Jump to content

Szwejk na sterydach, czyli T-72M4CZ, Trumpeter1/35

C3PO
 Share

Recommended Posts

Witam. Jestem Paweł i jestem nowy na forum. Do tej pory podglądałem tylko co tu się wyprawia, aż wreszcie zdecydowałem się sam coś pokazać. Na forumowy debiut, wybrałem sobie model czołgu, który w oryginale powstał za naszą wschodnią granicą, jednakże, żeby nie było zbyt niepolitycznie, zdecydowałem się przedstawić jego modyfikację, której dokonali nasi południowi bracia, Czesi. Mowa tu o czołgu T-72M4CZ (kilka fotek poniżej). Dawno, dawno temu, w odległych odmętach naszego forum, powstał już model tej maszyny, był on jednak stworzony w oparciu o model Tamiyi T-72M1.  Od tamtej pory, nie widać już było miniatury tego najbardziej urodziwego ze wszystkich, przedstawiciela rodziny T-72 na tym forum. Na szczęście dziś, nie trzeba już kombinować i przerabiać Tamiyi, wystarczy kupić model Trumpetera 😁. Ja takowego zakupu dokonałem i już wieczorem, gdy dzieci pójdą spać, zabieram się za budowę. Jak pisałem wyżej, kilka zdjęć prawdziwego wozu na zachętę. Zapraszam do oglądania i komentowania. 

Screenshot_20230713-160401-318.png

Screenshot_20230713-160419-402.png

Screenshot_20230713-160436-380.png

Screenshot_20230713-160455-932.png

Edited by C3PO
  • Like 6

Zdecydowanie jedna z najładniej wyglądających wersji T-72  także budowa będzie bardzo ciekawa. Powodzenia i czekam na pierwsze efekty. Miło też widzieć kolejnego pancerniaka na forum :piwo:

Czołem. Czas na pierwszą aktualizacje zdjeciową. Budowę rozpocząłem oczywiście od wanny. Jest już prawie sklejona, lecz w międzyczasie, zdecydowałem się także, na pierwszą waloryzację, własnym sumptem.  Waloryzację wanny oczywiście. Uznałem, że jest ona konieczna, gdyż zamierzam zbudować swoją makietę, bez fartuchów przeciwkumulacyjnych.  Cóż to z waloryzacja, zapytacie? Otóż, po modyfikacji, masa własna czołgu wyraźnie zwiększyła się, co wymusiło na konstruktorach, zastosowanie dodatkowego zestawu amortyzatorów i ja takież właśnie amortyzatory staram się odtworzyć, co będzie widać na zdjęciach poniżej. To początki, więc proszę o wyrozumiałość. W linku wklejonym pod zdjęciami, znajdziecie podpowiedź, jak to ma wyglądać. W tym samym linku, znajduje się też sposób zwaloryzowania pokrywy silnika, gdyż ten element Trumpetera skopał. Na chwilę obecną, sytuacja wygląda tak...

IMG_20230714_213031097.jpg

IMG_20230714_213231149.jpg

IMG_20230714_213315727~2.jpg

IMG_20230714_213748262.jpg

IMG_20230714_213943383~2.jpg

Zapowiadany link:

http://scaleartbynikolas.blogspot.com/2016/03/t-72m4-cz.html?m=1

Edited by C3PO
  • Like 2

Witam. Wiem, że postępy z prac nikłe, ale dwójka dzieci na wakacjach u taty, skutecznie odwodzi go od modelarstwa. Nie mniej jednak, robię co mogę. Pierwszy zestaw amortyzatorów prawie gotowy, zostało tylko małe szpachlowanie i  śruby. Potem druga strona i dokończenie wanny. 

IMG_20230717_183431875.jpg

Edited by C3PO
  • Like 2

Witam. Znów jakie maleńki postęp. Pierwszy zestaw amortyzatorów prawie gotowy i przyklejony, teraz zostało dorobić spawy. Jako, że troszkę mnie te amorki zaczęły nudzić, pooklejałem trochę wieżę różnymi różnościami. Jutro dokończę amortyzatory na drugiej stronie i będzie można działać dalej. Tak to teraz wygląda...

IMG_20230724_223737900~2.jpg

IMG_20230724_223802052~2.jpg

IMG_20230724_223815076~2.jpg

IMG_20230724_224117521~2.jpg

• Like 2

Gąski ruchome Trex  są oczywiście fajniejsze, ale zestawowym, też nic nie dolega.  Połowa i tak nie będzie widoczna.. Koszt/efekt chyba do przemyślenia- Ich cena to  ponad połowa modelu.

05595-8.jpg

2 godziny temu, robertmodelarz napisał:

Koszt/efekt chyba do przemyślenia- Ich cena to  ponad połowa modelu.

05595-8.jpg

No ale do sklepu przecież już ich nie zwrócę. 😁😁😁. Poza tym, oszczędzanie nigdy nie było moja mocną stroną. 

4 godziny temu, robertmodelarz napisał:

...Połowa i tak nie będzie widoczna...

05595-8.jpg

U mnie będzie widoczna, gdyż wspominałem wcześniej, że robię model bez fartuchów przeciwkumulacyjnych. Ogólnie, wzoruję się na tym pojeździe...

Screenshot_20230713-160455-932.png

• Like 1

Choć jeszcze nie całą, bo ja naprawdę mam niewiele czasu na zabawę, to jednak gąsienica wygląda fajnie, a przede wszystkim super się składa. Wyjmujemy dwa ogniwka z pudełka, łączymy dwoma pinami i gotowe. Zero wycinania, zero czyszczenia. Sama przyjemność. Gdybym miał kupić te gąski jeszcze raz, zrobił bym to bez namysłu..

IMG_20230726_005642261~2.jpg

Aż żal, że do T-72B3M takich nie robią 😞

Bo właśnie takim zajmę się po Szwejku 😁😁😁

Screenshot_20230726-010631-889.png

Edited by C3PO
  • Like 2

W gąsienicach też rzeczywiście najbardziej nie lubię wycinania i czyszczenia każdego ogniwa, poza tym takie klejone na stałe zawsze mi gdzieś na bok uciekną i nienaturalnie leżą, a ruchome rozwiązują ten problem. Zestawowe też minimalnie gorsze w wyglądzie bo nie mają odlanego sworznia. Przy zdjętych fartuchach to jak dla mnie bardzo dobra inwestycja.

• Like 1

23 minuty temu, C3PO napisał:

Ralaksujace. Chyba o to w tym chodzi? 😉

Podobno że tak 😉

W dniu 24.07.2023 o 22:46, C3PO napisał:

Jutro dokończę amortyzatory na drugiej stronie i będzie można działać dalej.

Pokazałbyś lepiej jakieś zbliżenie, jak te amortyzatory w całości wyszły 😎

Godzinę temu, Rafał B napisał:

Podobno że tak 😉

Pokazałbyś lepiej jakieś zbliżenie, jak te amortyzatory w całości wyszły 😎

Tak wyszły. Za bardzo się nad tym nie rozczulałem, bo prawdopodobnie to zniknie pod ewentualnym brudzeniem...

Screenshot_20230730-143305-078.png

Czekam teraz na Tamiya Epoxy Putty, żeby dorobić spawy.

Edited by C3PO