Skocz do zawartości

Abrams M1A1 FEP w Polsce. Tworzymy dokumentację.


sas55

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Na stronie 18 DZ na FB pojawiła się taka grafika z takim komentarzem:

Narazie to wizja artystyczna autora, ale proponujemy przyzwyczajać się do tego widoku 😎

 

357078396_657952163043638_3971278058668892054_n.jpg

Edytowane przez sas55
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dzień dobry,

Na stronie 18 DZ pojawiły się inne zdjęcia z portu. Ciekawe ujęcia z góry pokazują rozkład plam. Cała czternastka jest teraz  chyba w Biedrusku. Być może tam będą uzupełnione i ,,spolszczone''.

Pozdrawiam

Andrzej

357062599_588548183457031_4393585748430879168_n.jpg

357088602_588548150123701_2522960159272827426_n.jpg

357398104_588548090123707_3730414805270825851_n.jpg

357714291_588548160123700_7993026459952293886_n.jpg

Edytowane przez sas55
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Nareszcie. I po co się było martwić? Reflektory są, wyrzutnie granatów dymnych są. Jeszcze coś dojdzie...

A na zdjęciu z tej samej strony z fejsa i ze strony MON.

Pozdrawiam

Andrzej

353456850_664222555749932_8383159804835208240_n.jpg

53033431220_631d0b9d5a_o.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2023 o 08:42, Grzes napisał:

Ciekawostka - Syrenka w formie naklejki.

Do tej pory widziałem tylko malowanki.

ToroModel w zestawie Tablice rejestracyjne wz.2000, godła i napisy eksploatacyjne pojazdów Wojska Polskiego cz.1 ToRo Model 35D11 przewidziało taka ewentualność i mamy kalki na 1 (słownie: jednego) Abramsa.

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzes napisał:

Ciekawostka - Syrenka w formie naklejki.

Do tej pory widziałem tylko malowanki.

 

Godzinę temu, robertmodelarz napisał:

ToroModel w zestawie Tablice rejestracyjne wz.2000, godła i napisy eksploatacyjne pojazdów Wojska Polskiego cz.1 ToRo Model 35D11 przewidziało taka ewentualność i mamy kalki na 1 (słownie: jednego) Abramsa.

 

 

35d11.jpg

 

Spokojnie będą na pewno malowanki. Będą też pewnie kalki. Jak znam życie gajowy z wąsami się o to postara, ale poczekajmy na zestaw ,,Abramsy w Wojsku Polskim''.

Na razie jestem na wyjeździe i nie wnikam specjalnie w temat. Jednak skupiam się na razie na analizie porównawczej dokumentacji i modelu. W oparciu o dotychczas dostępne zdjęcia już znalazłem różnicę w oryginale i zestawie. Jak na razie na tym proponuję się teraz skupiać. Poniżej miejsce do przeróbki.

Pozdrawiam

Andrzej

Bez tytułu02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sas55 napisał:

 

 

Spokojnie będą na pewno malowanki. Będą też pewnie kalki. Jak znam życie gajowy z wąsami się o to postara, ale poczekajmy na zestaw ,,Abramsy w Wojsku Polskim''.

Na razie jestem na wyjeździe i nie wnikam specjalnie w temat. Jednak skupiam się na razie na analizie porównawczej dokumentacji i modelu. W oparciu o dotychczas dostępne zdjęcia już znalazłem różnicę w oryginale i zestawie. Jak na razie na tym proponuję się teraz skupiać. Poniżej miejsce do przeróbki.

Pozdrawiam

Andrzej

 

Rozmawiałem z właścicielem marki ToroModel na BABARYBIE na temat kalek na nasze K2, K9 i Abramsy- niestety stwierdził, że nie przewiduje na razie produkcji tego rodzaju oznaczeń. Pozostaje Home Made.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, sas55 napisał:

Spokojnie będą na pewno malowanki.

