Skocz do zawartości

MiG-17/Lim-6bis Zvezda 1/72


tomekk

Rekomendowane odpowiedzi

Długo chodził mi po głowie Lim-6bis. Z jednej strony sentymentalnie pamiętam jak byłem na koloniach w Babimoście, jak one tam latały, jak tam wszystko grzmiało. Z drugiej strony zapadły mi w pamięć zdjęcia kilku egzemplarzy odrapanych Limków... i taki właśnie On będzie. Bazą do budowy jest MiG-17. Tutaj mam prośbę, jak ktoś jest w stanie wskazać różnice które należy wykonać w wersji Lim-6bis. Część już znam : zasobnik na spadochron, anteny na spodzie kadłuba, hamulce w ogóle muszę zrobić od nowa, bo na modelu to jest nieporozumienie. Będą węzły podwieszenia razem z zasobnikami rakiet. Kokpit wykonałem od podstaw posiłkując się blaszkami do Airfixa. Model posiada sporo jamek skórczowych, które będą wyprowadzone. Do dyszy Reskita musiałem "rozwiercić" tylną część kadłuba.

 

441795816_IMG_20240203_0812556742.thumb.jpg.4989df30db69bcf5f636348c1e902c7c.jpg

 

1524804434_IMG_20240203_081326846_HDR2.thumb.jpg.0194db7a40d34453cb46d1f8e42aff47.jpg

 

992666661_IMG_20240203_0813550182.thumb.jpg.07dae908e364e9ce1182be44019f262e.jpg

 

596001665_IMG_20240203_0816375873.thumb.jpg.d91b8bfe8b5e764f4e13a4d890a8b628.jpg

 

815008909_IMG_20240203_0817276813.thumb.jpg.d10b0edebf82dbc99fad52cae00d7c38.jpg

 

1888409999_IMG_20240203_081803907_HDR2.thumb.jpg.e44123ecb3cc1885d8decb0c48f579a6.jpg

 

968552648_IMG_20240203_081811975_HDR2.thumb.jpg.c5fd2547f0817a6484b52ace02d9dcbc.jpg

 

Tomek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atak na trzech frontach? :szok:

Te UB-16 to, rozumiem, będziesz przerabiał?

image.thumb.png.bfb3b124041659d9edd46344bcc1fb25.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Grzes napisał:

Atak na trzech frontach? :szok:

Te UB-16 to, rozumiem, będziesz przerabiał?

image.thumb.png.bfb3b124041659d9edd46344bcc1fb25.png

 

 

 

Na to nie zwróciłem uwagi, dzięki. Muszę popatrzeć czy nie da się kupić gotowca, jeśli nie to będę poprawiał.

Co do ataku, to będą 4 fronty, no bo MiG-21F-13 miał przecież swojego rywala po drugiej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Ambitnie, nawet bardzo ambitnie uwzględniając zestaw wyjściowy (zakładam że miałeś w szafie Zvezde, czyli de facto starego Dragona, dlatego nie sięgasz po Airfixa?)

hamulce aero na ogonie w zestawie zasadniczo są ok- odpowiadają pierwotnej wersji MiG-17, to chyba podstawowa różnica zewnętrzna między pierwszą 17stką z silnikiem bez dopalacza a następną MiG-17F w którym dopalacz wymusił modyfikację końcówki kadłuba.

Ogon musiałeś rozwiercić do dyszy ponieważ ... jednym z głównych mankamentów zestawów Dragona i MiG-15 i MiG-17 jest zbyt zwężony koniec kadłuba, także Twoja poprawka jak najbardziej słuszna 🙂

Trzymam kciuki będę zaglądał 👍

Pozdr ww

Edytowane przez wuwumaster
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzes napisał:

No te są wypasione to bez 2 zdań, ale trzeba dostrugacć pylony.

 

Mogę oddać - mam z zestawu Airfixa Lim-5 , będę robił 'Ostatni lot/Lim" a ten leciał tylko z bańkami, nie nosił UB-ków.

Są prostsze ale gotowe do montażu , daj znać jeśli będziesz zainteresowany.

