Skocz do zawartości

Szybki Świąteczny warsztat Ranault FT-17, druk 3D, skala 1/35


robertmodelarz

Rekomendowane odpowiedzi

Czas powrócić do sklejania, tym razem maleńki czołg Renault FT-17 - wydruk 3D-skala 1/35.  Projekt zakupiony ze strony :

https://cults3d.com/

Zawieszenie razem z gąsienicami wydrukowane.

1680846068316.jpg

1680846068325.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień drugi - wszystkie części wydrukowane i oczyszczone z podpór po druku. Na strop wieży wrzuciłem odrobinę szpachli japońskiej, ponieważ widać buło schodki po  druku :

 

1680846011632.jpg

1680846011604.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2023 o 17:54, seven up napisał:

Czyżby druk 3D to przyszłość modelarstwa?! Jakiego kleju używasz do łączenia elementów?

Prawdopodobnie już nie będzie modeli na ramkach, za opłatą kupisz projekt, który sam w domu wydrukujesz. Klej to najtańsze CA czyli 007 z licencją na .......

Dzień trzeci - z grubsza już na ziemi. 

image.png.152e256577d3ab39866e5ef88163e6a8.jpg

1680864883694.jpg

Czy ma ktoś z szanownych forumowiczów jakieś kalki to tego stwora- planuję jednolite zielone malowanie. Występowały również egzemplarze bez żadnych oznaczeń, ale jakiś karciany znak na kadłubie , dodaje powagi. 

 

0004V08B5ELTDBIN-C321-F4.jpg

40c275_f02c445d01c542039f13a5ceb11a56af_mv2.jpg

b-883.jpg

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, robertmodelarz napisał:

Prawdopodobnie już nie będzie modeli na ramkach, za opłatą kupisz projekt, który sam w domu wydrukujesz.

Mam nadzieję że się mylisz bo ten wydruk trochę słaby jest, widać to po wieży a lufa to już w ogóle taka jakaś dziwna 

Pomalowałeś go jakimś podkładem? na drugiej fotce żywica ma inny kolor nie widać też szpachli na wieży 😁

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, slawekmalysek napisał:

Mam nadzieję że się mylisz bo ten wydruk trochę słaby jest, widać to po wieży a lufa to już w ogóle taka jakaś dziwna 

Pomalowałeś go jakimś podkładem? na drugiej fotce żywica ma inny kolor nie widać też szpachli na wieży 😁

 

Wydruk słaby bo słaba drukarka z aliexpress, lufa do obrobienia, to ten sam model fotki z komórki robione spontanicznie. 

Co do przyszłości druku #D to nie ma już odwrotu, przez jakiś czas będą w sprzedaży modele wtryskowe i drukowane w 3D. Podobnie było z telefonami komórkowym, NOKIA padła, ponieważ nie wierzyła w smartfony......Za  42,99 PLN możesz sobie taką Renówkę wydrukować:......

https://cults3d.com/en/3d-model/various/renault-r35-1-35-1-48-1-72

   DONRReReR TTT CCU NNUDNDONUNUONUUNUNU LD STL file Renault R35 1:35・Model to download and 3D print

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, robertmodelarz napisał:

Co do przyszłości druku #D to nie ma już odwrotu, przez jakiś czas będą w sprzedaży modele wtryskowe i drukowane w 3D

Osobiście nie sądzę. Nie każdy będzie chciał sam sobie drukować model. Wbrew pozorom nie jest to to samo co wydruk kartki papieru. Zawsze będą tacy którzy będą chcieli dostać gotowe wypraski/wydruczki a wtedy okaże się, że wtrysk jest po prostu tańszy. Nie wspomnę o tych, którzy są zbieraczami modeli do sklejania oraz tych co lubią kupować byle co ale w ładnym pudełku. Zgodzę się, że druk 3D będzie wypierał wtrysk w modelach niszowych ale przy produkcji wielkoseryjnej na razie nie ma szans. Zgadzam się, że technologia druku 3D idzie do przodu ale jestem pewien, że producenci wtryskarek też nie siedzą i dłubią w nosie z nudów. Nie wszystko idzie zawsze tak jak to przewidują wróżbici. Weźmy pokrewną dziedzinę jaką jest druk zdjęć. Teoretycznie mamy wszystko żeby drukować tanie, dobrej jakości zdjęcia w domu a fotolaby i tak mają się dobrze. I na koniec musimy pamiętać, że z dobrą reklamą, może przegrać nawet najlepsza technologia.

