Skocz do zawartości

PT- 91 TWARDY (Trumpeter + Kapitan Kurt Design) 1/35


TAW

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę instalacji na początek, no i kostki zostały rzucone.

a.jpg

 

b.jpg

 

c.jpg

 

Ale zanim się tym zająłem to zwróciłem uwagę na to, że żywiczna wieża mogła się kurczyć i spróbowałem czy lufa wejdzie na swoje miejsce. Tak jak się spodziewałem, nie wchodziła. Trzeba było odciąć wewnętrznego "naprowadzacza" z lufy i obrobić ją trochę pilnikiem po obwodzie i wchodzi mi teraz na wcisk z możliwością lekkiej regulacji na boki. Ale jeszcze ją trochę podpiłuję, żeby zwiększyć zakres ruchu lufy do góry.

d.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło panie widzę, że jeszcze trochę godzin przy nim spędzisz... ale efekt na bank będzie warty poświęconego czasu, fajnie to wygląda:D

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światełka super wyszły, ja do swojego zakupiłem w promocji ten zestaw autorstwa Przemka Przybulewskiego:

https://www.mojehobby.pl/products/Swiatla-T-72-Ze-Szklem-Zestaw-58215861.html

ze szkiełkiem

_35040872_Swiatla-T-72-szklo_1-35.jpg

bez szkiełka

https://emp3d.eu/pl/p/Swiatla-T-72-2-sztuki-135/2510

35040811_Swiatla-T-72.jpg

Fotka Tomka Mroczkowskiego - referencyjna

Obrazek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robertmodelarzTe światła Przemka wyglądają bardzo dobrze i osłony wydają się odpowiednio cienkie. Największy problem to dociąć te osłony pod odpowiednik kątem, takim jaki ma nachylenie przedniej płyty. W zwykłym T-72 jest o wiele łatwiej z drutami bo można wywiercić otwory bezpośrednio w pancerzu i wepchnąć druty na odpowiednią głębokość w pustą przestrzeń a po odpowiednim ustaleniu kąta dopiero wejść z CA. W Twardym jest o wiele trudniej bo osłony są na podstawce a pod spodem ERAWA więc powyższy sposób odpada. Trzeba też zwrócić uwagę, że podstawy pod lampy bywają różne: mogą być pełne albo z pustym środkiem. U mnie jest pełna dlatego nie wykorzystałem części z konwersji tylko zrobiłem swoją. To zdjęcie Tomka to akurat z innej wersji Twardego ale i na żółwiu też może się i taka zdarzyć. Trzeba by mieć zdjęcie danego egzemplarza. Na osłodę problemów z przycięciem osłon lamp pozostaje to, że większość żółwi nie ma drugiej lampy tylko oznaczenie priorytetu na podstawie. U mnie akurat ta podstawa ma kształt trójkąta prostokątnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podglądam z ciekawością twoją zabawę z żółwikiem bo u mnie też leży podobny zestaw, pisałeś o problemach z wpasowaniem armaty , czy jest to lufa zestawowa Trumpka? Drugie pytanie Erawę wieży przykleiłeś już na fest czy na przysłowiową ślinę, bo zastanawia mnie te ułożenie kostek ,  wyglądają jak nasze drogi po zimie. Chyba że tak miał oryginał to nie ma pytania.

 

c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@bulik58 Tak, to jest lufa zestawowa. Co do kostek na wieży to tak, są już przyklejone fest. Próby odrywania nawet przy pomocy debondera kończą się odrywaniem ich razem z kątownikami. Kostki na niektórych żółwiach są ułożone dosyć równo, a na niektórych trochę nierówno jakby były sztukowane, ale też nie tak nierówno jak mi to w tym miejscu wyszło. Kładzenie kostek to najtrudniejszy etap w budowie tego modelu i trzeba się mocno pilnować. Po problemach z ponownym ich osadzeniem po oderwaniu muszę uznać stan obecny za "w ostateczności dopuszczalny".

k.jpg.62f68655a08348563e502fddfd335fc9.jpg

Edytowane przez TAW
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, klejenie kostek jest uciążliwe. Jedno za mocne przesunięcie i taka jedna kostka może zniweczyć cały układ reszty. Wiem już, że następna generacja tej konwersji musi mieć inaczej rozwiązany etap klejenia Erawy. O ile na kadłubie jest możliwe podzielenie kostek na grupy, o tyle na wieży niestety wydaje mi się, że zostanie jak jest.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Poprawka. Olśnienie przyszło i wymyśliłem, że kiedy CA zasycha za szybko i nie daje czasu na poprawki względem następnych kostek to sprawdzi się Green Stuff. Masę można wypoziomować i przesuwać z nią kostki nawet po długim czasie i nie trzeba się też martwić oderwanymi kątownikami. Ułożenie zostało trochę poprawione  - teraz są bardziej zbite ze soba i mniej więcej na tym samym poziomie. Ta jedna mocno wystająca to akurat taki urok Żółwia.

k2.jpg

 

Tak więc jeśli nie będzie Wam wychodzić klejenie na CA to można się wspomóc masą.