Andrzeju, ja jestem jak najbardziej spokojny :cool:

Tak jak napisałem - zwróciłem uwagę na ciekawostkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, sas55 napisał:

 

 

Spokojnie będą na pewno malowanki. Będą też pewnie kalki. Jak znam życie gajowy z wąsami się o to postara, ale poczekajmy na zestaw ,,Abramsy w Wojsku Polskim''.

Na razie jestem na wyjeździe i nie wnikam specjalnie w temat. Jednak skupiam się na razie na analizie porównawczej dokumentacji i modelu. W oparciu o dotychczas dostępne zdjęcia już znalazłem różnicę w oryginale i zestawie. Jak na razie na tym proponuję się teraz skupiać. Poniżej miejsce do przeróbki.

Pozdrawiam

Andrzej

Bez tytułu02.jpg

Odwołuję to co napisałem. Taka część jest w zestawie, ale tropię dalej

 

26 minut temu, robertmodelarz napisał:

Rozmawiałem z właścicielem marki ToroModel na BABARYBIE na temat kalek na nasze K2, K9 i Abramsy- niestety stwierdził, że nie przewiduje na razie produkcji tego rodzaju oznaczeń. Pozostaje Home Made.....

Kalki do polskich K2 będą w zestawie Hobby 2000. Zajrzyj do wątku o K2.

Natomiast polskie Abramsy muszą jeszcze otrzymać rejestracje i inne oznaczenia. Może pojawia się jakieś nazwy własne. Tomek na razie może nie planuje, Bo musi być popyt na takie kalki. A skąd popyt jak fepy z RFM sprzedały  się i nie wiadomo ilu chętnych będzie. Zresztą można zamówić gdzie indziej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sas55 napisał:

 Poniżej miejsce do przeróbki.

Pozdrawiam

Andrzej

Bez tytułu02.jpg

Ta skrzynka z telefonem jest w modelu.  Za to kopuła SCWS w modelu jest pozbawiona niektórych elementów. Nasze mają ja chyba jakąś zmodernizowaną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Kilka wątków, które otworzyłem ostatnio ma w podtytule stwierdzenie - tworzymy dokumentację. Temat dokumentacji ma w pewnych sytuacjach duże znaczenie i jest czasami dyskutowany przy okazji konkursów punktowanych. Są jednak i inne aspekty dokumentowania oryginalnych elementów w  swojej pracy a także samej pracy nad odzwierciedlanym obiektem. Dokumentacja pomaga nam w pracy nad niedokładnie odzwierciedlonymi przez producenta modelu fragmentami oryginału i to jest oczywiste. Jednak przy okazji analizowania modelu RFM 5048 Abrams M1A1 FEP pojawiła się rzadka lecz ważna cecha gromadzenia dokumentacji. Dokumentacja może nam bowiem pomóc w korygowaniu instrukcji modelu. To rzadka wada i raczej producenci nie popełniają błędów w instrukcjach. Wyjątkiem jest tu omawiany model.

Szczególnie niedoświadczeni modelarze mogą mieć kłopoty w takich przypadkach. Firmy produkujące x+1 wersji oryginału pakują często ramki do wszystkich wersji dodając tylko ramki do wersji aktualnej. Tak jest w przypadku np. wersji T-55 i tak jest w przypadku Abramsa FEP.

Na razie znalazłem kilka elementów oryginału, których nie ma w instrukcji. Spokojnie, są one na ramkach. Sprawa dotyczy elementów zaznaczonych na poniższych zdjęciach. Analiza w toku c.d.n.

Pozdrawiam

Andrzej

Pozostaje jeszcze ustalenie rzeczywistych kształtów tych elementów w ,,naszych'' Abramsach a temu będzie służył kompletny walkaround kiedy nasze wyjdą z ukrycia.

aa854c16e658962451da7a2df87d40d11a7b5a38.jpeg

m1a1_details_070_of_435.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.