Skocz do zawartości

M-28 Skytruck - Aeroplast 1:72 + dodatki własne :-)


Mikolaj75

Rekomendowane odpowiedzi

Warsztat Zenka mnie zainspirował, a że sprawa się elegancko zbiegła z transportowym konkursem na pwm, to  przedstawię relację też tu.

U mnie akurat nie Bryzy a Skytruck, stąd szereg różnic i trudności w poszukiwaniach materiałów. Niby zdjęć pełno, a jak się coś chce konkretnie to trochę bieda.

Budowa w konwencji średniozaangażowanej - część detali podkręcę, sam samolot raczej mało pootwierany będzie.

 

Zaczynam od kadłuba, konkretnie od przedziału transportowego.  Na początek przygotowanie ścianek wewnętrznych z otworami na okna - muszą być nieco większe niż wypraskowe dla uniknięcia wrażenia pogrubienia ścian:

 

UEHIzcKh.jpg


GbzsM1Qh.jpg


WP4Nq8zh.jpg


4Bkxc4Rh.jpg

 

 

Podłoga:

 

m0I43UAh.jpg


qa23WZFh.jpg

 

 

Listewka ograniczająco-orientująca wraz z wstępną kontrolą geometrii:

 

Id5JMDKh.jpg

 

 

I pomalutku urządzanie ścian :

 

r3Xqeg4h.jpg


emzwm1kh.jpg


3CxQ9juh.jpg

 

 

Wszystko pasuje i nawet trzyma geometrię:

 

45dL1cKh.jpg

 

 

CDN 🙂

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest patent na wklejanie tworzywa w takich równych odstępach jak na tej strukturze kadłuba? Chodzi mi o to, że wygląda jakbyś wklejał osobne kawałeczki pomiędzy każdym pionowym profilem, ale całość jest "zbyt prostoliniowa", więc albo masz poziomicę w oczach albo jest trik który chętnie poznam :hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wpisy. Odpowiedzi (trochę nie po kolei):

- Maxy - te czasy wrócą...;

-Wymysl - najprawdopodobniej SP-DDA;

- Bravo - okna będą raczej zestawowe, albo cięte odrębnie, ale wklejane od zewnątrz po malowaniu;

- Jachud - rzeczywiście każda część podłużnic była wklejana osobno na cienki klej. Utrzymanie linii zapewnia rozplanowanie - najpierw linia centralna (dla robionego obszaru), potem zewnętrzne, potem po kolei tak, aby zawsze wklejać w środku pomiędzy już wykonanymi pilnując ciągłości w ramach jednej linii. Opis pewnie zawiły, może trochę rozjaśni to ta fotka:

 

image.thumb.jpeg.00f0e24b82ec38928079c30d62858792.jpeg

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, zaruk napisał:

A czym wycinałeś okna w ściankach wewnętrznych?

 Hej - no masz na pierwszych zdjęciach - zrobiłem szablon, którym igłą wyciąłem 9 identycznych okienek. Oczywiście trzeba leciutko przepolerować, ale uważam, że dobry i powtarzalny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, BRAVO112 napisał:

a czy Pan Ziober to nie jest Twoj wujek?

 

 

Nie, Andrzej Ziober to nie jest mój wujek. Jest to natomiast Modelarz, od którego - przynajmniej w mojej subiektywnej opinii - nauczyłem się najwięcej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jachud3 napisał:

Jaki jest patent na wklejanie tworzywa w takich równych odstępach jak na tej strukturze kadłuba? 

Dawno, dawno temu sklejałem sobie P-61 z Monogramu i wymyśliłem sobie wtedy, że przed wklejeniem wręg przetrasuję sobie linie podłużnic jak linie podziałowe, żeby mi się te podłużnice po kawałku łatwo układało i nawet to dawało radę. Przepraszam, że tak nie pytany  odpowiadam😉

Edytowane przez lord_karton
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, BRAVO112 napisał:

napisalem tak, bo spotkalem P. Ziobera w Utrechchcie i ogladalem jego Mi-8 ( chyba )z wewnetrzna struktura kadluba 

Jeśli mnie pamięć nie myli, to był Mi-6; relacja Pana Andrzeja z budowy była w odcinkach na łamach AeroPlanu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie, że jest kolejny warsztat z M-28 - będę miał możliwość korygowania swoich prac 😀

I od razu mam pytanie. Czy tył powinien być cały z widocznymi podłużnicami i wręgami? Czy też mniej więcej  2/3 powierzchni. Znalazłem tylko takie dwa zdjęcia.

 

f0f27fa5fe0fe28dgen.jpg

8781973fcc100afagen.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Zenek za te  fotki - tak, zapewne masz tu rację, bo fotki Skytrucka też pokazują tę "wykładzinę". Oczywiście trzeba to tylko zweryfikować, bo są róże konfiguracje "tylnych wrót". U mnie otwierają się do wewnątrz i i tak mi prawie wszystko zakryją... Taki los detalisty 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.