Skocz do zawartości

Boxarty ZTS


jrf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Może już gdzieś były ale w nawiązaniu do inboxów modeli ZTS-u pozwolę sobie wrzucić fotkę paru pudełek pruszkowskich modeli z czasów PRL-u. Choć RWD-6 to może być samiuśki początek lat 90-tych.

SAM_1744.JPG

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze brakuje tego niżej, około 1985r.

Co do starszego brata RWD-6 to prawdopodobnie jeszcze lata 80te, końcówka, może się mylę.

Screenshot_2023-02-01-20-22-22~2.png

Dopiero zauważyłem że brak Łosia, tego większego 72 razy zmniejszonego bo kolega jrf założyciel tego wątku dał fotkę Łosia ale z serii Mikro144

Edytowane przez jmx62
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoś miał kilka pudełek. Pierwsze było długie, następne dopiero dopasowane do ramek. Graficznie też się różniły szczegółami. Te są inne od zamieszczonego wyżej ( pierwsze, to długie ).

łoś 1.jpg

łoś 3.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, kopernik napisał:

Łoś miał kilka pudełek. Pierwsze było długie, następne dopiero dopasowane do ramek.

Większe pudełko było wersją eksportową i z tego co pamiętam, było ładnie lakierowane.

Na rynek krajowy trafiły pudełka uboższe i mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rafał B napisał:

Większe pudełko było wersją eksportową i z tego co pamiętam, było ładnie lakierowane.

Nie wiem czy było eksportowe, ale jak piszesz, było piękne, lakierowane i w takim był mój pierwszy Łoś! 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Grzes napisał:

Nie wiem czy było eksportowe, ale jak piszesz, było piękne, lakierowane i w takim był mój pierwszy Łoś! 

Podobno, że pierwsze z nich pojawiły się wpierw w sprzedaży w demoludach i zgadzało by się to z tym, że mój znajomy przywiózł go był wtedy z enerdówka.

Zobaczyłem go wtedy pierwszy raz i byłem zaskoczony, bo w obrocie krajowym jeszcze go wówczas nie było, poza tym jak na tamte czasy przedstawiał poziom niemal zachodni.

Niedługo później krótka partia z dużym i lakierowanym pudłem pojawiła się i w naszej krajowej sprzedaży, ale kolejne edycje były już w pudełku zubożałym.

Kilka tych Łosi się w tamtym czasie skleiło.

 

Na marginesie taka ciekawa historyjka z tym Łosiem mi się przypomniała, bo w tamtym czasie cieszył się ponoć niezłym wzięciem, zwłaszcza w kraju kwitnącej wiśni.

Niejaki bowiem śp "Kotwica", handlujący w każdą niedzielę modelami marzeń ze zgniłego zachodu pod słynną krakowską Halą Targową, wymieniał podobno u swych dostarczycieli z zachodu po sztuce Łosia za 3 Hasegawy. Swoją drogą wszystkie zachodnie modele, którymi wtedy handlował rozchodziły mu się na pniu. Wystarczyło, że rozkładał się na swym miejscu z torbami, a już części modeli w nich nie było, ludzie wręcz wyrywali je sobie z rąk. No chyba, że były wcześniej zamówione i choć tanio nie było ludzie zamawiali, wtedy miałeś model zaklepany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kopernik napisał:

Łoś miał kilka pudełek. Pierwsze było długie, następne dopiero dopasowane do ramek. Graficznie też się różniły szczegółami. Te są inne od zamieszczonego wyżej ( pierwsze, to długie ).

Byłem przekonany, że były dwa: długie i krótkie. Ale jak widać długie długiemu nierówne.

 

2 godziny temu, Rafał B napisał:

Niedługo później krótka partia z dużym i lakierowanym pudłem pojawiła się i w naszej krajowej sprzedaży, ale kolejne edycje były już w pudełku zubożałym.

Tak, pierwszego Łosia miał starszy kolega ok. 1983 w długim pudełku,  je później nigdy na takiego się nie załapałem, aż dopiero w XXI wieku.

36 minut temu, BRAVO112 napisał:

to byla folia, ktora po 30 latach sama odlazi od kartonu 🙂

W moim egzemplarzu nic nie odłazi. Rocznik 1983 wygląda jak nówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BRAVO112 napisał:

bo ja niestety przewiazalem pudelka szara tasma klejaca i dlatego odlazi ( razem z tasma ) 😞 

Jeżeli odłazi Ci tylko z taśmą, a właściwie pod samą tylko taśmą, to nie jest to folia, tylko lakier UV.

Folia jest na tyle mocna, że przy zrywaniu z niej taśmy nie schodziła by wraz z nią miejscowo, tylko najprawdopodobniej zrywała by się na całym boku pudełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Rafał B napisał:

Większe pudełko było wersją eksportową i z tego co pamiętam, było ładnie lakierowane.

Na rynek krajowy trafiły pudełka uboższe i mniejsze.

Mój pierwszy był w dużym pudełku, kupiony w CSH na Krakowskiej (jako znawca Hali powinieneś kojarzyć gdzie była 😉).  Małe pudełka spotkałem dopiero kilka lata później.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Baas ArK napisał:

Mój pierwszy był w dużym pudełku, kupiony w CSH na Krakowskiej (jako znawca Hali powinieneś kojarzyć gdzie była 😉). 

No ba!  CSH na Krakowskiej, była miejscem wielu pielgrzymek 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Łoś w tym  dużym lakierowanym pudle był wersją eksportową, ale na samym początku sprzedaży w Polsce dostępny był tylko w takiej postaci. Mniejsze pudełko pojawiło się rok-dwa lata później. Była jeszcze jedna różnica - w dużym pudle wypraski były w kolorze białym, w tym drugim wydaniu (przynajmniej pierwszych seriach) jakimś głupawym niebieskawym. 😀 Trochę podobnie było z Jakami  1M- to pierwotne pudełko (z jednym Jakiem) miało białe wypraski, to drugie chyba zielone (albo niebieskawe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje mi się, że w tym późniejszym okresie bywały też wypraski Łosia w kolorze żółtawym, Jaka być może też. W każdym razie był okres, gdy na model Jaka 1M można było było natrafić w obu pudłach i starszym i  nowszym.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, witox napisał:

 Mniejsze pudełko pojawiło się rok-dwa lata później. Była jeszcze jedna różnica - w dużym pudle wypraski były w kolorze białym, w tym drugim wydaniu (przynajmniej pierwszych seriach) jakimś głupawym niebieskawym. 😀

Raczej na odwrót. Gdzieś w pudle z resztówkami poniewiera mi się jeden statecznik z wersji B. Jest bladoniebieski.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego, że pierwszy Łoś, którego zrobiłem był z białych wyprasek jestem pewien na 100%. Nie wykluczam, że w dużym pudle mogły być i inne kolory, niemniej dwie inne znane mi osoby też miały go w kolorze białym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.