Poczekamy, może dożyjemy i wtedy zobaczymy.

Edytowane przez Endrju
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że  bliskiej przyszłości druk będzie interesującą alternatywą dla osób, które dziś kupują produkty MC lub podobne. Fajny efekt końcowy przy umiarkowanej cenie i niewielkiej komplikacji samego modelu. Dla wielu jednak tradycyjne modele wtryskowe nadal będą oferowały dużo większą ilość elementów/skomplikowanie. Dla mnie efekt końcowy jest oczywiście  wyznacznikiem sensowności tego hobby, ale nie mniej ważny jest sam proces budowy. Nie wiem jaki byłby koszt zakupu i wydrukowania pojazdu składającego się z 500, a nie 15 elementów, tutaj prośba o informacje. Na dzień dzisiejszy druk 3d w modelarstwie bardziej zaawansowanym postrzegam jako źródło dodatków, nie całych modeli.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lany poniedziałek!!!!

Podkład z puchy- najlepszy na żywicę,

AK-Interactive AK 4054 WWI French Green 1,

AK-Interactive AK 4055 WWI French Green 2,

Track primer i rozcieńczalnik.

Sikawka i lejemy!!!!

 

1681140599293.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@robertmodelarznie wydrukować a kupić plik stl  to zasadnicza różnica, koszt pliku a koszt druku, jeśli dasz na przeciętną drukarkę to nawet FTF będzie Tamiyą, jak dasz na 8k to będzie znacznie lepiej ale na pewno nie tanio, tutaj jest jeszcze granica między jakością a wielkością i o ile modele w 72 zaczynają być konkurencyjne (np do żywic MARS czy innych producentó)  to np 1/35 jest jeszcze daleko w tyle (koszt np AMX50 z 3D to ok 130 ojro)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Greif napisał:

@robertmodelarznie wydrukować a kupić plik stl  to zasadnicza różnica, koszt pliku a koszt druku, jeśli dasz na przeciętną drukarkę to nawet FTF będzie Tamiyą, jak dasz na 8k to będzie znacznie lepiej ale na pewno nie tanio, tutaj jest jeszcze granica między jakością a wielkością i o ile modele w 72 zaczynają być konkurencyjne (np do żywic MARS czy innych producentó)  to np 1/35 jest jeszcze daleko w tyle (koszt np AMX50 z 3D to ok 130 ojro)

Masz rację - tanio to już było......ale jak się zaczaruje rzeczywistość tak jak ten PAN- to jesteśmy na płaskowyżu.....

Adam Glapiński. Kim jest prezes NBP. Sylwetka

Żywica z aliexpress za 54,86  PLN z darmową wysyłką

NOVA3D-ywica-z-mo-liwo-ci-mycia-wod-3D-d

Koszt pliku to  z projektem 51 PLN

Dla porównania - oczywiście jakościowo o wiele lepszy model  MENGA kosztuje ponad 211 PLN w  promocji!!!

 https://www.mojehobby.pl/products/French-Light-Tank-FT-17-Case-Turret.html

RAZEM 105 PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Greif napisał:

zapomniałeś dodać koszt drukarki aby było warto się w to bawić najlepiej  8k

Sprzęt tani nie jest- to fakt.

