Skocz do zawartości

F-14A Tomcat Monogram 1/48


Staryfajter1954

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nie zamieszczałem żadnej galerii. Pora nadrobić to. Dziś monogramowski Tomcat w skali 1:48 zbudowany z modelarskiego złomu.  Model nie jest idealny ale ja sobie z tego doskonale zdaję sprawę jednak wyzwaniem było uratować ten zabytek i wygląda na to, że mi się udało :).

B371AD8C-AE02-4B48-BFE2-61D06A045DAF.jpeg

42CDE0E1-C470-48EA-AB4E-7CB0BA05F91A.jpeg

9C10AD88-3E2D-4307-B094-81D7BA31689C.jpeg

E84C67F8-82F9-403F-910E-B0059528A848.jpeg

AE0BB901-F2E4-4049-87D2-385E287E27C4.jpeg

7CCDF7CC-75C0-44BB-80FD-81916C2BE0E3.jpeg

Edytowane przez Staryfajter1954
  • Like 24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Tomcat ma w sobie to coś co przyciąga wzrok. Jest jak amerykański krążownik szos :). 

 

Zdecydowanie tak. :piwo:

Moim skromnym zdaniem to najpiękniejszy powojenny amerykański samolot. :banan:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym Tomcacie zabieram się za kolejny projekt i jest nim McDD F-4J Phantom II z zestawu Italeri ex ESCI. Będzie z nim też troszkę roboty ale to i zestaw wykonany w nowocześniejszej technologii z liniami wklęsłymi.  Możliwe, że w ramach treningu przenituję go tu i ówdzie :).

2BE1F00F-4635-4F2B-A150-31D94C56E540.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, barszczo napisał:

Super, stare, dobre Esci. Ale teraz relację poproszę, choćby w dziale vintage :D .

Planuję ten zestaw nieco zwaloryzować ale jeszcze nie podjąłem decyzji czy będzie to waloryzacja klasyczna czy jakieś połączenie starego zestawu z detalami innych a może nawet z użyciem elementów fototrawionych i żywicznych. Być może zrobię i na tym forum relację z budowy ale z pewnością będzie relacja na Facebooku.  Jeżeli chcesz to mogę zamieścić kilka fotek z budowy tego Tomcata ale były one zamieszczone również na Facebooku i dość łatwo je znaleźć chociażby  w grupie Stare pierniki retro & vintage models albo Modelarscy Masochiści. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Staryfajter1954 napisał:

Być może zrobię i na tym forum relację z budowy ale z pewnością będzie relacja na Facebooku.  Jeżeli chcesz to mogę zamieścić kilka fotek z budowy tego Tomcata ale były one zamieszczone również na Facebooku i dość łatwo je znaleźć chociażby  w grupie Stare pierniki retro & vintage models albo Modelarscy Masochiści. 

 

Odbieram ten wpis jakbyś łaskę robił,  że zamieścisz relację albo zdjęcia z budowy.

Jak dla mnie to możesz się całkowicie przenieść na "pejsbuka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, _OldMan_ napisał:

 

Odbieram ten wpis jakbyś łaskę robił,  że zamieścisz relację albo zdjęcia z budowy.

Jak dla mnie to możesz się całkowicie przenieść na "pejsbuka".

Facebook jest szybszy i wygodniejszy do robienia relacji z budowy natomiast Modelwork jest dobry do pokazania gotowego już modelu. Facebook nie ma takich ograniczeń w zamieszczaniu zdjęć jak forum i dlatego wolę tam robić relację z budowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Staryfajter1954 napisał:

Facebook jest szybszy i wygodniejszy do robienia relacji z budowy natomiast Modelwork jest dobry do pokazania gotowego już modelu. Facebook nie ma takich ograniczeń w zamieszczaniu zdjęć jak forum i dlatego wolę tam robić relację z budowy. 

