Skocz do zawartości

Perkoz dla AW149


mirage3

Rekomendowane odpowiedzi

To co robią nasi politycy w kwestii zamawiania sprzętu dla wojska to jakieś nieporozumienie. 

Program/programy zakupu śmigłowców to chyba najbardziej dobitny przykład braku jakiejkolwiek kompetencji w tym zakresie. 

Moglibyśmy mieć jeden typ śmigłowca, który sprawdziłby się w wielu zastosowaniach to teraz będziemy mieli trzy 😂  trzy rodzaje maszyn, po parę/kilkanaście sztuk. Jak to się przełoży na koszty eksploatacji w przyszłości? Chyba nie trzeba być ekspertem, żeby wywnioskować, że tanio to nie będzie, ale co tam, naród się złoży i zapłaci 😁 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam iż korzystasz z usług linii lotniczych i jesteś wstanie sobie odpowiedzieć na pytanie czemu np. z portu lotniczego Mazury do portu lotniczego Balice nie lata 787 a kutasik lub embrion. Bo niema czegoś takiego jak uniwersalna platforma, owszem dział sprzedaży z działem PR sa wstanie wytworzyć takie zapotrzebowanie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że to będzie miało znaczenie i nie zrobiłem zrzutu ekranu. Otóż na Fightradar24 już nie raz przyłapałem lotowskiego Dreamlinera na trasie Balice-Okęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,tylko te loty najczęściej występowały jako 9001 czyli przebazowania  techniczne lub gdy się szkoli grupę wtedy nawet latał do Bydgoszczu. Po zatem nie porównuj potencjału połączenia KRK-WAW z  SZY-KRK  choć  może marszałek województwa warminsko'-mazurskiego mógł by wspomóc finansowo te połączenie na zasadach dla RYR  😉

Edytowane przez em
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, em napisał:

Zakładam iż korzystasz z usług linii lotniczych i jesteś wstanie sobie odpowiedzieć na pytanie czemu np. z portu lotniczego Mazury do portu lotniczego Balice nie lata 787 a kutasik lub embrion. Bo niema czegoś takiego jak uniwersalna platforma, owszem dział sprzedaży z działem PR sa wstanie wytworzyć takie zapotrzebowanie....

 

A to BiedaHawk tak strasznie się różni od AW149 ? Jakby nie polityczne przepychanki to mielibyśmy teraz już wiele np. takich Caracali, które by jeszcze robiły robotę AW101 i nie mam nic do tego ostatniego, ale nie wiem, czy dla nas to najodpowiedniejszy wybór. No i najgorsze to liczebność - CZTERY!!!!! sztuki, utrzymywać całą logistykę dla takiej ogromnej floty maszyn?  

PS

Jeszcze zostały do kupienia NH90, no i może jakiś CH53 albo inny Chinnok, tak po dwie sztuki każdego 😂

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Napisano (edytowane)
9 minut temu, Wymysl napisał:

Na pewno jest słabo z punktu widzenia tematyki naszego forum. Szanse na model znikome.

 

Zdecydowanie słabo... Może Answer zrobi... kiedyś :szczerbol:

Edytowane przez mirage3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
10 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

On jest czarny, czy to aż tak ciemny zielony?

Zielony. Jak się przyjrzysz to czarny zobaczysz w okolicach wlotów powietrza i w zaklejonych polskich oznaczeniach na belce ogonowej. No i opony. Widać różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Jak widać poniżej, w stosunku do obecnie użytkowanych śmigłowców LWL, mamy nie tylko inny kolor śmigłowca, ale też zmieniony kolor numeru.

https://www.wojsko-polskie.pl/articles/tym-zyjemy-v/pierwsze-smiglowce-aw-149-trafily-do-zolnierzy-25-brygady-kawalerii-powietrznej/

image.thumb.png.0f60b603ccbcacfc5cbe7b7cc51c9668.png

 

Kilka jeszcze zbliżeń:

https://defence24.pl/sily-zbrojne/kawaleria-odebrala-aw149

image.png.cfb354e45e35bc4317c51423ca214282.png

image.png.9c15973e42bf0a940f8ca1c7198d01ea.png

image.png.527133a93124c1d49405a08dbed73fc4.png

image.png.294c32622dc867cf0d064f597c84217d.png

image.png.a4a9fd3d107c570b60fec787233eaa6e.png

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Takie ciekawostki ostatnio wypłynęły o naszych AW-149:

Zakupione śmigłowce nie posiadają:

- instalacji odladzania łopat (ma zostać zamontowana w późniejszym terminie)

- klimatyzacji (nie ma i nie będzie)

- systemów samoobrony, czyli laserowego oślepiania MANPADSów Miysis (tajne przez poufne)

 

Tu pan żołnierz próbuje wyjaśnić, że jednak jest dobrze... a będzie jeszcze lepiej :mrgreen:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję aby mniej tankować Jet A 1, wtedy spadną koszty eksploatacji, można też postawić platowce na long storage. Wtedy praktycznie koszty równe są 0 /zero/. Można też załogantów oraz personel techniczny puścić do cywila, koszty stałe 0 /zero/. Bo ludzie to koszta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.