Skocz do zawartości

Rozcieńczanie emalii Revell - problemy


Dannyrakieta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zwracam sie z prośbą o poradę/wskazówkę dotyczącą przygotowania emalii od Revella. Mam dwa główne i bardzo upierdliwe problemy:

1. Kiedy łącze dwie/trzy farbki zaczynają uwydatniają się "grudki" - sprawiają wrażenie, jakby w farbie był nasypany piasek. Do tego, farba bardzo gęsnieje i bardzo ciężko nakładać ją na model. Oczywiście, każde farbki są przezemnie intensywnie mieszane.

2. Rozpuszczalnik albo "ścina" fabę albo zamienia ją w "gluta". Próbowałem np. rozcieńczyć "Aliminium 99" jednak skończyło sie to fiaskiem.

Na składzie mam dwa rozcieńczalniki - jeden od Revella (Color Mix) i od Mr. Color Leveling thinner. Zupełnie nie wiem jak dobrać proporcje farby - zdążyłem już przetestować różne kombinacje opisywane w internecie, ale kończy się to źle. Chciałbym uzyskać idealną, porządaną konsystencje, odpowiednią do pracy przy pomocy pędzelka. 

W czym może leżeć wina? 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj rozcieńczalnika dedykowanego do emalii, bo te wymienione są do akryli, a MLT to już zupełnie zupkę robi, jest bardzo agresywny dla emalii, dlatego ścina Ci farbę.

Kiedyś używałem poniższego, bardzo fajny

https://www.mojehobby.pl/products/Rozcienczalnik-15096073.html

Humbrola też lubiłem, choć te opakowania są już nieekonomiczne

https://www.martola.com.pl/pl2681/produkty30644/enamel_thinners_28ml_

Może być też tzw White Spirit, dostępny w sklepach dla plastyków.

Edytowane przez giberes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na pewno masz Revell Color Mix a nie Revell Aqua Color Mix?

Ten drugi to w zasadzie rozwodniony alkohol, który nie nadaje się jako rozpuszczalnik do farb ftalowych (zwanych niesłusznie "emaliami")

Ale "Color Mix" (bez Aqua) powinien działać bez problemu. On jest dedykowany do "emalii".

Jakie farby mieszasz? Bo jeśli próbujesz mieszać metaliczne z innymi kolorami, to ma prawo sie nie udać. Farby metaliczne mogą być robione na bazie zupełnie innych rozpuszczalników i żywic niż reszta. I nie będą się dobrze mieszać,

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Wamodowski "rozcieńczalnik do farb typu Humbrol, Testors, Revell, Modelak, Aster" bardzo sobie ładnie z tym radzi. Nie używam ich zbyt wiele, ale jeszcze się nie spotkałem z problemami z rozcieńczaniem przez wamoda. Przy okazji, rozcieńczałem właśnie revelle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Temat umarł więc się podłączę może mi ktoś pomoże.

Mam następujący problem, potrzebuje pomalować część modelu emalią revell 99 aluminium. Chciałem do tego  użyć pędzla ale....

Bez rozcieńczenia zalewa mi detale ale to oczywiste, natomiast po rozcięczniu Mr.Hobby T-106 Mr. Color Leveling Thinner farba jest spoko ale przy nakładaniu kolejnej warstwy zmywa mi tą pod spodem czym może być to spowodowane? Zbyt słabym wyschnięciem farby? Złym rozcieńczalnikiem? Mam benzynę ekstrakcyjną  ale mam dziwne wrażenie że z nią nie chce w ogole współpracować farba już na etapie mieszania, mam również lakową ale jej jeszcze nie próbowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kolejnym zamówieniu na pewno tak zrobię, a czy do tego czasu mogę go czymś zastąpić? Jest to mój pierwszy model, pomalowałem go w większość aero został mi kawałem i mógł bym kłaść bezbarwny. Więc trochę przykro mi zamawiać tylko rozcieńczalnik i czekać aż przesyłka dojdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PiotrKonin napisał:

Temat umarł więc się podłączę może mi ktoś pomoże.

