Skocz do zawartości

Sprzęt lotniskowy


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Taką kolażówkę z pierwszego🚴‍♂️ planu też miałem tyle że dojeżdżałem z obiektu koszarowego kompanii krt na tzw. "górkę" czyli na teren techniczny kompanii radiotechnicznej (czyli na radary).

Edytowane przez jmx62
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wakacje między VII i VIII-mą klasą cały sezon na truskawkach, skup makulatury,  butelek i złomu i ... jest rowerek jak się patrzy.

Ale to tylko może zrozumieć nasze pokolenie, weź to powiedz teraźniejszej młodzieży.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spójrz na historię wstecz i obecnie: rowery różnej maści aktualne non stop na aeroklubowych i wojskowych lotniskach, obecnie dochodzą jeszcze hulajnogi na prąd i na napęd nożny (co do lotnisk komunikacyjnych to nie mam wiedzy)

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, barszczo napisał:

Z cyklu sprzęt lotniskowy:

1655424_390333434436675_868356521_o.jpg.74177079a186c1bac6dc3a4b2f63eed9.jpg

 

W Babimoście w latach 80-tych do przemieszczania się po lotnisku służyły "bzyki" czyli wszelkiej maści motorowery. A zdjęcie jest dla modelarzy świetne bo pokazuje jak wyglądała przyskrzydłowa osłona podwozia. Zwykle na zdjęciach zasłania ją zbiornik paliwa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, barszczo napisał:

Kolejne wygrzebane z dysku zdjęcia ze sprzętem lotniskowym. Na początek trochę starsze:

97090851_543249339593952_7424877674478174208_n.jpg.b5a92da9667bb42079c775f8f90a2bc7.jpg

 

 

Pierwszy raz widzę taki barakowóz 😮Może ktoś wyjaśni co oznacza tajemniczy napis DIS , i co było w tym barakowozie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, jmx62 napisał:

Dyżurny Inżynier Startów?

Dzisaj bym tak to rozsyfrował. Ale wtedy? Nie wiem.

 

Dyżurny Inżynier Startu, dziś DIL  -Dyżurny Inżynier Lotniska , i tez przed przylotem ,,niezwykle ważnej postaci...,, chodzą wszyscy z głowami w dół po całej płycie postojowej, jak na lotniskowcu...może Mario wreszcie za pożyczke od korei, kupi taki gadżet marynarce. Kto wie...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach kiedy ja służyłem w lotnictwie DIS był dyżurnym inżynierem startu i podlegał KL czyli kierownikowi lotów. DIS-owi w trakcie lotów podlegał cały personel SIL (służby inżynieryjno-lotniczej), który był wyznaczony do obsługi lotów. DIS-em był zawsze jeden z inżynierów eskadry. Wóz DIS-a tak jak na zdjęciu nie był specjalnie oznaczony tak jak kraciaka DL-a ale był specjalnie wyposażony. Wóz był wyposażony w radiostację do nasłuchu sytuacji w powietrzu, środki łączności do komunikacji z DL-em i DIL-em (o którym za chwilę) i zewnętrzne megafony do wydawania poleceń personelowi SIL. Wóz DIS-a w trakcie lotów stał na trawie naprzeciw PPS (płaszczyzny postoju samolotów). Dla mniej zorientowanych wyjaśnię że „loty” były zorganizowaną i zaplanowaną formą wykonywania różnych zadań lotniczych przez pilotów i trwały zawsze 6 godzin. Pewnie teraz też tyle trwają. W czasie gdy na lotnisku nie było lotów zarządzanie (dowodzenie) lotniskiem przejmował DKL czyli dyżurny kierownik lotniska. DKL-owi podlegał DIL czyli dyżurny inżynier lotniska który fizycznie przyjmował i obsługiwał obce samoloty lub śmigłowce na PPS czyli płaszczyźnie postoju samolotów. DIL w trakcie lotów przechodził pod zarządzanie DIS-a i przyjmował na PPS obce samoloty lub śmigłowce, które w trakcie lotów lądowały na lotnisku. DIL-em był zawsze któryś z techników samolotu lub starszych mechaników samolotów i za moich czasów rola DIL-a nie miała nic wspólnego z rolą DIS-a. Tak było za moich czasów. Niestety nie wiem jak jest teraz.

  • Like 1
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.