Drukarka jest powiedzmy służbowa -ponieważ służy do innych celów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

a no właśnie masz dostęp a to nie co inna sytuacja natomiast z mojego doświadczenia- przy kilku modelach dla siebie (jak w moim przypadku) zlecam druk bo babranie się w żywicy wcale nie jest takie hop, do tego potrzebna myjka naświetlarka itd, dla kilkunastu elementów jakie potrzebowałem do swoich projektów zlecenie druku było i jest łatwiejsze, może nie jest najtańsze ale nie ma dramatu, do tego drukarki mają swoje widzimisię, i nie na każdej żywicy da się wydrukować taką mega jakość a cena dobrej żywicy też nie jest już tak tanio...
ale dla mnie bardzo fajna sytuacja bo zamiast ślęczeć nad 6 resorami po 7 piór w każdym plus mocowania do wagonu , pzzzt pzzzt i mam gotowe łacznie na 3 kolejne projekty, więc na pewno ta dziedzina dla modelowania szczególnie dla osób budujących nie typowe modele jest fajną alternatywą i co ważniejsze z coraz łatwiejszym do niej dostępem.
Także ja jestem za :D
Oglądam jak to wyjdzie po pomalowaiu
Pzodro
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, robertmodelarz napisał:

Prawdopodobnie już nie będzie modeli na ramkach, za opłatą kupisz projekt

Dalej będą w ramkach, ale za to będzie i już jest spory zalew dodatków z druku 3D i nawet Eduard wypuścił cały kokpikt do Zera. 

 

 

 

 

48183_rd.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, xoxsc napisał:

Dalej będą w ramkach, ale za to będzie i już jest spory zalew dodatków z druku 3D i nawet Eduard wypuścił cały kokpikt do Zera. 

 

Pewnie że będą dostępne  modele wtryskowe, jak i teraz w epoce smartfonów telefony z klawiaturą.

image.jpeg.bdf1e055ac0322afda1be91b40c7fc05.jpeg

Zobacz ten warsztat:

Wcześniej ten model był tylko  w vacu

UNIKAT PZL SUM 1/48 VACU

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, robertmodelarz napisał:

Za  42,99 PLN możesz sobie taką Renówkę wydrukować:......

https://cults3d.com/en/3d-model/various/renault-r35-1-35-1-48-1-72

Jeśli komuś nie przeszkadza brak detali i zgodności z oryginałem to może.

Zrobiłem kiedyś risercz po projektach 3D którymi byłbym zainteresowany i porównując je z oryginałami nie znalazłem ani jednego który by się dla mnie nadawał. I problemem nie były jakieś drobiazgi. Te projekty nadają się wyłącznie do gier bitewnych.

Technologia super, ale jest jak zwykle czynnik ludzki. Wraz z technologią powstało pełno wytwórców/projektantów którzy wywęszyli w tym szybki zarobek. Niestety "szybki" to tutaj słowo klucz, w większości nikomu nie chce się (lub nie potrafią) zrobić tego porządnie.

Wracając do Renault. Pierwsza fotka i pierwsze porównanie. Dalej nawet nie sprawdzałem.

 

 

 

r1.jpg

r2.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, modelasz napisał:

Jeśli komuś nie przeszkadza brak detali i zgodności z oryginałem to może.

Zrobiłem kiedyś risercz po projektach 3D którymi byłbym zainteresowany i porównując je z oryginałami nie znalazłem ani jednego który by się dla mnie nadawał. I problemem nie były jakieś drobiazgi. Te projekty nadają się wyłącznie do gier bitewnych.

Technologia super, ale jest jak zwykle czynnik ludzki. Wraz z technologią powstało pełno wytwórców/projektantów którzy wywęszyli w tym szybki zarobek. Niestety "szybki" to tutaj słowo klucz, w większości nikomu nie chce się (lub nie potrafią) zrobić tego porządnie.

Wracając do Renault. Pierwsza fotka i pierwsze porównanie. Dalej nawet nie sprawdzałem.