Mam następujący problem, potrzebuje pomalować część modelu emalią revell 99 aluminium. Chciałem do tego  użyć pędzla ale....

Bez rozcieńczenia zalewa mi detale ale to oczywiste, natomiast po rozcięczniu Mr.Hobby T-106 Mr. Color Leveling Thinner farba jest spoko ale przy nakładaniu kolejnej warstwy zmywa mi tą pod spodem czym może być to spowodowane? Zbyt słabym wyschnięciem farby? Złym rozcieńczalnikiem? Mam benzynę ekstrakcyjną  ale mam dziwne wrażenie że z nią nie chce w ogole współpracować farba już na etapie mieszania, mam również lakową ale jej jeszcze nie próbowałem

Ta kolejna warstwa farby to jaka jest , aluminium Revella? spróbuj tą pierwszą warstwę pokryć bardzo rozrzedzonym lakierem bezbarwnym matt nr.2 również od Revella , a gdy wyschnie nie powinno być już problemu . Jak wielka jest ta powierzchnia która musisz pomalować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, bulik58 napisał:

Ta kolejna warstwa farby to jaka jest , aluminium Revella? spróbuj tą pierwszą warstwę pokryć bardzo rozrzedzonym lakierem bezbarwnym matt nr.2 również od Revella , a gdy wyschnie nie powinno być już problemu . Jak wielka jest ta powierzchnia która musisz pomalować?

Czyli co na podkład dać bezbarwny i dopiero kłaść farbę?

Kolejność mam następującą: podkład, rzadka farba aluminium, i przy próbie położenia kolejnej zmywa mi do podkładu.

Powierzchnia to ok 4x1,5 cm chętnie prysnął bym to aero ale są tam elementy których za Chiny ludowe nie daje rady okleić.

Jest to mój pierwszy model w życiu więc mam w domu tylko to co niezbędne mi było, chemii też za wiele nie mam. Ale jakoś próbuje to własnym sumptem zrobić. Nie chciał bym też zamawiać nic bo po prostu szkoda mi czasu na czekanie aż paczka dojdzie albo płacić za wysyłkę więcej niż za np. rozpuszczalnik wamodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to faktycznie emalia, to najlepiej rozcieńczyć  właśnie white spiritem / benzyną lakową / do zapalniczek.  Te rzeczy powinieneś dostać w budowlanym albo sklepie dla plastyków.

Tylko emalia musi dobrze wyschnąć przed malowaniem kolejnej warstwy. Nawet kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2024 o 14:41, PiotrKonin napisał:

Czyli co na podkład dać bezbarwny i dopiero kłaść farbę?

Kolejność mam następującą: podkład, rzadka farba aluminium, i przy próbie położenia kolejnej zmywa mi do podkładu.

Powierzchnia to ok 4x1,5 cm chętnie prysnął bym to aero ale są tam elementy których za Chiny ludowe nie daje rady okleić.

Jest to mój pierwszy model w życiu więc mam w domu tylko to co niezbędne mi było, chemii też za wiele nie mam. Ale jakoś próbuje to własnym sumptem zrobić. Nie chciał bym też zamawiać nic bo po prostu szkoda mi czasu na czekanie aż paczka dojdzie albo płacić za wysyłkę więcej niż za np. rozpuszczalnik wamodu. 

Pomaluj aluminium jedną warstwę, po całkowitym wyschnięciu nałóż kolejną warstwę  ale już mocno rozrzedzonej bezbarwnej nr,2 ,  staraj się nabrać tylko tyle tej rzadkiej farby ile potrzebujesz na pomalowanie tej powierzani , unikniesz w ten sposób zalania bezbarwnym innych elementów . Maluj w jednym kierunku , tylko jednym pociągnięciem pędzla., jeden obok drugiego,  przy drugim pociągnięciu w pomalowanym już miejscu możesz naruszyć warstwę aluminiowej. Gdy warstwa bezbarwnej wyschnie pomaluj trzecią warstwą ale aluminium. Powinno być ok, ja tak robię i nie mam problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.