Skocz do zawartości

IAR-81C, Aeronautica Regala Romana, 1:72, A-Model


GreGG24

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu rozszerzyłem swój obszar zainteresowań o modele samolotów używanych przez innych sojuszników Luftwaffe. Gdy na jednym z internetowych bazarów znalazłem model rumuńskiej konstrukcji IAR-81C, która była w pewnym sensie rozwinięciem polskich samolotów myśliwskich P-11 i P-24, nie mogłem się powstrzymać od zakupienia go. Zdając sobie sprawę ze wszelkich mankamentów modeli firmy A-Model, wiedziałem, że czeka mnie ciężka przeprawa, i nie myliłem się. Ostatecznie jednak dobrnąłem do końca, a efekt końcowy nie jest najgorszy, jak na dość wymagający model.

Model malowany akrylowymi farbami Tamiya i Mr Hobby, postarzany specyfikami Ammo. Co do śladów eksploatacji, zwłaszcza dużej łaty metalu pod znakiem rozpoznawczym na prawej burcie, wątpiących odsyłam do oryginalnego zdjęcia.

W kwestii owiewki, po zdjęciu maskowania okazało się, że zmatowiła się od środka, czyniąc tym samym daremną całą pracę nad wnętrzem kabiny (w tym tablicę przyrządów z Yahu). Nie mam wytłumaczenia, zwłaszcza, że nie używałem do klejenia jej kleju CA.

 

iar81_pt.thumb.JPG.eb883fea065700942498a6f555805adc.JPG

 

iar81_lt.thumb.JPG.b174181dd0934c58fcdff45aa618b03d.JPG

 

iar81_pp.thumb.JPG.bafc72bedebd903d7d754f0687b76f76.JPG

 

iar81_lp.thumb.JPG.f28e43c4d711bb673bc2f7ab8a6736e7.JPG

 

iar81_gora.thumb.JPG.dd27df790ae723cf0289b6aef1bac494.JPG

  • Like 15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny model a od mojego to na pewno.:super:

Owiewki nie możesz oderwać? To pewnie pamiątka po malowaniu.Gdzieś musiały się opary farby dostać.

Edytowane przez Xmen
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, wróciłeś z niebytu i to z rumuńskim rozmachem. Chwała za wygraną walkę z materią, IAR wyszedł bardzo fajnie. W kwestii owiewki to zrób tak jak pisał wyżej Xmen, a jeśli nie odejdzie to uznajemy że jest to odtworzona poranna rosa lub szron,  jakie często można  zaobserwować na prawdziwych samolotach. Wszak w lotnictwie jeszcze sezon zimowy :super:.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, GreGG24 napisał:

W kwestii owiewki, po zdjęciu maskowania okazało się, że zmatowiła się od środka, czyniąc tym samym daremną całą pracę nad wnętrzem kabiny (w tym tablicę przyrządów z Yahu). Nie mam wytłumaczenia, zwłaszcza, że nie używałem do klejenia jej kleju CA.

Wilgoć była w nocy, a w dzień słoneczko, to i zaparowała 😉.

Ogólnie jest moc. :super:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

dzięki za słowa otuchy. Faktycznie, spróbuję się jeszcze zmierzyć z tą owiewką, bo mnie wkurzyła okropnie. Naprawdę się starałem coś zrobić z tego zestawu, a tu taki babol. Może też uda mi się gdzieś nabyć kabinkę wacu, wtedy przerobię ją na otwartą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WujekAlice napisał:

Próbuj owiewki z klejem światłoutwardzalnym, albo wikolem. A takie zmatowienie owiewki po przyklejeniu to potrafi ostro wkur...zyć

 

Ona była wklejana na Ultra Glue (czyli w sumie wikolu). Przypuszczam, że mogły do środka dostać się opary farb.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pozostaje Ci stosować starą zasadę wojskową. Nie dopuszczać przeciwnika (oglądacza) zbyt blisko.

A na poważnie to model super. Podoba mi się. Wierzę że poradzisz sobie i ogarniesz problem. Trzymam kciuki.  :super:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.