Skocz do zawartości

Jak-11, Mikromir 1/72


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wieczór, dziś prezentuję Jaka jedenastego powstałego z wypraski Mikromira w skali 1/72. Historia Jaka-11 zaczyna się od braku samolotu przejściowego w treningu pilotów samolotów bojowych pod koniec lat 40 XX w. w byłym ZSRR. Używany do szkolenia podstawowego Jak-18, był zbyt łatwy w pilotażu i obsłudze by uzyskać dobre wyniki po przesiadce do trzykrotnie szybszych i o wiele cięższych maszyn bojowych. Dlatego rozpoczęto prace nad samolotem szkolno treningowym, który połączy szkolenie podstawowe z zaawansowanym. Wynikiem był Jak-11 samolot o bardzo dobrych charakterystykach lotnych, za to o silniku słabszym w porównaniu z samolotami bojowymi. Powstał on na bazie prototypu szkolno treningowego Jak-3UTI, który był również przeróbką Jak-3U z silnikiem gwiazdowym, zbudowanego z kolei na podstawie myśliwca Jak-3. W Polsce użytkowano 100 Jaków-11 i 92 czeskie C-11 (licencyjne odpowiedniki). Ciekawostką może być spora rozbieżność w malowaniach oznakowania przynależności państwowej jak i numerów taktycznych. W tamtych czasach w Polsce nie było bardzo sprecyzowanych wytycznych, które poruszałyby ten temat. Szachownica miała znajdować się na stateczniku pionowym, po bokach kadłuba i na spodzie skrzydeł. Dało to dosyć dużo swobody technikom lotniczym, dzięki czemu można było spotkać samoloty bez numerów taktycznych, z szachownicą tej samej wielkości na stateczniku pionowym jak i kadłubie, numery były malowane różnymi czcionkami i w różnych kolorach. Zdarzało się nawet, że szachownica miała odwrócone pola (na wzór współczesnych). Kolor kołpaka śmigła to również była indywidualna twórczość technika danego samolotu. Jednak najczęściej spotykanym malowaniem był kolor jasno popielaty.
Osiągi i kilka danych technicznych:
Rok rozpoczęcia produkcji: 1947

Prędkość maksymalna na wysokości 2250m: 460 km/h

Prędkość maksymalna (dopuszczalna) w nurkowaniu: 600 km/h

Pułap praktyczny: 7 100 m
Zasięg: 1 280 km
Sam model miał dosyć dobre detale, jednak trzeba było tu i ówdzie poprawiać fabrykę, dodałem łby od śrub na metalowym poszyciu, znaczniki wysuniętego podwozia, przewody we wnękach podwozia, uchwyty do odsuwania limuzyny, pod kadłubem antenę SRO i antenę UKF, w kokpicie kilka dźwigni, kompas nad tablicą przyrządów pilota instruktora, a także same tablice przyrządów firmy Yahu.

Pomalowany własną mieszanką tego co miałem pod ręką ;D
No to czas na zdjęcia:

nonjiCU.jpg

 

GCpbfyj.jpg

 

H12N5hA.jpg

 

mPudVkS.jpg

 

CLpJFzN.jpg

 

CYGgd7F.jpg

 

PCtevB1.jpg

 

W29Yl0A.jpg

 

 

 

WARSZTAT

  • Like 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, myszaty napisał:

Lajk będzie jutro. 😉

Model pierwsza klasa!

Położyłeś lekki połysk? Rewelacja, bardzo ładne śrubki i oszklenie - to sido działa!

 

Spoko, spoko, na luzie ;D
No właśnie nie, on jest matem pociągnięty, problemem jest chyba moja bardzo mocna lampa i brak rozproszenia tego światła. Wiem, że to tak nie wygląda i te tłumaczenie może być dziwne, ale serio. Przyznaję kilka razy na samym początku robiłem niektóre modele bardzo błyszczące, ale nauczyłem się, że to niezbyt tak było w rzeczywistości ;D Wrzucę zdjęcie, na którym bardziej poprawnie będzie widać, że aż tak się nie błyszczy, ale za to zdjęcie jest ciemniejsze.
 

IMG20230119224552.thumb.jpg.27c5c73c5c2276ea72ba154fd223d629.jpg

Edytowane przez Vieh_san
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten Jaczek, a już w porównaniu z waku to kosmos. 

Ostatnie zdjęcie pokazuje jakie to maleństwo. Wciąż jestem pełen podziwu dla tych co robią w siedemdwójce. :cool:

 

 

9 godzin temu, myszaty napisał:

i oszklenie - to sido działa!

 

WD 40 jeszcze lepsze... :lol:
 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.