Wszystko się zgadza, projektant 3D najczęściej dysponuje tylko fotografiami oryginału.  W modelach wtryskowych też jest wiele uproszczeń i baboli.  Idealnym rozwiązaniem jest skaner 3D- wyjazd do muzeum, zgoda dyrektora na zaglądanie do zabytku i tyle!!!! To tak jak z whisky jest 3-letnia (pomieszany spirytus z bejcą) jest i 12 -letnia  single malt whisky -destylowana wyłącznie ze słodu jęczmiennego bez dodatku innego ziarna i cukru. Cały czas idziemy  lepsze jest wrogiem dobrego. To mój pierwszy  model z 3D. Damy radę!!!! Najważniejsze jest hobby i dobra zabawa.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, robertmodelarz napisał:

W modelach wtryskowych też jest wiele uproszczeń i baboli.

Oczywiście, ale tam jest grupa osób, zamknięte fora na których zaproszeni modelarze sprawdzają projekty itd. A tu mamy małego Kazia któremu się bardzo spieszy i nawet porządnego riserczu nie zrobi. Bo porządny risercz to większość czasu przeznaczonego na projekt.

W sumie cała sytuacja jest dla mnie zabawna. Bo pamiętam jak się kiedyś tasowali wszyscy nad nowym modelem. Milion zdjęć z netu i wytykanie każdego błędu. A teraz łał, mam projekt za 40 złotych i nikt nawet nie sprawdzi co to warte.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wprzybylak napisał:

Jak widzę koledzy dużo lepiej zorientowani, w takim razie ile na dzień dzisiejszy wychodzi zakup projektu + wydruk w 1/35 przyzwoicie wykonanego projektu? Oczywiście bez uwzględnienia zakupu drukarki.

Wygląda że  to nie warte, szajs  ,chyba że dal relaksu,  raczej  lepszy model za nie dużo złotych menga 

Edytowane przez Evildead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, robertmodelarz napisał:

Masz rację - tanio to już było......ale jak się zaczaruje rzeczywistość tak jak ten PAN- to jesteśmy na płaskowyżu.....

Adam Glapiński. Kim jest prezes NBP. Sylwetka

Żywica z aliexpress za 54,86  PLN z darmową wysyłką

NOVA3D-ywica-z-mo-liwo-ci-mycia-wod-3D-d

Koszt pliku to  z projektem 51 PLN

Dla porównania - oczywiście jakościowo o wiele lepszy model  MENGA kosztuje ponad 211 PLN w  promocji!!!

 https://www.mojehobby.pl/products/French-Light-Tank-FT-17-Case-Turret.html

RAZEM 105 PLN

Model Menga bez wnętrza  w promocji kosztuje 116zł

https://www.mojehobby.pl/products/TS-011-French-FT-17-Light-Tank-Riveted-Turret.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JanuszF napisał:

Model Menga bez wnętrza  w promocji kosztuje 116zł

https://www.mojehobby.pl/products/TS-011-French-FT-17-Light-Tank-Riveted-Turret.html

Mam ten model, fajny jest, ale wieża jest kanciasta -innego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie wiem jaka będzie przyszłość druku 3d, ale konkretnie w przypadku tego modelu osobiście wybrał bym zestaw od meng. A jak ktoś naprawdę lubi detale to Voyager proponuje zestaw PE. Można skleić o wiele lepszy model z większą ilością detali, szczególnie w porównaniu do tego modelu STL, gdzie podwozie i gąsienice drukują się jako jeden obiekt. Sam się trochę bawię żywicznym drukiem 3d i jest trochę zabawy, z czyszczeniem w ISO druków. Czasami drukarka grymasi i trzeba powtarzać druk. Proponowana żywica za 54zl jest słaba, lubi się odpryskiwać, szczególnie jak się próbuje nawiercać otwór w wydrukowanym elemencie. Dodatkowo jest dużo roboty z pozbywaniem się artefaktów druku. Zgadzam się że dzięki drukarce 3d łatwiej jest pozyskać modele które raczej nie zostaną wydane w formie wtryskowej. Jeszcze lepiej jest jak ktoś lubi malować figurki i to szczególnie w dużych skałach. Na cgtrader.com można znaleźć dużo interesujących plików stl.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.