 

Ale to jest twój punkt widzenia. Ja pozostanę przy swoim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Staryfajter1954 napisał:

Planuję ten zestaw nieco zwaloryzować ale jeszcze nie podjąłem decyzji czy będzie to waloryzacja klasyczna czy jakieś połączenie starego zestawu z detalami innych a może nawet z użyciem elementów fototrawionych i żywicznych. Być może zrobię i na tym forum relację z budowy ale z pewnością będzie relacja na Facebooku.  Jeżeli chcesz to mogę zamieścić kilka fotek z budowy tego Tomcata ale były one zamieszczone również na Facebooku i dość łatwo je znaleźć chociażby  w grupie Stare pierniki retro & vintage models albo Modelarscy Masochiści. 

Nie wszyscy są facebookowi lub chcą tam robić poszukiwania, najprościej podlinkować strony z relacjami z dostępem bez rejestracji. Ja wychodzę z założenia, że chcąc dać się pokazać innym sam muszę o to zadbać nie tworząc żadnych ograniczeń.  Jak wpiszę masochiści albo stare pierniki, to nie wiem czy mi się kontrola rodzicielska nie włączy ; )))

Edytowane przez panmopsik
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z zapytaniem o relację z budowy tego modelu zamieszczam kilka fotek z jego budowy. Model do mnie trafił ze złamana górną częścią kadłuba, którą postanowiłem naprawić i na zdjęciach widać proces naprawy. Było sklejanie, szpachlowanie, szlifowanie i polerowanie oraz odtworzenie linii podziałowych.

24BF5712-7576-4F8B-B8DF-30BD8FD9D23F.jpeg

32351399-D9C4-4A98-A7E2-EFDABF54E782.jpeg

65551AB8-BC5E-483E-9149-C332E058120D.jpeg

2022-11-13 21.22.33.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dużym problemem podczas budowy tego modelu było połączenie przedniej części kadłuba.  Po sklejeniu obu połówek kadłuba wystąpił paskudny szew, który wymagał usunięcia. Było z nim sporo pracy ale efekt był raczej zadawalający chociaż nie idealny.

2022-11-28 19.40.53.jpeg

2022-09-05 20.49.47.jpeg

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dość poważnym problemem okazał się montaż wlotów powietrza , które są dość kiepsko spasowane. Rozwiązaniem problemu okazało się odcięcie łącznika i wklejenie go wprost do kadłuba oraz podcięcie z tyły miejsca mocowania wlotu. Zecydowanie takie rozwiązanie pomogło spasować wloty powietrza i ułatwiło pracę. Mimo to w miejscach połączeń wlotów powietrza powstały spore szpary wymagające wypełnienia szpachlówką  albo innym materiałem. Na wlotach  powietrza widać przetasowanie na wklęsłe linie podziałowe blach. Ich układ został poprawiony w stosunku do tego co proponuje producent.                                                                                                                                                                                                                                

2022-09-26 00.36.18.jpeg

2022-09-26 00.36.34.jpeg

2022-12-25 14.46.22.jpeg

2023-01-02 16.24.43.jpeg

2022-12-28 00.02.43.jpeg

2022-09-05 20.49.47.jpeg

2022-10-13 20.14.01.jpeg

Edytowane przez Staryfajter1954
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnim problematycznym miejscem jest połączenie osłony kabiny z kadłubem. Na połączeniu krawędzi z tyłu osłony tworzy się paskudna szpara. Rozwiązaniem jest zamontowanie osłony w pozycji otwartej. Model został pomalowany farbami Bilmodel (powierzchnie dolne) i Mr.Hobby (powierzchnie boczne i górne). Farby były nakładane na czarny podkład Mr. Surfacer 1500.  Nałożone kalkomanie to zestaw oryginalnych kalkomanii Monogram. Są one nieco pożółkłe i dość grube ale dały się dość łatwo nałożyć i nieźle reagują na płyn na kalkomanie firmy Wamod. Ostatnimi etapami budowy był montaż podwozia i uzbrojenia podwieszanego. 

To chyba tyle w kwestii budowy tego modelu. Efekt końcowy widoczny jest widoczny w galerii.

2023-01-17 01.58.56.jpeg

2023-03-12 12.22.53.jpeg

2023-03-19 17.30.55.jpeg

2023-05-09 00.51.26.jpeg

2023-05-09 00.50.55.jpeg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.