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2022 o 19:13, LuckyStrike napisał:

Dzięki za polecenie. Wygląda ciekawie. Aczkolwiek czy minusem tej pozycji nie jest to że zawiera tylko produkty z ammo? Nie znam się, bo dopiero zaczynam uczyć się malować aerografem ale słyszałem opinię, że farby miga są kiepskie pod aero i lepiej korzystać z mr hobby albo tamiya.

Najlepsze są farby MR Color (Gunze) C, spoko jest też Tamiya. Wadą tych farb  jest ograniczona liczba kolorów.  Ja maluję farbami Mig-a, AK  oraz Vallejo również naszą Hatką- są spoko- uwag do nich nie mam.  Używam również Pactry, BilModel, Alcalad. Najgorszy do aerografu jest wg mnie Lifecolor. Sprzęt pluje, zapycha się .  Mig i AK oraz Hataka, mają mnóstwo gotowych kolorów, bez konieczności mieszania. Często również primer może od razu być kolorem bazowym.  Np. ten

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, robertmodelarz napisał:

Najlepsze są farby MR Color (Gunze) C, spoko jest też Tamiya. Wadą tych farb  jest ograniczona liczba kolorów.  Ja maluję farbami Mig-a, AK  oraz Vallejo również naszą Hatką- są spoko- uwag do nich nie mam.  Używam również Pactry, BilModel, Alcalad. Najgorszy do aerografu jest wg mnie Lifecolor. Sprzęt pluje, zapycha się .  Mig i AK oraz Hataka, mają mnóstwo gotowych kolorów, bez konieczności mieszania. Często również primer może od razu być kolorem bazowym.  Np. ten

 

IMG_20220413_190248.jpg

Dobrze wiedzieć, dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego przydadzą się jakieś pigmenty do weaheringu:

 np, takie odcienie- mogą być innych firm (Vallejo, AK lub no name ze sklepu  papierniczego)

AMMO of Mig Jimenez 7454 Israeli Conflicts Pigments Collection:

3018 A.MIG 3018 MIDDLE EAST DUST 

3023 A.MIG SINAI DUST 

3024 A.MIG NEGEV SAND 

3025 A.MIG SYRIAN GROUND 

3026 A.MIG GOLAN EARTH 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, robertmodelarz napisał:

Do tego przydadzą się jakieś pigmenty do weaheringu:

 np, takie odcienie- mogą być innych firm (Vallejo, AK lub no name ze sklepu  papierniczego)

AMMO of Mig Jimenez 7454 Israeli Conflicts Pigments Collection:

3018 A.MIG 3018 MIDDLE EAST DUST 

3023 A.MIG SINAI DUST 

3024 A.MIG NEGEV SAND 

3025 A.MIG SYRIAN GROUND 

3026 A.MIG GOLAN EARTH 

28425_rd.jpg

To jest jakaś masakra ile tego jest🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak jak napisał bulik wskazywanie jedynego "właściwego koloru" Merkav nie ma sensu, chyba że buduje się egzemplarz, który właśnie opuścił fabrykę. Warunki atmosferyczne są w Izraelu jakie są i każda farba im się poddaje... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.