Skocz do zawartości

LVG C. VI. w polskim malowaniu KP 1/72


Sampo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Z nadejściem wiosny wziąłem sobie na warsztat tytułowego LVG C. VI. z KP. Model jak model, ale producent zaproponował fajne malowania naszego lotnictwa, więc postanowiłem zmierzyć się z tematem. Sam produkt wygląda bez zarzutów, praktycznie nie ma nadlewek, detal jest ładnie odwzorowany. Zaopatrzyłem się w zestaw kolorów do samolotów niemieckich z AK i na próbę kupiłem śruby rzymskie od Yahu.  Mam chyba wszystko co potrzeba plus trochę samozaparcia więc można ruszać z budową:)

 

IMG_20240506_192646.thumb.jpg.512da986589d91c3b2f8ad7ec2203738.jpg

 

Z proponowanych opcji wybrałem malowanie nr 3, zielono-fioletowe przedstawiające maszynę o numerze 1505/18. 

 

IMG_20240506_192723.thumb.jpg.bf3b1edfcf08b75e6914e0072fe72ee0.jpg

 

Z rezerwą podchodzę do instrukcji, ale wolę się upewnić i tutaj zwracam się do kolegów z pytaniami, bo już przy pobieżnym przejrzeniu pojawiły mi się wątpliwości...

 

Pierwsza sprawa - producent sugeruje aluminium jako kolor dolnej części kadłuba. Dlaczego aluminium i skąd ten pomysł? Konstrukcja płatowca była ze sklejki, wg mnie pomysł z instrukcji nie ma uzasadnienia, ale co w zamian? Kolor sklejki, drewna, plamy fioletowo-zielone tak jak na reszcie płatowca, a może błękit.. Chętnie poznam i zastosuje uwagi.

 

Druga sprawa to dobranie odpowiedniego zielonego. Instrukcja podaje ciemno-zielony. Pobawiłem się farbami z zestawu AK i ten dark green jest naprawdę ciemny, prawie czarny, znacznie ciemniejszy od fioletowego, co kłóci się z barwami na pudełku. Wg mnie zielone plamy powinny być wyraźnie jaśniejsze od fioletowych, tak to wygląda na czarno-białych zdjęciach. W zestawie AK są jeszcze trzy zielone odcienie, oznaczone jako light-green, grey-green i fokker-grey (ale też wychodzi zielony). Skłaniam się nad użyciem tego jasno zielonego, który też nie jest wcale taki jasny. Nie mam wiedzy jak wyglądało malowanie niemieckich płatowców z I wś, były jakieś reguły i regulaminy w tym zakresie, czy szło to co było pod ręką, na zasadzie zieleń to zieleń? Też chętnie posłucham uwag, a tymczasem idę wycinać części z ramek.

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Witaj

 

Mimo że nie bezpośrednio na temat kolorów, ale może się przyda:

http://www.wingnutwings.com/ww/productdetail?productid=2&cat=4

 

Podobne schematy malowania jakie cię interesują:

http://www.wingnutwings.com/ww/productdetail?productid=3112&cat=3

 

Do dalszych poszukiwań:

http://www.wingnutwings.com/ww/0A27B0DEAFDFBBD961850FED91299426

 

powodzenia

 

PS

Czemu nie toruński?

 

 

Edytowane przez DobreMzimu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, DobreMzimu napisał:

PS

Czemu nie toruński?

 

Zastanawiałem się, ale kolega @PrzemoLPP w dyskusji w galerii mojego ostatniego modelu Airco DH9 zwrócił uwagę, że kadłub "toruńskiego" LVG to nie było Lozenge, jak na instrukcji pudełkowej, ale malowane odręcznie wielokąty.

 

Więc powyżej moich umiejętności:) No i nie da się zrobić tego malowania prosto z pudelka, bo nie ma w nim kalkomanii lozenge, trzeba ją zakupić osobno. O czym kupujący dowie się jak otworzy pudełko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Sampo napisał:

 

Zastanawiałem się, ale kolega @PrzemoLPP w dyskusji w galerii mojego ostatniego modelu Airco DH9 zwrócił uwagę, że kadłub "toruńskiego" LVG to nie było Lozenge, jak na instrukcji pudełkowej, ale malowane odręcznie wielokąty.

 

 

Amarantowych szachownic też nie ma w zestawie 

 https://www.modelpaint.pl/2017/05/27/bialo-czerwona-szachownica-czesc-2-od-pokoju-do-wojny-1921-1939/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Sampo,

 

Na pewno jak przy miniaturze (szczególnie w tej skali) zastosujesz za ciemny kolor, to model na tym straci. Unikaj ciemnego zielonego. Jeśli chodzi o spód skrzydeł i kadłuba, to był jasno błękitny, a nie aluminiowy, ani również nie był w odcieniu naturalnego płótna jak na pudełku. Wrzucam kilka materiałów do pomocy. 

 

Schemat malowania LVG C.VI z 7EL

 

0762f0_31171e440b30498b88bfbe3690a9aa7c~

 

Tutaj natomiast masz rozpiskę jak oryginalnie malowali go Niemcy. 

 

0762f0_7d024ba3ef0b482db3e387cdd55c999f~

 

Pozdrawiam i powodzenia

ŁB

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Boch!

O to mi właśnie chodziło. No to spód będzie niebieski z palety AK ( german light blue). Z zielonym jeszcze pokombinuje. Podoba mi się ta grafika przedstawiająca LVG z 7EL, spróbuję coś takiego dobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Części pokrojone, poszlifowane, wstępnie pomalowane. Trudno coś więcej dodać🙂

 

Długo dochodziłem do porozumienia z farbami od AK. Wypluwało mi grubsze albo drobniejsze ziarno, albo przesadzałem z rozcieńczaniem. Bo serii prób okraszanych przekleństwami w języku producenta i dwukrotnym zmyciu powierzchni chyba się nauczyłem jak się z nimi obchodzić. Efekt wygląda na razie tak:

 

IMG_20240518_221509.thumb.jpg.29ee982139627357a693164aea8b6b53.jpg

 

Nim zamknę kadłub podłubię jeszcze przy silniku i w kokpicie. Wstępne spasowanie połówek kadłuba daje nadzieję, że coś tam będzie widać

 

IMG_20240518_194317.thumb.jpg.8856fa75448073b9998fcfde26d6e27e.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sampo, działo się tak, ponieważ  te farby to błoto do aero. Wymagają odpowiedniego rozcieńczalnika, żeby nie dochodziło do wytrącania się wspomnianego szlamu. Gdy już to opanujemy, okazuje się,  że są bardzo nietrwałe. Zdecydowanie polecam na przyszłość serię Real Colors do malowania natryskowego, a te sobie warto zostawić do pędzla. 

 

Pozdrawiam

ŁB

Edytowane przez Boch
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.