Edytowane przez TAW
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Kapitan_Kurt napisał:

A widzisz, ja próbowałem na green stuffa i jakoś nie szło.

A widzisz, bo ja byłem w desperacji 😉 A tak serio to gdyby wszystkie lepić na green stuffie to duża yebacka by była, ale do takich za pierwszym razem nie trafionych miejsc do poprawek to się nada jak złoto. Jakbym to miał robić jeszcze raz to pewnie by poszłoby lepiej bo już jakieś doświadczenia z tymi kostkami zdobyłem :D

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kostki szlifnąłeś lepiej , warstwy druku nikną , dawaj może teraz większy weathering :) , kiedys Bulik  raczej Twoim warsztacie walnał zdjęcie z poligonu jakiegoś na mokro podobnego , błota było dużo, ochlapane na ostro boki ,to może teraz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostki były szlifowane wszystkie wszystkie dawno temu zanim zacząłem je kłaść na dole. Poza tym była różnica między Erawą 1 i 2 i z kątownikami i bez. To teraz malowanie zacznę od błota a potem jakieś niewielkie fragmenty koloru gdzieniegdzie żeby coś się przebijało 😛

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Evildead napisał:

I kostki szlifnąłeś lepiej , warstwy druku nikną , dawaj może teraz większy weathering :) , kiedys Bulik  raczej Twoim warsztacie walnał zdjęcie z poligonu jakiegoś na mokro podobnego , błota było dużo, ochlapane na ostro boki ,to może teraz :)

Evil do wyboru i koloru

Nasi dzielni czołgiści na poligonie - Joe MonsterPrzyszłość czołgu PT-91 Twardy. Opisujemy najliczniejsze czołgi Wojska  PolskiegoCzołg PT-91 Twardy dla Ukrainy. Moc termowizji i siła pancerza ERAWACzołgi PT-91 trafią na Ukrainę. Premier: przekażemy je na dniach | Polska  Agencja Prasowa SA

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Na wieży przybyło całkiem sporo choć objętościowo nawet bardzo tego nie widać. Głownie detalowanie bo konwersja załatwiła większość bryły na gotowo.

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

Przybyło natomiast na tyle dużo, że to co brakuje to można już w jednym zdaniu wymienić: granaty dymne, czujniki Obra, WKM z lawetą, numerator z podstawą, antena, jedna zestawowa skrzynka amunicyjna no i lufa idzie do szpachlowania i będzie finito z budowy :)

Edytowane przez TAW
  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, TAW napisał:

Na wieży przybyło całkiem sporo choć objętościowo nawet bardzo tego nie widać. Głownie detalowanie bo konwersja załatwiła większość bryły na gotowo.

Super to wygląda  , 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2 zasobniki wieżowe są to części z zestawu Trumpetera?  Może to wina monitora ale ich kolor przypomina mi żywicę. Jak mógłbym cię prosić zrób TAW jakieś powiększone fotki tych pojemników. Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bulik58 napisał:

Te 2 zasobniki wieżowe są to części z zestawu Trumpetera? 

Tak, to Trumpeter. Dodane od siebie przetłoczenia i samorobne spawy i zapinki z ET.

a.jpg

 

b.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, TAW napisał:

Tak, to Trumpeter. Dodane od siebie przetłoczenia i samorobne spawy i zapinki z ET.

a.jpg

 

b.jpg

Dzięki ci bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przybyły wszystkie elementy wieży.

a.jpg

 

b.jpg

 

I czas spojrzeć prawdzie w oczy:

c.jpg

 

Zatem jak widać budowa zakończona. Konwersja poza klejeniem kostek nie powinna sprawić problemu przeciętnemu modelarzowi, ale i w tym w problematycznych miejscach można sobie pomóc masą dwuskładnikową jeśli klej CA pracuje szybciej od nas. Trzeba pamiętać jeszcze o dorobieniu mocowań WŁWD bo jedynie tego w tej konwersji nasz Kapitan zapomniał dać do odlewu. Na szczęście nie jest to bardzo trudne więc większość to sobie dorobi a mniej wybredni pewnie sobie darują bo elementy niewielkie i są z tyłu.  Poza tym jest wszystko co potrzeba żeby zbudować Twardego i jestem zadowolony z tego zakupu, bo w końcu coś do tej pory dla mnie nieosiągalnego stoi na moim biurku i czeka na malowanie :)

d.jpg

 

e.jpg

 

f.jpg

 

g.jpg

 

h.jpg

 

To ja sobie teraz czekam na wolną chatę żeby wyciągnąć sprzęt i zacząć smrodzić, no i wypatruję kolejnych twardych warsztatów :wojo:

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wygląda bardzo dobrze. A co dopiero będzie po malowaniu i brudzeniu. Jestem pewien, że efekt będzie cieszyć oko autora i widzów.

Czy mógłbyś zdradzić skąd takie fajne oznaczenie priorytetu drogowego? nie wygląda na zwykły kawałek hipsu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.