Pozdr ww

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wuwumaster napisał:

z zestawu Airfixa Lim-5 , będę robił 'Ostatni lot/Lim"

Zwróć uwagę, że na głównych napisach kalkomanii jest błąd

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
41 minut temu, Grzes napisał:

Zwróć uwagę, że na głównych napisach kalkomanii jest błąd

Tak wiem,ale dzięki za przypomnienie 👍

Dla niewtajemniczonych/potomnych - Airfixa dał polskie malowanie 1717 okolicznościowe " ostatni lot", generalnie się postarali bo ogólnie kalki bo ładnie odpowiadają stylem kolorem itd oryginalnym oznaczeniom, nawet dali na ogon łabędzia w 2 wariantach (trochę się odkleił w trakcie pożegnalnego lotu, taka polska przypadłość okolicznościowych nalepek na samoloty). I wszystko byłoby pięknie gdyby nie duży zonk - 2x napis Ostatni Lot 😱, a powinny być Ostatni Lot na bakburcie i Ostatni Lim na sterburcie, jakże istotna różnica mając na uwadze że te napisy to pierwsze co widać na samolocie !

 

 Poprawne kalki robi obecnie ModelMaker, można też upolować HDL.

Ja dzięki uprzejmości kolegi z forum (->Wymysł🍻) mam do mojego poprawne napisy.

 

Pozdr ww

 

 

Edytowane przez wuwumaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reskit 227 jak najbardziej do lima, trza tylko dorobić ,,napływ,, do węzła , nic więcej. W sekcji ogonowej  lim 5,6 jest szerszy niż mig -17a,  po za tym dolny kierunek krótszy o 20 cm czyli około niecałych 3 mm w skali 72. Z tego dragona dasie zrobić nasze Limy 5,6. Mam oryginalne kupione za czarne yuany  he he

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś dla mnie się trafiło. Będę podglądał. A na koloniach to byłeś w Babimoście czy na Linach i w którym roku?

Na początek jeśli pozwolisz dwie uwagi. Gruszka spadochronu trochę nie ten kształt. Była subtelniejsza i od końcówki steru kierunku lekko się rozszerzała. Poza tym za wcześnie wychodzi z kadłuba. Między sterem a gruszką był bardzo wyraźna szczelina. W realu miała ze 3 cm. Ja wiem że w 72 to nie łatwo jest wystrugać. Dawno, dawno, dawno temu sam się z tą gruchą męczyłem i wiem, że łatwo nie jest ale może uda ci się choć trochę poprawić.

Druga rzecz to ta brzechwa stabilizująca pod ogonem. To był kawał blachy, właściwie to chyba kliku 2 lub 3 znitowanych razem do kupy o grubości góra 10 mm. Ten plastik jest stanowczo za gruby. Według mnie wywalić i wstawić coś bardzo cienkiego. Góra 0,2 mm.

Ja niestety nie powiem Ci co trzeba poprawić w zestawie bo go nie znam a w samolotach nie siedzę już od wieków ale jak coś na bieżąco zauważę albo mi się przypomni to dam znać. A jakie malowanie chcesz zrobić? Z jakim numerem? Mam nadzieję, że któryś babimojski, najlepiej z 1 eskadry a jeszcze lepiej z 1 klucza. :D

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Endrju napisał:

No coś dla mnie się trafiło. Będę podglądał. A na koloniach to byłeś w Babimoście czy na Linach i w którym roku?

Na początek jeśli pozwolisz dwie uwagi. Gruszka spadochronu trochę nie ten kształt. Była subtelniejsza i od końcówki steru kierunku lekko się rozszerzała. Poza tym za wcześnie wychodzi z kadłuba. Między sterem a gruszką był bardzo wyraźna szczelina. W realu miała ze 3 cm. Ja wiem że w 72 to nie łatwo jest wystrugać. Dawno, dawno, dawno temu sam się z tą gruchą męczyłem i wiem, że łatwo nie jest ale może uda ci się choć trochę poprawić.

Druga rzecz to ta brzechwa stabilizująca pod ogonem. To był kawał blachy, właściwie to chyba kliku 2 lub 3 znitowanych razem do kupy o grubości góra 10 mm. Ten plastik jest stanowczo za gruby. Według mnie wywalić i wstawić coś bardzo cienkiego. Góra 0,2 mm.

Ja niestety nie powiem Ci co trzeba poprawić w zestawie bo go nie znam a w samolotach nie siedzę już od wieków ale jak coś na bieżąco zauważę albo mi się przypomni to dam znać. A jakie malowanie chcesz zrobić? Z jakim numerem? Mam nadzieję, że któryś babimojski, najlepiej z 1 eskadry a jeszcze lepiej z 1 klucza. :D

Dzięki bardzo za uwagi. Co do kolonii to jakoś tak koło 80 roku, w dużych namiotach wojskowych spaliśmy - chyba... ale gdzie konkretnie to nie wiem. Powoli będę poprawiał wspomniane przez Ciebie elementy. Co do kolorystyki to tak jak wspomniałem, będzie mocno wytarty kamuflaż, ale z jakim numerem to jeszcze nie wiem. Jak jest jakiś konkretny ze wspomnianego klucza to napisz, będziemy szukać zdjęć. 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, em napisał:

Reskit 227 jak najbardziej do lima, trza tylko dorobić ,,napływ,, do węzła , nic więcej. W sekcji ogonowej  lim 5,6 jest szerszy niż mig -17a,  po za tym dolny kierunek krótszy o 20 cm czyli około niecałych 3 mm w skali 72. Z tego dragona dasie zrobić nasze Limy 5,6. Mam oryginalne kupione za czarne yuany  he he

Kupione...😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomekk napisał:

Jak jest jakiś konkretny ze wspomnianego klucza to napisz, będziemy szukać zdjęć.

Czas zrobił swoje. Pamiętam tylko 3 numery 602, 605 i 606. Pozostałe gdzieś diabeł ogonem przykrył, znaczy się skleroza. :wojo:

Ja nigdy się nie natknąłem na zdjęcia Limów o tych numerach. Chyba że ktoś z kolegów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Endrju napisał:

No coś dla mnie się trafiło.

Andrzej jak zawsze konkretnie i merytorycznie :super:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Grzes napisał:

Andrzej jak zawsze konkretnie i merytorycznie :super:

7 lat jak belfer w Oleśnicy zrobiło swoje. To co umiem najlepiej to wymądrzać się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
56 minut temu, Endrju napisał:

7 lat jak belfer w Oleśnicy zrobiło swoje. To co umiem najlepiej to wymądrzać się.

No i dobra :super:

Bardzo przyjemnie się czyta Twoje wymądrzanki.

 

@tomekk jak już będziesz zdecydowany na egzemplarz, dawaj znaki, będziemy szukać kwitów.

Edytowane przez Grzes
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Ciekawe rzeczy tu się dzieją :wink:

Coś czuję, że niedługo złośliwie "wystawię" na próbę wszystkich obecnych tu "pisarzy" :mrgreen:

Edytowane przez abtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, abtb napisał:

Coś czuję, że niedługo złośliwie "wystawię" na próbę wszystkich obecnych tu "pisarzy" :mrgreen:

Dawaj!

Kogut_4.gif.6535590f4a2be48a2865db44f070b3f5.gif

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Grzes napisał:

Dawaj!

Spokojnie i bez emocji - u mnie "szachownic" nie będzie :bleh:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
W dniu 4.02.2024 o 09:44, Endrju napisał:

Czas zrobił swoje. Pamiętam tylko 3 numery 602, 605 i 606. Pozostałe gdzieś diabeł ogonem przykrył, znaczy się skleroza. :wojo:

Ja nigdy się nie natknąłem na zdjęcia Limów o tych numerach. Chyba że ktoś z kolegów?

Jedno zdjęcie 602 (ale niewiele wnoszące: czarno-białe, tylko przednia część) jest na płycie z nru specjalnego Aeroplana

Edytowane przez Wymysl
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2024 o 10:01, Grzes napisał:

 

Tak przy okazji. Wychodzi na to, że producent do pudełka z wersją 16-57 - (wszystkie rury o tej samej długości) wkłada odlewy do  wersji 227  (rury zewnętrzne zukosowane).

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Niezłe masz przeroby! U mnie jeden model na pół roku, a tu proszę, 3 warsztaty już naliczyłem. Zazdro!

Ps. Ładnie Ci wychodzi ten Limek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.